PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÖSHİD - (Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği )

BORA BORA
13.Ekim.2006, 14:41
TÖSHİD: Reklam vergisi vermektense uçakları siyaha boyar, öyle uçarız
Kaynak: Hürriyet

http://www.turizmhabercisi.com/newsimg/IR8147.jpg

Geçtiğimiz günlerde meclise sunulan "İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Tasarısı"nda gökyüzündeki reklam ve ilanlardan günlük 10 YTL vergi alınması öngörülüyor. Tasarının yasalaşması durumunda bütün uçakları siyaha veya beyaza boyayacaklarını söyleyen TÖSHİD Başkanı Musa Alioğlu "Artık uçan kuştan para istiyorlar" yorumunu yaptı.
MECLİS’e sunulan ’İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Tasarısı’na göre uçak ve otobüslerin üzerine yapıştırılan firma isimleri ve logolardan da vergi alınması öngörülüyor. Yasa tasarısında, karayollarında çalışan her türlü taşıt aracının üzerine yapıştırılan logo veya isimlerin metrekaresinden yıllık olarak, gökyüzünde ise uçak, helikopter ve benzeri araçlar kullanılarak reklam yapılması durumunda ise metrekaresinden günlük 10 YTL vergi alınması bekleniyor. Tasarının yasalaşmaması için yetkililerle görüşmeler yapacaklarını söyleyen TÖSHİD (Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği) Genel sekreteri Musa Alioğlu "Hükümet artık uçan kuştan para istiyor. Eğer tasarı kabul edilirse uçakları siyaha veya beyaza boyar firmamızın adını siler gökyüzünde para vermeden uçarız" dedi.

Havayolu şirketlerine ait uçakların üzerindeki logo ve isimlerden vergi alınmasını öngören yasa tasarısının onaylanması durumunda verginin kime ödeneceğinin de açık olmadığını anlatan Alioğlu "İstanbul’dan kalkan uçak Trabzon’a gidiyor. O zaman, Trabzon belediyesi de bizden vergi talebinde bulunabilir" açıklamasını yaptı. İsim ve logolar için vergi vermek istemediklerini sözlerine ekleyen Alioğlu şunları söyledi:
"Böyle bir tasarı onaylanırsa ve yasalaşıra bütün belediyelerin bizden para isteme hakkı doğacak. Yani hiç uğramadığımız ancak üzerinden geçtiğimiz illerin belediyeleri bile para isteyebilecekler. Ya da bugün havalimanına bağlı belediyeye ödeyeceğimiz vergiyi uçağın indiği şehirdeki belediyelerde talep edebilir. Bu çok anlamsız. Havayolları şirketlerinde 30 bin kişi istihdam ediyor. Vergiyse veriyoruz, dövizse getiriyoruz, turisti biz taşıyoruz. THY’yi bilemeyiz ama eğer bu vergiler bizden alınacak olursa bizde ödememek için tüm uçakları siyaha yada beyaza boyar öyle uçarız."
Dünyanın hiçbir yerinde havayolu şirketlerinden kendi isim ve logoları için vergi talebinde bulunulmadığını dile getiren Alioğlu "Uçakların üzerinde bulunan Türk bayrakları içinde vergi verecek miyiz. Ülke bayrağı, tescil kodu ve firma ismini uçaklara yazmak zorundasın" yorumunu yaptı. Alioğlu, "Bu uçaklar gökyüzünde önce Türkiye’yi tanıtıyor. Bunun için bize para vermeleri bile gerekirken böylesine anlamsız ve boş çalışmalar içerisine giriyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama bulunmuyor. Türkiye’de ise bu tür vergiler ile karşı karşıya kalıyorsunuz" diye konuştu.
Tasarı yasalaşırsa Türkiye’ye gelen uçakların durumunun da tartışmalı olacağını kaydeden Alioğlu "Buradaki yanlış, gökyüzünde yapılan reklamın karıştırılmasıdır. Eğer uçak, helikopter veya balon gökyüzünde afişle gezip "mağaza açılışı" var diyorsa yada "Bizim ürünümüz çok iyi" şeklinde yazılar asıp uçuyorsa reklam olur. Ancak biz kendi uçağımızın üzerine kendi markamızı koyuyor ve reklam için gökyüzünde gezmiyoruz. Bunun yanında birde yabancı uçaklarla ilgili bir durum söz konusu. Onlar Türkiye’de indikleri bir havalimanı için ne kadar ve neye göre vergi verecekler. Bu konuda uzun süre tartışılması gerekiyor" şeklinde konuştu.
Boyanın maliyeti 5 milyon dolar
UÇAKLARI siyaha veya beyaza boyamalarının yaklaşık 5 milyon dolara mal olacağını belirten TÖSHİD (Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği) Genel sekreteri Musa Alioğlu "Ancak gelecek yılda turizme vereceği zarar belki de 50 milyon dolar olacak" diye konuştu. Böyle bir uygulamaya Avrupalıların ve yabancıların çok büyük tepki koyabileceğini sözlerine ekleyen Alioğlu "Bugün en büyük vergiyi THY daha sonra Onur Air ve Atlasjet ödeyecektir" dedi.
Vergiyi kimin alacağı belli değil
TASARIYI Bakırköy Belediyesi’nin bir zamanlar Atatürk Havalimanı içerisinde bulunan dükkan ve mağazalardan vergi istemesine benzeten Alioğlu şunları söyledi:
"Bir zamanlar belediye havalimanı içerisindeki dükkanlardan işletme ruhsatı ve vergi gibi taleplerde bulundu. Şimdiki tasarı da buna benziyor. Bu parayı gelip Büyükşehir Belediyesi de isteyebilir ilçe belediyelerde talepte bulunabilir."

BORA BORA
25.Ekim.2006, 10:35
Hava yolu şirketleri rekabet kurumuna gidiyor

A.A.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) üyesi şirketlerin, hava alanı vergisinin bazı hava limanlarında 15 dolardan 15 Euroya çıkarılması kararının geri alınması için Ekim ayı sonrasında Rekabet Kurumuna gideceği bildirildi.

TÖSHİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, yaptığı açıklamada, aldıkları bilgi ve yazılar doğrultusunda TAV'ın vergi artışı kararının Ankara ve İzmir'de uygulanacağını belirterek, işleten firmanın, yap-işlet-devret modelindeki ihale şartını artışa gerekçe olarak gösterdiğini söyledi.

Bolukçu, ücret tarifelerinin yıllık belirlenmesi nedeniyle dünyada sezon içinde böyle bir vergiyi artırmak veya eksiltmenin mümkün olmadığını ve sezon içindeki değişikliklerin önceden bilinir olması, 6 ay ya da bir yıl önce bu artışların hava yolunu işleten şirket tarafından deklare edilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'deki hava limanlarında hizmet bedellerinin zaten rakip ülkelerden yüzde 50 daha fazla olduğunu, bu nedenle yeni zamları doğru bulmadıklarını dile getiren Bolukçu, “Uçak şirketleri, böyle bir farkı ödemeye yanaşmıyorlar. Kaldı ki uçak şirketlerinin cebinden her şey dayatmalarla çıkmaya başladı” şeklinde konuştu. Şahabettin Bolukçu, yap-işlet-devret modelindeki ihale şartnamelerinin gizliliği nedeniyle hava yolu işletmecilerinin artışlarına dair bilgi sahibi olamadıklarını ve bunu müşterilerine deklare edemediklerini belirterek, şöyle devam etti: “Biz şuna da karşıyız; yap-işlet-devret modelinde çok iyi binalar, terminaller yapılmış olabilir. Ama bunları yaparken, azalan gün ihalesi söz konusu oluyor. Yani 3 yıl 8 ayda vermek yerine, fiyatları düşürüp süreyi uzatmanın olduğu bir ihale yönteminin izlenmesi ve fiyatların önceden belirlenmesi lazım. Bana 30 Euro bırakırsanız, ben bir hava limanını iki yılda bile geri veririm.”

“KARAR, ÖRNEK TEŞKİL EDER VE ÖNÜNE GELEN 15 EURO YAPAR”

Artışın geri alınması için dernek olarak Rekabet Kurumuna gitme şansları olmadığı için ortak bir karar çerçevesinde şirketlerin başvuru yapacağına dikkat çeken Bolukçu, “Bizim arzumuz, belirgin olmayan ve müşteriden alamadığımız bir parayı ödememektir. Yoksa müşteriden alınabilir olduktan sonra, TAV da pekala alabilir. O zaman TAV, hava alanında müşteriden bu parayı toplasın” dedi.

Rekabet Kurumundan hava alanı vergisinin 15 dolar olarak uygulanmasını talep ettiklerini aktaran Bolukçu, “Olay, tabii yalnız TAV'ın yapması değil. Karar, Rekabet Kurumundan dönmezse bu örnek teşkil edecek ve önüne gelen istediği zaman 15 doları 15 Euro yapacaktır. Antalya'da, Dalaman'da, İstanbul'da da aynı şey olabilir. Hava yolu şirketleri, bu yükün altından kalkamaz. Çünkü müşteri bunu ödemez” diye konuştu.

Şahabettin Bolukçu, şu anda başvuru için çalışma halinde olduklarını ve Ekim ayı sonuna kadar süreleri bulunduğunu belirterek, bu süre içinde düzeltme yapılmaması halinde başvuruyu Ekim ayı sonrasında yapacaklarını söyledi.
Konuyla ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ), TAV, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile ilgili otoritelere mektup gönderdiklerini, gerekli başvuruları yaptıklarını ve cevap beklediklerini kaydeden Bolukçu, “Bu kararın Rekabet Kurumundan yüzde yüz döneceğini düşünüyoruz. Çünkü dünyada hakim müessese konumundaki bir firmanın fiyatları tek taraflı tespit etme şansı yok” dedi.

