PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DHMİ Personel - KADRO / ATAMA / ÜNVAN DEĞİŞİKLİKLERİ - Haberler / Mesajlar

Sayfa : 1 [2] 3

FightCat
06/11/2008, 00:53
Birşeyi anlamıyorum:

Bu bir işe alım değil mi ? Evet.

Bundan niye haberimiz yok ? Hangi işe alım -eğer bir iç terfi sözkonusu değilse- gizli kapaklı yapılır ? Yapılırsa da neden ? Alım kararını 2004 'te aldınız da seçtiğiniz adamları 4 senedir bilgisayar kampında mı tutuyordunuz, nedir?

Hangi niyetle veya ne kadar dürüst yapılmış olursa olsun, çok rahatsız edici bir üslup yanlışı var, başka hiçbirşey yoksa bile.

FightCat
06/11/2008, 00:54
KPSS yerleştirmelerine birşey kalmamışken, kulağı delik veya kurumda çalışan arkadaşlardan rica ediyorum: DHMİ 'nin alım yapacağına dair bir bilginiz var mı? Olursa bu ne boyutta bir alım olacak gibi duruyor?

Teşekkürler.

atus3
06/11/2008, 08:05
Sınavsız kadro verilecekse bir kriter belirlenmelidir. Kazanamayanlar yasal yollara başvurduğunda da bu kriter mahkeme tarafından kabul görebilmelidir. Bu çerçeve içinde (bu konuda herhangi bir yönetmelik yoksa) Ek1 tercih edilebilir kriterlerden biridir. Ancak Ek1'in kendi içinde de pek çok hataları ve haksızlıkları mevcuttur. Bunu ortadan kaldırmanın yolu, kadrolardan dağıtılmadan önce daha hakkaniyetli bir kriter getirlimesi olabilirdi.

Sınavla verecekseniz:
a. Kurslu sınavlar: Her bir kadro için 3 kişi kursa çağıracaksınız. (480 kişi kursa çağırılacak, eğitim verilecek ve sınav yapılacak. Zaman ve maddi kayıp açısından kurumun taraftar olacağını sanmıyorum).
b. Kursuz sınav: 2500 kişinin sınava girmesi ihtimali var. Kurumun yine bu sınav için zaman ve para harcamaya niyetli olduğunu sanmıyorum.

Benim sadece savunduğum taraf siyasi ve torpil yerine bir sıralandırma şeklinin gelmiş olmasıdır. En kötü kriter bile kritersizlikten iyidir. Eğer kurum siyasetin atamalarda baskı unsuru olarak kullanılmasından rahatsız olmaya başlamışsa doğru yoldadır. Önümüzdeki yıllarda daha iyi ve daha hakkaniyetli bir dağıtım şekli geliştirecektir.
Bilgisayar işletmenliklerinin yıl sonu öncesi dağıtılması için kurs yapılması imkansız hale gelmişti. Kurs veya sınav yoluna gidilse idi bu yıla ait olan kadroların dağıtılması da yetişmeyebilirdi. Bunun için kurallı ya da kuralsız dağıtılması gerekiyordu. Hatta bu yıl yine kadroların dağıtılmaması ve yanması gündemde idi.
Torpili bastıranın alması yerine eksiği ile bir puanlama sistemi yine de iyidir.
Ek1'i savunuyor musunuz diye sorarsanız cevabım kesinlikle HAYIR olacaktır. Daha önceden ciddi ve tarafsız bir puanlama sistemi geliştirilmeli idi. Ama yumurta kapıya dayandıktan sonra ne yapılabilir diye sormak sormak gerekir.
Bu konuya cevap vermemim sebebi konuyu yakından bilmemdir. Bildiğimi yazmak istedim.
Saygılarımla.

sherman
06/11/2008, 08:23
Arkadaşlar mesaj 15/05/2007 tarihinde yazılmış 1,5 sene önce sınavda o zaman yapıldı. zaten yükselme değil unvan değişikliği sınavıydı yapılan. yakınlarda unvan değişikliği için bir plan yok bildiğim kadarıyla olursa da bütün liman ve meydanlara duyurulur merak etmeyin....

TC-YBZ
06/11/2008, 13:43
Sınavsız kadro verilecekse bir kriter belirlenmelidir. Kazanamayanlar yasal yollara başvurduğunda da bu kriter mahkeme tarafından kabul görebilmelidir. Bu çerçeve içinde (bu konuda herhangi bir yönetmelik yoksa) Ek1 tercih edilebilir kriterlerden biridir. Ancak Ek1'in kendi içinde de pek çok hataları ve haksızlıkları mevcuttur. Bunu ortadan kaldırmanın yolu, kadrolardan dağıtılmadan önce daha hakkaniyetli bir kriter getirlimesi olabilirdi.

Sınavla verecekseniz:
a. Kurslu sınavlar: Her bir kadro için 3 kişi kursa çağıracaksınız. (480 kişi kursa çağırılacak, eğitim verilecek ve sınav yapılacak. Zaman ve maddi kayıp açısından kurumun taraftar olacağını sanmıyorum).
b. Kursuz sınav: 2500 kişinin sınava girmesi ihtimali var. Kurumun yine bu sınav için zaman ve para harcamaya niyetli olduğunu sanmıyorum.

Benim sadece savunduğum taraf siyasi ve torpil yerine bir sıralandırma şeklinin gelmiş olmasıdır. En kötü kriter bile kritersizlikten iyidir. Eğer kurum siyasetin atamalarda baskı unsuru olarak kullanılmasından rahatsız olmaya başlamışsa doğru yoldadır. Önümüzdeki yıllarda daha iyi ve daha hakkaniyetli bir dağıtım şekli geliştirecektir.
Bilgisayar işletmenliklerinin yıl sonu öncesi dağıtılması için kurs yapılması imkansız hale gelmişti. Kurs veya sınav yoluna gidilse idi bu yıla ait olan kadroların dağıtılması da yetişmeyebilirdi. Bunun için kurallı ya da kuralsız dağıtılması gerekiyordu. Hatta bu yıl yine kadroların dağıtılmaması ve yanması gündemde idi.
Torpili bastıranın alması yerine eksiği ile bir puanlama sistemi yine de iyidir.
Ek1'i savunuyor musunuz diye sorarsanız cevabım kesinlikle HAYIR olacaktır. Daha önceden ciddi ve tarafsız bir puanlama sistemi geliştirilmeli idi. Ama yumurta kapıya dayandıktan sonra ne yapılabilir diye sormak sormak gerekir.
Bu konuya cevap vermemim sebebi konuyu yakından bilmemdir. Bildiğimi yazmak istedim.
Saygılarımla.Kardeşim! İyi de niye bu olan bitenden -TUS'un önde gelenleri hariç- kimsenin haberi yok? Ben hem lisede hem MYO'da bilgisayar bölümü okudum, ama işletmen olamıyorum. Elin adamı daha Word'de yazı ortalamayı bilmiyor, ama TUS'a yarandığı için işletmen oluyor! Burada bir adaletsizlik var, birileri bizi tufaya getirmeye çalışıyor!

TC-YBZ
06/11/2008, 13:44
Arkadaşlar mesaj 15/05/2007 tarihinde yazılmış 1,5 sene önce sınavda o zaman yapıldı. zaten yükselme değil unvan değişikliği sınavıydı yapılan. yakınlarda unvan değişikliği için bir plan yok bildiğim kadarıyla olursa da bütün liman ve meydanlara duyurulur merak etmeyin....Emin misiniz? 163 adet bilgisayar işletmenliği kadrosu gibi olmasın sonra!

atus3
06/11/2008, 15:11
Kardeşim! İyi de niye bu olan bitenden -TUS'un önde gelenleri hariç- kimsenin haberi yok? Ben hem lisede hem MYO'da bilgisayar bölümü okudum, ama işletmen olamıyorum. Elin adamı daha Word'de yazı ortalamayı bilmiyor, ama TUS'a yarandığı için işletmen oluyor! Burada bir adaletsizlik var, birileri bizi tufaya getirmeye çalışıyor!

Kimsenin haberi yok sözünü kabul etmek mümkün değil. Sizin haberiniz yoktur.
Ayrıca TUS'a yakın olan aldı ifadesi desteksiz bir ifadedir.
Puanı yüksek olan aldı. 4 yıldır herkes bir yerlere sorup duruyor. TUS puanlama sistemi konusunda tavrını koymuştur. Kurum bunu kabul etmeyebilirdi, ama etti.
Bence doğru da oldu.

İtham ederken ifadenizi ispatlamanız gerekebilir.

Saygılar.

TC-YBZ
06/11/2008, 15:21
Kolaylık olsun diye araya yazacam, kırmızılar bana ait...
Kimsenin haberi yok sözünü kabul etmek mümkün değil. Sizin haberiniz yoktur.
Evet benim, işletme şefinin, bütün birimimizin, hatta meydanda konuştuğumuz herkesin!
Ayrıca TUS'a yakın olan aldı ifadesi desteksiz bir ifadedir.
Destek isteyen TUS üyesi dışında kaç kişinin kadro aldığına bakabilir!
Puanı yüksek olan aldı. 4 yıldır herkes bir yerlere sorup duruyor. TUS puanlama sistemi konusunda tavrını koymuştur. Kurum bunu kabul etmeyebilirdi, ama etti.
Bence doğru da oldu.
Yani bu iş aynen tecavüz edip sonra "onun da rızası vardı" diyenlerin işine döndürülmüş, bu satırlardan bunu anlamak mümkün.
İtham ederken ifadenizi ispatlamanız gerekebilir.
Gerekir ve emin olun ispat edecem. Ama şu işe bakın ki, daha kimlerin kadro aldığını gösterir ne web sitesinde bir yazı yayınlandı, ne de birimimize bir yazı gönderildi! İşte bu kadar kapalı kapılar ardında, gizli kapaklı yapılan bir iş!
Saygılar.
Hörmet bizden.

FightCat
06/11/2008, 16:54
dhmi.gov.tr 'den başka nereyi kontrol etmeliyiz DHMİ 'ye yapılan atamalar için ?

Kim nereye atanıyor bileyim diye memleketteki sendika yapılanmasını öğrenmek mi zorundayım? Hani nerede şeffaflık ?

ghost
06/11/2008, 21:48
atamalar için dhmi.gov.tr ye bakmanıza gerek yok arkadaşlar bu kurumda atamalar indragandi olarak yapılır bi sabah kalkarsınız bi bakmışsınız birileri indragandi olmuş sizinde ağzınız açık kalmış :)

cannes
06/11/2008, 21:57
arkadaşım kulağımda delik yok ancak alım yapılacağı aşikar çünkü ihtiyaç var en çok alım seyrüsefer ve itfaiye de olacak doğal olarak kadrolar açık ihtiyaç çok

FightCat
07/11/2008, 14:34
Teşekkürler ama DHMİ 'deki pozisyonunuzu öğrenebilir miyim ?

hurricane
13/11/2008, 12:29
Adamı olanlar kapmış kadroyu, bizim haberimiz bile olmadı, destekleyenlerinde kim olduğu belli,:secret:

farnear
14/11/2008, 19:43
Arkadaşlar mesaj 15/05/2007 tarihinde yazılmış 1,5 sene önce sınavda o zaman yapıldı. zaten yükselme değil unvan değişikliği sınavıydı yapılan. yakınlarda unvan değişikliği için bir plan yok bildiğim kadarıyla olursa da bütün liman ve meydanlara duyurulur merak etmeyin....

bundan sonra ilk işim tarihe bakmak olacak :80: :80:

blueway
15/11/2008, 21:36
benim bildiğim bu gibi kadrolar dağıtılırken çağırısın sertifikası ola tüm personeli yaparsın yeterlilik sınavı koyarsın belli bi baraj başlarsın en yüksek alandan en aşağıya doğru hangi devirde yaşıyoruz herkes kullanıyor bilgisayar ama gel gelelim alan adamlara bak sertifikalı olup bi çoğu bilgisayarı açıp kapatamıyor yazık değilmi akşama kadar bilgisayar başında işini layıkıyla yapan personele adamın emekliliği gelmiş vermişsin sertifikayı yok neymiş puanlama yaptım arkadaş adamın bilgisayarlan işi yok fi tarihinde almış sertifikayı verdin kadroyu olacak işdeğil

xmenx
15/11/2008, 22:33
iddaam yine devam ediyo ama o eşşeğim pankartını taşıyan arkadaş bayaaaa bi yürüyeceek anlaşılan.her zaman söylüyorum yinede söylüyorum .böyle gelmiş böyle gidecek korkarım valla.saygılarrr.insafff be.elinizi vicdanınıza koyun eğer varsa....

hasoşeyt
16/11/2008, 01:21
:lac: :lac: :lac: :lac: Daha önce dediğim gibi 2 kişi açıklarım emekliliği gelmemiş fi tarihinden kalmamış bire bin veriyon mu yada dediğim gibi pankart taşımasına.NE DERSİN ?
Ezbere konuşma arkadaşım bende şeffaflıktan yana düşünenlerdenim ama çevremdeki gördüğüm reel kişilerden bahsediyorum. Sen o kadro verilenlerin listesini gördün hepsini inceledin hakedip etmediklerine karar verdin ve de iddia ediyorsun.demek. ÇOK HOŞSUN AMA BOŞSUN... Kendine iyi bak

hasoşeyt
16/11/2008, 01:24
:1148:
bire bin iddaaya girerim . bu kadrolar emekliliği gelmiş kişilere verilmiştir.:rock:

kendi yazdığını okumanı tavsiye ederim

papillion
17/11/2008, 23:15
fahri arkadaşım

egona sponsor olmak istiyorum

bunun için ne yapabilirim,aydınlatırsan sevinirim...

DevriAlem
24/11/2008, 17:11
fizik ,ziraat, veteriner ,kimya ,tarih ,felsefe, jeoloji, urdu dili ve edebiyatı , ev ekonomisi,nakış öğretmeni,dikiş öğretmenliği, şan eğitimi,bale eğitimi,kütüphanecilik,antep fıstıgı mühendisliği ve bilumum okul mezunları için dhmi de çalışılabilecek sadece üç yer vardır aim-aftn-hava trafik bunların dışında bu bölüm mezunları dhmi de işe giremezler

xmenx
26/11/2008, 14:35
arkadaşım kesin bildiğim birsey varsa o da üç tane daha üniversite bitirsen bile güvenlik görevlisi olamazsın.bizim kurumda.

eyvallah
26/11/2008, 15:17
kadrosu gelen kardeşlerimize hayırlı olsun meslek hayatlarında başarılar

eyvallah
02/12/2008, 21:10
Devlet Memurları Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerle memurlara bir dizi yeni hak verilmesi planlanıyor.

Alınan bilgiye göre, Kamu İşveren Kurulu ile Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen arasında yürütülen toplu görüşmeler sonunda taraflar arasında mutabakata varılan konulara ilişkin çalışmalar başladı.

Devlet Personel Başkanlığı, konfederasyonların toplu görüşme mutabakat metninde yer alan taleplerini gerçekleştirmek amacıyla ''657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'' ile ''Genelge Taslağı'' hazırladı.

Hazırlanan taslaklar, toplu görüşmelerin sonuçlarına ilişkin yürütülen ve yürütülmesi planlanan diğer çalışmalarla ilgili bilgiler, görüşleri alınmak üzere Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu imzasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen'e gönderildi.

''657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı''na göre, aynı hizmet niteliklerine sahip, aynı unvandaki memurların, hizmet gerekleri ve atanmaya ilişkin diğer şartları taşıması kaydıyla, yer değiştirme taleplerinin karşılanmasında ''yetkili amirin uygun bulması'' prosedürü kaldırılacak.

Örneğin, iki öğretmen ya da mühendisin karşılıklı yer değiştirme talebinin bulunması, bu düzenleme için yeterli olmayacak. Öğretmenlerin aynı branş, mühendislerin de aynı alandan olması şartı aranacak.

Bakıma muhtaç hastasına kendisinden başka bakacak kimsenin bulunmaması ve sağlık kurulu raporu ile refakatçi tahsisinin gerekmesi durumunda, memura yılda 1 aya kadar refakat izni verilecek. Bunun dışında çocuğu doğan memura verilen 3 günlük mazeret izni 5 güne çıkarılacak. Memurlara, eşinin anne, baba ve kardeşinin ölümü halinde de 3 gün mazeret izni verilecek.

Olumsuz sicil alan devlet memurları, sicil raporlarıyla ilgili halen sicil amirlerine itiraz edebilirken, yapılacak düzenlemeyle bu itirazın daha sağlıklı değerlendirilebilmesi amacıyla değerlendirme komisyonu kurulacak. Komisyonun yapısı ve çalışma esasları, Devlet Memurları Sicil Yönetmeliği'nde düzenlenecek. Bu komisyonda memurun bağlı bulunduğu sendikadan temsilci de bulunacak.

''İzinsiz olarak ikamet ettiği ilin hudutlarını terk etmek'' disiplin suçu olmaktan çıkacak.

Haklarında yürütülen disiplin soruşturmaları kapsamında devlet memurlarına verilen savunma süresi, ilgilinin isteği üzerine 7 gün daha uzatılabilecek.

TATİLDE AMİRDEN İZİN ALMA

Devlet memurları halen kendilerine verilen uyarma ve kınama cezalarına karşı varsa bir üst disiplin amirine, yoksa disiplin kuruluna itiraz edebilirken, yapılacak düzenlemeyle uyarma ve kınama cezalarına ilişkin itirazların tamamının, ''bir kurul kararının bireysel karardan daha sağlıklı olacağı düşüncesiyle'' disiplin kurullarına yapılması sağlanacak.

Ulaşım ve iletişim imkanları göz önüne alınarak, memurların, tatillerde ikamet ettikleri il hudutlarını terk etmeleri durumunda amirlerinden izin almaları uygulamasına son verilecek.

Ayrıca görevleri nedeniyle haklarında kamu davası açılıp beraat eden devlet memurlarının, avukatlarına ödedikleri vekalet ücretleri ile davaya ilişkin yaptıkları diğer harcamalar müracaat tarihinden itibaren 1 ay içinde ödenecek.

İL DIŞINDA ÖĞRENCİSİ OLANA ATAMADA ÖNCELİK

Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan genelge taslağında da şu düzenlemeler yer alıyor:

-Görev mahalli dışında bir ortaöğretim kurumunu merkezi sınavla kazanan çocuğu bulunan memurun, söz konusu yerde çocuğunun yatılı öğrenim görme imkanı yoksa bu yerde memurun çalıştığı kuruma ait boş bulunan kadroya, hizmetine ihtiyaç bulunması ve o bölgeye atanabilme konusunda gerekli nitelikleri taşıyor olması şartıyla öncelikle atanması sağlanacak.

-Hizmet gerekleri, personel ve kadro planlaması ile liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde kurumların görevde yükselme yönetmelikleri kapsamına giren kadrolara atama ihtiyacının doğması halinde gereken en kısa sürede görevde yükselme mahiyetinde atama prosedürü uygulanacak.

-Kurumlarca hizmetin yürütülmesinde verimliliği artırma amacına dönük olarak hizmet içi eğitimler düzenlenecek, ihtiyaç bulunması halinde bu konuda kurumun bulunduğu hizmet kolunda faaliyette bulunan sendikalarla işbirliği içinde çalışmalarda bulunulacak.

-Engelli kamu çalışanlarının çalışma şartları iyileştirilecek.

-Yürütülen soruşturma ve yargılamanın tabi olduğu kanuni işlem sonucunda memur hakkındaki şikayet ve ihbarın sabit görülmemesi durumunda, memurun garaz, soyut hakaret veya uydurma bir suç maksadıyla maruz kaldığı isnat ve iftiralara karşı korunması için kamu davası açılması konusunda, yetkili amirlere yüklenen sorumluluğun yerine getirilmesinde titizlik gösterilecek.

-Personele yaptırılan ve ücretle karşılanmayan her 8 saatlik fazla çalışma için bir gün izin verilmesine titizlikle uyulacak.
-399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin yıllık izinlerini yıl içinde kullanmaları sağlanacak.

AA. dan alıntıdır

ASİ
03/12/2008, 12:24
Becayiş talebim yeni reddedildi aslında reddedilcek bi sebep yoktu bana baska bir sekılde ıfade ettiler emınım bu kanun cıksada baska bir sekılde ekarte ederler...

oklahoma
03/12/2008, 14:50
fizik ,ziraat, veteriner ,kimya ,tarih ,felsefe, jeoloji, urdu dili ve edebiyatı , ev ekonomisi,nakış öğretmeni,dikiş öğretmenliği, şan eğitimi,bale eğitimi,kütüphanecilik,antep fıstıgı mühendisliği ve bilumum okul mezunları için dhmi de çalışılabilecek sadece üç yer vardır aim-aftn-hava trafik bunların dışında bu bölüm mezunları dhmi de işe giremezler

AIM-AFTN ve HAVA TRAFİK dışında zaten çalışılacak bir yerde yok,eğer yatmak istiyorsan başka!!!!!

xmenx
03/12/2008, 14:57
sana öyle geliyor arkadaşım.sadece kendininmi çalıştığını zannediyorsun .bu saydıklarının dışında aldığı parayı son kuruşuna kadar hak eden bir sürü birim var bu kurumda tamam mı.

oklahoma
03/12/2008, 15:37
sana öyle geliyor arkadaşım.sadece kendininmi çalıştığını zannediyorsun .bu saydıklarının dışında aldığı parayı son kuruşuna kadar hak eden bir sürü birim var bu kurumda tamam mı.

