PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ya THY'de grev olursa?

serkandemir
28.Temmuz.2007, 20:53
Hem Hava-iş sendikası Hemde THY yönetimi karşılıklı olarak grev olursa neler olcağını nasıl sonuçlanacağını bize ilettiler.Şimdi düşünme sırası sizde muhtemel Bir Haftalık THY Grevinde neler meydana gelir.

serkandemir
28.Temmuz.2007, 21:21
özel havayolları deli para kaldırır :)

özel havayolları bu yükü kaldırabilecekmi peki?

serkandemir
28.Temmuz.2007, 21:21
bence en önemli kayıp yurtdışındaki itibarımızda olacaktır senelerdir thy büyüdü ve bu güne kadar geldi bir anda kaybedebilir mutlak bir grevde hem yolcusunu hem itibarını

turkishtechnic
29.Temmuz.2007, 10:07
Thy'de grev olursa eğer çok kişi işten çıkartılacak bence en büyük kayıp burda yaşanır bir çok kişi ailesini doyuramaz hale gelcek asgari ücrete başka yerlerde çalışmak zorunda olacak

melodi
30.Temmuz.2007, 11:42
özeller %100doluluğa ulaşır,thy de çok ciddi kararlar alınır ayrıca 1000lerce kişi işten çıkarılsa bile yerlerine gelecek 10.000ler olduğu için çok fazla düşünmezler ama seviye ve prestij düşüklüğü minimum seviyede olacaktır

persephone
30.Temmuz.2007, 13:29
greve evet çıkarsa bu greve gidilecek anlamında diildir.bunu havaiste bagıra bagıra soyluyor.greve evet denirse şirketin haklarımızı vermekten başka bir çaresi olmayacak.hiç bir yönetim şirketini greve sürükleyecek kadar gözü kara olamaz.istediğimiz haklar zaten verilemeyecek şeyler değil
biz çalışanlar ne kadar mutlu olursak thy o kadar büyür....

turkishtechnic
30.Temmuz.2007, 14:06
greve evet çıkarsa bu greve gidilecek anlamında diildir.bunu havaiste bagıra bagıra soyluyor.greve evet denirse şirketin haklarımızı vermekten başka bir çaresi olmayacak.hiç bir yönetim şirketini greve sürükleyecek kadar gözü kara olamaz.istediğimiz haklar zaten verilemeyecek şeyler değil
biz çalışanlar ne kadar mutlu olursak thy o kadar büyür....

Havaiş seni biraz fazla gazagetirmiş galiba hiç birşey imkansız değildir thy daha öncee greve gitti göze aldı şimdi durumlar değişik demeyin yine greve gider ama bakanlar kurulunca kışa atıldıktan bütün acil plan eylemi yapıldıktan sonra

melodi
30.Temmuz.2007, 14:13
kesinlikle imkansız diye bişey yoktur arkadaşlar geleceğinizi arkanızı düşünün...

S€LiN
30.Temmuz.2007, 14:17
Havaiş seni biraz fazla gazagetirmiş galiba hiç birşey imkansız değildir thy daha öncee greve gitti göze aldı şimdi durumlar değişik demeyin yine greve gider ama bakanlar kurulunca kışa atıldıktan bütün acil plan eylemi yapıldıktan sonra

Nasıl ki çalışanların sendika öncülüğünde grev kararı hakkı var,İşverenin de lokavt hakkı var Bu yasal birşey.İçinde bulunduğumuz durum gaza gelmeyle çözümlenecek birşey değil.
Şirket "greve hayır " da yeterli oyu alamazsa ve sendika ile son kez yapılan görüşmede de anlaşılamazsa greve gider,içinden çıkılamaz bir maddi zarara uğrar elbette.Dolayısıyla büyüme hedefleri tersine dönebilir.Elden uçak çıkarma durumunda kalırsa da zaten elinde fazla personel kalacağından lokavt karırını ilan ettiği gibi uygulamaya koymaktan da çekilmez.

turkishtechnic
30.Temmuz.2007, 14:19
Nasıl ki çalışanların sendika öncülüğünde grev kararı hakkı var,İşverenin de lokavt hakkı var Bu yasal birşey.İçinde bulunduğumuz durum gaza gelmeyle çözümlenecek birşey değil.
Şirket "greve hayır " da yeterli oyu alamazsa ve sendika ile son kez yapılan görüşmede de anlaşılamazsa greve gider,içinden çıkılamaz bir maddi zarara uğrar elbette.Dolayısıyla büyüme hedefleri tersine dönebilir.Elden uçak çıkarma durumunda kalırsa da zaten elinde fazla personel kalacağından lokavt karırını ilan ettiği gibi uygulamaya koymaktan da çekilmez.

tamam işte ben de onu dedim zaten bu yazdıklarınızla ters düşen nedir

S€LiN
30.Temmuz.2007, 14:24
tamam işte ben de onu dedim zaten bu yazdıklarınızla ters düşen nedir