PEGASUS YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ SABANCI

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı da Türkiye'de Türk Hava Yolları (THY) hariç büyük taşıyıcı hava yolu şirketlerinin işinin temelinde uçak kiralama olarak adlandırılan full charter işinin yattığına işaret ederek, bunun 6 ay, 9 ay veya 1 yıl önce yapılan kontratlara dayandığına dikkat çekti.

Ali Sabancı, böyle bir ortamda hava alanı vergisinin tebligat ile 15 dolardan 15 Euroya çıkarılmasına bir anlam veremediğini dile getirerek, “Bu durumda biz aradaki farkı, dönüp tur operatörlerinden isteyebilir miyiz? Plansız, programsız (bunu artırdım) demek işin kültürüne uymuyor. Eğer 6 ay, 9 ay sonrası için tebligat yapılsa, hava yolu şirketleri maliyet yapısına bunun farkını yansıtacaktır. Bu aynen, köprüden geçerken köprünün ortasında (geçiş ücretini 5 YTL'ye çıkardık) demek gibi bir şey” şeklinde konuştu.

ATLASJET VE SAGA HAVACILIK

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy da alınan vergilerin ve vergideki artışların yolculara yansıtıldığını belirterek, hava limanını işleten bir firmanın bugünden yarına zam yapamayacağını, sezon içinde yapılan zamların ise bir sonraki sezon fiyatlarını etkileyeceğini, ilan edilen fiyatların değiştirilmesinin yasalara aykırı olduğunu ve değiştirilemeyeceğini aktardı.

Ersoy, 15 Euro kararının Rekabet Kurumundan geri döneceğine inandıklarını kaydederek, “Tek taraflı bir karar. Zammı, TAV (maliyetlerimiz daha fazla arttı) gerekçesiyle yapıyor” diye konuştu. TÖSHİD Genel Sekreteri ve Saga Hava Taşımacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu ise hava alanı işletmecilerinin bu tür kararlarını hakim durumu kötüye kullanma olarak gördüklerini savundu. Artışın gelecek yıl bilet fiyatlarına yansıtılabileceğine işaret eden Alioğlu, kararın Rekabet Kurumundan geri dönmemesi halinde gerekirse gazetelere ilan vererek toplumsal olarak da tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi. Musa Alioğlu, “Biz kanunsuz bir hareketin içinde kesinlikle olmayız, ama kendi hakkımızı yedirmeyiz, vatandaşın cebinden fazladan çıkacak olan paranın da savunmasını yaparız” diye konuştu.

AcuWings
25.Ekim.2006, 13:36
Havayolu sirketleri ne zaman IST-ESB hatti icin rekabet kuruluna gidecekler? Ben aslinda onu merak ediyorum :)

ziggy
25.Ekim.2006, 16:56
Havayolu sirketleri ne zaman IST-ESB hatti icin rekabet kuruluna gidecekler? Ben aslinda onu merak ediyorum :)

onu yapmak için daha kırk fırın ekmek yemeleri lazım çünkü orda devlet eliyle özel ama eski bir devlet şirketi olan THY'nin düpedüz tekeli var ki bu duruma kimse ses çıkartamıyor. iki sene kadar önce atlas boy boy reklam verip IST-ESB uçmaya çalıştı da rakiplerinin de slotlarına ve dolayısıyla uçup uçmamalarına karar veren TK atlas'ın önüne çok güzel engel koydu. sonradan bu garip durum değiştirildi ama slot koordinasyon merkezinin SITATEX adresi HALA ISTTUTK gibi bişiy olması lazım sonundaki TK türk havayollarının ikili kısaltmasıdır. bilginize....

BORA BORA
07.Kasım.2006, 00:57
TÖSHİD (Türkiye Özel Havayolları İşletmeleri Derneği) Başkanı Şahabettin Bolukçu’dan bir açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde AirHaber olarak, iç hatlarda bölgesel uçuşlar için 3 noktaya 3 uçak ile tarifeli uçuşların yapılmasına SHGM’nün izin vermesi gerektiği önerimizi sizlerle paylaşmış, konu ile ilgili bir de anket oluşturmuştuk. Bu hususta Başkan Bolukçu’nun açıklamasını sizler ile paylaşıyoruz:
“Sitenizde yer alan ‘SHGM tarifeli seferlerinde 3 uçak, 3 noktaya indirmeli’ konulu yazınızı doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Zaten bölgesel taşımacılık yapılması istenilen durumlarda; 100 koltuk kapasitesinden düşük uçak tipleriyle tarifeli seferler yapmak isteyen havayolu şirketlerinde 5 uçak şartı aranmamaktadır. İlgili yönetmeliklerde bölgesel taşımayı teşvik etmek için bu katagoriye göre uçak sayısını azaltmıştır. Günümüzdeki maliyetler dikkate alındığında modern ve koltuk kapasitesi 170 kişi olan uçakların, 3 noktaya uçmasıyla yıllık uçuş saatini 1000 ile 1500 saatin üzerine çıkarmak mümkün olmadığından, böyle bir işletmecilikte kar getirici olmayacaktır.
Bilgilerinize rica ederim.”

BORA BORA
14.Kasım.2006, 11:31
TÖSHİD seçime gidiyor
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) 5 Aralık'ta olağan genel kurula gidiyor. Altı ay önce yönetim kurulundaki boşalmalar nedeniyle yapılan genel kurulda Şahabettin Bolukçu başkan seçilmişti. Genel kurulda toplam 62 üye oy kullanabilecek. Genel kurul için halen iş başında olan yönetimin karşısına henüz rakip bir liste çıkmadı
http://www.sabah.com.tr/cp/hob106-20061112-102.html

Sefa İnan
14.Kasım.2006, 19:33
Patronlar derneği orası.Demokratiklik olmaz orada.Patronlar menfaatlerini kim başkan olursa olsun yaptırtırlar zaten.Çok önemli değil kimin kazanacağı.

melytk
20.Ocak.2007, 09:04
20 Ocak 2007 09:57

TÖSHİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Bolukçu, "Domates alıp satanlar gibi yüzde 50 kârla bilet satmayız. Dolayısıyla bağlı olduğumuz gider kalemi petrol" dedi.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, yakıt fiyatlarında düşme trendi olması ve paritenin de mevcut seviyelerde gitmesi halinde bu yıl havacılıkta beklenen kârların elde edileceğini ifade etti.

'GİDER PETROLE BAĞLI'

Havacılık sektöründe ciro üzerinden yüzde 5'ler civarında kâr elde edildiğine dikkat çekti. Bolukçu, "Biz domates alıp satanlar gibi yüzde 50 kârla satmayız. Dolayısıyla genelinde bağlı olduğunuz gider kalemi petroldür'' dedi. Bolukçu, Onur Air olarak havacılıkta gelirlerinin yüzde 75'inin yurtdışı gelirlerden oluştuğuna işaret ederek, "Euro veya dolar bazında olduğu için giderlerimizin büyük bölümü döviz. Dolayısıyla bizi etkileyen kısmı iç hatlardır. Kurun yükselmesi, iç hatlar fiyatlarını etkileyeceği için ihracatçıların aksine pek arzu ettiğimiz bir şey değil. Biz isteriz ki YTL sabit kalsın. Kurların sabit kalması havacılığı olumlu etkiler'' dedi.

PRİM GETİRİLSİN

Sektörde özellikle havaalanı giderleri olmak üzere rekabet edilebilir şartların yeniden düzenlenmesinin şart olduğunu dile getiren Bolukçu, "Yakıta sübvansiyon demiyorum ama yolcu başına prim sistemine de dönmek gerekiyor. Çünkü rakiplerimiz bunu yapıyorlar'' diye konuştu.

"SİNGAPUR HAVAYOLLARI İLE AYNI KALİYEDEYİZ"

Bolukçu, dün Murat Ersoy'un, "THY ile havacılığın Ulusoy ve Varan'ıyız, diğerleri Kamil Koç, Gazanfer Bilge" sözlerine şöyle yanıt verdi: "Biz kendimizi havacılıkla kıyaslıyoruz ve Singapur Havayolları'yla aynı kalitede olduğumuzu iddia ediyoruz."

Fly-to-Fly
20.Ocak.2007, 17:14
Bir Şahabettin Bollukçu showww
singapur hava yollarıylamı kıyaslıyor onur air'i allah allah ya singapur hava yollarıyla hiç uçmamış yada onur air al hiç uçmamış heheh

LTAC
20.Ocak.2007, 17:16
demekki singapur hava yolları baya bir değişmiş

jfk
20.Ocak.2007, 17:38
Tabikide bu saçmalıklara inanmayacağız...Nasıl Onur Air kendini Singapur ile bir tutabilir ki? Singapur havayolları, first ve businessdan söz etmeye içim el vermiyor, economy class a en iyi hizmet veren havayollarından birisi...En basitinden; uçak kalkışından önce verilen sıcak havlu boyutu en büyük SQ'dadır..(economy için) Emirates bile çok ufak bir şey veriyor...Şahabettin bey gerçekten bu sefer fazla atmış...TK'nın bile kendini karşılaştırmaya cesaret edemediği bir şerketle kendilerini karşılaştırmak çok gülünç bir durum...

skycrew
21.Ocak.2007, 07:44
Neden Olumsuz Degerlendiriyorsunuz Ki Arkadaslar ...

Bolukçu Beyefendi.. Singapur örnegi Vermiş O Kadar Iyiyiz Demis Ne Kadar Guzel...

Herşey çok Kaliteli çok Başarili Olmaya Bilir Ama Bence Onur Air Onunu GÖrerek İlerleyen Bir şirket ... Pek Cok Sirkete Göre Sezon Sonu Sezon Basi ElemaN çikartan Çalisanini Magdur Eden İnsaniNİ Kullanip Bir Tarafa Atan Bir Kuruluş Değil...