Tamam da sana ne oluyor yaranmı var?

xmenx
05/12/2008, 08:21
anladın sen onu.....

fuzzy
16/12/2008, 13:06
dhmi alım yapacak mı??
aim ve aftn için..
kriz ilkinde olmasa bile 2010a kadarki diğer alımlarda dhmi yi etkiler mi??yani bundan sonra kadro açmaması söz konusu olabilir mi?
ilgilenenlere teşekkürler

xmenx
16/12/2008, 22:19
arkadaşım onu sayın unakıtana soracaksınnnn.

FightCat
17/12/2008, 01:44
AIM 'e de (AFTN ile birleştiriliyormuş) ATC 'ye de personel alınması çok çok yüksek olasılık artık. Kılavuzlar bugün yarın açıklanır.

Evet, kendi sorumu kendim de cevapladım ^^.

kemalettin uçar
22/12/2008, 11:47
itafaiyeci ve atc alınacakmış...

43arff43
23/12/2008, 08:07
artik becayis icin kurum onayinin olmayacagi denilmisti.... asi bi arastir istersen

ASİ
23/12/2008, 11:10
artik becayis icin kurum onayinin olmayacagi denilmisti.... asi bi arastir istersen

2009 dan iitibaren gecerlı olacakmış sözde ama dediğim gibi :) demokrasilerde çare tükenmiyor bürokrasilerde de ;)

43arff43
25/12/2008, 14:53
son tercihlerde TÜRKİYE genelinde 5 arff ci alınıyor.. yanlışm bakmadıysam

eyvallah
26/12/2008, 17:23
Arkadaşlar DHMİ kpss 2008-4 ile ARFF MEMURU HEMŞİRE VE TEKNİSYEN alıyor
http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFF88F742D0D711251C 5E9426D1B53E3A6

eyvallah
28/12/2008, 11:27
Ağır ceza mahkemelerince, haklarında ‘kamu haklarından mahrum edilme’ cezası verilenler memur olamıyor. Kişi hakkında verilen mahkûmiyet kararında ayrıca hak ve yetkilerin infazdan sonra da kullanılmasının yasaklanmasına karar verilmemişse alınan mahkûmiyetin memuriyete engel bir durumu yok.

Üniversite öğrenimi sırasındaki cezalar memur olmaya engel midir?

Yüksek öğrenim veya ortaöğrenim sırasında alınan disiplin cezaları, okuldan uzaklaştırmalar gibi cezalar memur olmaya engel oluşturmaz.

Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan adaylar ne yapmalı?

Güvenlik soruşturması her kadro için yapılmıyor. Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması genel olarak tüm KPSS-A kadrolar, ceza infaz kurumları, tutukevlerinde çalışacak personel ile MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kadro ve kuruluşlarında çalışacak personel için yapılıyor. Yargı organlarının kararlarına göre, herhangi bir mahkûmiyeti olmamasına rağmen, güvenlik soruşturması olumsuz olan adayların atamasının yapılması gerekiyor. Yerleşme sonrası bu nedenden dolayı ataması yapılmayan adayların, belirtmiş olduğumuz çerçevede haklarını aramaları uygun olur.

ASKERLİK DURUMU SORULARI

BAKAYA kalanlar başvuru yapabilir mi?

Başvuru şartları arasında yer alan ‘askerlikle ilişiğin olmadığına dair belgeye’ tercih formunun ÖSYM’ye teslimi tarihi itibariyle sahip olunması gerekir.

Çürük raporu alan, memur olabilir mi?

657 sayılı kanunda yapılan son düzenlemeye göre, memur olabilmek için sadece görevin devamlı olarak yapılmasına engel olabilecek akıl hastalığı ile özürlü olmak gerekiyor. ‘Askerlik yapamaz raporu’ verilmesinin adayları fazla endişelendirmesine gerek yok. Zira, önemli olan memuriyet görevini devamlı surette yapmaya engel olabilecek bir akıl hastalığıyla özürlü olunmaması.

Atanma sırasında askerde olanların durumu ne olacak?

Yerleştirme sonrasında adayların atanmak üzere, gerekli belgeleri yerleştikleri kuruma vermesi gerekiyor. 657 sayılı kanunda, aynı yerdeki bir kadroya atanması halinde tebligat tarihinin ertesi günü, başka bir yerdeki kadroya atananların ise tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde göreve başlaması gerektiği belirtiliyor.

Eğer belge ile ispatı mümkün bir hal var ise bu süre iki aya kadar uzayabiliyor. Kamu kurumları, askerlik mazereti dahi olsa, belirtilen bu süreler içinde göreve başlamayanların atamalarını iptal ediyor. Askerde olması nedeniyle göreve başlayamayan ve ataması yapılmayan bir adayın dava açma süreleri içerisinde yargı yoluna başvurması halinde lehine karar çıkması yüksek bir ihtimal.

Burada şu hususu adaylar bilmelidir. Yerleşen ancak askerlik nedeniyle göreve başlayaman aday 2010’a kadar başvuramayacak.

Ne zamana kadar tecilli olmalıyım?

Bu konuda belirlenmiş olan bir süre yok. Kurumun atayacağı vakitte asker olmamak yeterlidir. Göreve başladıktan 2 ay sonra dahi askerliğe gidilse memurluk hakkı kaybolmaz, aday askerliğini yapıp, kaldığı yerden görevine devam eder.

YAŞ ŞARTI SORULARI

SINAVDAN önce yapılan yaş düzeltmesi geçerli midir?

KPSS kılavuzunda, yaş şartının sınav tarihi itibariyle aranacağı belirtiliyor. Buna göre, sınavdan önce yapılacak yaş düzeltmeleri geçerli, sınavdan sonra yapılacak yaş düzeltmeleri ise geçerli olmayacaktır.

Yaş şartı, askerliğini yapanlar için ayrıca belirlenmekte midir?

KPSS tercih kılavuzunda, ‘askerliğini yapmış’ olan erkek adaylar için, askerlik süresini dengeleyecek yeni bir yaş şartı düzenlemesi yer almıyor. Bu adaylar da diğer adaylar gibi aynı şartlara tabi. Ancak, bu uygulama adaletsizlik içermekte olup zaman içinde değiştirilmesi uygun olacaktır.

selami_a
10/01/2009, 12:45
Arkadaşlar ben DHMİ sinop'a iş makinası sürücüsü olarak başvurdum. Ama ne tür bir iş makinası olduğunu belirtmemişler.Bunda sorun yaparmılar acaba. bende iş makinası Yükleyici ehliyeti mevcut.Bir başka sorumda bu statüde alım olunca başvuru çok oluyormu bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.BENİM KPSS PUANIM DÜŞÜK.BARAJI GEÇEMEDİM 58

eyvallah
10/01/2009, 13:30
Arkadaşlar ben DHMİ sinop'a iş makinası sürücüsü olarak başvurdum. Ama ne tür bir iş makinası olduğunu belirtmemişler.Bunda sorun yaparmılar acaba. bende iş makinası Yükleyici ehliyeti mevcut.Bir başka sorumda bu statüde alım olunca başvuru çok oluyormu bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.BENİM KPSS PUANIM DÜŞÜK.BARAJI GEÇEMEDİM 58

kardeşim hevesini kırmak gibi olmasın puanın çok düşük şansın çok az en az 90 puanlarda olmalısın

selami_a
10/01/2009, 13:38
kardeşim hevesini kırmak gibi olmasın puanın çok düşük şansın çok az en az 90 puanlarda olmalısın

Haklısın diyeceğim yok o konuda çalışmadan girilirse sınava o olur zaten...Benim Tek ümidim İş makinası ehliyeti olanların belirli sayıda olması...Ondan dolayı biraz ümidim vardı...DHMİ nin belirlediği bir puan yok ama değilmi.

eyvallah
10/01/2009, 13:50
Haklısın diyeceğim yok o konuda çalışmadan girilirse sınava o olur zaten...Benim Tek ümidim İş makinası ehliyeti olanların belirli sayıda olması...Ondan dolayı biraz ümidim vardı...DHMİ nin belirlediği bir puan yok ama değilmi.

evet belli bir puan limiti yok o kadroyu kimler tercih edecekse en yüksekten en düşüğe sıralama olacaktır

selami_a
10/01/2009, 13:57
evet belli bir puan limiti yok o kadroyu kimler tercih edecekse en yüksekten en düşüğe sıralama olacaktır

Ufakta olsa bir ümidim var yine diye düşünüyorum. Çünkü işmakinası ehliyeti olan genç pek yok.Bundan dolayıda biraz ümittliyim tabi eğer torpil olayı yok ise.Yani baştan o kadroların yeri hazırlanmadıysa..Neyse teşekkürler açıklaman için.

eyvallah
10/01/2009, 14:01
Ufakta olsa bir ümidim var yine diye düşünüyorum. Çünkü işmakinası ehliyeti olan genç pek yok.Bundan dolayıda biraz ümittliyim tabi eğer torpil olayı yok ise.Yani baştan o kadroların yeri hazırlanmadıysa..Neyse teşekkürler açıklaman için.

ALLAH yardımcın olsun atamayı ösym yapacak yerleşirsen dhmi mülakat yapacak şundan emin ol torpil olayı yok için rahat olsun

DevriAlem
27/02/2009, 17:39
AIM-AFTN ve HAVA TRAFİK dışında zaten çalışılacak bir yerde yok,eğer yatmak istiyorsan başka!!!!!

Allahtan kork kim yatıyor belli gece 12 de yatın uyuyun 4 de uyanın sonra 2 saat ekran başında bekleyin arabaya atlayıp eve dönün
çalışılacak yer yokmuş daha düne kadar teknisyen maaşı alıyordunuz tazminat çıkınca burnunuz kalktı ama danıştay o burnunuzu da sürtecek az kaldı

omrkra
03/03/2009, 13:06
Arkadaşlar hatay havaalanına 2008/4 ataması ile yeni atandım.Genel müdürlüğe evrakları teslim edeli 16 gün oldu ama tebligatlar daha gelmedi.Arayan arkadaşlara cuma günü postaya verilecek demişler. tebligatın gelmeside hemen hemen 1 hafta sürüyor. Tebligatı beklemeden gidip kurumla irtibata geçsek olurmu yoksa iila ki tebligatı beklemek zorundamıyız. Bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim herkese teşekkür ederim

saltuk
04/03/2009, 18:19
Arkadaşlar hatay havaalanına 2008/4 ataması ile yeni atandım.Genel müdürlüğe evrakları teslim edeli 16 gün oldu ama tebligatlar daha gelmedi.Arayan arkadaşlara cuma günü postaya verilecek demişler. tebligatın gelmeside hemen hemen 1 hafta sürüyor. Tebligatı beklemeden gidip kurumla irtibata geçsek olurmu yoksa iila ki tebligatı beklemek zorundamıyız. Bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim herkese teşekkür ederimçalışacağın meydana fax çekerler atananların listesini ondan sonra başlayabilirsin sanırım atandığın meydanı bi ararsın cuma günü sanırım bugün itibarı ile yani çarşamba günü imzadan çıkmış yada tebligat yapılmış diye bi duyum aldım

10713067
15/03/2009, 11:28
arkadaşlar myo bilgisayar programcılıgı mezunu bırı hangı pozısyonlara basvuabılıyor

leon.66
27/03/2009, 18:31
Bu sınavlar ne kadar adeletli yapılır bilmem ama inşallah hakkı olan kişilker bu pozisyonlara gelmesini isteriz.http://www.dhmi.gov.tr/dhmihaberler/uploadfiles/gor_yuk_sinav_2009/gorevde_yukselme_2009.asp

B747
28/03/2009, 14:47
Atanacak olan pozisyonlarda şef pozisyonu için neden 2 yıllık üniverste mezunu kabul ediliyor anlamıyorum 4 yıllık üniverste mezunları varken.

Anroozha
30/03/2009, 01:29
inşallah bu görevlere atacanacak yeni genç arkadaşlarımız,1980 darbesi sonrası kamu kurumlarına oturtulmaya çalışılan o geri kafalı memur zihniyetiyle yönetilen idare şekilini bir kenara bırakıp,emirlerinde çalışan arkadaşlarımıza karşı daha saygılı,dürüst,samimi ve adil bir yaklaşım biçimi benimserler..şimdiden atanan arkadaşlarımı tebrik ediyorum..327. dönem :)

özledim
30/03/2009, 17:27
arkadaşlar her ünvan için 3 yıl kamuda görev yapmış olma şartı var mı?

topal
30/03/2009, 18:59
evet aranıyor 3 yıl şartı

dostluk
13/04/2009, 09:13
hak eden kazansın sınav tarihi nezaman bilgisi olan varmı

BrownEyes
28/04/2009, 10:53
Resmi Gazetenin 28 Nisan 2009 tarihli nüshasında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğündeki Stajyer Hava Trafik Kontrolörü, Asistan Hava Trafik Kontrolörü, Stajyer AIM Memuru ve AFTN Memuru pozisyonlarına yapılacak alımlar ÖSYM kanalıyla yapılan merkezi yerleştirme dışına çıkarılmıştır. Yapılan düzenlemeye göre kurum ilana çıkacak, başvurular alınacak, 20 katı kadar aday yazılı sınava alınacaktır.

mem
28/04/2009, 11:26
bunun anlamı şu:

kurum içinden yapılacak olan atamalarda sınav şartı aranmayacak.

uygulaması da şöyle olur :

önce imamlar dhmiye memur olarak atanır. ardından bunlar aim ve atc için dilekçe ile başvurur. açılan kadrolara da sınavsız yerleştirilir. kpss öncesi torpil sistemine geri dönüldü dhmi de böylece.

mem
28/04/2009, 11:26
"Sözleşmeli personel, iş gereklerine uygun olarak yarışma ve yeterlik veya sadece yeterlik sınavına tabi tutulmak suretiyle işe alınır.Teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda, memur statüsünden sözleşmeli statüye, sözleşmeli statüden memur statüsünegeçenlerle mecburi hizmetle yükümlü bulunanlar ayrıca sınava tabi tutulmazlar. Sınav konuları, sınavın şekli ve sınav komisyonunun teşkili ile sınava ilişkin diğer hususlar teşebbüs veya bağlı ortaklıkyönetim kurulları tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle tespit edilir."

sirinfzk
28/04/2009, 12:10
kurum içerisinden herkesin sınava tabi tutulmadan aim aftn veya atc memuru olabilmesinin sıkıntı oluşturacağını düşünüyorum.

sirinfzk
28/04/2009, 12:13
ayrıca dhmi de çalışan arkadaşlar kurumun neden bu şekilde bi alım tercih ettikleri konusunda bilgi sahibiler mi acaba değişikliğin nedeni neymiş acaba?

xavierland
28/04/2009, 12:19
metnin tamamı ...

28 Nisan 2009 SALI
Resmî Gazete
Sayı : 27213

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2009/14931

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının 2009 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programında değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması; Devlet Bakanlığının 19/1/2009 tarihli ve 2230 sayılı yazısı üzerine, 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 29 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 10/4/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

C. ÇİÇEK H. YAZICI N. EKREN M. AYDIN

Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bakanı

M. BAŞESGİOĞLU K. TÜZMEN N. ÇUBUKÇU M. ŞİMŞEK

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı

M. S. YAZICIOĞLU E. BAĞIŞ C. ÇİÇEK M. V. GÖNÜL

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Adalet Bakanı V. Millî Savunma Bakanı

B. ATALAY A. BABACAN K. UNAKITAN H. ÇELİK

İçişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Maliye Bakanı Millî Eğitim Bakanı

F. N. ÖZAK R. AKDAĞ B. YILDIRIM M. M. EKER

Bayındırlık ve İskân Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma Bakanı Tarım ve Köyişleri Bakanı

F. ÇELİK M. Z. ÇAĞLAYAN M. H. GÜLER

Çalışma ve Sos. Güv. Bakanı Sanayi ve Ticaret Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

E. GÜNAY V. EROĞLU

Kültür ve Turizm Bakanı Çevre ve Orman Bakanı

10/4/2009 TARİHLİ VE 2009/14931 SAYILI

KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1 – 13/10/2008 tarihli ve 2008/14201 sayılı Kararnamenin eki Kararın 7 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"(2) Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde Stajyer Hava Trafik Kontrolörü, Asistan Hava Trafik Kontrolörü, Stajyer AIM Memuru ve AFTN Memuru pozisyonlarına yapılacak atamalarda "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uygulanmaz. DHMİ Genel Müdürlüğü bu pozisyonlara atama yapmak için yürürlükteki mevzuata uygun olarak açıktan atama izni alınmış pozisyonların sayısı, unvanı ile genel ve kendi mevzuatındaki koşulları, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) taban puanını, Resmî Gazete ile Türkiye genelinde yayımlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetenin en az ikisinde ilan vermek suretiyle adaylara duyurur. KPSS sonuçlarına göre belirlenen adaylardan, açıktan atama izni alınmış pozisyon kontenjanının 20 katından fazla olmamak üzere DHMİ tarafından belirlenen sayıda aday yazılı sınava çağrılır. Çağrılan adaylar arasından seçme işlemi DHMİ Genel Müdürlüğünce 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 8 inci maddesine göre gerçekleştirilir."

MADDE 2 – Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kararı Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Bakanlar Kurulu Kararının Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi
Sayısı

18/10/2008
27028

mem
28/04/2009, 12:23
Yazılı sınava dair seçme işlemi 399 sayılı KHK'nın 8. maddesinde yer alan

"Sözleşmeli personel, iş gereklerine uygun olarak yarışma ve yeterlik veya sadece yeterlik sınavına tabi tutulmak suretiyle işe alınır.Teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda, memur statüsünden sözleşmeli statüye, sözleşmeli statüden memur statüsünegeçenlerle mecburi hizmetle yükümlü bulunanlar ayrıca sınava tabi tutulmazlar. Sınav konuları, sınavın şekli ve sınav komisyonunun teşkili ile sınava ilişkin diğer hususlar teşebbüs veya bağlı ortaklıkyönetim kurulları tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle tespit edilir."

hükmüne göre yürütülecektir.

kartal65
28/04/2009, 14:38
arkadaş imamlarla bir sorununmu var merak etme birgün onlara işin düşerde o zaman çözersiniz

mem
28/04/2009, 14:38
bir de poly anna yorumu var bu hadisenin:sadece seyrüsefer kadroları kpss kapsamından çıkarıldığı için yeniden yapılanma hadisesinin tamamlandığı gibi. ben tabii bu yorumu sadece taşıyorum buraya inanmakta zorlanıyorum.

modest
28/04/2009, 14:49
bence cok ıyı olmus cunkı bu kpss gelen memur adayları DHMİ KIRITERLERINE PEKDE UYGUN OLMUYOR ya ehlıyetı yok boyu kısa zayıf unıversıte okuyup lise dıplması ıle gırıyorlar ODA HAKSIZLIK OLUYOR LİSE MEMZUNLARINA ve de askerlık YAPMADAN GELIP MEMUR OLUYORLAR BIRDE oh ne ala . MILLET ASKERLIK YAPMAYANA KIZ VERMIYOr cok ıyı olmus ver bu yaygınlasmalı butun bırımlere. ımamlara gelırsek DHMİDE BU PEK ISLEMEZ

sirinfzk
28/04/2009, 15:27
Yeniden yapılanma ne gibi değişiklikler içeriyor?

sirinfzk
28/04/2009, 15:36
DHMİ kriterlerin uygun olmama konusu aim aftn memurları için söz konusu olması çok az bir miktarda kalıyordur.Bu şekilde sözlü mülakat olması ister istemez farklı yorumlara sebep olabiliyor.

mem
28/04/2009, 15:38
arkadaş imamlarla bir sorununmu var merak etme birgün onlara işin düşerde o zaman çözersiniz

torpilliler hükümetten hükümete değişiyor. bu hükümetin torpillileri onlar. buna takılıp yapılan ahlaksızlığı onaylamış olmuyor musun? ya da şöyle sorayım açıkça adam kayırma kayırılan imam olduğunda hoş birşey midir?

mem
28/04/2009, 15:45
DHMİ kriterlerin uygun olmama konusu aim aftn memurları için söz konusu olması çok az bir miktarda kalıyordur.Bu şekilde sözlü mülakat olması ister istemez farklı yorumlara sebep olabiliyor.