Ters düşen bişey yok sanırım uykusuzlıktan gereksiz bir alıntı yapmışım,hepsi bu :)

emregfb90
30.Temmuz.2007, 15:04
valla ben ist aktarmalı ecn gittiktik 5 kişi malum işlerimiz var grev korkusu nedeniyle biletleri iptal ettirdim büyük bi ihtimal kthy olcak babamda bulgaristana gitcek ama thyde grev olursadiye gitmedi oda yani thy bizden büyük bi yolcu kaybetti:)

mistix
30.Temmuz.2007, 17:30
sadece sen deil senin gibi binlercesi var,,,,yani tek deilsin kardes.

bohemian
01.Ağustos.2007, 10:53
merak ediyorum acaba thy ile sendikanın tek anlaşamadıgı nokta ucret meselesi mi? sanki sadece ücret artısı gündeme alınarak baska konular güme gidiyor gibi.ne de olsa thy siyasetle iç içe bir kurum

serkandemir
01.Ağustos.2007, 12:10
merak ediyorum acaba thy ile sendikanın tek anlaşamadıgı nokta ucret meselesi mi? sanki sadece ücret artısı gündeme alınarak baska konular güme gidiyor gibi.ne de olsa thy siyasetle iç içe bir kurum

tabiki de hayır ücret yanında temel hakların değişimini öngören maddeler var mesela yeni giren personelin intibak hakları yada kadrolularla sözleşmelilerin arasındaki izin ve mazeret gün sayıları farkı...

arcengizz
08.Ağustos.2007, 20:01
ilk olarak thy de grev olursa ( ki olacağını pek zannetmiyorum ) ilk olarak özellikle turim ve turizmden ekmek yiyen sektorler ağır darbe alır ki bu grevin suresiyle direk orantılıdır. özeller ekmek yer diyen arkadaşlar, zaten yaz sezonu bircok ozel sirket full e yakın ucuslar yaparken thy nin yolcusunun % de kacını alabilirler diye bir sormaları lazım kendillerine. sonucta olan ucacak yolcuya ve türk ekonomisine olur. bu pastadan pay alabilecek kapasitede bir ozel sirket gormuyorum kısacası.

grev olayı butun gazetelerde ve medyada ücretten kaynaklanmış gibi gorunsede ( babam bile bana fırca attı daha ne istosunuz diye bu arada :) )) 40 adet sosyal haklarla ilgili madde var uzerinde anlaşılamayan. ucucu arkadaşlarımızın ucus saatleri ile ilgili maddesi ve teknikte calışan arkadaslarımızın kıdem kayıpları ve ozluk haklarında iyileştirilmeleri yapılmaz ise thy de grevin kavınılmaz olacağıda bir gercektir. inşallah hepimiz için hayırlısı olur.

ek olarak thy deki afrkadaslar bilirler thy de teknisyenlerin % 5-10 u 4.000 ytl maaş alır ama gazetelerde maşallah butun ucak teknisyenleri 4.000 alıyo gibi gosteriliyo

divert
16.Ağustos.2007, 01:43
thy ye yıllarını verenlerinin örnek olarak 8 yıllık bir uçak teknisyeninin geçim sıkıntısı çektiğini düşünüyorum da.biz bunun için zor şartlarda zor eğitimler almadık.bunu görmezden gelen thy yönetimine başka ne cevap verilebilir di.2 çocuk sahibi olup ta thyuçak teknisyeni maaaşıyla istanbul da kirada oturum evini geçindirene helal olsun amman grev yapmasınlar.gazeteler 4.000 ytl diye uçak teknisyeni maaşı varsda bizde gelelim b737 3-4-5-78 a300 b4-320-340 motor ve gövde lisansımıza ,işlenmiş durumdadır.10 yıllık bi tecrübemiz vardır.valla o gazeteciye helal olsun.karnı bugün doymayan adamın %10 zam alarak elde edebileceği fazla bir şey yok maalesef.mücadele etmeden de ekmek yok bu devirde. hayırlısı demekten başka diyecek söz ben bulamıyorum.öyle ahkam kesecek yetkiyi de kendimde bulamıyorum.hep hayırlısı...

Sebastian Bach
19.Ağustos.2007, 12:17
Thy de grev kararı alınırsa sendikadan pek çok insan ayrılır ve işlerine gelmeye devam ederler.. Yani grev olmaz.. Grev demek sendika kasasındaki 20 trilyonun istenildiği gibi harcanmasına neden olmak demektir, bu da sendikanın işine gelir..

mechanic
22.Ağustos.2007, 17:51
http://www.havais.org.tr/

mistix
25.Ağustos.2007, 22:37
greve cikilacainda herkez azcok kiyamet senaryolarini bilir,ama en cok etkilenecek sey boyle bir sirketin bundan sonra asla boyle bir konuma ulasamayacagi gercegidir.

mechanic
26.Ağustos.2007, 18:26
THY'de anlaşma SÜRPRİZİ

http://www.airporthaber.com/hb/detay.php?id=19030

Sebastian Bach
27.Ağustos.2007, 19:59
105. madde yalan olmus aciklamalardan cikan sonuc bu..