Eminim Ki Siz De Yorum Yaparken Daha Iyisini Umduğunuz Için Bunu Yaptiniz...

Onur Air Bu Gün 30'un üzerinde Uçağa Sahipse ... İç Hatlarda Milyonlari Mutlu ve Güvenle UçurUYORSA... Yurt Dişi Operasyonlari , Saudia OperasyonLARI ... BunlarBUNLARI güven ve bir iş ahlakıyla yapıyorsa singapure olsun emirates olsun ne fark eder ...

Binlerce Insana Huzurlu Bir Iş Istihdami Sagliyorsa Bunlari Göz Ardi Edip Youmda Yapmamak Lazim.

Ohy Kac Yildir Ayt Den Alim Yapmiyor??? Bilen Var Mi ?...

Saygilar Sevgiler

melytk
21.Ocak.2007, 20:05
ya biraz alçakgönüllü olmak da fayda var thy bile daha kendini singapır la bir tutmuyor ..yanlış anlaşılmasın arkadaşlar ama bir şirketin kendine güvenmesi çok iyi ancak çok uçuyoruz galiba ..birazcıkk :tekdis:

jfk
21.Ocak.2007, 21:42
Bence fazla bile uçuyor...İstihdam açısından neyse de kesinlikle SQ ile kendisini bir tutmasıı gülünç bir olay.

skycrew
21.Ocak.2007, 23:14
herkez sezonda fazla uçmuyor mu biraz :)
ben uçuyorum şahsen :)

lordchaos1976
22.Ocak.2007, 01:27
20 Ocak 2007 09:57

Bolukçu, dün Murat Ersoy'un, "THY ile havacılığın Ulusoy ve Varan'ıyız, diğerleri Kamil Koç, Gazanfer Bilge" sözlerine şöyle yanıt verdi: "Biz kendimizi havacılıkla kıyaslıyoruz ve Singapur Havayolları'yla aynı kalitede olduğumuzu iddia ediyoruz."

Ersoy'un bu tarz beyanina Bolukcu'nun ayni tarzda karsilik vermesi cok normal tabi. Ayni ciddi olmayan uslup ikisinde de. Nasil yorum yapilabilir ki komik diyorum sadece.

melytk
22.Ocak.2007, 06:37
aslında haklısın millet bir sakız atıyor ortaya bize de çiğnemek kalıyor çiğne çiğne nereye kadar :tekdis:

lordchaos1976
23.Ocak.2007, 03:05
aslında haklısın millet bir sakız atıyor ortaya bize de çiğnemek kalıyor çiğne çiğne nereye kadar :tekdis:

Haklisin valla magazin haberciligi tarzi aynen bu. Yoneticiler laf yarisina giriyorlar. Akillica, stratejik bir beyan vereceklerine dedikleri seylere bakin yazik!

jfk
29.Ocak.2007, 12:09
Pilottan dertliyken zam yapılacağının haber verilmesine ne gerek var?... En azından millet haberdar olsun diyorlar herhalde...:)

Manci
21.Mayıs.2007, 13:01
TOSHİD VE ABARTI

Haftalık yazılarımda genel olarak; kendimce sektörün önemli olaylarını, gelişmelerini, beklentilerini okuyucularımla paylaşıyorum.

Geçen hafta yayımyalanan SHGM ile ilgili yazımda olduğu gibi, burada ele aldığım kunularda; sorunları ve çözüm önerilerini zaman, zaman gündeme getiriyor ve olumlu gelişmeleri takdir edip, kamuoyu önünde sergilerken, aksayan, yapılmayan veya yapılamayan yanları deşifre ederek, sistemin daha da iyileştirilmesi adına eleştiriler yapıyorum. Sorunu dile getirirken; genelde, kendimce çözüm önerilerini de beraberinde getiriyor, bunları sizlerle paylaşıyor ve olumlu ya da olumsuz düşüncelerinize yorum köşemde yer veriyorum.

Bu hafta yazımı; geçen haftadan kafamda kalan ve “gerekli miydi?” diye düşündüğüm bir konuda, sizlerin değerli görüşlerinizi almak için yazdım.

Seçim yasası gereği istifa eden Sayın Ulaştırma Bakanımızın faaliyetlerini öven ve bunu tüm kamuoyuyla paylaşma gereği duyarak gazeteler tam sayfa ilanlar veren TÖSHİD (Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği)’in, tutumunu ve bu tutumun ardında yatan niyetleri, sizlerin huzurunda irdelemek istiyorum.

Sayın Bakan bencede gerçekten havacılık sektörümüzde başarılı ve görevini yapmaya yönelik çalışmalar yapmış bir kişidir. Bunu geçen haftaki yazımda da belirtmiş ve “Bakanlığın icraatları” her ne kadar salt havayolu şirketlerimizin beklentilerine cevap verdiyse de, “sektörün sadece şirketlerden oluşmadığını bunun bir de insan faktörü boyutunun olduğunu, SHGM’deki atamaların nitelik problemini, THY’deki tarihi kadrolaşmaya engel olamamanın getirdiği sorunları ve süren mahkemeleri, Türkiye’nin hala EASA kriterlerine uygun koşullarda hizmet üretememesini” sorgulamıştım.
Kişisel olarak düşüncemi belirttikten sonra konuya geçmek istiyorum:

TÖSHİD tüzüğü gereği kendine üye işletmelerin, en yüksek seviyede havacılık emniyetine sahip olarak büyümesine ve rekabetin korunmasına destek olmayı, işletmeler arasında teknik ve ticari işbirliğini artırmayı, güç birliği oluşturmayı, ticari sivil havacılık sektörünü ülke ekonomisi yararına geliştirmek adına faaliyetleri bulunan bir dernek. Üye sayısı 29’u bulan, sektörün önde gelen örgütlerinden ve tüzüğünde; “derneğin hiçbir siyasi faaliyet yoktur” “hiçbir siyasi faaliyeti olmayacaktır” gibi net ve kesin ifadeler bulunan bir sivil toplum örgütü. Sorulduğunda; “bu bir siyasi faaliyet değildir” cevabı alacağımız Sayın TOSHİD yönetimine; seçim sürecine girilen bu günlerde, toplumu, göreviniz olmadığı halde etkilemeye çalışmanız ve bütün büyük gazetelerde tam sayfa ilanlarla Bakan’a teşekkür etmeniz, hangi amaçlara hizmet ediyor? diye sormak gerekiyor...

Sayın Bakan, siyasi bir partinin üyesi ve Ulaştırma Bakanlığı görevine, sektöre hizmet etmek adına Sayın Başbakan tarafından atanmış bir kişi. Bu kişi çok tabiidir ki, ulaştırma sektöründeki aksaklıkları gidermeye ve sektörü Avrupa standartlarında hizmet üretecek bir seviyeye getirmeye çalışacaktır. Başarı ya da başarısızlıkları; TÖSHİD tarafından değil, Başbakan nezdinde değerlendirilecektir. (Aslında kamuoyu değerlendirecektir.)

Hükümetin tek parti olarak, 5 seneye yakın hizmet etmesi ve Bakanın da bu sürede, yeri değiştirilmeksizin görevde olduğu düşünüldüğünde; bu süre içerisinde alt yapı olarak yapılanların, yapılabileceklerin altında olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı karayolu, demiryolu, havayolu, denizcilik, haberleşme sektörlerinin sadece deniz sektöründe denizcilik müsteşarlığı vardır. (!?)
Diğer sektörlerin genel müdürlükler tarafından yönetilmesi, özellikle, çok önemsenen havacılık sektörünün bu kadar önemli olmasına karşın, şiddetle gereksinilen yeni bir yapılanma eksikliği ile gündemini koruması, Sayın Bakan’ın övülen başarılarını gölgeliyor!

Gelelim Ulaştırma Bakanı’nın seçim yasası gereği görevini bırakma zorunda kalmasına; Bakanımız, Anayasa gereği, görevini tarafsız yapacağını düşündüğü Denizcilik Müsteşarına(!) devretti. Ardından, basına, Sayın Bakan’ın; seçim sonrası tekrar görevine dönebilmesi olasılığına karşılık, sektörün belirli kesiminden, gerekli olup olmadığı tartışmaya açık, bir yığın “jest mesajları” yağıyor.

Bu jestlerden birini de sektörümüzün önemli kuruluşlarından birini temsil eden TÖSHİD yaptı. TÖSHİD, Sayın Bakanı kendince değerlendirerek, başarılı bulmuş olabilir. Buna tabii ki saygı duyarım. TÖSHİD, Sayın Bakan’a, bir toplantı, yemek ya da etkinlik düzenleyerek, üstün hizmetlerinden dolayı bir plaket sunabilir. Buna da saygı duyarım ve işin aslının da böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Ya da; Başbakanlığa verilecek özel bir mesajla, Sayın Bakan’a olan minnet ve şükran duyguları iletilip, kendilerince çok başarılı olduğu belirtilebilirdi.

TÖSHİD, her nedense bunları yapmadı; bir siyasi yapının göreve getirdiği bir bakanın, “kendilerince malum olan başarılarını” Türkiye çapında, havacılıkla ilgisi olsun olmasın tüm kamuoyuyla paylaşarak, sektör dışına taşırdı, bağımsız kuruluş kimliğini zedeledi.

TÖSHİD’in basın aracılığıyla gerçekleştirdiği bu reklam teşekkürü, hükümet ve bakanlık için gerçek bir reklam aracı oldu ve ülkemizde şimdiye kadar görülmeyen bir dizi gereksiz ilanların çıkmasına da yol açtı. Deniz Ticaret Odası, Türk Armatörler Birliği, SS. Gemi Armatörleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi gibi birçok kurum ve kuruluş, tam sayfa (aşağısı kurtarmıyor!) teşekkür mesajlarını yayınladılar. Sayın Ulaştırma Bakanımız gibi, Adalet ve İç işleri Bakanlarımız da görevlerinden ayrılmak zorunda kalmışlardır. Bu iki bakanın bağlı olduğu kurumların, kurum bazında olamasa da en azından personel bazında, reklam kokan mesajlarını da içeren ilanlarını, saygın medyamızın gazete sayfalarında bekler olduk (!).
Ayrıca, otobüs firmalarımızın, iletişim ve haberleşme firmalarının da Sayın Bakanımıza teşekkür borçlarını unutmamaları gerekir(!), çünkü Bakan hepimizin, tüm ulaştırma sektörünün bakanıydı!