çok iyimsersin. bu kadrolara başvurmak için ingilizce bilme şartı var. şimdilik bu lisede ingilizce eğitim alma ya da lisans öncesi hazırlık almakla belgelenmiş oluyor. buna sahip olmayanlar kpds ye girecekler. ben şahsen aim için öyle çok aday çıkabileceğini sanmıyorum. yeni alınan aproncu gençler genelde çok parlaklar ve birçoğu geçen süre içinde lisans eğitimlerini tamamladılar. onlar geçebilirler ama tabii fırsat verilirse. ben hala alınacakların belli olduğunu düşünüyorum.

sirinfzk
28/04/2009, 15:57
dhmi nin yazılı sınavda ne soracağı da şuanda belli değil.aim aftn de dhmi kurs düzenleyerek yapılacak iş konusunda eğitim veriyor.Bu kurs öncesi yazılı sınavda hangi sorular sorulabilir ki?bu da ayrı bir bilinmezlik.

mem
28/04/2009, 16:03
dhmi nin yazılı sınavda ne soracağı da şuanda belli değil.aim aftn de dhmi kurs düzenleyerek yapılacak iş konusunda eğitim veriyor.Bu kurs öncesi yazılı sınavda hangi sorular sorulabilir ki?bu da ayrı bir bilinmezlik.

kurum içinden alım yaptıklarında sınav olmayacak

sirinfzk
28/04/2009, 16:08
kurum içinden olmayanlar da başvuracaktır bu durumda nasıl bir uygulamaya gidileceği nasıl bir yazılı sınav uygulanacağı açık değil henüz.aim aftn de kurs almadan hiçkimse yapılacak iş konusunda uzman değil yani aim aftn ile ilgili teknik bilgiler sorulmayacaktır-kurs sonrası bir sınav vardı-bu durumda yazılı sınav ne işe yaramış olacak pek anlamış değilim.

mem
28/04/2009, 16:20
kurum içinden olmayanlar da başvuracaktır bu durumda nasıl bir uygulamaya gidileceği nasıl bir yazılı sınav uygulanacağı açık değil henüz.aim aftn de kurs almadan hiçkimse yapılacak iş konusunda uzman değil yani aim aftn ile ilgili teknik bilgiler sorulmayacaktır-kurs sonrası bir sınav vardı-bu durumda yazılı sınav ne işe yaramış olacak pek anlamış değilim.

kpss ne işe yarıyorsa o işe yani elemeye. ama bu konu üzerinde durmak bana saçma geliyor çünkü ben alımların kurum içinden olacağını ve kuruma sırf bu alımlardan faydalanmak üzere transferler yaşanacağını düşünüyorum. inşallah dışardan gelenler için bir sınav açılır ben yanılırım ama yeterlik sınavının yazılı olmayacağını ve bunun torpile yol açacağını söyleyebilirim.
yani her halükarda sınav sonuçlarının çok tartışılacağını göreceğiz.

avaz0101
28/04/2009, 16:39
HOCALARIMIZ GELİYOR herkese hayırlı olsun

sirinfzk
28/04/2009, 16:40
kurumun atc ihtiyacının fazla olduğunu biliyorum fakat aim ve aftn için durum nedir?çünkü 2008 kpss sonrası toplamda 6 aim aftn memuru alındı bu sayı 2006 kpss sonrası toplamda 150 kişiydi.ihtiyaç birden bu kadar mı azaldı ?bu değişiklik personel alımını geciktirecek gibi çünkü bu duruma itirazlar olacaktır sınav sonuçlarına da öyle.

avaz0101
28/04/2009, 16:50
ne azalması kardeşim senin aklın yokmu akıllı olda uyan neden olduğunu düşün HOCALAR GELİYORRRRRRR anladın sen onu

sirinfzk
28/04/2009, 16:58
biraz daha saygılı olunması gerektiğini düşünüyor yazılı cevaplarda.

topal
28/04/2009, 19:24
önce imamlar dhmiye memur olarak atanır. ardından bunlar aim ve atc için dilekçe ile başvurur. açılan kadrolara da sınavsız yerleştirilir. kpss öncesi torpil sistemine geri dönüldü dhmi de böylece............iyiya işte imamları alırlarsa bellimi olur birgün göçüp gidersin kötümü olur yıkarlar güzelce pamuğuda tıkarlar o zaman görürsün beyaz ışığı

Lütfen mesajlarda kullanılan üslup ve kelimelere dikkat ediniz.

Uçuyorum Yönetim

eyvallah
28/04/2009, 20:28
ne o arkadaşlar rahatsız mı? oldunuz imamlardan yoksa çok önceleri kapmış olduğunuz köşe başlarını kaybettinizde mi serzeniştesiniz yada kuyruklarınıza mı bastılar?bu ne hazımsızlık arkadaşlar yıllardan beri aklınız nerdeydi ayıp yahu madem imamlardan nefret ediyorsunuz hoşnut olacaksanız papaz verelim olur mu?

mem
28/04/2009, 20:37
ne o arkadaşlar rahatsız mı? oldunuz imamlardan yoksa çok önceleri kapmış olduğunuz köşe başlarını kaybettinizde mi serzeniştesiniz yada kuyruklarınıza mı bastılar?bu ne hazımsızlık arkadaşlar yıllardan beri aklınız nerdeydi ayıp yahu madem imamlardan nefret ediyorsunuz hoşnut olacaksanız papaz verelim olur mu?

bir an gerçekten Hakan Şükür ün cevap yazdığını sandım ama sonra onun bile bu kadar düşmeyeceğini farkettim.

tek seferde okuduğunuzu anlamamak suç değildir kabahat değildir ama anladığını iddia edip bu denli saçmalamak acıklıdır. okuduğunu anlama konusunda sıkıntısı olanların yazıları 20-30 kere okuması kendileri için şüphesiz daha sağlıklı olacaktır.

not: bu yazının muhatabı avatar olarak Hakan Şükür resmi kullanmış cevap sonrası avatarını değiştirmiştir.

AttiIa
28/04/2009, 21:01
Öncelikle bu işte emeği geçen herkese Allah bir güzel belasını versin diyerek sözlerime başlamak istiyorum :) Şu işten anlayan biri hepimiz için bundan sonra ne olacağını açıklarsa çok iyi olur. Aklıma ilk takılan sorulan sorular şöyle : bölüm sınırlaması gelir mi ? Yazılı sınavda sorulacak soruların kapsamı ne olur ?

eyvallah
28/04/2009, 22:02
bir an gerçekten Hakan Şükür ün cevap yazdığını sandım ama sonra onun bile bu kadar düşmeyeceğini farkettim.

tek seferde okuduğunuzu anlamamak suç değildir kabahat değildir ama anladığını iddia edip bu denli saçmalamak acıklıdır. okuduğunu anlama konusunda sıkıntısı olanların yazıları 20-30 kere okuması kendileri için şüphesiz daha sağlıklı olacaktır.

amacının proveke olduğu belli gözündeki at gözlüğünü çıkar kimseye iftira atma anlaşılan hala papaz bulamadın

eyvallah
28/04/2009, 22:09
bunun anlamı şu:

kurum içinden yapılacak olan atamalarda sınav şartı aranmayacak.

uygulaması da şöyle olur :

önce imamlar dhmiye memur olarak atanır. ardından bunlar aim ve atc için dilekçe ile başvurur. açılan kadrolara da sınavsız yerleştirilir. kpss öncesi torpil sistemine geri dönüldü dhmi de böylece.

arkadaşım okuduğunu anlamamışsın demişssin ama ben sen değilimki anlamayayım resmen nefretini kusmuşsun iyide güzel kardeşim imamlara örnek verirken başka kesimdende örnek verseydinya benim bu konuya yazmamım tek sebebi sensin senin tek taraflı düşüncen yoksa senin gibi........................

mem
28/04/2009, 22:39
türkiyede imamlar diğer kadrolara atanMAmaktadır. bunlar külliyen uydurmadır.bu hükümet döneminde diyanet kadrolarının diğer bakanlıklara gönderilmesi sözkonusu değildir. onların yerine alınan yeni imamlar da diğer kadrolara gönderilmemiştir. zaten laik bir devlette diyanet işleri başkanlığı olması da gayet doğaldır. dhmi kadroları için yapılan düzenleme de imamları bu kadrolara geçirmek için yapılmamıştır. bunu iddia edenler hıncaldır uluçtur.

not:bu metin ironi içermektedir. bana özel mesaj yollayıp "makat, makatını keserim senin, israilde yaşayan hristiyan arap kabilesine mensup seni" diyen şahsın sözlüklerden ironi kelimesini çalışması bu yazıyı anlamasını mümkün kılabilir.

hamiş:bu metin bana özel mesaj yollayan arkadaşın kendisini iyi hissetmesi için yazılmıştır.

DELİBALTA
29/04/2009, 00:00
DHMİ 2000 li yıllara geri döndü gene torpiller konuşacak.Ne güzel ama dimi Önceki çalıştığım limanda Başmüdür bize şöyle demişti.^^Sizler geldiniz bizim çocuklarımızın gireceği işlere girdiniz bizim çocuklarımız işsiz geziyo^^ demişti.Buyrun sayın Başmüdürüm işte size fırsat şimdi oğlunuzu gönül rahatlığı ile yerleştirebilirsiniz,tabiii kul hakkından korkmaz iseniz.(NOT:DMS SINAVI )ile girdim bu kuruma kimsenin torpili ile değil.

sirinfzk
29/04/2009, 16:07
Bu değişikliğe karşı Danıştaya dava açılabilir fakat süreç nasıl olur ve kazanma şansı nedir bu konuda hukukçulardan fikir almakta fayda var.Yoksa bu şekildeki alımla kurum bazı kişilerin tanıdıkları eşleri dostlarıyla dolacak görünüyor.

BrownEyes
29/04/2009, 18:02
Arkadaşlar bazı çalışanlar yakınlarını malum kadrolara aldırabilmek girişimlerine başladı bile ...

sirinfzk
29/04/2009, 18:11
çok büyük haksızlıklar olacak bu gidişle.Bu değişikliğe karşı Danıştay'a açılacak yürütmeyi durdurma davası tek çare gibi görünüyor.

mem
29/04/2009, 18:43
daha önce de gümrük çıkartılmıştı kpss kapsamından. bildiğim buna hakları olduğu.yani kurum kendi sınavını yapabilir. sınavsız geçiş de zaten memur olanlar için tanınmış bir durum. kpss sonuçta memurluğa ilk girişte girilen bir sınav. zaten memursan girmeye gerek yok.399 da var bu hüküm ilk sayfaya baktığınızda görebilirsiniz.

bir şekilde memur olmuş herkes dhmi ye girebilir. ve açılabilecek aim ve atc kadrolarına geçmek için kursa gönderilebilir.

mahkemenin yapabileceği birşey göremiyorum ben.

sirinfzk
29/04/2009, 18:49
gümrük kpss kapsamında şuan ama nitelik kodu değişti 2008 KPSS de.Evet 8.maddeye göre bu sınavı kurum yapabilir fakat DAnıştaya dava konusunun araştırılmaya değer olduğunu düşünüyorum.Belediye zabıta ve itfaiye alımları konusunda DAnıştaya dava açıldı yanlış hatırlamıyorsam alımın ÖSYM kapsamına yeniden alınması için.

sirinfzk
29/04/2009, 21:24
http://www.haberset.com/default.asp?page=haber&id=50498
burada resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararının danıştaydan iptal edilmesine bir örnek bulunuyor.Bu konunun takipçisi olunması gerektiğini düşünüyorum.Dhmi için kpss ye girmiş olan birçok kişi bulunuyor ve tüm adayların hakkı yenmiş oluyor alımın bu şekilde değiştirilmesiyle.

mem
29/04/2009, 21:27
bu konuyla ilgili değil ki.trt de zaten çalışan adamlar varken dışardan hizmet alımını hukuksuz bulmuş mahkeme gayet de mantıklı. ama trt nin eleman alımına dönük bir iptal var mı? trt de kendi alıyor elemanlarını.

sirinfzk
29/04/2009, 21:30
benim demek istediğim kararlar danıştay tarafından iptal edilebiliyor ve burdaki hukuki süreci ben bilemiyorum bunu bilecekler hukukçulardır.ben kendi adıma hukukçulara bu konuyu danışmaya başladım.

AttiIa
29/04/2009, 21:56
Umarım danıştay iptal eder bu kararı. Eğer iptal edilmezse süreç nasıl işler ? Kpss puanlarına göre adayları belirlerken bölüm sınırlaması da getirebilme hakları olur mu ?

mem
29/04/2009, 22:36
adrese teslim bir ilan olabilir.
misal sivil havacılık da aim ve atc almıştı ve şöyle bir şart vardı:havacılıkla ilgili olarak üç yıl çalışmış olmak. yani misal harvard tıp mezunu başvuramaz(hoş niye başvursun da uç örnek vereyim)ama çelebi ya da havaş da çalışan gençler başvurabilirler.
yani demek istediğim süreç tümüyle torpille şekillenecek. bence şöyle sağlam torpili olmayanlar unutmalı artık dhmi yi.

AttiIa
30/04/2009, 18:37
Adrese teslim ilan yaparlarsa dediğin gibi hiç şansımız kalmaz. Artık tek umudum bu kararın danıştay tarafından iptal edilmesi. Mem dostum duruma vakıf bir kişi olarak bu kararın iptal edilmesi olasılığı nedir ?

mem
30/04/2009, 22:05
Adrese teslim ilan yaparlarsa dediğin gibi hiç şansımız kalmaz. Artık tek umudum bu kararın danıştay tarafından iptal edilmesi. Mem dostum duruma vakıf bir kişi olarak bu kararın iptal edilmesi olasılığı nedir ?

personelini kendi alan kurumlar var sonuçta. demek ki yasalar cevaz veriyor. yapacak pek birşey yok artık. sadece işe alınanları afişe edebiliriz ama o da neyi değiştirir ki?

ATC
01/05/2009, 08:43
Kendi kendinizi ele veriyorsunuz arkadaşlar yapmayın böyle. Aylardır mesleğimize ... atıyordunuz şimdi de görüyorumki hava trafik kontrolörlüğü için önünüz kapandı diye ağlıyorsunuz :)

alfa55
01/05/2009, 10:37
kurum içinden herkes olacak değil
sonuçta açılan kadrodan fazla başvuru olursa bir eleme yöntemi denerler ve bu yöntem torpilsizleri eler.
zaten yapılan da kurum içinden almak değil. o görünüşte öyle olacak. büyük ihtimalle kimlerin alınacağı bile bellidir şimdiden. adrese teslim olmuş çok fazla çünkü.
yineliyorum imamlar dhmi de memur olacak ardından da aim ve atc ye başvuracak ve kurslara gönderilecekler.
diyanet kadrosu sürekli boşalıyor. kpss yi devre dışı bırakma yöntemi olarak bulmuşlar. diyanete imam alınıyor ardından bunlar başka kurumlara memur olarak gönderiliyor kadro boşta kalınca tekrar imam alınıyor.
diyanet kadrosu delik kova gibi. ne kadar doldursan da dolmuyor o kova.

ne kadar iyi biliyorsun kardeşim.ben kurumun içindeyim ve senin tabirinle ''imam'' lardanım ama on yıldır bir adım ileri geçemedim. yolu iyi biliyorsan tarif et.ben bulamadım senin tarif ettiğin yeri!Lütfen insanları birbirinden ayrıştırmayın.hakeden herkes hak ettiği yerde çalışsın.....

mem
01/05/2009, 11:21
ne kadar iyi biliyorsun kardeşim.ben kurumun içindeyim ve senin tabirinle ''imam'' lardanım ama on yıldır bir adım ileri geçemedim. yolu iyi biliyorsan tarif et.ben bulamadım senin tarif ettiğin yeri!Lütfen insanları birbirinden ayrıştırmayın.hakeden herkes hak ettiği yerde çalışsın.....

imamlarla ilgili olarak ne hakaret ettim ne de küçümsedim onları. hakaret etmenin anlamsızlığını da biliyorum imamların küçümsenmeyeceğini de. bu açıklama burada dursun.

imam hatip mezunu olarak kpss ye girdiysen ve herkes gibi bu sıralama sınavıyla dhmi de isen alınman gereksiz benim sözlerimden. ama diyanetten geldiysen beni doğrulamış oluyorsun sadece.

aim için de atc için de önşartlar vardır. 25 den büyük olamazsın atc için mesela. ya da ingilizce bildiğini belgelemelisin her ikisi için. bu şartları taşımıyorsan zaten buraya ilerletilmeyi beklememen gerekir.

ama benim söylemeye çalıştığım şey tam da bu. kendine aslında hakkın olmayan birşeyi hak görüyorsun ve gerçekleşme olmadığında kendini mağdur olmuş hissediyorsun.

mem
01/05/2009, 11:28
Kendi kendinizi ele veriyorsunuz arkadaşlar yapmayın böyle. Aylardır mesleğimize ... atıyordunuz şimdi de görüyorumki hava trafik kontrolörlüğü için önünüz kapandı diye ağlıyorsunuz :)

mesleğinize saldıran kimseyi göremedim ben forumda. onu geçtim ağlayan da yok da hadi üzülenler bu mesleklere giremeyeceği için;henüz aramıza katılmayanlar. katılamayacakları için sevinç belirtmenizden sizin bu karardan fayda sağlayacaklardan olduğunuzu okuyorum. yoksa bir insan açıkça yapılan bir haksızlığa neden sevinsin ki?

ATC
01/05/2009, 12:22
Ben ortada haksızlık göremiyorum gayette iyi bir uygulama
1. asistan kadrolarına mesleğin a sını bilmeyen zibidiler başvuramayacak
2. si stajer kontrolör olarak yetişecek arkadaşlarımızın seçiminde bu işe daha yatkın olanlar olacak

sirinfzk
01/05/2009, 12:32
atc kadroları için belki daha uygun bir alım yöntemi olabilir ama aim ve aftn memurlukları için böyle bir uygulamaya gidilmesine gerek yoktu.

mem
01/05/2009, 13:57
Ben ortada haksızlık göremiyorum gayette iyi bir uygulama
1. asistan kadrolarına mesleğin a sını bilmeyen zibidiler başvuramayacak
2. si stajer kontrolör olarak yetişecek arkadaşlarımızın seçiminde bu işe daha yatkın olanlar olacak

fitzroy olsaydım eğer sizi belki "chevalier" değil ama "poly anna" ilan ederdim.

ama daha hoşu şu :hiçbirşeyden anlamayan zibidilerin hiçbirşeyden anlamadığına kim karar verdi? sizin sözünüze neden inanalım? neden gayet iyi puanlarla iyi eğitimle gelmiş olan gençlerin sizden daha kötü olduğunu düşünelim?
belki tersini düşünebiliriz. bu kadar kolayca gençlere zibidi diyebilenlerin genelde bulunduğu yeri haketmeyen bir şekilde o noktaya gelmişler olduğunu tecrübe ile biliyoruz çünkü.
yeni düzenleme ile gelenlerin bunu hakedeceklerine kimse kimseyi inandıramaz artık. ilk akrabalıklar ortaya çıktığında ilk imamlar görünmeye başladığında hakettiler geldiler demeye kimsenin cesaret edemeyeceğini de söyleyebiliriz.

atc_2007
01/05/2009, 22:12
fitzroy olsaydım eğer sizi belki "chevalier" değil ama "poly anna" ilan ederdim.

ama daha hoşu şu :hiçbirşeyden anlamayan zibidilerin hiçbirşeyden anlamadığına kim karar verdi? sizin sözünüze neden inanalım? neden gayet iyi puanlarla iyi eğitimle gelmiş olan gençlerin sizden daha kötü olduğunu düşünelim?
belki tersini düşünebiliriz. bu kadar kolayca gençlere zibidi diyebilenlerin genelde bulunduğu yeri haketmeyen bir şekilde o noktaya gelmişler olduğunu tecrübe ile biliyoruz çünkü.
yeni düzenleme ile gelenlerin bunu hakedeceklerine kimse kimseyi inandıramaz artık. ilk akrabalıklar ortaya çıktığında ilk imamlar görünmeye başladığında hakettiler geldiler demeye kimsenin cesaret edemeyeceğini de söyleyebiliriz.

Arkadaşım konuyu bilmiyorsan yorum yapma.:1148: Yıllarca ösym nin okul mezunları için açtığı asistan kadrolarına kılavuzdaki şartları okumadan tercih yapan zibidiler yüzünden bizler atanamadık. Daha hala stajyer ve asistan atc farkını öğrenemediniz. Şimdilik ortada olumsuz bir şey yok. Haziran'daki atamalarda görücez bakalım...

sirinfzk
02/05/2009, 09:27
Söylenildiği gibi asistan ve stajyer atc farkını bilmeyerek tercih yapılmıştır belki ama farkı bilerek de tercih yapanlar olmuştur yani genellemeye gidilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.Kaldı ki bu sorun,ösym nin alan kontrolü yapmasıyla kolaylıkla çözülebilirdi.

mem
02/05/2009, 10:40
Arkadaşım konuyu bilmiyorsan yorum yapma.:1148: Yıllarca ösym nin okul mezunları için açtığı asistan kadrolarına kılavuzdaki şartları okumadan tercih yapan zibidiler yüzünden bizler atanamadık. Daha hala stajyer ve asistan atc farkını öğrenemediniz. Şimdilik ortada olumsuz bir şey yok. Haziran'daki atamalarda görücez bakalım...

yenilerden olduğunuzu şimdi anlıyorum. zibidi derken kastınızı da ancak şimdi anlamış oldum.açıkçası eskilerden birinin dehşet yorumu gibi gelmişti.

öte yandan bu uygulamanın bunun için yapıldığını dşünmenizi hala poly annalık olarak görüyorum.

:114:

bu arada hala uyanamamış olduğumu da görüyorum. ilk mesaj ve benim cevap yazdığım mesajın sahipleri farklı

ATC
02/05/2009, 11:00
Nasıl hala poly annalık olarak görüyorsun. İsterse şu mesajımı okuyan kpss den 90 almış herhangi biri elinde kontrolör lisansı olmadan asistan hava trafik kontrolörü kadrosuna başvurmaya çalışsın bakalım noluyor....

mem
02/05/2009, 11:43
Nasıl hala poly annalık olarak görüyorsun. İsterse şu mesajımı okuyan kpss den 90 almış herhangi biri elinde kontrolör lisansı olmadan asistan hava trafik kontrolörü kadrosuna başvurmaya çalışsın bakalım noluyor....

zaten başvuramıyor ki! anlamı yok. dediğin gibi şartları okumadan yazması onun oraya girmesine imkan vermez ki! yani ben şimdi şartları okumadan hemşirelik yazsam misal öss de yerleştirecek mi beni oraya ösym? tabii ki hayır. ama bu düzenlemenin bununla bir ilgisi olduğuna inanmıyorum. yani kpss ile alabilir yine dhmi kontrolörleri yukardan aşağı kendi aralarında sıralardı. bunun tek kötü tarafı lisansi olmayanların başvurması ve lisanslı olanların hakkını yemeleri idi. ama sonraki yerleştirmede bu kadrolar tekrar açılıyordu zaten. lisans sahipleri için yapılacak tek şey puanlarını zayi etmeden beklemek.

bu uygulamanın çıkış sebebini sadece atc yi gören gözlükleri çıkarttığınızda daha net görebilirsiniz. aim ve aftn acaba lisansa sahipler mi? bunu gözönüne alıp tekrar baktığınızda bunun adil yarışmayı ortadan kaldırmayı amaçladığını görebilirsiniz.

ATC
02/05/2009, 14:22
gerçekten konu hakkında hiçbir bilgin yok seninle boş yere tartışmıyıcam

manonfire
02/05/2009, 19:09
polly anna derken???? poli anna (çoklu anna) anlamındamı acaba???

sadece şaka.... konu ile hiç bir ilgim yoktur..... :)

mem
02/05/2009, 20:25
gerçekten konu hakkında hiçbir bilgin yok seninle boş yere tartışmıyıcam

konu hakkında senin bilgin ne kadarsa o kadar. tabii bütün işe alım sürecini sen yönetmeyeceksen.

atc_ayt
03/05/2009, 11:43
zaten başvuramıyor ki! anlamı yok. dediğin gibi şartları okumadan yazması onun oraya girmesine imkan vermez ki! yani ben şimdi şartları okumadan hemşirelik yazsam misal öss de yerleştirecek mi beni oraya ösym? tabii ki hayır. ama bu düzenlemenin bununla bir ilgisi olduğuna inanmıyorum. yani kpss ile alabilir yine dhmi kontrolörleri yukardan aşağı kendi aralarında sıralardı. bunun tek kötü tarafı lisansi olmayanların başvurması ve lisanslı olanların hakkını yemeleri idi. ama sonraki yerleştirmede bu kadrolar tekrar açılıyordu zaten. lisans sahipleri için yapılacak tek şey puanlarını zayi etmeden beklemek.

bu uygulamanın çıkış sebebini sadece atc yi gören gözlükleri çıkarttığınızda daha net görebilirsiniz. aim ve aftn acaba lisansa sahipler mi? bunu gözönüne alıp tekrar baktığınızda bunun adil yarışmayı ortadan kaldırmayı amaçladığını görebilirsiniz.

kontrolörler konusunda görüşünüze katılmıyorum, yanlış tercih yapanlar sebebiyle bir çok yeni mezun arkadaş işbaşı yapamadı, maalesef sonraki yerleştirmelerde bu kadrolar bir sonraki yılın üzerine ilave olarak açılmıyor. okul mezunu arkadaşlar bir veya daha uzun süre işsiz kalmanın üzerine atamalarının yapılması da mümkün olmayabiliyor. her sene mezunların üzerine yeni mezunlar ekleniyor. ancak açılan kadro her sene bekleyen arkadaşların sayısının çok altında kalıyordu. örnek: 2008 atamalarında (son atamalar 15 kişi atandı, fakat yerleştirmeyi bekleyen 30'dan fazla insan vardı.
atc dışında kalan bölümler için (AIM ve muhabere) neden böyle bir uygulamaya gidildiğini ben de anlamıyorum...

farnear
04/05/2009, 15:11
arkadaşlar ünvan değişikliği sınavına girecek personele harcırah yol ve konaklama ücretlerinin ödenmeyeceği söyleniyor...NE OLDU KANUN MU DEĞİŞTİ

CanANK
05/05/2009, 08:25
arkadaşım yok öyle birşey herkez yolluğunu alacak , zaten kendinde diyorsun bak söyleniyor, bizim daire de neler söylenmiyor ki takma kafana herşey eskisi gibi :)

BrownEyes
05/05/2009, 09:40
Yazı geldi herkes kendi imkanlarıyla gidecek ve 23-24-25 mayısta idari izinli sayılacak.

mst06
05/05/2009, 15:36
resmi yazı geldi herkes yoluna bakacak cooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ayıp kos koca dhmi kendi personelinin harcırahına göz dikti vay halimizeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

LTCG
05/05/2009, 21:16
evet hem 1 kadro açıyor...hemde ankara dışından katılım az olsun diye harcırah vermiyo...kendiniz vazgeçin demeye getiriyor...

LTCG
05/05/2009, 21:29
vazgeçmeyin arkadaşlar...cebinizden harcayın ama sınava girin...

atakan7173
05/05/2009, 22:12
yollukları kıstıklarına güre katılım olmasın o zaman alacakları elemanlar bellidir. diye düşünüyorum

mem
06/05/2009, 10:17
kontrolörler konusunda görüşünüze katılmıyorum, yanlış tercih yapanlar sebebiyle bir çok yeni mezun arkadaş işbaşı yapamadı, maalesef sonraki yerleştirmelerde bu kadrolar bir sonraki yılın üzerine ilave olarak açılmıyor. okul mezunu arkadaşlar bir veya daha uzun süre işsiz kalmanın üzerine atamalarının yapılması da mümkün olmayabiliyor. her sene mezunların üzerine yeni mezunlar ekleniyor. ancak açılan kadro her sene bekleyen arkadaşların sayısının çok altında kalıyordu. örnek: 2008 atamalarında (son atamalar 15 kişi atandı, fakat yerleştirmeyi bekleyen 30'dan fazla insan vardı.
atc dışında kalan bölümler için (AIM ve muhabere) neden böyle bir uygulamaya gidildiğini ben de anlamıyorum...

belki de ben burda durduğum sürece lisans falan çıkamaz diyen büyük türk büyüğü dhmi büyüğümüz bu sözünü çiğneme zamanı geldiğine iman etmiştir.
iyimserlikse alın size iyimserlik!

Rainmaster
06/05/2009, 23:04
OSYM tarafından yapılan atamalarda, atananların büyük bir kısmı gerekli şartları sağlayamıyordu. 100 kişi atanmışsa bunların 30-40 tanesinin şartları tutuyordu. 60-70 kişilik kadro yanıyordu. Ayrıca şartları tutanların da bir kısmı kurslardan ayrılıyordu.
Bildiğim kadarıyla Kontrolör seçimi için satın alınmış bir yazılım var. Bir takım psikolojik testlerin yanında, çabuk ve doğru karar verme, 3 boyutlu düşünme, problem tespiti ve çözümü, algılama gibi fonksiyonları ölçülebilmektedir. Bunun yanında Eurocontrol tarafından da hazırlanan ve ilave olarak ingilizce seviyesini de ölçebilen bir program bulunmakta. Bu testlerde başarı gösteren kişiler ATCO olarak daha başarılı olduğu görülmüştür.
Saniyorum benzer testler Anadolu Üniversitesinde Hava Trafik ve pilotaj Bölümleri içinde yıllardır kullanılmaktadır.
Sözün özü; personel alımı bu testlerle yapılırsa, hava trafik mesleğinde daha başarılı olabilecek ve ihtiyaç kadar personel alınabilecektir.

Rainmaster
06/05/2009, 23:13
Umarım seçimler yukarıda belirttiğim gibi yapılır

mem
07/05/2009, 11:50
Umarım seçimler yukarıda belirttiğim gibi yapılır

sadece ummak durumundayız elimizden başka birşey gelmiyor.

AttiIa
08/05/2009, 02:04
Yapılacak yazılı sınavın kapsamı hakkında bir tahmininiz var mı ?

farnear
09/05/2009, 20:25
olurmu öyle şey ya alacakları adam belliymiş..ben sınavda en yüksek puanı alayım atama yapılmasın yok böyle birşey herkes sınavda ne yaptığını bilecek kesinlikle öyle alınacak adam belli muhabbeti falan olamaz

manonfire
10/05/2009, 11:21
para mara yok dostlar... ama pegasusta çok uygun fiyata uçak biletleri var şu sıra... ayrıca bende adamlar belli muhabbetine inanmak istemiyorum en azından kurumumda...

sınavlara katılacak tüm arkadaşlara başarılar dilerim.....

DLM
10/05/2009, 18:25
Şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse şunu söylemeden de edemiyeceğim...Sözkonusu sınavlara sırf nasıl olsa harcırah+bilet +izin var diye gezmek adına başvurup sonrda bu haberi duyan arkadaşların gözü aydın diyorum hayırlı olsun..

demem o ki bunuda göz ardı etmeyiniz...

(Bu düşünce ile başvuran kişileri kast ediyorum kimse üstüne alınmasın.)

yoldas7
10/05/2009, 19:08
arkadaslar kimlerin kursa katılacağı belli oldumu acaba bilginiz var mı?

farnear
11/05/2009, 15:11
Şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse şunu söylemeden de edemiyeceğim...Sözkonusu sınavlara sırf nasıl olsa harcırah+bilet +izin var diye gezmek adına başvurup sonrda bu haberi duyan arkadaşların gözü aydın diyorum hayırlı olsun..

şöyle yapabilir o halde kurum...sınavı kazananların harcırahı sınav sonuçlandıktan sonra ödenebilir...

LTCG
11/05/2009, 17:36

sırf 1 gün izin+59 ytl bilet için mi....bu adamlar iki yıl okudu..sırf harç paraları 3000 lira(uzaktan eğitim için)...bu düşüncede olduklarını sanmıyorum...

sirinfzk
12/05/2009, 10:10
yapılacak yazılı sınavın kapsamının ne olacağı önemli bir konu kurum yakın zamanda buna açıklık getirecektir..fakat asıl etken mülakat olacak bu süreçte.

DLM
12/05/2009, 11:25
sırf 1 gün izin+59 ytl bilet için mi....bu adamlar iki yıl okudu..sırf harç paraları 3000 lira(uzaktan eğitim için)...bu düşüncede olduklarını sanmıyorum...

Sayın LTCG sanırım siz teknikerlik için düşünüyorsunuz ...bu sınava teknisyenlik yani vakti zamanında lise okumuş kişilerde başvurdu hemde ne sayıyla listelerden görebilirsiniz.Şunuda belirtmek isterim 1 gün diyorsunuz ama nöbette çalışan kişiler için bu izin 3 gün oluyor.

teşekkürler.:75:

tamer84
12/05/2009, 17:24
sözlü mülakat yapılacak mı ve atc için ortalıklarda dolaşan 500 lü rakamların gerçeklik payı ne ?

hazar23
13/05/2009, 06:48
şimdi bu harcırahlar al ilgili olayı hep başka yerlere çekmeye meraklı insanlar var ama daha onemlisi bizim kurumdaki sendika temsilcileri tamamen uyuyor yapılan olay tamemen hukuğa aykırı sevgili sendikalarımız daha ne kadar bekleyecek merak ediyorum nasıl olsa onların ağzına bı parmak bal çalarlar çalışanın hakkı ise hak getire

atmosfer
13/05/2009, 17:09
merhabalar
arkadaşlar ösym kapsamından çıkarıldığına göre kurumun ilan açması da hayli keyfi olacak.incelediğim kadarıyla önceki yıllarda genellikle haziran aylarındaki alımlarda dhmi kadro açıyormuş.
peki tahminen bu yılki personel alımı nezaman olur?ösym atamasını takiben olma ihtimali ne olasılıkta sizce?belki kurum çalışanları duyumlarıyla fikir yürütebilir diye düşünüyorum.
ilgilenenlere şimdiden teşekkürler

sherman
14/05/2009, 10:53
trafiğin yoğunlaşması ve iş hacminin artması nedeniyle sınavın 89 adet şef pozisyonuna ait kısmı iptal edilmiş. diğer pozisyonlar için başvurular en geç 15.06.2009 tarihinde Genel Müdürlükte olacak.

DELİBALTA
14/05/2009, 13:42
yakında oda iptal olur. ............................................

EDİT: ertin Yazdıklarınıza dikkat etmenizi rica ediyorum..Daha seviyeli olalım lütfen..

denetmen
14/05/2009, 14:28
bütün arkadaşlara sesleniyorum.özelliklede özelleştirme birimlerinde çalışanlara (güvenlik görevlisi)kimse endişelenmesin.paniğe kapılmaya gerek yok.hatırlayın a.necdet sezer zamanında hani bizim tazminatların kanunu varya torba kanun diye biliniyor.o kanuna bir madde eklendi.özelleştirilecek birimlerde görev yapan personel havuza değilde kurum içinde diğer birimlere kaydırılacak.yani bize havuz mavuz yok kardeşim.bu sınavlara özelleşeceğiz diye giren arkadaşlara duyurulur .

inanmayan varsa torba kanuna bakabilir..
görelim bakalım MEVLA neyler,neylerse güzel eyler.

ssrstar
14/05/2009, 14:40
trafiğin yoğunlaşması ve iş hacminin artması nedeniyle sınavın 89 adet şef pozisyonuna ait kısmı iptal edilmiş. diğer pozisyonlar için başvurular en geç 15.06.2009 tarihinde Genel Müdürlükte olacak.

desenize bizim idareciler bir sınavı bile beceremediler.

tıpkı bizim özel güvenlik müdürü gibi.hizmet alım yoluyla genel müdürlüğe güvenlik görevlisi alıyorlar ama bu alınan personeli içişleri bakanlığına 15 gün içinde bildirmediği için ceza yiyorlar....

heysen
14/05/2009, 19:42
arkadaşlar nisan ayında müracatları yapılan görevde yükselme sınavlarının akibeti hakkında bilgisi olanlar buradan paylaşımlarınızı bekliyorum.Benim duyumum iptal olduğu konusunda inşallah yanılıyorumdur.eğer iptal olmuşsa demekki evdeki hesap çarşıya uymadı.herkese saygılar.:1115:

doğanşah
17/05/2009, 22:35
Güvenlikteki arkadaşlara idari şeflik dilekçelerinin iptaliyle ilgili tebliğ yapılmış sanırım.Kardeşim adamlarla düpedüz dalga geçiyorlar.Madem neden başta dilekçe aldınız.Bütün her şeyde adamlara öksüz çocuk muamelesi yapılıyor.Ayıp değilmi ya.Bırakın kim hak ediyorsa o kazansın.Açın adamların önünü.Bu orta çağ burjuva fikirlerinizden ne zaman vazgeçeceksiniz?Yüzde 70-80 ni üniversite
mezunu olan birimin önünü tıkamanızın manası yok.Sınıf olarak genel idari hizmetlerde olan bi birim neden idari şef olamıyormuş.Ünvan değişikligi ile memur olamıyor güvenlikçi.Çünkü GİH sınıfında zaten.Ama şeflikte bir engel olmamalı.Eğer böyle bi yanlış yapılıyorsa kasıt var demektir.Umarım bu duyduklarımız yalandır.:SAYGILAR

:6:

mst06
18/05/2009, 07:41
:5_1_116: Haklisin DoĞansah Kardesİm GÜvenlİĞİn ÖnÜnÜ Kestİler CÜnkÜ %90 Ni Ünİversİte Mezunu Ve Puanlamada Öne Cikiyorlardi Personel Daİre BaskanliĞi İse Bunu ÖnleyemedİĞİ İÇİn Kendİ Adamlari Acikta Kaldi Ve BÖyl Bİr Yolu Sectİler ...............Bunu Yapanlara

EDİT:ertin Mesajlarımızda dikketli olalım..Seviyeli olalım..

DELİBALTA
19/05/2009, 09:30
Güvenliğin nerede önünü kesmedilerki kardeşlerim.Hastalanır gerçekten rapor alırsın SÖZLEŞMENİ FES ederiz diyorlar.5 yılda bir GÜVENLİK SERTİFİKA SI yenilemesi deseniz gene saçma sapan bi uygulama.Hangi polis veya Askeri personele git 5 yılda bir yenileme yap deniliyo.Kaldıki idari şeflik vermiyorlarmış,ben bu işin böyle olacağını bildiğim için müraacaat bile yapmadım.ATC VE MUHABERE irimlerine açıktan atama yapacak yetkililer diğer şefliklere de yapsınlarda sınavları kaldırsınlar.Atamalar sınavla diyede kimseyi kaandırmasınlar.

DELİBALTA
19/05/2009, 09:32
Korkunun ecele faydası yok.Ölünceye kadar o koltuklarda oturamazsınız eninde sonunda o koltuklardan kalkacaksınız ve hak edenler oturacak.Hak geldi batıl zail oldu.

heysen
19/05/2009, 10:49
:062: Arkadaşlar güvenlik bu tür saçma sapan uygulamalardan ne zamana kadar muaf tutulacak gerçekten çok merak ediyorum .eğer debisi yüksek bir akarsuyun önüne set vurmarya kalkarsanız ne olur acaba?işte bunun gibi güvenlik dhmi de tıpkı dev bir şelale gibi ilerlemeye (%90'i ünüversite mezunu)devam ediyor.Bu arkadaşlarımızın hak ettikleri ünvan ve pozizyonlara kendi bileklerinin gücü ile yine kendilerinin azim ve kararlılıkla geleceklerine inanıyorum.ve bu uygulama gerçekten doğruysa güvenlikçi arkadaşlarımıza çok büyük haksızlık yapıldığını tekrar beyan etmek istiyor ve bütün havaliman ve meydanlarımızın tek bir vücut gibi olduğunu düşünüyorum nasıl ki bir vücutta bir organın eksikliği sıkıntı yaratırsa güvenliğin olmadığı bir liman ve meydanda da sıkıntı olacağı kanısındayım o yüzden bu kurum da da arkadaşlarımızın hak ettiği yere gelmesi kanaatindeyim herkese SAYGILAR.

zorbey10
19/05/2009, 19:34
tam bilgisi olan yokmu gerçekten güvenlikçileri almayacaklarmıymış idari şeflik kadrosuna

doğanşah
19/05/2009, 21:12
Güvenliğin puanları diğerlerinden fazla çıkınca çıkış yolunu iptalde buldular bu kadar basit.İdari şeflikler iptal diye biliyoruz.Güvenlik şefliğine(7 kişi) yeniden dilekçe alıyorlarmış.

denetmen
19/05/2009, 21:51
ya bizim başımızdaki insan ne yapıyor orada.durun kardeşim benim personelimde bu sınavlara girecek onlarında hakkı var diyecek kadar kendisinde cesaret yokmu acaba....

hayır yoksa bir erdemlik yapıp cesareti olana bıraksın koltuğu bizde rahat edelim yaaa........

bakıyorumda hep aynı tantana ne olacak bu güvenliğin hali ??????????
ben askerdeyken astsubay olmak için alay komutanına dilekçe vermiştim alay komutanı bana herkes ne olarak geldiyse öyle gidecek diyerek dilekçeleri kabul etmemişti.şimdi aklıma geliyor genel müdürlükte bize ne olarak geldiyseniz öyle gideceksiniz derse ....

olmaz olmaz demeyin
söylemedi deme ibrahim....

flycan
20/05/2009, 10:23
Tamamen güvenliğin önünü kesmek olan bu iptal işlemi acaba haketmedikleri halde o koltukları işgal edenlerin vicdanını sızlatır mı? Yok sızlatmaz zaten hakederek orada otursalar hak hukuk, mantık vicdan muhasebesi yababilme becerisi gösterirlerdi ve herkese eşit yaklaşırlardı değil mi?O sayın idareciler 10 saniyeliğine gözlerinizi kapatıp vicdan sesinizi dinleyiniz bakalım ne diyor size tabi duyabilirseniz.

heysen
20/05/2009, 10:34
evet arkadaşlar sonunda umarız yalan dediğimiz haber maalesef gerçekleşti ve sadece idari şeflik pozizyonu için yapılan müracatların iptal edildiğine ve diğer pozizyonlar için müracatların yeniden alınacağına dair yazı tebliğ edildi.Tüm herkese hayırlı olsun.

hur49
20/05/2009, 11:30
Bu ülkeyi koruyanlar polis ve silahlı kuvvetleridir.Dhmi koruyanlar kim dersiniz biri bana polis diye bilirmi? hayır.Dhmi koruyan emektar güvenlikçilerdir.Gecesi gündüzü olmayan ve hırsızlık yapmayan ve ihalelere fesat karıştırmayan ve eğitimi yüksek olan kim güvenlikçilerdir.
Bana biri şimdiye kadar devlete şu yamuğundan dolayı şu güvenlikçiye soruşturma açılmış diye bilirmi.
Bana ben size başka birimlerden örnek verebilirim.Ülkesini ve milletini ve bayrağını ve kurumunu seve seve koruyan bu insanlara nedir bu zülüm.Söyleyin bakayım.Tazminatlar oldu yamukluk yaptılar sınav oldu yamukluk yapıyorlar.Neden?
Nereye kadar bu gidiş.
Meydanlarda ihale bekleyenler herhalde güvenlikçileri ikna edemediler ama sözüm ona birileri kendi ekmekleri kesilecek diye güvenlikçilerin önünü kestiler.

hur49
20/05/2009, 11:31
arkadaşlar bu konuda mahkemeye baş vurabilirmiyiz .Bilgisi olan var.
:weeping:

yakamoz22
20/05/2009, 15:56
Unutmayalım arkadaşlar ölümde var bu dünyada ORHAN BİRDAL BEY VE YÖNETİM KURULU ne kadar beddua ve ah aldığını bilseniz ölümden korkardınız ne oldu kendi kadrolarınızı atayamadınız güvenliğin önünü kesmek için idari şeflik sınavını iptal ettiniz dimi nereye kadar sürecek çok merak ediyorum o koltukta ne kadar daha oturacaksınız peki FUAT AKAR bey ne iş yapar orada ne dedi acaba çok merak ediyorum umurundamı başında olduğu birim sadece kendi koltuğu ne diyeyim allah bütün bunlardan ve bunlar gibilerden misli misli çıkarır inşallah insanların hakkını yiyenlerden ve umuduyla oynayanlardan bizde inşallah şahit oluruz neler çektiklerine

DELİBALTA
20/05/2009, 19:34
Unutmayalım arkadaşlar ölümde var bu dünyada ORHAN BİRDAL BEY VE YÖNETİM KURULU ne kadar beddua ve ah aldığını bilseniz ölümden korkardınız ne oldu kendi kadrolarınızı atayamadınız güvenliğin önünü kesmek için idari şeflik sınavını iptal ettiniz dimi nereye kadar sürecek çok merak ediyorum o koltukta ne kadar daha oturacaksınız peki FUAT AKAR bey ne iş yapar orada ne dedi acaba çok merak ediyorum umurundamı başında olduğu birim sadece kendi koltuğu ne diyeyim allah bütün bunlardan ve bunlar gibilerden misli misli çıkarır inşallah insanların hakkını yiyenlerden ve umuduyla oynayanlardan bizde inşallah şahit oluruz neler çektiklerine