Şimdi burada durup bir değerlendirme yapalım;

TÖSHİD; Sayın Bakan’ın bir politik yapının üyesi olduğunu bilmiyor mu?
TÖSHİD; verdiği ilanla, Sayın Bakan’dan daha çok, seçim aşamasında bulunan ülkemizde, Sayın Bakan’ın partisinin de reklamını yaparak partizanlık yaptığının farkında değil mi?
TÖSHİD; Sayın Bakan’ın kendilerince oluşan başarılarının reklamını verirken, Türk Halkını da etki altına alabileceğini, dolayısıyla ister istemez taraf olduğunun farkında değil midir?
TÖSHİD; Sayın Bakan’ın tekrar göreve gelebilmesi için öncelikle AKP’nin iktidar olmasının şart olduğunu düşünmüyor mu?
TÖSHİD; Sayın Bakan’ın başarılarını gazete ilanı ile yüceltirken; üyelerinin siyasi yapılarını ve sektörel görüşlerini ve tüm üye şirketlerinin memnun olup olmadığına dikkat etti mi dersiniz?
TÖSHİD: Seçim zamanı, oy kullanacak yurttaşlara yardımcı olabilmek için (!) ek seferler yapmaya kalkışıldığında; özellikle Antalya ve Bodrum hatlarında her hangi bir aksaklığa, istemeden(!) de olsa sebep olunursa, bunun -Sayın Bakan’ın yerine sözde görevini tarafsız yapacağı söylenen - müsteşarının ya da, Binali Bey’in ricası üzerine yapılmıştır denilerek, komplo teorileri kurulabileceğini ve kendilerince aksaklılıklarda haklı olsalar bile, yıpranacaklarını düşünmedi mi dersiniz?

Aslında; TÖSHİD havacılık camiamızın patronlarını, işverenlerini temsil eden, ülkemize milyarlarca dolarlık katma değer sağlayan, istihdam sağlayan, vergisini ödeyerek ülkenin kalkınmasında büyük pay sahibi olan saygın bir yapının temsilcisidir.
Ve her dernek gibi TOSHID’in verdiği bu zamansız ilan yönetimseldir. Tüm üyelerini kapsamaz. Bu konu sanırım ilk genel kurullarında yankısını bulacaktır.

Sayın Bakanı başarılı kılan, aslında TOSHİD’in üye kuruluşlarının yaptığı başarılı girişimlerdir. Buna örnek olarak Türkiye hala Avrupa havacılık otoritesinin onayını alamamış ve EASA kriterlerine uygun havacılık yapamazken ferdi olarak başvurarak bu yetkiyi alan ve kullanan başarılı firmalarımızı gösterebiliriz.

TUSİAD’la TOSHİD arasında fazla bir fark yoktur. Her ikisi de Sivil Toplum Örgütü olmaları bakımından; temsil ettikleri üyelerle birlikte, yaşadığımız ülkenin birçok sorunu ile sektörel yapılarının sorunlarını bir arada değerlendirmek durumundadırlar. Ve tarafsız politikalar güderek, hiç bir politik oluşumun ardında durmadıklarını, kamuoyuna duyumsatmalıdırlar. Tersi tutum, bu kuruluşların bağımsızlığına gölge düşürür ve hükümetlere karşı yaptırım güçlerini kullanamazlar.

Ulaştırma Bakanı kim olursa olsun, hangi partiye bağlı olursa olsun, bu ülkeye hizmet etmek ve ülkenin sorunlarının çözümü adına vardır, görevlendirilmiştir ve bu yaptıkları işler, onların GÖREVİDİR.

TÖSHİD yönetimi, diğer sivil toplum örgütleri gibi, bu tür siyasi polemik yapılabilecek tutum ve davranışlardan kaçınmalı, yıllardır benimsediği partiler üstü yapısını koru****** Bakanlığa kim gelirse gelsin ondan azami ölçüde faydalanacak politikaları, bu tür günlük ve polemik yaratacak ilanlarla bozmamalıdır.

İyi haftalar…

TOSHİD VE ABARTI
Sefa İNAN

http://www.airporthaber.com/hb/yazar.php?id=1161

Manci
17.Ağustos.2007, 10:19
'Havaya 1-0 yenik çıkıyoruz!'

17 Ağustos 2007 08:49

Devletten maddi teşvik beklemediklerini belirten TÖSHİD Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, vergiler ve yakıt fiyatları nedeniyle yabancı havayollarının karşısına 1-0 yenik çıktıklarını söyledi.

Türkiye'de özel havacılık sektörü hızla büyüyor. Hedeflerini hergün yeniden revize eden özel havayolu şirketleri arasında yoğun bir rekabet yaşıyor. Türk özel havacılık sektörününün sorunlarını ve hedeflerini Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği TÖSHİD Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, Yeni Şafak'a anlattı.
Bolukçu, TÖSHİD'in şu anda 40 üyemiz bulunduğunu belirterek, “Üyelerimizin yıllık cirosu 5 milyar doların üzerindedir. Havacılık sektörü uluslararası standartları karşılamak durumunda olması nedeniyle çalıştırdığı işgücü, kalite standartları, eğitimli personeli ile diğer sektörlerin önünde gelir” dedi.

MADDİ TEŞVİK İSTEMİYORUZ

Devletten tek isteklerinin rekabet edilebilir şartların ortaya konması olduğunu belirten, Şahabettin Bollukçu, “Yoksa biz maddi olarak teşvik istemiyoruz. Türkiye'de artık havayolu ile seyahat etmek lüks değildir. Lüks olmayan bir şeyden deprem vergisi alınmaz. Bugün Avrupa'nın herhangi bir noktasından ülkemizde Antalya'ya turist getireceğimiz zaman bu bize 3,5 saatlik bir maliyet çıkarmaktadır. Halbuki rakibimiz olan Yunanistan ve İspanya'ya yabancı havayolu şirketleri 2,5 saatte turist ulaştırmaktadır. Biz hem 1 saat daha fazla yakıt yakıyoruz. Deli Dumrul'un köprüden geçenlerden para aldığı gibi daha fazla ülke üzerinden geçip daha fazla üs geçiş parası ödüyoruz. Yani bu yüzden biz sahaya 1-0 mağlup çıkmaktayız” dedi. Bolukçu, “Eğer bizim fiyatımız onlardan biraz pahalı olursa bir darbe de oradan geliyor. Onun için bizim rekabet edilebilir şartları oluşturan birimleri yeniden gözden geçirmemiz lazım. Türkiye'de tüm havayollarının devletimizden isteği budur” diye konuştu. Onur Air olarak hedeflerinin filolarını büyük uçuklardan oluşturmak olduğunu belirten Şehabettin Bolukçu, “Onur Air, şu anda 27 uçak filosu ile Türkiye'nin bir numaralı filosuna sahiptir.

FİLOMUZU BÜYÜTÜYORUZ

Eğer 365 gün uçabilme imkânı olsa bu kapasiteyle 15 milyon kişiye seyahat etme imkânı sağlarız. Onur Air olarak hedefimiz filomuzu büyük uçaklardan oluşturmak, kendi uçak bakımımızı yapmak ve dışarıya da uçak bakım hizmeti vermektir. Filomuza önümüzdeki yıllarda A-330 tipi uçaklar getirmeyi planlıyoruz. Türkiye'de Türk Hava Yolları'ndan sonra en fazla yolcu taşıyan özel havayollarından bir tanesiyiz.” dedi. Havacılık sektöründeki gelişimeyle birlikte karayolunda kazaların azaldığını ileri süren Bolukçu, “Onur Air olarak 2003 yılından bu yana iç hatlarda oluşturduğumuz yeni müşteri sayısı 6 milyondur. Yılda 5.000 kişinin vefat ettiği trafik kazalarında uçak seyahatleri sayesinde vefat eden kişi sayısı 3.000 kişiye inmiştir. Belki bunun tamamı uçak yolculuğunun gelişmesi ile açıklanmaz diyebilirsiniz ama bu sayının düşmesinde en küçük bir katkımız varsa bu bile bize sonsuz mutluluk verir.