Fuat AKAR bey in umrundamı eğer şartları tutsa idi kendisi sivil havacılık genel müdürlüğü daire başkanlığından dönmez idi .O kendi derdinde güvenlik nesine sabahaca akşamaca da odasında oturur.Onlar için bir koltuk tüm güvenliğin sorunlarına bedeldir.

mst06
21/05/2009, 09:45
:shrug: dagcı kardesim bizim basımızda ki
adam egerki bizim hakkımız savun saydı boyle durumlara düsmezdik saygılar

denetmen
21/05/2009, 18:04
bizi bu hale düşüren şimdi biz güvenlik personelinin yüzüne nasıl bakıyor.genel müdürlükteki arkadaşlarımızın bir çoğu şikayetçi..
meydanlar şikayetçi
radarlar şikayetçi
heralde memnun olan bir G.M.kalıyor

hur49
26/05/2009, 11:53
Genel Müdür Orahan Birdal Müdürler toplantısında güvenliğe nasıl sıcak baktığı şöyle söylemiş.
Ya Varto Kargapazarı radar istasyonunda bir güvenlikçi dört yıllık okul bitirmiş diye şeflik sınavına baş vuruyor.olur mu böyle birşey.Öte yandan 10 yılını işletmeye vermiş personeli ne yapacağız.Onun için yeni kriterler getirilerek güvenlik başvurularının önüne geçeceğiz diye müdürlere söylemiş bizimkilerde okeylemişler.
Allahın bir kulu da kalkıp niye bu çocuklara bu haksızlığı yapıyorsunuz dememiş.Bizler daha çok bekleriz beyler.Bize bu gözle bakan bir genel müdürden birşeyler beklemek ne kadar anlamsız olduğunu varın siz düşünün.
Allah kimsenin hakkını kimsede bırakmasınlar.:sukur:

blueway
26/05/2009, 14:34
arkadaşlar kızmayın ama bence güvenlik güvenlik şefi , arff ci arff şefi teknik personel teknik şef aım-aftnci muhabere şefi vs. olmalı normal şef ise yani açılacak olanlara memur,blg.işl.veri haz.,daktilograf vs personel olmalı işletmeye şef alınacak ne işi var teknik personelin,güvenliğin,arffnin vs böyle şey olurmu ben bilg.işl. teknik şef olabiliyormuyum hayıri arff şefi hayır muhabere şefi hayır bırakında bu şefliklere bunlar girsin doğrusuda budur ben yıllarını muhasebeye, işletmeye, hasılata, personele,malzemeye vs ünitelerde vermiş kendisini konusunda geliştirmiş kişilere haksızlık değilmi lütfen yanlış anlaşılmasın demem o ki aslan yattığı yerden belli olur herkes bıranşında yükselsin bu şekilde daha adil ve daha fazla arkadaşların şansı olur...iyi çalışmalar...

ghost
26/05/2009, 20:00
kardeşim iyi güzel söylüyosunda 1700 personeli olan birimde 1 tane müdür kadrrosu var.1700 personelin en az 1000 tanesi de üni mezunu bunların yarısı da 4 yıllık mezunu biz yunan askerimiyiz ondan mahrum kal bundan mahrun kal herkes ister biryerlere gelmeyi birşeyler yapmayı. herkes anasının karnında mı öğrendi bilg. işl.liğini bilmem neyi. biz biliyoruz bu genel müdürün daha bilgisayarın açma kapama düğmesinin yerini bilmeyenlere işletmenlik kadrosunu verdiğini. herkese saygılar sevgili dhmi personeli bu mantıkla devam

DELİBALTA
27/05/2009, 22:05
:09: :boxing: :boxing:
Genel Müdür Orahan Birdal Müdürler toplantısında güvenliğe nasıl sıcak baktığı şöyle söylemiş.
Ya Varto Kargapazarı radar istasyonunda bir güvenlikçi dört yıllık okul bitirmiş diye şeflik sınavına baş vuruyor.olur mu böyle birşey.Öte yandan 10 yılını işletmeye vermiş personeli ne yapacağız.Onun için yeni kriterler getirilerek güvenlik başvurularının önüne geçeceğiz diye müdürlere söylemiş bizimkilerde okeylemişler.
Allahın bir kulu da kalkıp niye bu çocuklara bu haksızlığı yapıyorsunuz dememiş.Bizler daha çok bekleriz beyler.Bize bu gözle bakan bir genel müdürden birşeyler beklemek ne kadar anlamsız olduğunu varın siz düşünün.
Allah kimsenin hakkını kimsede bırakmasınlar.:sukur:

uzun zamandır yazmamaya karar vermiştim ama dayanamadım.Nedir kardeşim bu haksızlıklar nereye kadar gidecek.Korkuyorum Bizim genel müdürlükte M.P. genel müdürlüğü gibi bi sansasyonel olaya gebe gibi duruyo inşallah olmaz.Ama bir atasöz nü hatırlatmakta fayda görüyorum.^^ZAYIF ATIN ÇİFTESİ PEK OLUR ^^Derler atalarımız.hadi hayırlı geceler.

cannes
28/05/2009, 10:21
arkadaşlar çok önemli konuları çok basitmiş gibi çözmeye çalışan bir yaklaşım var konuştuğumuz konunun ne olduğunun altını çizmek istiyorum sadece buna dikkat edilmesi için ''kimler hangi hakka sahip olmalı yada olmamalı'' bu tür kararlar kişilerin insiyatifinde olacak şeyler deyildir olmamalı bunlar öncelikle anayasa ve aynı doğrultuda kanun ve yönetmeliklerle olur idereler bu insiyatifi kullanmak ve ele geçirmek için bir takım teknik çalımlar yaparlar bu hamleler hakları yenilenler tarafından bir ses çıkmassa yedirmiş olurlar yada dava açılır yani yerse misali M.E.B. olduğu gibi danıştaydan geri döner eğer kurum birilerinin önünü kesmeye kalkarsa bu dava konusu olur ki zaten artık yapılan herşey davalık oluyor umarım doğru kararlar çıkar insanların hakları hukukları korunur bu bir yarış arkadaşlar
kendimi yetiştirdim diyorsan ben mesleğimde iyim diyorsan o zaman girer sınava gösterirsin olur biter birileri girmesin önü kesilsin o zaman kazanırım ben diyorsan artık .......çıkartın derim bari sorular senin bidiklerin arasından sorulsunda kazandıralım elbirliğiyle aman sen bu birimdesin buranın şefi sen olmalısın diye çalışalım mı yani, senden iyi yapana saygı duyup helal olsun kardeşim demek insanlık icabıdır
herkese selam

topaz
30/05/2009, 12:54
:shrug: :shrug: tekniker kazazadeleriden buyuk bası benım.........................................

neden ddersenız;;;;;;;;

basından sonuna kadar her seyı takıp edıyorum ve konunun cok ıcındeyım bıraz benı dınlemenızı dıleyecem tesekkur ederım............

2004 yılında teknıkerlık sınavına gırdım kadro sayısı 24 muracat 5 kazananların sayısı 4 (yanı ben kazanamadım sadece)kalan kadro sayısı 20

ve kurum 2006 ya kadar dısarıdan teknıker aldı 9 kısı kalan kadro sayısı 11

2006 yılında gorevde yokselem yanı teknıkerlık sınavına gırdım kadro sayısı 11 muracat 11 kazanan 10 (sadece ben kazanamadım ) dolayısıla kazanamadıgımdan kadroyu merkez elektronık atelyeye cektıler ve sımdıde benım kadroya 47 kısı sınava gırdı (söfor.güvenlik.elektrık elektronk) v.s su an yorumu sıze bırakıyor ve artık susuyorum yorum sızın...........

kalın saglıcakla

ardelan65
02/06/2009, 18:20
Kazanan arkadaşlara hayırlı olsun Peki bu sınavda barajı geçilmemiş branşlar için tekrar sınavmı yapılacak yoksa Dışardan kpss ile alımamı gidilecek. Hepininze iyi çalışmalar

adanalı
26/08/2009, 13:35
DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulunun 20.08.2009 Perşembe günü yaptığı toplantıdan yeni atama kararları çıktı.

Yapılan atamalar sonucunda;
1. Balıkesir-Merkez Havaalanı Müdürü Nedim ŞEN, Atatürk Hava Limanı Nöbetçi Meydan Müdürlüğüne,
2. Çanakkale Havaalanı Müdürü Haluk ÇETİNTAŞ, Antalya Hava Limanı Nöbetçi Meydan Müdürlüğüne,
3. Muş Havaalanı Müdürü Nizamettin HOMAN, Erzurum Hava Limanı Nöbetçi Meydan Müdürlüğüne,
4. Siirt Havaalanı Müdürü Erol YILMAZ, Nevşehir Kapadokya Hava Limanı Nöbetçi Meydan Müdürlüğüne,
5. Balıkesir-Körfez Meydan Müdürü Ahmet ŞALK, Balıkesir Merkez Havaalanı Müdürlüğüne,
6. Diyarbakır Havaalanı Müdürü Mustafa DURAK, Balıkesir-Körfez Havaalanı Müdürlüğüne,
7. Malatya Havaalanı Müdürü Senayi TESADÜF, Diyarbakır Havaalanı Müdürlüğüne,
8. Siirt Havaalanı Personeli Mehmet EFE, Tokat Havaalanı Müdürlüğüne,
9. Esenboğa Hava Limanı İşletme Müdürü Meral H. ÇAKIR, İşletme Daire Başkanlığı Meydan İşletme Müdürlüğüne,
10. İşletme Daire Başkanlığı Meydan İşletme Müdürü Gökhan SORKUNLU, İşletme Daire Başkanlığında yeni oluşturulan Yer Hizmetleri Şube Müdürlüğüne,
11. APK Daire Başkanlığında Plan Program Şube Müdürü Tülay ÖNEN, İşletme Daire Başkanlığında yeni oluşturulan Yap-İşlet Devret Şube Müdürlüğüne,
12. İşletme Daire Başkanlığı Yer Tahsisleri Şefi Sibel Handan ADABAĞ, İşletme Daire Başkanlığında yeni oluşturulan Yer Tahsis ve Tarifeler Şube Müdürlüğüne Vekaleten,
13. İşletme Daire Başkanlığı teknik Ressam Fatma BAYKOCA, İşletme Daire Başkanlığında yeni oluşturulan Kalite Yönetim Şube Müdürlüğüne Vekaleten getirilmişlerdir.

bravecan
17/11/2009, 10:52
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

17 Kasım 2009 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 27409

YÖNETMELİK

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünden:

DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİ

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 1 –14/2/2006 tarihli ve 26080 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan “AIS Memuru, FIC Memuru,” ibaresi ile aynı fıkranın (h) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “İtfaiyeci,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 –Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendinde yer alan “en az 2” ibaresi “en az dört” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3 –Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 7 –Bu Yönetmelikte belirtilen kadro/pozisyonlara görevde yükselme suretiyle atanabilmek için;

a) Son sicil notu olumlu olmak kaydıyla, son üç yıllık sicil notu ortalaması (76) puandan aşağı olmamak,

b) Toplam hizmet süresinin en az dört yılını Genel Müdürlük teşkilatında geçirmiş olmak,

c) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinde öngörülen hizmet şartlarını taşımak,

ç) Görevde yükselme eğitiminde pozisyona ilişkin eğitim almak ve başarılı olmak

gerekir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının; (e) bendinin (2) numaralı alt bendi, (f) bendinin (1) numaralı alt bendi, (h) bendinin (1) numaralı alt bendi, (i) bendinin (2) numaralı alt bendi, (j) bendinin (2) numaralı alt bendi, (l) bendinin (2) numaralı alt bendi, (m) bendinin (2) numaralı alt bendi, (o) bendinin (2) numaralı alt bendi, (ö) bendinin (2) numaralı alt bendi, (p) bendinin (3) numaralı alt bendi, (r) bendinin (3) numaralı alt bendi, (ş) bendinin (4) numaralı alt bendi, (t) bendinin (3) numaralı alt bendi, (u) bendinin (3) numaralı alt bendi ve (ü) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan üç yıllık süreler “beş yıl”, (l) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan “iki yılı” ibaresi “dört yılı”, (ş) bendinin (3) numaralı alt bendinde yer alan “İtfaiye” ibaresi “ARFF” şeklinde; aynı fıkranın (ı) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; aynı fıkranın (b) bendinin (2) numaralı alt bendine “uzman” ibaresinden sonra gelmek üzere “İstatistikçi, Çözümleyici, Sistem Programcısı, Programcı, Mütercim, Tekniker” ibaresi eklenmiş ve (n) bendinde yer alan “FIC-AIS-” ibaresi ile (ş) bendinde yer alan “ve itfaiyeci” ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.

“ı) Şef pozisyonuna atanabilmek için;

1) En az 2 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak,

2) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında en az beş yıl çalışmış olmak ve bu sürenin en az 2 yılını ARFF Memuru, Köprü Operatörü, Apron Memuru, Bilgisayar İşletmeni, Daktilograf, Memur, Programcı Yardımcısı, Santral Memuru, Şoför, İş Makineleri Sürücüsü, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Veznedar, Hemşire, Sağlık Memuru, Laborant, Topograf, Teknisyen, Teknik Ressam, Tekniker pozisyonlarında geçirmiş olmak,

3) Atanacağı pozisyona ilişkin Genel Müdürlük tarafından verilen İlgili hizmet içi mesleki kursu başarı ile tamamlamak,

4) AIM-AFTN Şefliği görevlerine atanacak olanların bu Yönetmeliğin 28 inci maddesindeki yabancı dil şartını taşımak, bu mesleği fiilen icra etmek.”

MADDE 5 –Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “gerekli şartları” ibaresi “son müracaat tarihi itibariyle aranılan genel ve özel şartları” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 6 –Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “yapılan atamalarda” ibaresi “yapılacak atamalar için” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 7 –Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “AIS Memuru, FIC Memuru,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 8 –Aynı Yönetmeliğin 32 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “, FIC Memuru, AIS Memuru” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 9 –Aynı Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 2 –17/11/2009 tarihinden önce AFTN Memuru pozisyonunda görev yapan personelin AIM Memuru pozisyonuna ataması, görevde yükselmeye ilişkin usul ve esaslara bağlı olmaksızın yapılabilir.”

MADDE 10 –Aynı Yönetmeliğin Geçici 3 üncü maddesi ile Geçici 4 üncü maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 11 –Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 12 –Bu Yönetmelik hükümlerini Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü yürütür.

17/11/2009 Tarihli T.C. Resmi Gazetenin tüm başlıklarını gösterir

http://www.resmi-gazete.org/tarih/20091117-5.htm

kaptanwolf
17/11/2009, 12:54
Resmi Gazete’nin 14 Kasım 2009 tarihli sayısında yayınlanan 2009/15536 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün merkez ve taşra teşkilatına 644 yeni kadro/pozisyon verilirken, 200 kadro/pozisyon iptal edildi.

I Sayılı Cetvele tabii olarak taşra teşkilatına ihdas edilen kadrolar arasında; Alan Müdürü, Nöbetçi Müdür, Başmüdür, Başmüdür Yardımcısı, Şube Müdürleri bulunuyor. II Sayılı Cetvele tabii olarak merkez ve taşra teşkilatına ise şu pozisyonlar ihdas edildi: Hava Trafik Başkontrolü, Hava Trafik Kontrolü, Pilot, AIM Memuru, Mühendis, Mimar, Ekonomist, İstatistikçi, Alan Müdür Yardımcısı.

http://www.airkule.com/default.asp?page=haber&id=7602

payidar
17/11/2009, 21:35
DHMİ Görevde Yükselme Yönetmeliğinde değişilik yapmış.O değişiklikte Teknik Öğretmenlerin teknikerlik sınavına katılabilmesine ilişkin maddedeki değişikliği aradı gözlerim..ama yokk...
5 Yıldır Teknik öğretmen mezunu fakat teknisyen kadrosunda çalışan biri oılarak benim artık hiç ümidim kalmadı bu işte.
Ayrıca HAVELTED niye var soruyorum sizeee????

denetmen
22/11/2009, 10:02
ı) Şef pozisyonuna atanabilmek için;

1) En az 2 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak,

2) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında en az beş yıl çalışmış olmak ve bu sürenin en az 2 yılını ARFF Memuru, Köprü Operatörü, Apron Memuru, Bilgisayar İşletmeni, Daktilograf, Memur, Programcı Yardımcısı, Santral Memuru, Şoför, İş Makineleri Sürücüsü, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Veznedar, Hemşire, Sağlık Memuru, Laborant, Topograf, Teknisyen, Teknik Ressam, Tekniker pozisyonlarında geçirmiş olmak,

ya bu kadarda olmaz.önceki görevde yükselmeye unvan değişikliği sınavlarına müracaat edebilen güvenlik artık müracaat edemeyecek.kimseyi küçümsediğim yok ama şoför şef olabiliyor ama güvenlik olamıyor.

pes yani bu kadarda olmaz........

denetmen
22/11/2009, 10:04
güvenlik bu kadarda küçültülmemeli.

SİZLERİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM.

denetmen
22/11/2009, 10:06
o vor istasyonunda 4 yıllık üniversiteyi bitiren personel senin personelin.sen o personelin önünü keseceğine o personeli tebrik et.

tefmezunları
27/11/2009, 16:33
:062: Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olup da DHMİ' de lise mezunu olarak çalışan daha doğrusu ünvan ya da atama sıkıntıları nedeniyle çalışmak zorunda kalan arkadaşlar, 4 hatta kimisi hazırlık dahil 5 yıllık eğitim hayatıyla dirsek çürüten ve karşılığı olarak ancak bir meslek lisesinin yapabileceği ve yaptığı işlerde kendi geleceğini affınıza sığınarak çürüten arkadaşlar, aldığı derslere, harcadığı zamana, emeğe tekrar affınıza sığınarak sırtını dönen arkadaşlar, günümüz koşullarında aldığımız para iyi deyip şükretmekle, hak aramak ya da boyun eğmek arasındaki ince çizgiyi kaybeden arkadaşlar; sesimi duyun, sesimizi duyuralım.!!!!:062:

apronax
27/11/2009, 17:43
tefin liseden farklı bir eğitim verdiğini düşünmüyorum halihazırda okuyan biri olarak :)

tefmezunları
28/11/2009, 07:56
Cehennemde bütün kavimler için ayrı ayrı çukurlar kazılmış. Türkler içinde bir çukur kazılmış. Her kavimi bir çukura atıyorlar ve başına da çıkmasınlar diye bir cehennem zebanisi dikiyorlar. Sıra türklerin başina geliyor. Bir zabani baş zebaniye soruyor “Türklerin başına zebani koymayacak mısınız?” diye. Baş zebani de “ Hayır onlara gerek yok, onlar çıkmaya çalıstıkça birbirlerinin ayaklarından çekerler.” diyor.:alkis:

Sevgili arkadaşım, üniversiteler vizyon kapısıdır, açmasını bileceksin. Üniversitelerin amacı insanı sadece kuru bilgilerle donatmak değil bakış açısı, vizyon kazandırmaktır, üniversitenin liseden en büyük farkı da budur.. Kusura bakma ama sen burda çok eksik kalmışsın. üniversite o kapıyı açar, sen de ilerlersin. Sana meslek liselerinde hap olarak sunulan bilgileri sen üniversitede yeniden üretirsin, kendi eksikliğini ünversiteye mal etme. amacımız polemik yaratmak değil bir çıkış noktası ortaya koymaktır. Meslek lisesini küçümsemek gibi bir gayemiz yoktur, olamazda, bizler eğitimli insanlarız, hoca vasfındayız, çevremizdeki insanlarada bunu hissettirmeliyiz.

sivas
29/11/2009, 20:59
:thumbup: selamlar.herkesin kurban bayramını kutluyorum. bende teknik eğitim mezunuyum, diplomamın karşılığını kurumdan ünvan olarak talep etmek hakkımızdır. yanlış hatırlamıyorsam 3795 sayılı yasanın uygulanması gerektiğini düşünüyorum, ama kurum karşısında zorlayıcı bir neden bulmazsa kadro açmaz ünvanda vermez, burda bize iş düşüyor sanırım.

payidar
01/12/2009, 17:34
:062: Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olup da DHMİ' de lise mezunu olarak çalışan daha doğrusu ünvan ya da atama sıkıntıları nedeniyle çalışmak zorunda kalan arkadaşlar, 4 hatta kimisi hazırlık dahil 5 yıllık eğitim hayatıyla dirsek çürüten ve karşılığı olarak ancak bir meslek lisesinin yapabileceği ve yaptığı işlerde kendi geleceğini affınıza sığınarak çürüten arkadaşlar, aldığı derslere, harcadığı zamana, emeğe tekrar affınıza sığınarak sırtını dönen arkadaşlar, günümüz koşullarında aldığımız para iyi deyip şükretmekle, hak aramak ya da boyun eğmek arasındaki ince çizgiyi kaybeden arkadaşlar; sesimi duyun, sesimizi duyuralım.!!!!:062:

Çok güzel özetlemişsin..4 yıldır düzelmesini bekliyoruz..

KARACADAĞ
03/12/2009, 07:10
Arkadaşlar,kurumumuzda tahminimce 60 civarında T.E.F mezunu bulunmaktadır.
Bizler bir şekilde bir araya gelip sorunumuzu yetkili mercilere ulaştırmalıyız, yoksa bu böyle devam edip gidecek. Akıl akıldan üstündür derler.Bu forumda ne yapa bileceğimiz hakkında yardımcı olmak isteyen arkadaşlarımız varsa lütfen yazsın.Çünkü: Biz,hangi yolu izleyeceğimizi tam olarak bilmiyoruz
NOT:Ben, bağlı bulunmuş olduğum sendikaya sorunumuzu anlattım ismimi sorunumu not alıp döneceklerini söylediler ama şimdiye kadar dönen olmadı.

leon.66
05/12/2009, 22:33
Arkadaşlar sizlere vereceğim linkteki arkadaşların bilgi paylaşımı faydalı olurmu bilmiyorum ama siz yinede bir kontrol edin...http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=800923

TEFELEKTRİK
08/12/2009, 15:36
Arkadaşlar bu başlığın açılması çok iyi oldu.Eğer sesimizi duyuramazsak emekli oluncaya kadar aynı durumda kalacağız ve emeklerimiz heba olacak.Bu konuda şimdiye kadar kurumumuzda çalışmayı bırakın bir konuşma dahi olduğuna inamıyorum.Elektrik biriminin en üst kademesinde yer alan sayın Ziyettin KAYAALP müdürümüze sesleniyorum hem sendika temsilcisi hemde Elektrik Öğretmenliği mezunu bir büyüğümüz olarak lütfen sıkıntılarımızı giderin bizim haklarımızı Ankarada savunun.

B747
12/12/2009, 09:18
12 Mayıs 1992 tarih ve 21226 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında 3795 sayılı Kanun’un 3-d maddesinde Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına "Teknik Öğretmen" unvanı verilir" hükmü yer almaktadır.

Teknik Öğretmen okullarından mezun olup da öğretmenlik mesleği dışında teknik hizmetler de çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/II. maddesinde Teknik Hizmetler Sınıfında yer almaktadır.
Bundan bişeyler cıkarılabilrmiz sizce arkadaşlar......

TEFELEKTRİK
28/12/2009, 20:26
ArkadaŞlar Kurumda Teknİk ÖĞretmen Ünvanli ÇaliŞan Personeller Var.hatta Kurs Verİyorlar HİzmetİÇİ EĞİtİm Kurslarinda GÖrev Aliyorlar Bİzde Onlari Emsal GÖstererek Mahkemeye BaŞvuralim.bu Konuda Hukuksal Yardim SaĞlayabİlecek Tanidiklari Olan ArkadaŞlar Varsa Bİze Yol GÖstersİnler.

dmdk
29/12/2009, 11:39
Forum kurallarını bir kaç kez daha okuyunuz.

Lithos

farnear
30/12/2009, 10:23
arkadaşlar 2010 yılı içerisinde bir ünvan değişikliği sınavı düşünülüyormu bilgisi olan varmı bu konuda biliyorsunuz geçen sınavda elektronik teknisyen ve tekniker kadroları boş kalmıştı...

türkcü
30/12/2009, 20:19
arkadaşlar şu sıralar tazminatlar gündemde ama birde buna bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim eşi 4-b statüsünde çalışan dhmi personelinin tayini olur mu illaki 657 tabi mi olması gerekiyor araya tavassut sokmadan tayin olabilir mi dhmi de

denetmen
30/12/2009, 21:32
dhmi personel yönetmeliği madde 36

Madde 36 — Personelin yazılı isteği üzerine derece ve unvanı bakımından eşit veya
daha aşağı bir kadro veya pozisyona naklen ataması yapılabilir.
Yer Değiştirmelerde öncelik sırası olarak:
a) Tabii afetlere uğrama, hayati tehlike olasılığının var oluşu,
b) Sağlık durumu gereği (kendisi, eşi, çocukları veya bakmakla mükellef oldukları ana,
baba veya kardeşin hastalanması),
c) Her ikisi de memur olan karı-kocanın bir yerde çalışma zorunluluğu,
d) Çocuk okutma gereksinimi,
e) Yukarıdaki fıkralar dışında kalan yer değiştirme istekleri de,
dikkate alınır.
4-b statüsü 657 içinde olduğuna göre dhmi personel yönetmeliğinin 36.madde c fıkrasına göre tayin isteyebilirsin.
bu konuda sağlık bakanlığında aynı durumda olan bir memur eskişehir idare mahkemsinde dava açtı ve davayı kazandı.

türkcü
30/12/2009, 21:56
dağcı abi sağolasın eline sağlık cevap verdiğin için

bu sağlık bakanlığında davayı açan arkadaş eşi dhmi personelimiydi

denetmen
31/12/2009, 08:32
maalesef dhmi personeli değil kardeş.yine sağlık bakanlığı

ancak sana sevindirici haber vereyim bu konuda çalışma yapılıyor 2010 yılı içerisinde bu soruna çözüm getirilecek.4-b statüsündeki eş tayin isteyebilecek...
ben beklemeyeyim diyorsan dhmi personel yönetmeliği 36-c maddesine göre tayin isteyebilirsin.''isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü'' demişler

DELİBALTA
31/12/2009, 09:54
arkadaşlar şu sıralar tazminatlar gündemde ama birde buna bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim eşi 4-b statüsünde çalışan dhmi personelinin tayini olur mu illaki 657 tabi mi olması gerekiyor araya tavassut sokmadan tayin olabilir mi dhmi de

İnşallah olur kardeş ALLAH gönlüne göre versin ama tavassut dediğin olmadan zor gibi gözüküyo
:1126:

nonobren
31/12/2009, 12:43
tayını sızmı esınızmı ısteyecek hangınız dhmi prsonelı ve hangı lımandan nereye tayın ısteyeceksınız becaıs arastırmanızı tavsıye ederım

türkcü
02/01/2010, 10:05
dağcı abi 4-b li personeli maalesef dhmi eş durumuna tabi saymıyormuş yani c maddesine girmiyor

nonobren arkadaşım benim bulunduğum yer talaep gören bir yer değil doğuda olduğu için becayişe baktım isteyen yok

nişanlımda 4b li off off hep sıkıntı tavassut oldumu 2 yılı dolup gidenler var biz burda çakılıp kaldık herhalde

denetmen
03/01/2010, 16:12
kardeşim keşke elimden birşey gelsede sana yardımcı olabilsem....
ama sana dua edeyim.
ALLAH(c.c.) senin gönlüne göre versin kardeşim.

türkcü
03/01/2010, 18:59
amin abi amin cümlemizin

tango78
07/01/2010, 20:02
mr arkadaşım sen eş durumundan tayin istedin mi hiç?

leon.66
21/01/2010, 16:50
3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun
Kanun Numarası :3795
Kabul Tarihi :29/4/1992
Yayımlandığı R.Gazete :Tarih :12.5.1992 Sayı :21226
Yayımlandığı Düstur :Tertip :5 Cilt :31 Sayfa:
Amaç
Madde 1.- Bu Kanunun amacı, mühendis ve mimarlar dışında kalan teknik personelin; eğitim
seviyelerine göre unvan, yetki ve sorumluluklarını belirlemektir.
Kapsam
Madde 2.- Bu Kanun, endüstriyel mesleki teknik öğretim veren yükseköğretim kurumlarından
mezun olanlar ile endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi
mezunlarının ve bu okullara denk mülga okul mezunlarının unvan, yetki ve sorumlulukları ile
ilgili esasları kapsar.
Unvanlar
Madde 3.- Gördükleri mesleki teknik öğretim alanlarına göre;
a) Endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi mezunlarına,
"teknisyen",
b) Lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "tekniker",
c) Lise üstü üç yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "yüksek tekniker",
d) Lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek
teknik yüksek öğretmen okulu, yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi
mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki
eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara "teknik öğretmen",
e) Teknik öğretmen unvanını kazananlar için ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek
en fazla iki yarı yıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında
"mühendis",
Unvanı verilir.
Bu unvanlar, eğitim görülen dalın ismi ile birlikte kullanılır.
Mühendislik Programlarının Düzenlenmesi
Madde 4.- Teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programlarının uygulama esas
ve usulleri, Yükseköğretim Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
Mühendislik Programlarının Uygulanması
Madde 5.- Teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programları, bu Kanunun
yayımını izleyen ilk öğretim yılından itibaren ilgili fakültelerce uygulamaya konulur.
Yetki ve Sorumluluk
Madde 6.- Mühendislik unvanını alanlar, kendi meslek alanlarında denk öğrenim görmüş
diğer meslek mensuplarının yetki ve sorumluluklarına sahip olurlar.
Teknisyen, tekniker, yüksek tekniker ve teknik öğretmenlerin her meslek alanındaki yetki ve
sorumluluklarına ait esas ve usuller; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı,
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun da görüşleri alınarak Milli Eğitim
Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.
Geçici Madde 1.- Bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce 3 üncü maddede belirtilen
kurumlardan mezun olanlara da, aynı maddede öngörülen unvanlar verilir.
Madde 7.- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 8.- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

sugur
22/01/2010, 17:13
arkadaşlar kurumun 2010 yılı eğitim programında esenboğa'da 32. dönem temel aim ve 28. dönem aim/aftn kursu açılacağı söylenmiş 20 kişi için. bu kurslar kuruma daha önce yerleştirilen arkadaşlar için mi yapılacaktır yoksa bu yıl içerisinde yeni bir alım mı olacaktır, bilginiz var mı acaba?

asereay
30/01/2010, 19:08
dhmi arkadaşlar dhmi arff memmuru alımları lise yerine önlisantan alıyor artık benim sormak istediğim iş makinası sürücülerinide lise yerine önlisantan alacak bilgisi olan varsa cevaplayan olursa çok dua ederim(duruma göre iş makinası ehliyeti alacağım)

43arff43
31/01/2010, 10:06
30 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazetede önemli bir Başbakanlık Genelgesi yayımlanmıştır. Söz konusu bu genelgede, geçici görevlendirmenin süresi, özürlü aile ferdi olan memurların nöbetten muaf tutulması, 399'a tabi kurumlarda sözleşmeli personelin memur kadrolarına vekalet ettirilmemesi, tüm görev yerlerinin kamera ile gözetlenmemesi, öğrenim durumu tayinlerine imkan sağlanması, disiplin soruşturmalarında ilgilinin talebi halinde 7 günden daha fazla savunma süresi verilmesi gibi hususların yanı sıra il dışına çıkış da çözümlenmeye çalışılmıştır
.

Tüm memura arkadaşların 30 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık Genelgesini okumaları uygun olacaktır. .

1-kamu görevlilerinin memuriyet mahalli dışına yapılacak geçici görevlendirmeleri ile ilgili olarak daha önce yayımlanmış olan Başbakanlık Genelgesinde yer alan hususlara titizlikle uyulmaya devam edilecek, geçici görevlendirmelerin sürekli görevlendirme halini almamasını teminen gerekli tedbirler alınacaktır.

2 - Sendika ve konfederasyon il ve ilçe temsilcileri ile sendika şubesi, sendika ve konfederasyon yöneticilerinin yürütmekte oldukları sendikal faaliyetler kapsamında yapacakları basın açıklamaları, disiplin soruşturmasına konu yapılmayacaktır.

3 - Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır.

4 - 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında çalışan sözleşmeli personelin bu Kanun Hükmünde Kararnamenin eki 1 sayılı Cetvele tabi memur kadrolarına ve diğer sözleşmeli personel pozisyonlarına, memur statüsünde çalışanların ise sözleşmeli personel pozisyonlarına vekalet ettirilmemesi hususuna azami özen gösterilecektir.

5 - Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet yürütülen mahallerin kamera ile izlenmesi uygulamaları gözden geçirilecek; hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacı dışında insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan veren uygulamaların tespit edilmesi durumunda, bu uygulamaların önüne geçilmesi hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.

6 - Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesine 4/7/2005 tarihli ve 2005/9138 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenen fıkra ile disiplin soruşturması yürütülen Devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinin de disiplin ve yüksek disiplin kurullarında temsiline imkan sağlanmış olup, bu düzenleme çerçevesinde sendika temsilcilerinin sendika üyeleri ile ilgili disiplin kurulu çalışmalarına katılmalarına yönelik olarak uygulamada karşılaşılan sorunlar giderilecektir.

7 - Kamu kurum ve kuruluşları, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik kapsamında yapacakları atama işlemlerinde, ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak eş, öğrenim ve sağlık durumuna dayalı atama taleplerinin gerçekleştirilmesine azami özen göstereceklerdir.

8 - Devlet Memurları Kanununun 130 uncu maddesinde disiplin soruşturmalarında tanınan savunma süresinin 7 günden az olmayacağı öngörülmüş olup, bu sürenin asgari süre olduğu hususu ile disiplin soruşturmasının konusu ve kapsamı da göz önüne alınarak, hakkında disiplin soruşturması yürütülen personele savunma hakkının kullanımına imkan verecek bir savunma süresi tanınacak; savunma süresi içinde ilgilinin talebi halinde idarece uygun görülecek ilave savunma süresi de ilgililere tanınabilecektir.

9 - İletişim teknolojisindeki gelişmeler ve ulaşım kolaylıkları göz önüne alınarak hizmetine ihtiyaç duyularak kendisine bildirilenler dışında kalan memurların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 20 nci maddesi uygulaması açısından, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ikamet etmekte oldukları il hudutlarını terk edebilmeleri konusunda gerekli uygulama kolaylıkları sağlanacaktır.

9 maddeden müteşekkil olan genelgenin son maddesi il dışına çıkışla ilgilidir. 9. madde şu şekildedir:

"İletişim teknolojisindeki gelişmeler ve ulaşım kolaylıkları göz önüne alınarak hizmetine ihtiyaç duyularak kendisine bildirilenler dışında kalan memurların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 20 nci maddesi uygulaması açısından, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ikamet etmekte oldukları il hudutlarını terk edebilmeleri konusunda gerekli uygulama kolaylıkları sağlanacaktır."

Kanun değişikliği yoluna gidilmeden il dışına çıkış sorunu çözülmeye çalışılmıştır. Buna göre hafta sonunda kalacak personel idare tarafından önceden kendisine bildirilecektir. Hafta sonu kalması gerektiği belirtilen personel dışında kalan memurların ise "ikamet etmekte oldukları il hudutlarını terk edebilmeleri konusunda gerekli uygulama kolaylıkları sağlanacaktır."

Genelge metninin son kısmı "gerekli uygulama kolaylıkları sağlanacaktır." gibi net olmayan bir ifade içermekle birlikte, genelgenin bu hükmüne göre, idarelerin hafta sonunda veya resmi tatilde çalışmasını istedikleri personele önceden bildirimde bulunacakları, bunun dışındaki personelin ise il dışına çıkmış sayılmaları için gerekli işlemin yapılması hususunda, Başbakan tarafından tüm idari birimlere emir verilmiştir. Bu emre uygun olarak, kurumların konuyu düzenleyen bir iç yönerge çıkarmaları uygun olacaktır.

leon.66
08/02/2010, 00:26
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına

Sn. Yetkili;

13 Kasım 2009 Tarih ve 27405 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan, Bakanlar Kurulunun 2009/15546 Sayılı Kararı Gereği,

“Bazı Yükseköğretim Kurumları Bünyesinde Bulunan Teknik Eğitim Fakülteleri, Mesleki Eğitim Fakülteleri, Mesleki Ve Teknik Eğitim Fakülteleri, Ticaret Ve Turizm Eğitim Fakülteleri İle Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin Kapatılması Ve Aynı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Yeni Fakülteler Kurulması Hakkındaki Kararın Yürürlüğe Konulması; Millî Eğitim Bakanlığının 28/09/2009 Tarihli Ve 25377 Sayılı Yazısı Üzerine, 28/03/1983 Tarihli Ve 2809 Sayılı Kanunun Ek 30 Uncu Maddesine Göre, Bakanlar Kurulu’nca 2/11/2009 Tarihinde Kararlaştırılmıştır.” denilmektedir.

Aynı kararda yer alan ekli listesinde, yeni fakültelerin isimleri de belirlenmiştir.
Ancak; bu fakültelerden mezun olacak olan öğrencilerin ve daha önceki fakülte isimleri ile mezun olmuş öğrencilerin unvanları belirlenmemiştir.

Bu unvanların ve ilgili kararın uygulama esaslarını belirlemeye yükseköğretim kurulu yetkili kılınmıştır.

Bu maksatla;
Teknoloji fakültesine dönüştürülen teknik eğitim fakülteleri mezunlarına ve bundan sonraki süreçte mezun olacak teknoloji fakültesi mezunlarına, mezun oldukları branşla ilgili olarak “teknoloji mühendisliği” unvanı verilmesi, buna bağlı olarak yetki ve sorumluluklarının belirli bir statüye kavuşturulması talep ve beklentimi saygılarımla arz ederim.

İsim Soyisim
Teknik Öğretmen
(TC.Kimlik No : ……………………)
E-Mail Adresleri :

Basin@Yok.Gov.Tr
Bilgiedinme@Yok.Gov.Tr
Hukuk@Yok.Gov.Tr
Strateji-Gelistirme@Yok.Gov.Tr
mühendislik haklarını istiyen arkadaşlaraaaa

Zeybek
09/02/2010, 12:47
Merhabalar

Üniversite öğrencisiyim, öğrenmek istediğim birkaç soru var. Başka bir bölüme açtım ama cevap gelmedi. Yardımcı olursanız, tecrübelerinizi aktarırsanız çok memnun olurum.

Öğrenmek istediklerim şunlar:

Havaalanında KPSS sonucu (Lise - Önlisans - Lisans düzeylerinde ayrı ayrı) devlet memuru olarak hangi birimlere, hangi görevlere atanma şansımız vardır?

Lise düzeyinde - Önlisans düzeyinde .............
Lisans düzeyinde: ............

şeklinde açıklamalar yaparsanız çok sevinirim.

Ayrıca bu birimlerin en son puan durumları ve aradıkları diğer şartlar nelerdir? Henüz üni. öğrencisi ve havaalanında çalışmayı çok isteyen bir kardeşiniz olarak nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? İlerisi için neler yapmalıyım, havaalanında bir iş sahibi olabilmek için hangi konularda kendimi geliştirmeliyim. Tecrübelerini aktaracak büyüklerim varsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

cem_80
09/02/2010, 13:45
slm...orta öğretim düzeyinde : ARFF memuru, APRON memueu. elektirik elektronik ,inşaat teknisyeni, şöför, iş makinası operatörü idari memur pozisyonalrına atanabi,lirisniz.. önlisans : teknikerlik ( elektronik elektirik inşaat makina vs.) ARFF MEMURU büro memuru gibi. lisans: elektrik müh. elektronik müh. makina müh. AİM memuru . hava trafik kontrolörü. pozisyonlarına atanabilirisiniz. har pozisyonun özel giriş koşulları vardır. ayrıca ortalama puanlar değişebilir. ortaöğretim düzeyinde 90 ı önlisanas düzyinde 90 ı lisans düzyinde ise 85 i düşmemeniz gereklidir. ... bol şans

Zeybek
09/02/2010, 14:44
slm...orta öğretim düzeyinde : ARFF memuru, APRON memueu. elektirik elektronik ,inşaat teknisyeni, şöför, iş makinası operatörü idari memur pozisyonalrına atanabi,lirisniz.. önlisans : teknikerlik ( elektronik elektirik inşaat makina vs.) ARFF MEMURU büro memuru gibi. lisans: elektrik müh. elektronik müh. makina müh. AİM memuru . hava trafik kontrolörü. pozisyonlarına atanabilirisiniz. har pozisyonun özel giriş koşulları vardır. ayrıca ortalama puanlar değişebilir. ortaöğretim düzeyinde 90 ı önlisanas düzyinde 90 ı lisans düzyinde ise 85 i düşmemeniz gereklidir. ... bol şans

Cevabınız için teşekkür ediyorum.

Lise düzeyindeki, elektirik elektronik, inşaat teknisyeni vs. meslek lisesi çıkışlılara ait galiba, yanılıyor muyum? Düz lise çıkışlı birisi saydıklarınızdan hangilerine girme şansına sahiptir?

Aynı şekilde lisans düzeyinde belirttiklerinizde aranan şartlar neler? Herhangi bir bölüm mezunu saydıklarınızın hepsine girme şansına sahip değil galiba?

Bu arada ARFF memurluğu için lise mezunları değil önlisans mezunları başvurabilecek diye bir şeyler okumuştum. Aslı nedir?

LTCG
09/02/2010, 16:41
sen düz lise mezunu isen düz memur ki puanı çok yüksek olıuyor 96 gibi , veya apron oda 90 civarıdır sanırım

cem_80
09/02/2010, 18:24
slmlar. evet elektronik elektirik vs. bunlar için meslek lise çıkışlı olmak gerekiyor. ARFF memurluğu için bundan böyle önlisans şartı aranacak dendi. apron ve büro memurluğu tercihinde bulunabilirsiniz. puanı ise95 lerde felan. dhmi de lisans mezunu olarak atanabililmek için olmazsa olmaz ingilizce şartı var. ya lisedeyken hazırlık inglizce yada kpds den yeterli bi puan alman gerekli...diğer şartlar klasik. herhangi bir 4 yıllık lisans mezunu olmanız yeterli.

Zeybek
09/02/2010, 22:08
slmlar. evet elektronik elektirik vs. bunlar için meslek lise çıkışlı olmak gerekiyor. ARFF memurluğu için bundan böyle önlisans şartı aranacak dendi. apron ve büro memurluğu tercihinde bulunabilirsiniz. puanı ise95 lerde felan. dhmi de lisans mezunu olarak atanabililmek için olmazsa olmaz ingilizce şartı var. ya lisedeyken hazırlık inglizce yada kpds den yeterli bi puan alman gerekli...diğer şartlar klasik. herhangi bir 4 yıllık lisans mezunu olmanız yeterli.

Lise mezunu olarak atanmak daha zor duruyor anlaşılan.