Sadece Avrupa'ya değil her yere uçmalıyız

Onur Air olarak TÖSHİD içinde 15 yıllarını bitirdiklerini belirten Şahabettin Bolukçu, Havacılık sektörünün yılın 365 günü duraksız çalışmak zorunda olduğunu belirterek, gelecekteki hedeflerini şöyle açıklıyor: “TÖSHİD olarak 10 yıl sonraki hedefimiz, TÖSHİD'e bağlı olan havayollarının AB ülkelerinin dışındaki ülkelere uçabilme yeteneğine sahip olabilmesi için filo yapılarını, mantalitelerini, iş güçlerini buna göre planlamalarında destek vermektir. Biz Türk Şirketleri olarak sadece Avrupa'ya değil dünyanın her yerine uçmalıyız. Dünyanın her yerinden ülkemize taşıma yapmalıyız ki artan kapasiteyle yeni istihdamlar yaratalım. Türkiye'de 35 ila 40 milyar dolar arasında otel yatırımları var. Bu otellerin 6 aylığına değil 12 aylığına dolacak seviyeye gelmesi için alternatif projelerle yeni pazarlar yaratarak uçakların devamlı uçmasını sağlamak gerekiyor. Mevcut oteller bir taraftan doldurulmaya çalışılırken diğer taraftan yeni oteller de yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bunun için '2010 yılında 30 milyon turist 30 milyar dolar döviz, 2020 yılında da 50 milyon turist 50 milyar dolar döviz' hedeflemiştir. Bunların gerçekleştirilebilmesi için alternatif pazarlar oluşturulması ve yatırımların uçaklara, iyi personele ve altyapıya yapılması gerekir. TÖSHİD'in bu konudaki hedefi dünyada uçulmayan nokta kalmamasıdır.”

http://www.airporthaber.com/hb/detay.php?id=18764

Manci
23.Mart.2008, 12:02
ÇİZMECİ GÜRLEDİ

TÖSHİD Başkanı Yavuz Çizmeci, derneğin başkanlığına geldikten sonra havacılık sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili ilk kez konuştu. Çizmeci, bir şirketi hırsızlıkla suçladı. İşte o konuşmanın ayrıntıları…

Türkiye'de ilk kez özel sektör, devletin 'cazip tekliflerle' kendilerinden eleman 'çalmasından' şikayet etti. Özel Havayolu İşletmecileri Derneği Başkanı Yavuz Çizmeci, 'THY cazip tekliflerle pilotlarımızı alıyor' dedi.

TÖSHİD'in çiçeği burnunda başkanı aynı zamanda da ACT Havayolları Yönetim Başkanı olan Yavuz Çizmeci havacılık sektörünün 25 yıldır içerisinde olduğunu söyleyerek 'Fakat bu grupta ilk defa başkanlık yapıyorum' dedi. Başkanlığı boyunca grup içerisinde barışçıl, uzlaştırıcı bir rol oynayacağını ifade eden Çizmeci; “Uzlaştırıcı olmayı başarı ile noktalayacağız” dedi.

Sektörde şu anda en büyük sorunları THY'nin kendilerinin yetiştirmiş oldukları pilotları aldıklarını ifade eden Çizmeci; 'Bu durum bizleri çıkmaza sokmaktadır. Yetiştirdiğimiz pilotlarımız tam kıvama geldi dediğimiz vakit, pilotlarımız maalesef kendilerine daha cazip gelen THY'ye geçmektedir' dedi.

YETİŞMİŞ PİLOT KALMAYACAK

Bu konuda devamlı THY ile temas içerisinde olduklarını belirten Çizmeci, 'Muhatabımız olan gerek Genel Müdür gerekse Yönetim Başkanı olsun temaslarımızı sürdürüyoruz. Oraya gittiğimiz vakit hakikaten bizleri çok iyi şekilde karşılıyorlar, ikram da kusur etmiyorlar tamam sorun değil diyorlar fakat yine bizlerden pilot almaya devam ediyorlar. Eğer bu şekilde THY bizden pilot almaya devam ederse bizde maalesef yetişmiş pilot kalmayacak ve daha sonra ise uçaklarımız uçamayarak yerde kalacak. Bu olay ise kimseye fayda getiremeyeceği gibi zarar getirecek' şeklinde konuştu.

THY'nin ocak ayından buyana kendilerinden 52 pilot aldıklarını kaydeden Çizmeci, 'Şimdi de bizden 95 pilot alacaklarına dair duyum aldık. Bari bunun önüne geçelim diye tekrar girişimlerde bulunacağız” dedi.

http://www.airporthaber.com/hb/detay.php?id=26390

kopilot
23.Mart.2008, 18:06
bizdeki bu yabancı sevdası oldugu sürece o biras zor gbı:( herseyın ithali makbul nede olsa..neyse bence hiç dert yanmasın özel işletme.pilotunu memnun edemıyosan o da memnun oldugu yeri bulur elbet.

servetbasol
23.Mart.2008, 22:06
Sayın Çizmeci iyi bilir, 1986'dan buyana hep özel sektör pilotları THY ndan alarak sivil havacılık bu noktaya gelindi.
Eskiden biz kapıyorduk, şimdi onlar isteyen gelsin diyor.
Buna sevinmek gerekir.
Başkanı olduğu TÖSHID demekki iyi işler yapıyor, THY de bu pilotları gözünü kırpmadan alıyor.
Tıpkı 1980'lerin sonunda özel havayollarının THY pilotlarını aldığı gibi.
Sevgiler

turkishairliner
23.Mart.2008, 23:57
Sayın Çizmeci iyi bilir, 1986'dan buyana hep özel sektör pilotları THY ndan alarak sivil havacılık bu noktaya gelindi.
Eskiden biz kapıyorduk, şimdi onlar isteyen gelsin diyor.
Buna sevinmek gerekir.
Başkanı olduğu TÖSHID demekki iyi işler yapıyor, THY de bu pilotları gözünü kırpmadan alıyor.
Tıpkı 1980'lerin sonunda özel havayollarının THY pilotlarını aldığı gibi.
Sevgiler

Kaldı ki ben THY' nin o dönemlerde "Böyle giderse uçaklarımız pilotsuzluktan uçamayacak!.." dediğini hiç hatırlamıyorum!.. :lac:

Bu yönüyle Sn. Çizmeci' nin

Eğer bu şekilde THY bizden pilot almaya devam ederse bizde maalesef yetişmiş pilot kalmayacak ve daha sonra ise uçaklarımız uçamayarak yerde kalacak.

ifadelerini kendisine yakıştıramadığımı ve bunların, menfaat gereği söylenmiş, kendisinin bile inanmayacağı derecede abartılı ifadeler olduğunu düşünüyorum.. :76:

kennyjet
24.Mart.2008, 16:21
Yöneticilerin düşünememiş olacağı bir tavsiyem var :) "İlk önce gerçekten kaliteli ve yetişmiş pilotlara iyi imkanlar sunun ki elinizden kaçmasınlar. Sonra da henüz tam anlamıyla yetişmemiş taze pilotları adam gibi yetiştirecek imkanlar sunun ve yabancı pilot çalıştırmayın." Nasıl teklif ama :D

oh bu lafin altina itina ile imza atilir. tabiiki sevgili msk bu yaziyi sayin cizmeci okuduysa onun sirketlerinde is bulman imkansiz bundan kelli.
fazla yorum yapmaya bile gerek yok eger sen ozel isletmeci olarak ayni kaliteyi yakalayamiyorsan elinden personelin ilk firsatta gidecegini goz onune almalisin. neden ozel sirketler cebine frozen atplyi koymus canavar gibi piril piril isildayan gozlere sahip genc arkadaslara daha fazla imkan sunmaz yetismis hazir eleman pesinde kosarlarki? ozel sirket isen ver tip egitimini aldigin pilottan ayda uc bes kurus geriye al maasindan keserek. boylece en az uc sene adami kendine baglamis olursun. altinda ucagin var hazir calisiyor. koy kokpite adami ucuncu pilot hem saatini doldursun hemde tecrubeyi kazansin. tamam bayrak tasiyan havayoluna sundugu imkanlara hic bir sozumuz yok onlarin verecegi kaliteyi yakalaman cok zor ama hic olmadi insanlar baska kapi yok hic olmadi bosta kalacagima gidipte cizmecinin kapisinda calisayim diye dusunmesinler. on yargi olmasin. hem ortami saglayamamissiniz hemde gurluyorsunuz. yeni sirketi acarken insanlara gelecek korkusu sunarak ise aliyorsunuz. her yeni havayolu kurulusunda insanlar acaba bu havayolu kac sene omurlu olacak diye kusku ile yaklasmaya basladi. once insanlara guven saglayin. ondan sonrada pilotum elimden kaciyor diye gurleyin.

kennyjet
24.Mart.2008, 22:16
bana ismini bile duymak diken diken tuylerimin kalkmasina sebeb olan bir isim. 25 sene turk sivil havaciligina hizmeti var. ilk hizmeti ahmet ozal ile vip air. sonrasi sultan air. ikiside fena halde batmis ardinda yuzlerce issiz insan, bir o kadar da dagilmis yuva birakan sirketler. sirket sahibi olarak kurtulusu azerbeycana kacmakta bulan daha sonra bir sekilde yolunu uydurup yurda donen insan. daha sonrasini pek bilmiyorum. yillar sonrasinda once mng nin muduru daha sonrada yuru ya kulum kendi sirketlerinin yine sahibi. en son adi ispartada 57 kisinin olumu ile sonuclanan sirketin sahibi.(arizali kara kutu ile ucak ucurma lisansina sahip dunyadaki tek ornek) hala da yine hem hava yolu hemde kargo, hemde teknik sirketin sahibi. hizmetleri bitmiyor. kendini hizmete adamis. simdide turk sivil havaciliginin temsilcisi (patron olarak). alkisliyor basarilarinin devamini diliyorum.

@vi@tion
24.Aralık.2008, 21:56
Türkiye Özel Sektör Hvacılık İşletmeleri Derneği'nin(TÖSHİD) bugün düzenlenen olağan genel kurul ile Yavuz Çimenci'den boşalan bşknlı koltuğuna yeni bir isim seçmek üzere toplandı.
Atatürk Havalimanı Konferans Salonunda Toplanan TÖSHİD üyeleri boşalan baikanlık koltuğuna Gözen Air Genel Müdürü İzzet Tükenmez'i getirdi.

http://www.airporthaber.com/v3/read.php?newid=9604&header=toshid-yeni-baskanini-secti

Kmalkoc
13.Mayıs.2009, 00:40
160 uçağımızın 40'ı yurt dışında uçuyor

http://www.ulasimonline.com/images/news/4693.jpg

TÖSHİD Genel Sekreteri Musa Alioğlu, "Müslüman ülkelerde en fazla uçağa ihtiyaç duyulan dönem Hac dönemi ve Müslüman ülkelerin bu uçaklara ihtiyacı var.