En iyisi okulu bitirip lisans mezunu olarak atanmak. İngilizce sorun olmaz muhtemelen. Kpds'de yeterli puanı alabilirim. Peki İşletme mezunu birisi hangi birimlerde çalışabilir ve bu birimler için istenen ortalama puan nedir? Ayrıca birimlerin temel olarak görevleri nedir, ne iş yaparlar? Bunlar hakkında da kısaca bilgi verirseniz sevinirim.

43arff43
10/02/2010, 07:59

ARFF MEMURU OLABİLMENİN ŞARTI ÖNLİSANS MEZUNU OLARAK HAZİRAN 2008 DE DEGİŞTİRİLDİ.

Zeybek
10/02/2010, 17:59
ARFF MEMURU OLABİLMENİN ŞARTI ÖNLİSANS MEZUNU OLARAK HAZİRAN 2008 DE DEGİŞTİRİLDİ.

Peki İşletme mezunu birisi hangi birimlerde çalışabilir ve bu birimler için istenen ortalama puan nedir? Ayrıca birimlerin temel olarak görevleri nedir, ne iş yaparlar? Ek olarak dhmi'de meteoroloji birimi mevcut mu? Mevcutsa bu birime meteoroloji mühendisliği haricinde diğer lisans bölümlerinden mezun birisi de çalışma imkanına sahip midir? Ne gibi şartları vardır? Bunlar hakkında da kısaca bilgi verirseniz sevinirim.

43arff43
11/02/2010, 06:50
kardeş sana tavsiyem... senin şuan için yapman gereken kpss ye cok yogun bi şekilde çalışmak ve 90 ın üzerinde bi puan almak. bunlar puan aldıktan sonra konuşulacak şeyler..zaten tercih zamanında soru soran arkadaşlar burada her konu hakkında aydınlatılıyor...teşekkürler

10kolik
11/02/2010, 07:55
http://img502.imageshack.us/i/arff1.jpg/]http://img502.imageshack.us/img502/6126/arff1.jpg

Zeybek
11/02/2010, 14:36
kardeş sana tavsiyem... senin şuan için yapman gereken kpss ye cok yogun bi şekilde çalışmak ve 90 ın üzerinde bi puan almak. bunlar puan aldıktan sonra konuşulacak şeyler..zaten tercih zamanında soru soran arkadaşlar burada her konu hakkında aydınlatılıyor...teşekkürler

Mutlaka çalışmaya başlamak lazım bir yerlerden ancak lise düzeyinde alım çok az olduğu için önce okulumu bitirip daha sonra lisans düzeyinde girmeyi düşünüyorum. Daha zamanım olduğundan önce bilgi edinip hedefimi ona göre belirlemek istiyorum bu yüzden aklıma takılanları soruyorum sizlere.

İşletme mezunu birisi hangi birimlerde çalışabilir ve bu birimler için istenen ortalama puan nedir? Ayrıca birimlerin temel olarak görevleri nedir, ne iş yaparlar? Mesela kule için hangi şartlar aranıyor? Ek olarak dhmi'de meteoroloji birimi mevcut mu? Mevcutsa bu birime meteoroloji mühendisliği haricinde diğer lisans bölümlerinden mezun birisi de çalışma imkanına sahip midir? Ne gibi şartları vardır? Bunlar hakkında da kısaca bilgi verirseniz sevinirim.

leon.66
11/02/2010, 20:30
YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINA
ANKARA
İlk olarak üniversiteye girişte uygulanan katsayı problemini çözdüğünüz için Tüm Teknik Eğitim (TEF) mezunları adına teşekkür ederim.
Yalnız hala TEF mezunlarının sorunları tam olarak çözülmüş değildir. Çünkü 1999-2009 arası mezun olanlar hala mağdur durumdadır.
TEF mezunları, çok az kadro açılan öğretmenliğe giremediğinde, kamuya Teknik Hizmetler (TH) sınıfı için tercih yapamamaktadırlar. Ancak Genel İdari Hizmetlere (GİH) tercih yapabilmektedirler. GİH sınıfında ifa edilecek görevin, alınan eğitimle bir alakası bulunmamaktadır. Kaliteli eğitim alan TEF mezunları mağdur durumdadır. Kamuda öğretmenlik hariç bu fakülte mezunlarının istihdam edilebileceği (Teknik Uzmanlık, Teknik Kontrolörlük, vb.) sınıflar açılmalıdır.
GİH sınıfında çalışanlar arasından, Öğretmenliğe geçişte görev süresine göre atama yapılması başlı başına bir saçmalıktır. Çünkü uzun süre çalışıldıktan sonra öğretmenliğe geçiş yapıldığında, bilgilerin unutulma olasılığı daha fazladır.
TH sınıfına geçiş ancak unvan değişikliği sınavıyla olmaktadır. TEF mezunu GİH sınıfındaki kamu çalışanı, bu sınavla da daha alt bir eğitim mezununun alabileceği teknikerlik kadrosuna başvuru yapabilmektedir. Bu TEF mezununun aldığı eğitimin yok sayılmasıdır.
TEF’ in dezavantajları ;
1- Üniversiteye girişte uygulanan katsayı farkından dolayı puanının kesilmesi ve bu sebeple sadece TEF’ i tercih edebilmesi (2009 yılında YÖK bu problemi çözmüştür. 1999-2009 yılları arası mezun olanlar zor durumdadır.),
2- Üniversiteyi bitirince öğretmen olarak atamasının az olması veya hiç olmaması
3- İmza yetkisi olmaması ve donanımlı eğitimden geçtiğinin bilinmemesi sebebiyle özel sektörde kariyer ve ücret yönünden tatmin olamaması,
4- Kamuya girişte GİH sınıfının dayatılması,
( Sadece TEİAŞ kurumu 2-3 yılda bir TEF Elektrik Öğretmenliği mezununu Eğitim Uzmanı veya Eğitmen olarak almaktadır. Bir de Emniyet Genel Müdürlüğü polis memuru olarak aldığı TEF mezunlarını teknik birimlerinde değerlendirmektedir. Bu çok iyi bir gelişmedir, fakat çok yetersizdir),
5- TH sınıfına geçmek için unvan değişikliği sınavının dayatılması, bu sınavla da ancak 2 yıllık mezununun kadrosu olan teknikerliğe geçiş yapabilmesi,
6- Bu vb. sebepler yüzünden TEF mezununun mesleğini icra edememesi, çalışma azmi moral motivasyonunun kalmaması,
Unvan değişikliği sınavının tutarsızlıkları ;
1- Eğitim seviyesi lisans düzeyinde olan TEF mezunlarını, daha alt eğitim olan ön lisans mezununa indirgemesi,
2- Kurumların çoğunluğunun kendi bünyesinde ki; Teknik Öğretmen, Tekniker, Teknisyen, Mühendislik mezunları için unvan değişikliği sınavı yapmayıp, KPSS yoluyla dışarıdan teknik personel alması,
3- Her kurumun ayrı ayrı sınav yapması, (İleri seviye ihtisas gerektiren yerler hariç, örneğin; “a” kurumunda çalışan tekniker, “b” kurumunda da aynı işi yapmaktadır. Bu yüzden sınavın merkezi olarak yapılması gerekmektedir.)
4- Sınavın ne zaman yapılacağının belli olmaması,
5- Özel sektörde teknik işlerde çalışıp, bunu belgelendirebilen ve çalıştığı firmalardan referans verebilenlere, TH sınıfına geçmek için unvan değişikliği sınavının dayatılması, ( Kamu sektörü personelini, uygulama yeterliliğine göre değil teorik yeterliliğe göre işe almaktadır. Bu çok büyük bir hatadır. Malumunuzdur ki önemli olan, sahip olunan bilgi becerinin istenilen standartlarda uygulanabilmesidir.)
6- Ekim 2006 tarih ve 26313 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2006/30 nolu Başbakanlık genelgesi (a) bendinde “tüm kamu özel kurum ve kuruluşları tarafından mesleki ve teknik eğitim alanında diploma, işe uygun seviye ve nitelikte mesleki eğitim aldığını gösterir belge veya sertifika almış olanların istihdamına öncelik verilmesi,” ifadesi geçmektedir. Bu ifadenin uygulanması sağlanmalıdır.
Kurumların TEF mezunların unvan eşitliği gözetmeden teknik birimlerinde görevlendirmesi gerekmektedir.
Belirttiğim bu bilgiler umarım 1999-2009 yılları arasındaki TEF mezunlarının mağduriyetinin giderilmesine katkıda bulunur.
Saygılarımla

basin@yok.gov.tr
bilgiedinme@yok.gov.tr
hukuk@yok.gov.tr
strateji-gelistirme@yok.gov.tr

Zeybek
05/03/2010, 16:59
Mutlaka çalışmaya başlamak lazım bir yerlerden ancak lise düzeyinde alım çok az olduğu için önce okulumu bitirip daha sonra lisans düzeyinde girmeyi düşünüyorum. Daha zamanım olduğundan önce bilgi edinip hedefimi ona göre belirlemek istiyorum bu yüzden aklıma takılanları soruyorum sizlere.

İşletme mezunu birisi hangi birimlerde çalışabilir ve bu birimler için istenen ortalama puan nedir? Ayrıca birimlerin temel olarak görevleri nedir, ne iş yaparlar? Mesela kule için hangi şartlar aranıyor? Ek olarak dhmi'de meteoroloji birimi mevcut mu? Mevcutsa bu birime meteoroloji mühendisliği haricinde diğer lisans bölümlerinden mezun birisi de çalışma imkanına sahip midir? Ne gibi şartları vardır? Bunlar hakkında da kısaca bilgi verirseniz sevinirim.

:scratch: :scratch:

Şu sorularımı cevaplayacak birileri varsa memnun olurum..

boteb_29
06/03/2010, 12:26
dhmi de mühendislikler haricinde özellikle istenen lisans bölümü mezuniyeti yoktur.yani mühendislikler haricinde girebileceğin atc,aim,aftn memurlukları için herhangi bir dört yıllıktan mezun olman yetrli.bunlara başvurabilmen için ise kpss den 75 alıp kpds ve benzeri sınavlardanda 70 alman ve sonra genel müdürlüğün açacağı sınavda başarılı olman gerekir.kule için yaş sınırıda 26 dan gün almamış olman dır.dhmi de de bildiğim kadarıyla meteoroloji mühendisine gerek olan bir bölüm yok.

sana tavsiyem mezun olana kadar kpds den 70 alacak seviyeye gelmen ve türkiyenin en iyi ekonomik koşullarına sahip olan hava trafik kontrolörlüğü için çalışmandır...

şimdiden başarılar...

asereay
06/03/2010, 17:38
slm arkadaşlar ben önlisans mezunuyum burdada belirtildiği gibi arff memurları artık önlisastan alınıyo benim sormak istediğim iş makinası operatörü alımlarıda lise yerine önlisastanmı alınacak.eğer iş makinası alımlarıda önlisatan olur ise ehliyet alıcam ama ehliyett binliradan fazla bide önlisastan alım olmazsa elimde patlayacak eğliyet bilen duyan varsa cevaplarsa allah razı olsun

asereay
06/03/2010, 17:53
arkadaşlar son değişiklikle arff memurları lise yerine önlisatan alınıyo.işmakinası operatörü de lise yerine önlisans mezunları arasındanmı alınacak.bilen duyan varsa cevaplarsa minnettar kalırım.g sınıfı ehliyet alıp almamak arasında kararsız kaldım.tşk

cukurkuyu
06/03/2010, 18:37
arkadaşlar son değişiklikle arff memurları lise yerine önlisatan alınıyo.işmakinası operatörü de lise yerine önlisans mezunları arasındanmı alınacak.bilen duyan varsa cevaplarsa minnettar kalırım.g sınıfı ehliyet alıp almamak arasında kararsız kaldım.tşk

kardeş bizde bir laf var kaba bir tabir ama o....p........sada al bi duvarın deliğine koy.bir gün lazım olur. imkanın varsa g ehliyetini al.

farnear
13/03/2010, 06:40
arkadaşlar 2010 yılı içerisinde bir ünvan değişikliği sınavı olacağına dair söylentiler çıktı bu konuda bilgisi olan varmı..

darkvindark
15/03/2010, 18:55
12/03/2010 tarihli resmi gazetede yayınlanarak görevde yükselme yönetmeliği değişmiştir.hizmet içi kurs ve eğitimler değerlendirmeye alınmayacak.herkese hayırlı olsun!!!!!!!!!

bravecan
15/03/2010, 21:07
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÖREVDE YÜKSELME VE

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR GENEL YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.aspx?home=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2010/03/20100312.htm&main=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2010/03/20100312.htm

Not : Bu haberlerde mutlaka aktif link kullanmayı unutmayalım.

emre307488
16/03/2010, 07:32
haber ve link için teşekkürler arkadaşlar artık işletme kursunun bir önemi kalmadı o zaman

KOSAVALIMİROGLU
19/03/2010, 09:30
19.03.2010

http://www.kamuhaber.net/alt.php?tad=haberler&resim=haber_resim&ic=haber&no_h=22327

Aşağıda DPB nın yayınladığı, aslında sadece uygulamalara topluca

yer veren bir Tebliğe yer verilmiştir. Söz konusu Tebliğ ile Devlet Memurluğuna Alınma konusuna topluca ifade edilmiş ve hatta bu Tebliği üzerine çok sayıda okuyucumuz yeni bir durum varmış gibi soru yöneltmişti. Tebliği ile istifa etmiş olanlarla uzman erbaşların ve asistanların memuriyete atamalarının rahatlıkla yapılacağı gibi bir hava estirilmişti. Buna karşılık işçilerin ve 399 a tabi sözleşmeli personelin memuriyete atanabilmeleri konusunda bir hava estirmek kimsenin aklına bile gelmemiştir. Hali hazırda çok sayıda işçi memurlarla aynı işi yapmaktadır. 399 a tabi II sayılı Cetveldeki sözleşmelileri söylemeye zaten gerek yok. Onların tamamı memurlarla aynı iş yapmaktadır. Daha önce bir çok defa ifade ettiğimiz üzere bu iki kategorideki personelin memur olmasına kanunen engel yoktur. Hatta kanunen memur olmalarına imkan veren düzenleme mevcuttur. Tebliğde göreceğiniz 657 sayılı DMK nun 92 nci maddesi buna imkan vermektedir. Buna karşılık fiili bir engel başından beri konulmaktadır. Fiilen DPB memur olmalarına engel mütalaa vermektedir. Bunun bir gün dava edildiğini görmeye umuyoruz. Aşağıdaki Tebliğin bu açıdan davaya götürülmesini sendikalardan bekliyoruz.

28 Temmuz 2009 SALI Resmî Gazete Sayı : 27302

TEBLİĞ

Devlet Personel Başkanlığından:

KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ

(Devlet Memurluğuna AlInma)

(Seri No: 1)

Kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde çalışmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde hareket etmeleri gerekmektedir.

1. İlk Defa Devlet Memurluğuna Alınma

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasında; "Devlet kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların açılacak Devlet memurluğu sınavlarına girmeleri ve sınavı kazanmaları şarttır." hükmüne, ikinci fıkrasında ise; "Sınavların yapılmasına dair usul ve esaslar ile sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmet ve görevler ve bunların tabi olacağı esaslar Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak bir genel yönetmelikle düzenlenir." hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan, 03/05/2002 tarihli ve 24744 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanarak yürürlüğe giren Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 7 nci maddesinde; "Kamu kurum ve kuruluşlarının personel ihtiyacı göz önünde bulundurularak KPSS'nin yapılacağı tarihler, DPB ve ÖSYM tarafından birlikte belirlenir. ÖSYM, KPSS tarihi, başvuru tarihi ve başvurunun ne şekilde ve nereye yapılacağını Resmî Gazete'de ve Türkiye genelinde yayınlanan en yüksek tirajlı ilk üç gazetede farklı tarihlerde ilan vermek suretiyle duyurur." hükmü, 13 üncü maddesinde; "(A) grubu kadrolarına atama için seçme yapacak kamu kurum ve kuruluşları, yürürlükteki mevzuata uygun olarak açıktan atama izni alınmış kadro ve pozisyonların sayı, sınıf, unvan ve dereceleri ile genel ve kendi mevzuatındaki koşulları ve belirlenen KPSS taban puanını, Resmî Gazete�de ve Türkiye genelinde yayınlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetenin en az birinde ilan vermek suretiyle adaylara duyurur." hükmü, 14 üncü maddesinde ise; "Adayların öncelikle bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılacak KPSS�ye girmeleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının belirleyeceği bir taban puanın üzerinde KPSS puanı almış olmaları şarttır." hükmü yer almaktadır.

Ayrıca, aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinde; "Kamu kurum ve kuruluşlarının usulüne uygun olarak açıktan atama izni alınmış ve koşulları belirlenmiş (B) grubu boş kadrolarının sınıf, unvan, derece ve sayısı ile bu kadrolar için aranacak nitelikleri kapsayan bilgiler, DPB adına ÖSYM tarafından ilan edilir..." hükmü, 23 üncü maddesinde ise; "Adaylar, ÖSYM tarafından (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilir." hükmü bulunmaktadır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdam edilmek isteyenlerin, öncelikle Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) katılmaları ve sınav sonucuna göre aldıkları puan doğrultusunda (A) grubu kadrolar için kamu kurum ve kuruluşlarının; (B) grubu kadrolar için ise ÖSYM Başkanlığının ilanlarını takip ederek, bu kamu kurum ve kuruluşlarına veya ÖSYM Başkanlığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

file:///C|/Documents and Settings/Nihal/Desktop/teblig.htm (1 of 6) [28.07.2009 11:02:33]

2. Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasında; "Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır." hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan, 16/09/2004 tarihli ve 25585 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinde; "Kamu kurum ve kuruluşlarınca, özürlü açığı bulunduğu sürece, her yılın Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos, Ekim-Kasım dönemlerinden bir veya birkaçında sınav yapılmak suretiyle, özürlülere tahsis edilen boş kadroların ilgili mevzuatına göre doldurulması zorunludur.� hükmü, 8 inci maddesinin birinci fıkrasında ise; "Özürlüler için dönemler itibarıyla yapılacak sınavlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 46 ve 47 nci maddeleri gereğince Devlet Personel Başkanlığınca duyurulur." hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, özürlü vatandaşlarımızdan kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdam edilmek isteyenlerin, özürlü kontenjanı kapsamındaki kadrolar için ilan edilecek sınavlara başvurmaları ve ilgili kurum veya kuruluşça yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

3. Korunmaya Muhtaç Çocukların Devlet Memurluğuna Alınmaları

2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununun Ek 1 inci maddesinde; �Kamu Kurum ve Kuruluşları, reşit olana kadar Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından bakılan ve korunan çocuklar için, her yılbaşındaki, hangi statüde olursa olsun, serbest kadro mevcutlarının binde biri nispetindeki kısmını ayırarak bu çocuklar arasında yapılacak giriş sınavlarında başarılı olanlar arasından atama yaparlar.

Bu maddeden yararlanmak isteyenler, 18 yaşını tamamladıkları tarihten itibaren, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü vasıtasıyla başvurmak zorundadırlar.� hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 02/03/1995 tarihli ve 22218 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanarak yürürlüğe giren Korunmaya Muhtaç Çocukların İşe Yerleştirilmesine İlişkin Tüzüğün 4 üncü maddesinde; �Kamu kurum ve kuruluşları her yıl, hangi statüde olursa olsun serbest kadro sayılarıyla bunun binde biri oranında alacakları korunmaya muhtaç çocuk sayısını, adaylarda aranan nitelikleri, sınav tarihini ve yerini Kuruma bildirmek ve bu kadrolara Kurumca bildirilen korunmaya muhtaç çocuklar arasında yapılacak giriş sınavlarında başarılı olanlar arasından atama yapmak zorundadır.� hükmü bulunmaktadır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, reşit olana kadar Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakılan ve korunanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmek isteyenlerin, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna başvurmaları ve söz konusu Kurum tarafından bildirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarınca bu kontenjan kapsamındaki kadrolar için yapılacak sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

4. Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malûl Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malûllerin Devlet
Memurluğuna Alınmaları

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun Ek 1 inci maddesinde;

�A) Genel, katma ve özel bütçeli kurum ve kuruluşlarla mahalli idareler ve sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan her nevi teşebbüs veya bağlı ortaklıklar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadroları ile sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının % 1'ini, bu Kanunun 1 inci maddesinde yazılı terör eylemleri nedeni ve etkisiyle;

a) Şehit olan veya çalışamayacak derecede malûl olan kamu görevlileri, er-erbaş, geçici köy korucuları ve gönüllü köy korucularının varsa eşlerinin, yoksa çocuklarından birisinin, çocukları da yoksa kardeşlerinden birisinin veya,

b) Malûl olup da çalışabilir durumda olanların,

İstihdamı için ayırmak ve bu fıkra hükümleri çerçevesinde belirlenecek kişileri işe almak veya atamak zorundadırlar.

İçişleri Bakanlığı, yukarıdaki fıkra kapsamına giren kişileri tespit etmek, bunlardan bir işe girmek için istekli olanların nitelikleri ile iş gereklerini gözönüne almak suretiyle, işe alınmaları veya atamalarının yapılması için, durumlarına uygun kadrosu mevcut olan kamu kurum ve kuruluşlarına bildirmekle görevlidir. Bu kişilerin işe alınmaları veya atanmaları sırasında açıktan atama izni alınması gerekmez. Ancak, ilgililerin sınav hariç olmak üzere, kadro veya işin gerektirdiği nitelik, özellik ve şartları taşımaları zorunludur.

Şehit yakınları ile çalışabilir durumda olan Malûllerin istihdamında takip edilecek usul ve esaslar; Maliye, Milli Savunma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumunun görüşleri alınmak suretiyle, İçişleri Bakanlığınca üç ay içerisinde çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.� hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, bu hükme dayanılarak hazırlanan ve 29/03/1996 tarihli ve 22595 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanarak yürürlüğe giren Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malûl Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malûllerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdamı Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında; "Başvurularda, şehidin eşi, eşinin olmaması veya talepte bulunmaması halinde, çocuklarından biri; çocukları da yoksa veya yaşları itibariyle çalışamayacak durumda iseler kanuni vasilerinin onlar adına iş hakkından feragat etmesi üzerine şehit kardeşlerinden biri, çalışabilir durumdaki Malûlün kendisi; çalışamayacak durumdaki Malûlün eş, çocuk veya kardeşlerinden birinin talebi esas alınır. Herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda memur, sözleşmeli personel veya sürekli işçi kadrolarında çalışan hak sahiplerinin iş talepleri kabul edilmez." hükmü, 7 nci maddesinde ise; "Bu Yönetmelik hükümlerinden yararlanmak isteyen hak sahipleri, EK: 2� deki Başvuru formu ile ikamet ettikleri veya şehitlik ya da Malûllük olayının meydana geldiği yerin Valilik veya Kaymakamlığına başvururlar. İkamet edilen yerin Valilik veya Kaymakamlığına yapılan başvurular, ilgili Valilik veya Kaymakamlıklarca şehitlik ya da malullük olayının meydana geldiği yerin Valilik veya Kaymakamlığına gönderilir. Bu gibi hallerde, olayın meydana geldiği İl veya İlçede oluşturulan Hak Sahibi Tespit Komisyonu tarafından Durum Belgesi düzenlenir ve Bakanlığa gönderilir." hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, belirtilen şartları taşıyanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdam edilmek isteyenlerin, ikamet ettikleri veya şehitlik ya da Malûllük olayının meydana geldiği yerin Valilik veya Kaymakamlığına başvurmaları gerekmektedir.

5. Memurluktan Çekilenlerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinin birinci fıkrasında; "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek

isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler." hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hüküm çerçevesinde, daha önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak çalışmış olup da iki defadan fazla olmamak üzere kendi istekleriyle memuriyetten çekilen veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan, yeniden memurluğa dönmek isteyenlerin, 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde belirtilen bekleme sürelerini doldurmuş olmaları halinde, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

Bu durumda olanların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdamları, durumlarına uygun boş kadro bulunması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

6. Diğer Personel Kanunlarına Tabi Olanların Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde; "657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde, en az iki yıl çalışmış olup da görevlerinden kendi istekleriyle çekilmiş bulunan veya görev süreleri sona eren;

- 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi subay ve astsubayların,

- 4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanuna tabi sözleşmeli subay ve sözleşmeli astsubayların,

- 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi uzman jandarmaların,

- 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa tabi hakim ve savcıların,

- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin,

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdamları; durumlarına uygun boş kadro bulunması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde yer alan aynı hüküm gereğince aşağıda sayılanların da Devlet memurluğuna alınmaları mümkündür:

A) Uzman Erbaşların Devlet Memurluğuna Alınmaları

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesinde; �Uzman erbaşlar; iki yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla

sözleşme yaparak göreve başlar ve Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ile ilgilendirilirler. Bunlardan; istihdam edildikleri kadronun görev özelliklerine göre sınıf ve branşları ile ilgili sağlık nitelikleri uygun olanların müteakip sözleşmeleri, bir yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla azamî kırkbeş yaşına girdikleri yıla kadar uzatılabilir.

Bu yaş sınırının beş yıl fazlası uzman erbaşların askerlik çağı sonudur. Barışta ve seferde bu süreye kadar yedeğe ayrılmış uzman erbaşlar yaşı en genç olanlardan başlamak üzere hizmete çağrılabilirler.� hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi uzman erbaş olarak en az iki yıl süreyle çalışmış olmak şartıyla, sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmek isteyenlerin, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

B) Öğretim Görevlileri, Okutmanlar ve Öğretim Yardımcılarının Devlet Memurluğuna Alınmaları

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 31 inci maddesine göre istihdam edilen öğretim görevlileri, 32 nci maddesine göre istihdam edilen okutmanlar ve 33 ile 50 nci maddelerine göre istihdam edilen araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ile eğitim-öğretim planlamacılarından, kendi istekleri ile görevlerinden çekilmiş olanlar ile görev süreleri sona erenlerin, en az iki yıl süreyle görev yapmış olmaları şartıyla, kamu kurum ve kuruluşlarında boş bulunan durumlarına uygun memur kadrolarına açıktan atanmaları, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

7. Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 93 üncü maddesinde; "T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olanlardan (emeklilikle ilgili görevlere yeniden atanamayacaklar hariç) sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanlar Kanunun 92 nci maddesi hükümlerine göre kurumlarda boş kadro bulunmak şartıyla yeniden memurluğa alınabilirler." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi ile de herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamlarına ilişkin düzenlemeler getirilmiştir.

Yukarıdaki hüküm çerçevesinde ve 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesindeki şartlara uygun olarak yeniden memurluğa dönmek isteyen emeklilerin, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

8. Ortak Açıklamalar

Bu Tebliğde belirtilen şekillerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadrolarına ataması yapılacak olanlar, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde hüküm altına alınan ve memur olmak için gerekli olan genel ve özel şartları taşımak zorundadır.

(A) ve (B) alt başlıklarında sayılanlar da dahil olmak üzere, bu Tebliğin 6 numaralı başlığı altında sayılanların Devlet memurluğuna alınmalarında, 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde belirtilen bekleme sürelerini tamamlama şartı aranmaz.

Devlet memurluğuna alımla ilgili olarak yukarıda yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, Devlet Personel Başkanlığının, kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarına doğrudan atanmalarını sağlama şeklinde bir görevinin bulunmaması ve ayrıca açıktan atanılacak boş kadro için gerekli olan izin, onay gibi atama prosedürlerinin ilgili kurum veya kuruluşlarca yerine getirilecek olması sebebiyle bu Tebliğde belirtilen hallerde Devlet memurluğuna atanmak isteyen kişilerin, herhangi bir kamu kurum veya kuruluşuna ait memur kadrolarına açıktan atama izni alınmasını veya atanmalarını talep etmek amacıyla doğrudan Devlet Personel Başkanlığına yazılı veya sözlü başvuruda bulunmaları hiçbir hak ve sonuç doğurmayacağından, bu yöndeki başvurular dikkate alınmayacaktır.

9. Yürürlükten Kaldırılan Tebliğler

6/6/2000 tarihli ve 24071 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanan �3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa Tabi Olarak İstihdam Edilen Uzman Erbaşların Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Atanmalarına İlişkin Tebliğ� ile 5/6/2004 tarihli ve 25483 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanan �Devlet Memurluğuna Alınma Hakkında Tebliğ� yürürlükten kaldırılmıştır.

Tebliğ olunur.

İNŞALLAH SENDİKALAR İLGİLENİR

doğanşah
21/03/2010, 16:16
Adam göreviyle alakası olmayan bi dünya kurs görüyor, lisans- yüksek lisans yapmış 10-15 yılını devirmiş kişiyi solluyordu.Adil bir düzenleme olmuş bence...

ASİ
28/04/2010, 05:18
iyi olmuş daha da adil olması dileğiyle...

A.Senger
29/04/2010, 14:49
Herseyin hakkiyla, yapilmasi lazim.
Dayi, amca, sevgili is konusuna karistirilmamasi lazim. (Ziyaretini yap ama isine bulastirma)
Genclere arka cikilmasi lazim
Is imkanlarinin cogaltilmasi lazim
Daha ne diyeyim, emniyet icin bilgi gerek, teoeri ardindan zamanla pratik gerek .
Umarim hersey yavasta olsa ülkemizde düzene girecektir.

emre307488
15/05/2010, 18:26
arkadaşlar dhmi de eş durumundan tayini olmayan var mı? kurum zorluk çıkartıyor mu? istanbul dolu biliyorsunuz ki ahl'ye 657 tabi ise eşimiz tayin yaptırmada sıkıntı olur mu ?(siyasi referans yok).eş durumu hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

denetmen
15/05/2010, 18:42
Yasal hakkını kullanıyorsun ne diye zorluk çıkaracaklar.çıkarırlarsa mahkemeler var.ama genel müdürlük bu konuda titizdir.zorluk çıkarmaz.aşağıda personel yönetmeliği var.okuyun lütfen..

Madde 36 — Personelin yazılı isteği üzerine derece ve unvanı bakımından eşit veya
daha aşağı bir kadro veya pozisyona naklen ataması yapılabilir.
Yer Değiştirmelerde öncelik sırası olarak:
a) Tabii afetlere uğrama, hayati tehlike olasılığının var oluşu,
b) Sağlık durumu gereği (kendisi, eşi, çocukları veya bakmakla mükellef oldukları ana,
baba veya kardeşin hastalanması),
c) Her ikisi de memur olan karı-kocanın bir yerde çalışma zorunluluğu,
d) Çocuk okutma gereksinimi,
e) Yukarıdaki fıkralar dışında kalan yer değiştirme istekleri de,
dikkate alınır.
Yer değiştirmeler yukarıdaki sıra dahilinde ve her öncelik sırasının bitmesinden sonra bir
sonraki öncelik sırasına geçilmek suretiyle yapılır. Aynı öncelik sırasına girenlerin
eşitliği halinde Genel Müdürlükteki hizmeti ve bulunduğu görevdeki kıdemi fazla
olanlara öncelik tanınır.

emre307488
15/05/2010, 19:14
dağcı kardeşim cevap için öncelikle sağol

ama o yazdığın maddelerin altından birde not düşmüşler "Yer değiştirme istem belgelerinin alınması Genel Müdürlüğün bu isteğin yerine

getirilmesi taahhüdü altına girdiği anlamına gelmez," diye personel yetersizliğinden dolayı red edilebilir mi tayin dilekçesi

denetmen
15/05/2010, 19:43
dağcı kardeşim cevap için öncelikle sağol

ama o yazdığın maddelerin altından birde not düşmüşler "Yer değiştirme istem belgelerinin alınması Genel Müdürlüğün bu isteğin yerine

getirilmesi taahhüdü altına girdiği anlamına gelmez," diye personel yetersizliğinden dolayı red edilebilir mi tayin dilekçesi

Eşler memur ise bir sıkıntı olmaz.Ama yok benim içim rahat olsun diyorsan personel daire başkanlığını ara.Eminim ki sana yardımcı olurlar kardeşim.

Ya da ver tayin dilekçeni kardeş.İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü.Ama bildiğim kadarıyla eş durumundan dolayı bir zorluk çıkarmıyorlar.Rahat ol kardeşim.relax

emre307488
15/05/2010, 20:15
dağcı kardeşim 68 kişi okumuş yalnız sen cevap vermişsin teşekkürler

yolcu
16/05/2010, 17:22
Şimdiye kadar eş durumundan dolayı zorluk çıkarılmadığını biliyorum.Bu sebeple tayin isteyen tanıdığım bütün arkadaşların tayini olumlu sonuçlandı.

EUROCONTROL
16/05/2010, 19:22
Bir arkadaş 2-3 sene önce tayin istedi eşi 657 li idi.8-10ay sürdü önceleri vermediler.Ama bir miilletveklili işini halletti.ne ilginç değilmi anayasal hak ama torpil yaptırıyon.Dhmi de adamı olmadan iş yaptırmak zordur.
Sanki adam keyfinden tayin istiyo.işine gelmiyorsa istifa et demekde kolay.memleket iş kaynıyor sanki....

emre307488
16/05/2010, 19:42
Bir arkadaş 2-3 sene önce tayin istedi eşi 657 li idi.8-10ay sürdü önceleri vermediler.Ama bir miilletveklili işini halletti.ne ilginç değilmi anayasal hak ama torpil yaptırıyon.Dhmi de adamı olmadan iş yaptırmak zordur.
Sanki adam keyfinden tayin istiyo.işine gelmiyorsa istifa et demekde kolay.memleket iş kaynıyor sanki....

kurumun tayin yönetmeliği var ama 657 tabi eşin bile tayini yapmıyor onda bile referans lazım demek gerçekten can sıkıcı bir durum

yadiyaman
17/05/2010, 11:38
KPSS-2010/1 Tercih Kılavuzunu incelediğimizde DHMİ alınacak teknik ve teknisyen alımlarının olduğunu gördüm. Kurum dışarıdan teknisyen ve tekniker alacağına Görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı yaparak kurum içerisindeki emekçilerinden bu ihtiyacı karşılaya bilirdi. bu konuda düşüncesi olan arkadaş varsa görüşlerimizi paylaşalım.. selmlar

farnear
17/05/2010, 12:38
Evet bende bunu inceledim geçen sene yapılan ünvan değişikliği sınavı nda doldurulamayan kadrolar haricindede kurum teknisyen alımına gitmiş.. Bildiğim kadarı ile başbakanlığın genelgesine istinaden önce kurum içi sınav yapması gerekli o sınavda kazanan olmayıp da kalan boş kadrolar için KPSS den alım yapabilir bunun için kuruma bir itiraz dilekçesi yazacağım..

emre307488
17/05/2010, 13:29
arkadaşlar bu konuya itiraz edilmeyecek gibi değil misal tekniker için kurum içinde tonla mezun varken direkt dışardan alınıyor ünvan değiştirmeye gelince 1 tane kadro ya var ya yok .bu,kurum personeline değer verilmediğinin göstergesidir.

emre307488
17/05/2010, 13:34
hepsini geçtim antalya'ya batıya arff ci şöför teknik personel alınıyor,biz doğudaki meydanlarda çalışanlar yıllarca tayin için uğraşanlar memleketine yakın yere gitmek isteyen dhmi nin eski çalışanları yerinde saymaya devam ediyor

yani çok mu zor doğudan tayin isteyen personelin çalışma senesine göre göre batıya yollamak,yeni alınacak personeli de direkt doğuya vermek

adam mesleğe ankara da antalya da başlıyor gel keyfim gel bir ömür orda

böyle kurum içinde yazılı olmayan bir rotasyon sistemi uygulayıp personeli siyasetçi peşinde orda burda koşturmak zorunda kalınmaz herkes çalışmak istediği yerde çalışır

farnear
17/05/2010, 16:24
Geçen sene yapılan sınav için kazanan olmamış ve 8 kadro boş kalmıştı elektronik teknisyenliği için bu atamada 14 kadro görülüyor 6 kadro için kurum içi ünvan değişikliği sınavı yapılmadan nasıl alım yapabiliyor anlamış değilim.....Bir diğer konuda Güvenlik görevlileri için sağlık raporu olumsuz olanların sözleşmeleri fesh edilir deniyordu ve dayanak da bildiğim kadarı ile kadro olmadığı gösteriliyordu ama görüyoruz ki lisans alımlarında tam 59 memur alınacağı görülüyor lütfen biri çıkıp bunu açıklayabilirmi.....

denetmen
17/05/2010, 17:52
Geçen sene yapılan sınav için kazanan olmamış ve 8 kadro boş kalmıştı elektronik teknisyenliği için bu atamada 14 kadro görülüyor 6 kadro için kurum içi ünvan değişikliği sınavı yapılmadan nasıl alım yapabiliyor anlamış değilim.....Bir diğer konuda Güvenlik görevlileri için sağlık raporu olumsuz olanların sözleşmeleri fesh edilir deniyordu ve dayanak da bildiğim kadarı ile kadro olmadığı gösteriliyordu ama görüyoruz ki lisans alımlarında tam 59 memur alınacağı görülüyor lütfen biri çıkıp bunu açıklayabilirmi.....

farnear tespitlerin çok güzel.adeta tam isabet etmişsin.(güvenlik kadrosu için)

kpss'den alım yapılacağına kurum içi değerlendirmeler yapılmalıydı.bu resmen haksızlık .......

DELİBALTA
17/05/2010, 20:01
farnear tespitlerin çok güzel.adeta tam isabet etmişsin.(güvenlik kadrosu için)

kpss'den alım yapılacağına kurum içi değerlendirmeler yapılmalıydı.bu resmen haksızlık .......

Hak verilmez alınır.Mesela Dernek Kurma çalışmalarımızda kaçtane arkadaşımız Gn Müdürlüğe dilekçe verme cesaretinde bulunmuştur.Toplam zannedersem 12 kişi falan.Peki DHMİ GN MÜD lüğünün kaç Koruma ve Güvenlik Görevlisi var 1750
.1750 Kişiden sadece 12 kişinin dilekçe verme cesaretinde bulunduğu bir birimde hakkınızı nasıl aramayı düşünüyorsunuz.Bizim arkadaşlarımız Önce NÖBET TUTMA FOBİSİ nden kurtulupta "Bu Haksızlıklar devam ettiği sürece ben bu işi yapmıyorum." derlerse, Ne zaman asli görevleri olan Güvenlik hizmetlerinde çalışmaya başlar ve masaya yumruklarını vurmaya cesaret ederlerse işte ozaman herkese hakkı teslim edilecektir.:alkis: :alkis: :alkis:

skylife
17/05/2010, 20:44
sizinkilerde amma korkakmış 1750 kişilik camiada 12 kişi dilekçe veriyorsa şapkayı önüne alıp düşünmesi lazım bu kişilerin
başka bir birim 1750 kişi olsa neler yapardı kimbilir

skylife
17/05/2010, 20:45
önce geçici görevle gelirsen sonra tayin olmanın kolay bir yolu var

tango78
17/05/2010, 21:12
mrb ben eş durumundan 2007 yılında tayin istedim eşim 657 tabi memurdu istanbuldan samsuna gelidim 2-3 ay sürdü ama araya hiç kimseyi katmadan kurum tarafından tayinim gerçekleşti.

farnear
17/05/2010, 21:54
Bu sene ünvan değişikliği sınavı açılacağı söyleniyordu birde, kurum tüm teknik kadroları KPSS ile dolduruyor hakkımızda hayırlısı.....

heysen
18/05/2010, 07:33
Niye açıklama gereği duysunlar ki onlarda ben bu sorumluluk duygusunu taşıdıklarına inanmıyorum taşıyan olsaydı böyle bir duyguyu (SAĞLIK RAPORUNDA TAKILAN GÜVENLİKÇİ KARDEŞLERİMİZİ NE YAPIN EDİN SAĞLAM ALIN YOKSA SİZİ KAPI DIŞARI KOYARIM GİBİLERİNDEN TEHTİT DOLU Bİ TAMİM GÖNDERMEZLERDİ) Buda şunu gösteriyorki bu kişilerin hatrını kıramadığı 282 godamandan dolayı ben 15 yıldır çalışan güvenlikçi mi dışarı koyar sizin adamı alırım hay hay gibilerinden bir peşgeşdir bunun başka açıklaması bence yoktur bunlar için peşgeş herşeyden önce gelir SAĞLIÇAKLA .......

skylife
18/05/2010, 16:44
kurum içinde onca mühendiz var ama yinede dışardan kpss ile alıyorlar

bbaslican
07/06/2010, 06:09
kpss 2010/1 tercihleri ile dhmi merkez ankara ya tekniker olarak atandım maaş durumu ve çalışma şartları hakkında bilgi verecek arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim.bilgisayar operatörlüğü ve teknikerliği mezunuyum.

bbaslican
07/06/2010, 07:34
başlangıçta 2100 tl alınıyomuş ağer sicil notu aa olark verlirse %8 artış veriliomuş.

denetmen
07/06/2010, 08:18
Türkiye'nin en gözde kurumlarından birisine atanmışın.Hayırlı olsun.Maaş olarak ta diğer kurumlarda alamayacağın maaşı alırsın.
Dhmi personeli genelde nöbetli çalışırlar.12-24 veya 24-48 gibi.Ama göreve başlayacağın yerde durum nedir nasıldır bilemiyorum ancak normal mesai de yapabilirsin nöbetli de çalışabilirsin.

Kardeşim şunu iyi bilki nasıl çalışırsan çalış ama Türkiye'nin en gözde kurumlarından birisine atanmışın.ALLAH muvaffak etsin.

bbaslican
07/06/2010, 08:26
saolun turkiyenin gözde kurumlarından biri ama 25 ağustos ta teskere alıyorum problemli olacak biraz atamam ama mahkemeyle falan çözecez gibi.

qwerty101
10/06/2010, 10:43
Evet arkadaşlar büyük bir ihtimalle10.07.2010 tarihinde batman havaalanı resmen açılacak bu havaalanıyla ilgili düşüncenizi buraya yazabilirsiniz.

kurtarıcı
10/06/2010, 16:48
selam naber. Batman Havaalanı önce tüm Batmanlılara şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Batmanın en büyük eksikliği bir sivil Havaalanının olmayışıydı geçte olsa bu eksikliği hayırlısıyla kapatacak. Aynı dertten sıkıntı çeken bir diğer ilimiz Diyarbakırada yapılan haksızlık için inşaallah birileri birşey yapmaya başlar. Batman güzel bir yer yeni olduğu için ilk giden arkadaşlar belli sıkıntılar çekecek ta ki taşlar yerine oturana kadar.Gidenler sanırım pişman olmucak gibi saygılar

beratbaba
10/06/2010, 18:30
hayırlı olsun nihayet batman havaalanı açılıyo herkese hayılı olsun

fthtrgt
11/06/2010, 19:02
merhaba arkadaşlar. bende bilgisayar operatörlüğü ve teknikerliği mezunuyum ve tekniker olarak atandım. aklımı kurcalayan bir soru var. ben şu an 4b li olarak çalışmaktayım. internetten yaptığım araştırmada her hangi bir sorun olmayacağı görünmekte. zaten devlette de 399 ile 657 aynı sınıfta tutulmuş. acaba bir sıkıntı yaşanır mı ? bilgisi olan var mıdır ?