Atlas Jet ve Onur Air'in uçakları Suudi Arabistan'da, Pegasus'un uçakları ise Bangladeş de uçuyor. Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya bölgelerine uçak verdiklerini anlatan sektör yetkilileri, "Krizde risksiz operasyonun yolu leasingden geçiyor" dedi.

Sivil havacılıkta artan rekabetle şirketlerin de kampanyalara hız vermesi, iç pazardaki yolcu sayısını geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 artırdı.

Uluslararası hava yolu trafiğinin yüzde 94'ünü karşılayan ve 240 hava yolu şirketini temsil eden Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerine göre, dünyada şubat ayında yolcu trafiği yüzde 10.1 azalırken, Türkiye'deki bu artış gözleri iç pazara çevirdi.

Sektörde krize leasing ile cevap verildiğini anlatan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu, "Müslüman
ülkelerde en fazla uçağa ihtiyaç duyulan dönem Hac dönemi ve Müslüman ülkelerin bu uçaklara ihtiyacı var. Bu coğrafya İslam dininin yaygın olduğu ülkelerden
oluşuyor. Bizim personelimiz Müslüman. Bu sayede Türkiye'yi benimsiyorlar. Leasing ile uçakları kiralamak Türkiye'yi kurtarıyor"dedi.

http://www.ulasimonline.com/HAVA-YOLLARI/7170/160-ucagimizin-40i-yurt-disinda-ucuyor.html

bravecan
22.Kasım.2009, 13:44
Doğrusu benim futbolla pek fazla ilgim yok. Ama bazen futbol sadece futbol olmadığı içindir ki, bizim de ilgi alanımıza giren bazı olaylar dikkatimizi çekmektedir. İki yıl kadar önce Londra'da bir arkadaş ziyaretine giderken yolumun üzerindeki dev Arsenal Stadyumu beni çok şaşırtmıştı. Gerçekten görülmeye değer bir yer. Futbol izleyicileri için tam bir futbol mabedi. Gelin görün ki, bu dev tesise birileri kendi adlarını yazmışlar. Yani stadın adı artık Arsenal değil, Emirates Stadium olmuş. Emirlikler anlamına gelen bu kelimenin arkasında Fly Emirates sloganıyla tanınan Emirates Havayolları şirketi var. Havacılığın bu dev şirketi adına layık bir operasyonla böyle bir sponsorlukla büyük reklam yapmaya devam ediyor.

Dünya üzerinde reklam ve sponsorluk için harcanan paranın ne kadar olduğunu hesaplamak benim boyumun ölçüsünü aşar. Ama öyle az bir para olmadığı gerçek. Yine aynı şekilde otomobil yarışlarındaki sponsorluklarda da büyük paralar dönüyor. İşin içinde her zaman havayolu şirketlerini veya havacılığın diğer alanlarında faaliyet gösteren firmaları görebiliyoruz. Bu alanda harcanan para elbette silahlanmaya ayrılan para kadar değildir. Ama açlıkla mücadeleye ayrılan uluslararası fonlardan çok fazladır. Yani demem o ki, tanıtım ve sponsorluk için harcanan paralar milyar dolarlarla ifade edilmektedir.

Peki acaba sosyal sorumluluk diye adlandırılan faaliyetler için kim, ne yapıyor. Yani açlık için, kuraklık için, enerji kaynaklarının azalmaması için, nesli tükenen hayvanların yaşatılması için ve aklınıza gelebilecek birçok konu için havacılık şirketleri ne yapıyor? . Dünya çapında faaliyet gösteren duyarlı şirketlerin neler yaptığını basında ara sıra görebiliyoruz. Fakat bu yeterli midir diye sormakta yarar var. Yani şirketlerini tanıtmaya ayırdıkları bütçelerin bir kısmını da bu gibi etkinliklere ayırmaları gerçekten insanlığın geleceği için çok önemli bir adım olacaktır. Bu işte elini taşın altına sokanları tarih saygıyla ve minnetle anacaktır.

Bu konuda ülkemizde kim ne yapmaktadır diye de bakmakta yarar var. Yani artık, şirketler " İnsanlar parasını verip, uçağıma binsin ve gitsin, gerisine karışmasın" deme lüksüne sahip değiller. O devirler artık geride kaldı. İnsanlar verdikleri o bilet parasından toplumun ve insanlığın hayrına bir şeyler yapılması hakkını kendilerinde görebilirler. Yüce insanlık idealinin ortak değerleri bu konuyu herkesin sorumluluğuna vermiştir. Hiç kimse "Aman, bunlardan bana ne " diyemez ve sorumluluktan kaçamaz. Yani kazandım, vergisini verdim demekten başka borçlarımız da vardır. Kime derseniz insanlık ailemize ve yaşlı dünyamıza..

Ülkemizdeki havacılık kuruluşlarının en büyüğü olan THY, bu konuda elinden geleni yapıyor diyebiliriz. Bir patron şirketi olmadığından, harcadığı her kuruşun hesabını devlete ve ortaklarına vermek zorunda olduğu için çok da rahat hareket edememektedir. Tüm bunlara rağmen sanata, kültüre ve buna benzer konulara yeterince destek vermektedir. Yabancı bir şirket olan Boeing ülkemizde okullara yardım yaparken bunun dışında daha neler yapabiliriz sorusunu tüm şirketlere ayni anda sormakta yarar var. Yani, THY sen bunları yapmalısın veya neden yapmıyorsun derken aynı soruyu Onur Air'e, Sun Ekspres'e, Pegasus'a ve diğer tüm havayolu şirketlerine sormakta yarar var. Havalimanlarını milyar dolarlar vererek alan TAV, ISG, ICF ve ATM şirketlerine siz neler yapmayı düşünüyorsunuz sorusunu sormak lazım.

Burada bir şirketin ve bir derneğin hakkını teslim etmeden geçemeyeceğim. Tam 50 yıllık bir geçmişi olan Çelebi Holding'in Erzincan'a bir sivil havacılık yüksek okulu kurması insanlık hayrına yapılan işlerden biridir. Yine aynı şekilde kısa adı TASSA olan Türkiye Havayolu Kabin Memurları Derneği'nin İstanbul Beylikdüzü'nde yapımına başladığı ilköğretim okulu böylesi anlamlı çabalardan biridir. Yardım ve destek bekleyen bu okulda herkesin bir tuğlası olsun isterim. Başta Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere SHGM ve DHMİ böylesi anlamlı girişimlere önayak olabilir, öncü olabilir. Haydi, büyük Türkiye için sizleri cahillikle, cehaletle ve yoksullukla mücadeleye çağırıyorum.

http://www.yazarx.com/FYasamMagazin/musa-alio-lu/12-11-2009/havac-l-k-sektorunun-sosyal-sorumlulu-u/164967.aspx

bravecan
25.Kasım.2009, 11:34
'' Ülkemizdeki havacılık kuruluşlarının en büyüğü olan THY, bu konuda elinden geleni yapıyor diyebiliriz. Bir patron şirketi olmadığından, harcadığı her kuruşun hesabını devlete ve ortaklarına vermek zorunda olduğu için çok da rahat hareket edememektedir. Tüm bunlara rağmen sanata, kültüre ve buna benzer konulara yeterince destek vermektedir. Yabancı bir şirket olan Boeing ülkemizde okullara yardım yaparken bunun dışında daha neler yapabiliriz sorusunu tüm şirketlere ayni anda sormakta yarar var. Yani, THY sen bunları yapmalısın veya neden yapmıyorsun derken aynı soruyu Onur Air'e, Sun Ekspres'e, Pegasus'a ve diğer tüm havayolu şirketlerine sormakta yarar var. Havalimanlarını milyar dolarlar vererek alan TAV, ISG, ICF ve ATM şirketlerine siz neler yapmayı düşünüyorsunuz sorusunu sormak lazım. ''

Sayın Alioğlu 12 Kasım'da sormuş , fakat şu ana kadar ne gibi
bir gelişme kaydedildi , merak ediyoruz.

bravecan
27.Kasım.2009, 11:11
http://www.darussafaka.net/turkce/
http://www.darussafaka.org/

Darüşşafaka Eğitim Kurumları'na destek amacıyla Havacılık Sektörü için
'SOSYAL SORUMLULUĞA ' uygun bir çalışmayı anımsatıyoruz.
Madem TÖSHİD öneriyor ;kendilerinden ilk icraati bekliyoruz.
Belki böylesi girişimleri vardır, biz bilgi sahibi değiliz.

bravecan
27.Kasım.2009, 11:40
Çelebi Holding’in TOÇEV’in işbirliğiyle "50'nci yılda 50 Çelebi Evi" sloganıyla başlattığı “Evimdeyim” projesinde, 10’ncu öğretmen lojmanı, Mardin’de açıldı. Türkiye’de öğretmenlerimize yönelik en önemli ve kampanyalaşan tek proje olan "Evimdeyim", 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde de öğretmenlerimizin yüzünü güldürmeye devam etti.
http://www.dha.com.tr/images/2009_11_25/celebi_evleri_mardin__3_.jpg

Proje; özellikle kırsal kesimde zor fiziki koşullar altında çalışan öğretmenlerin, “Çelebi Evleri” olarak adlandırılan bu modern, donanımlı lojmanlarda, daha iyi koşullarda yaşayabilmelerini ve evlerindeki huzuru sınıflarındaki eğitimin kalitesine yansıtabilmelerini hedefliyor.

Çelebi Holding’in başlattığı “Evimdeyim” coşkusu, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin, öğretmenlerimizin eseri olduğu gerçeğini övgü ile hatırladığımız 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Mardin’de yaşandı. Mardin, Kızıltepe’nin Kaşıklı Köyü’nde yapımı tamamlanan 10’uncu “Çelebi Evi” Kaşıklı İlköğretim Okulu öğretmeni’ne törenle teslim edildi.

Hayatta bazı şeylerin telafisi olmayacağını belirten TOÇEV Proje Sorumlusu Mehtap Cirit, “Bunu söylerken, özellikle de öğretmenlerimizi kastediyorum. Projenin gerçekleşmesi için çaba gösteren Çelebi Holding ve Milli Eğitim Bakanlığı’na da teşekkür ediyorum” dedi.

Haberin devamı..http://www.dha.com.tr/n.php?n=4a8b3607-2009_11_25

LTAC_RAMP
02.Aralık.2009, 21:54
Güzel ve düşündürcü bir konu daha atıl olmaları lösev vs gibi derneklerle güzel etkiliklere imza atılabilir.

bravecan
03.Aralık.2009, 10:41
Çelebi HOLDİNG'in anlamlı projelerini öğrendikce, açıkçası
HAVALİMANLARINDA Çelebi mensubu bir personeli görmem,
sempati uyandırıyor bende..
Güzel işleri yapanları daima anıyoruz. .Sağolsunlar..

bravecan
04.Aralık.2009, 09:35
Forum üyelerimizin konuyla ilgili ankete katılımlarını
bekliyoruz..

waterloo
04.Aralık.2009, 11:49
zor bi durum gibi gözüksede pegasus dedim ali sabancı o işler için para harcarmı bilmem ama :)

rrsport
04.Aralık.2009, 13:02
yani onlarında artık insifiyatine kalmıs bir seydir. Biz gidip söylesek ne gibi tepki alırız onu bilmiyoruz ama yapsa gercektende cok güze lolur , cok sevaba girer ve teşekkur alır ama kimin aklına gelirki böyle seyler onlar habire kendilerini düsünsünler ama böyle bir paylasım gercektende cok güzel.Paylasım ve mesajlarınız için tesekkür ederim... ''brevecan'' ...

Esenboğa
04.Aralık.2009, 17:00
Bu konuda medyada en çok görünen ve bu konuda atılım yaptıgını gösteren en iyi şirket çelebi ve atlasjet ama medyaya sızmayan konuların şirketide yok değil sektörün içinde oldugumuz için az cok takip ediyoruz =)

rrsport
05.Aralık.2009, 13:45
öyle bir konuda bende herkezin arkasındayım vermelerininde razıyım .çünki ülkemizde o kadar yardıma ihtiyac insan varki su an su durumda yani halimize binlerce şükürler olsun ama o yardıma muhtac insanlarıda unutmayalım onların bize hepimize ihtiyacları vardır arkadaslar...

Engin Aksüt (fubar)
05.Aralık.2009, 14:19
Ben seytanin avukatligini yapip "Hic bir sirket" diye oy vermek istedim ama o secenek konmamis!

bravecan
05.Aralık.2009, 14:34
Ben seytanin avukatligini yapip "Hic bir sirket" diye oy vermek istedim ama o secenek konmamis!

"Hic bir sirket" seçeneğini koymadık. Töshid Genel Sekreteri Sayın
Alioğlu'nun makalesinden yola çıkarak biz de
düşünmedik , 'hiçbiri ' diye..

Fubar Kaptanım ,
Yine de az bir olasılık olsa dahi, böyle bir şirket yok mu sizce ?Çelebi Holding
anlamlı işlere girmiş bile..Belki Çelebi'yi izleyen olur dedik.Ne bilelim.
Buradan çıkan neticeyi en çok oyu alan şirkete ileteceğim.
Gerisi onlara kalmış,ya değerlendirirler ya da maili çöp kutusuna atarlar.

rrsport
05.Aralık.2009, 15:03
inşallah çelebi geregini yapar ben de elimden geleni yaparım ne gerekiyorsa

ilkan 93
06.Aralık.2009, 19:47
Evet bende çelebilği seçtim. Çelebi sosyal sorumluluğu yerine getirecektir. Güveniyoruz..

yigitciftci
07.Aralık.2009, 10:10
Aslinda soyle bir bakarsak ozel sektorun bu islere daha yatkin olabilecegini goruyoruz. Bana gore Pegasus... Sabanci boyle bedava reklami kacirmaz.

MeNeLaUs
09.Aralık.2009, 12:37
Çelebi bu konuda çok güzel işler yapıyor gerçekten takdire şayan.Ancak diğer şirketlerin de basına yansımayan projeleri vardır elbet.En önemlisi bu projelerin devamlılığının sağlanması.
Saygılar...

bravecan
09.Aralık.2009, 23:24
Anket standartlarında , 'Hiçbiri ' , 'Hepsi ' ya da 'Diğerleri ' seçeneği
olmuyor.
Ya katılacaksınız, ya da katılmayacaksınız.

kennyjet
11.Aralık.2009, 20:17
bende oy kullandim. kambersiz dugun olurmu? olmaz. ben oyumu atlas cet ci ersoy kardeslere attim. ufak tefek sirket kasasindan para verselerde....,, esas bagislarini kimseye duyurmadan sahsi olarak yaparlar. babalarindan kalan bir aile gelenegi. ozellikle VERGISI ODENMIS KENDI SAHSI paralarindan yaptiklari icin daha hos gorunuyor benim gozumde.
sirket adini kullanarak hem reklam olsun, hemde namimiz yurusun, nailsa hesap kitap belli vergiden pek kaciramiyoruz onun yerine hayir isleri yapalim hikayesi beni doyurmuyor.
pegasus ise sabanci holdingin degildir. sabancidan ayrilip esas holdingi kurmuslardir. haci omer sabanci vakfinin yaptiklari ortadadir. rahmetle anilir kendisi. ali bey akbankta calisirken akbank bana teminat mektubu vermedigi icin kendisine acaip bozulmustum. insallah iflas edersiniz diye de kehanette bulunmustuum. maalesef akbank iflas edecegine ben iflas ettim. tayyarem hurdaya gitti. onun icin yorum yapmak tarafli olur.
diger sirketleri pek bilmiyorum iskembeden sallamayim. ama vergi levhalarinda pek dise dokunur bir sey varmi bilemem. en azindan vergi versinler, personelini surundurmesinler yeter. yada yazin kosturup, kis gelince milleti kapi onune koymasinlar ona da eyvallah. yada yazin kosturup kis gelince kovmayip ama bu meyanda maas yok demesinler...
mng den zirnik cikacagini hic zannetmiyorum. vergi ayi gelince muhasebe departmaninda yangin cikip her seyin kul oldugunu buralardan duyduk.hala toparlanamamislardir garibanlar.
listenin en sonuncusu .....z abi ise o kadar yufka yureklidirki,, kendi personeline para odemek yerine gider paralari hayir islerine yatirir. hatta hizini alamaz calisanlarinin sigorta pirimlerini bile odemez, onlarida hayir islerine harcar.

kennyjet magazin servisi sundu.

bravecan
13.Aralık.2009, 23:35
bende oy kullandim. kambersiz dugun olurmu? olmaz. ben oyumu atlas cet ci ersoy kardeslere attim. ufak tefek sirket kasasindan para verselerde....,, esas bagislarini kimseye duyurmadan sahsi olarak yaparlar. babalarindan kalan bir aile gelenegi. ozellikle VERGISI ODENMIS KENDI SAHSI paralarindan yaptiklari icin daha hos gorunuyor benim gozumde.
sirket adini kullanarak hem reklam olsun, hemde namimiz yurusun, nailsa hesap kitap belli vergiden pek kaciramiyoruz onun yerine hayir isleri yapalim hikayesi beni doyurmuyor.
pegasus ise sabanci holdingin degildir. sabancidan ayrilip esas holdingi kurmuslardir. haci omer sabanci vakfinin yaptiklari ortadadir. rahmetle anilir kendisi. ali bey akbankta calisirken akbank bana teminat mektubu vermedigi icin kendisine acaip bozulmustum. insallah iflas edersiniz diye de kehanette bulunmustuum. maalesef akbank iflas edecegine ben iflas ettim. tayyarem hurdaya gitti. onun icin yorum yapmak tarafli olur.
diger sirketleri pek bilmiyorum iskembeden sallamayim. ama vergi levhalarinda pek dise dokunur bir sey varmi bilemem. en azindan vergi versinler, personelini surundurmesinler yeter. yada yazin kosturup, kis gelince milleti kapi onune koymasinlar ona da eyvallah. yada yazin kosturup kis gelince kovmayip ama bu meyanda maas yok demesinler...
mng den zirnik cikacagini hic zannetmiyorum. vergi ayi gelince muhasebe departmaninda yangin cikip her seyin kul oldugunu buralardan duyduk.hala toparlanamamislardir garibanlar.
listenin en sonuncusu .....z abi ise o kadar yufka yureklidirki,, kendi personeline para odemek yerine gider paralari hayir islerine yatirir. hatta hizini alamaz calisanlarinin sigorta pirimlerini bile odemez, onlarida hayir islerine harcar.

BÖYLE MAGAZİN SERVİSİNE CAN KURBAN..

Flying Dutchman
22.Aralık.2009, 00:00
yanı bana gore brevecana katılıyorum saga ya buyuk bır destek lazım sosyalık konusunda.....

bravecan
01.Ocak.2010, 01:03
Havada 77 milyon yolcu taşındı

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu,havacılığın 2009'u toplamda 8 milyar dolarlık hacimle geride bırakacağını söyledi. 2010 yılındaki performansın petrol fiyatlarıyla çok bağlantılı olduğunu kaydeden Alioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yıl zor şartlara karşın yüzde 3-5 büyüme yaşandı. THY ve özel havayolu şirketleri 77 milyon yolcu taşıdı. Gelecek yıl 85 milyon yolcu taşıma hedefi var. Türkiye'de 294 uçak filosu var. Gelecek yılın nisan ayında bu sayı 300'ü geçecek. Ama sektöre Avrupa ile rekabet edecek bazı kolaylıklar sağlanmalı, Türk sivil havacılık sektörünün biraz kollanması gerekiyor.
http://www.ulasimonline.com/TURIZM/12118/Havayolunda-77-milyon-turist-tasindi-.html

bravecan
01.Ocak.2010, 22:23

Kennyjet KAPTANIM ,

2009 yılı içinde pesimist düşüncelere sahiptin. Bak, 2010' na girdik.
Bu konularda optimist yaklaşımlara doğru bir gidişatınız olabilir mi ?

boeing_777_200
02.Ocak.2010, 12:12
Pegasus Havayollarına oy verdim.Sabancı'nın böyle bir işte başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Saygılar..

bravecan
13.Ocak.2010, 21:40
http://www.mansettekiler.com/ATLASJET_BURS_SAYISINI_300%27E_CIKARTTI_h_b_r_2236 .htm..Bu
haberi okuyunca, Atlajjet'in kendisine düşeni fazlasıyla yaptığını görüyoruz.

Oylamaya katılmanızı tavsiye ediyoruz.

bravecan
14.Ocak.2010, 09:48
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=940070&title=pegasus-havayollarindan-basketbola-destek..

İlgili linkte görüleceği gibi Havayolu Şirketlerinin, katkıları hızla artmaya başladı.
Basketbol takımı kadar ,Kurumun öğrencilerine de aynı desteği vermelerini bekliyoruz.
http://www.darussafaka.net/turkce/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

Anketle ile ilgili oylamaya katılmanızı tavsiye ediyoruz.

bravecan
26.Ocak.2010, 13:09
Alioğlu açıklamasında şunları söyledi: "Pek çok sektörü etkisi altına alan küresel ekonomik kriz dünya genelinde 60'a yakın havayolu şirketinin kapanmasına neden oldu. Ancak kriz Türk havacılık sektörünü o kadar etkilemedi. Çünkü sektörde şirket kapanmadı aksine 2 yeni şirket kuruldu."

TÖSHİD'in devletten fiyatlar konusunda indirimler istediğine dikkat çeken Musa Alioğlu, şöyle devam etti:
"DHMİ konma-konaklama ücretleri ve diğer hizmetlerinin bir bedeli var. Bu bedellere önceden daha yüksek zamlar yapılırdı. Şimdi onlar biraz azaldı. Diğer ücretlerde de indirimler istedik. Hava limanlarının özelleştirilmesi DHMİ'nin kolunu bağladı. Siz indirim istiyorsunuz ama biz havalimanını özelleştirdik diyor. 2010'da buna benzer konularda Avrupa ile yarışabilecek ve Türkiye'ye daha fazla turist getirmemize yardımcı olacak önlemleri birlikte alalım diyeceğiz. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı'nın kapısını çalacağız. Maliye Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Hazine'den de yardım isteyeceğiz. Turizm gelirini artırabiliriz ama Avrupa'daki havayolu şirketleriyle yarışmamız gerekir. Devletin birtakım kalemlerden fedakarlık yaparak bize daha çok destek olmasını istiyoruz. Ama bu Türkiye'nin menfaatine olacaktır."

http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=52354

bravecan
07.Şubat.2010, 11:39
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), kendine müslüman.Acaba pilotlarına, çalışanlarına,
genç pilotlara, adaylarına
sahip çıkıyor mu ?
Türk sivil havacılık sektörünün biraz kollanması gerekiyor, söylemi doğru.
İşte, çalışanları da kollayın.

Kokpit ve kabin ekibinin çalışma sürelerinin yeniden düzenlenmesi ile
sektörün iş yasasının olmayışı konularında neler yapılıyor ?Çözüm üretiliyor mu ?

justwork
08.Şubat.2010, 07:46
Filolar büyüyor insanlarımız uçakla uçmayı sevdi,çok güzel gelişmeler.İstanbul için meydan kapasitesi arttırılması zaten aşırı olan iş yükünü(hava trafik) daha da arttıracak,bu konuda yapılması gereken çok iş var(personel,teknik donanım..vs.),eğer bunlar atlanarak büyüme olursa sıkıntı olması kaçınılmaz.

bravecan
09.Mart.2010, 14:53
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile bir araya gelen TÖSHİD temsilcileri Antalya Havalimanı’nda 15 Euro’ya çıkartılan havaalanı vergisinden şikayet etti. TÖSHİD üyesi şirketler, yargı yoluna gidecek.

ICF Airports’un işlettiği Antalya Havalimanı’nda alan vergisinin 15 Dolardan 15 Euro’ya çıkarılmasının tartışmaları sürüyor. Havayolu şirketlerinin ısrarla üzerinde durduğu bu artış son olarak TÖSHİD’in İstanbul Florya’daki Fener Restoran’da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la bir araya geldiği toplantıda
dile getirildi. TÖSHİD üyeleri, Antalya Havalimanı’ndaki artışın kendilerini rahatsız ettiğini dile getirerek Bakan Yıldırım’dan destek istedi. Bakan Yıldırım, TÖSHİD üyelerinin aktardığı sıkıntıları dinledi ancak havayolu şirketlerinin ‘mahkemeye gidelim mi?’ sorusuna, “ Bu sizin kararınız” cevabını verdi. TÖSHİD üyelerinin, 15 doların 15 euroya çıkartılması ile ilgili itirazını yakın dönemde yargıya taşıyacağı gelen bilgiler arasında…

http://www.ulasimonline.com/HAVA-YOLLARI/15032/TOSHID-cozum-icin-yargiya-basvuracak.html

nymphetamine
30.Nisan.2010, 12:53
spora destek vermek tabiki güzel ama daha gerekli yerler olduğunu düşünüyorum. Mesela Türk Telekom toplamda 30.000 öğrenci kapasiteli 72 eğitim binası yaptırdı 2009 - 2010 aralığında.
oy atlasjet e

bravecan
08.Mayıs.2010, 11:57
'' UÇAK SAYISI ARTACAK, YOLCU SAYISI ARTACAK'' ,diyerek sadece buna yönlenmek demek, insan gerçeğini dolayisiyle sektörde çalışanların hakkını hukukunu gözetmekten imtine etmek değildir.
Onlar bu işin neresindeler ?
85 milyon yolcuyu 2010'nun ilk çeyreğindeki verilere göre geçip geçmeyeceğimizi söyleye bilirmiyiz, bilemiyorum.
2009'daki sıkıntılar malum.
Sektör temsilcileri önümüzdeki dönemdeyse Yunanistan, akabinde Portekiz ve İspanya 'daki olası kriz ortamına hazırlıklılar sanıyorum.

bravecan
20.Mayıs.2010, 15:07
http://www.ucuyorum.com/showthread.php?t=88119 linkinde
açıkladığımız gibi neden sektör böyle bir etkinlik yapmasın ?
yaz dönemi malum.Kış dönemine girerken pekala organize edilebilir.?
SOSYAL SORUMLULUK KAPSAMINDA değerlendilrilmesi özellikle sektöre
önemli bir prestij sağlayacaktır.
not : Oylamaya katılmanızı tavsiye ediyoruz.

bravecan
14.Haziran.2010, 16:29
Vahap MUNYAR
Hürriyet

Euro düştükçe ‘hava’ bozuluyor

TÖSHİD Başkanı İzzet Tükenmez, son günlerdeki en önemli sıkıntılarına dikkat çekti:
- Gelirimiz Euro’yla ama giderlerimiz dolarla.
- Yani?
- Bu durumda zaten küçük olan kâr marjlarımız iyice daralıyor.

Asker izin versin içeride uçuşlar 10 dakika kısalır

KONUYU TÖSHİD Genel Sekreteri Musa Alioğlu açtı:
- Askerler izin verse, iç hatlarda birçok noktaya uçuş süreleri en az 10 dakika kısalır.
Şahabettin Bolukçu, detaya girdi:
- Aslında 2-3 yıldır bu konuyu görüşüyoruz. Geçmişte konulmuş bazı kurallar var. Top atışından, askeri uçakların eğitim uçuşlarına kadar. Aslında bunların yeniden gözden geçirilmesi gerekir.
- O zaman iç hatlardaki uçuş rotaları mı değişecek?
- Daha kısa rotalar izlenebilecek o zaman.
Eğer mümkün olabilecekse, gözden geçirmekte yarar var.

Yanlış anlamayın ve korkmayın ‘pas geçmek’ acemilik değil

BAŞTA Başkan İzzet Tükenmez olmak üzere tüm TÖSHİD yönetimi, uçağın pisti pas geçmesinin kamuoyundaki algısından yana dertli:
- Uçak pisti iki kere pas geçmeye görsün, inişte yolcularımız hemen başlıyor: “Ölümden döndük...”
- Nasıl algılamak gerek?
- Pilot, güvenli iniş ortamı görmeyince pisti pas geçer. Yani, bu da güvenli uçuşun bir parçasıdır.
Sertaç Haybat araya girdi:
- Zaten bir piste yaklaşıldığında en fazla iki kez pas geçilir. Üçüncü deneme yasaktır. Bir başka noktaya yönlenme zorunluluğu vardır.
İzzet Tükenmez, gazetecilere bu konuda şu çağrıyı yaptı:
- Pas geçme haberlerini büyütüp, halkı ürkütmeyin lütfen...

Dışarıda THY’yi ‘tekel’ konumunda tutmayalım

TÖSHİD yönetimi, yurtdışındaki bazı hatlarda THY’nin ‘tekel’ konumunu korumasından yana dertli:
- Tekel durumu ortadan kaldırılmalı.
- 2009’da 61 ülkede 257 ayrı meydana uçmuşsunuz. ‘Tekel’ yakınmanıza anlam veremedim.
- Rusya, Mısır, İran... Bu ülkelerle ikili anlaşmalar yapılırken, bayrak taşıyıcımız olan THY dikkate alınıyor.
- O anlaşmalar size kapıyı kapatıyor mu?
- Çoğunlukla öyle. Yani, anlaşmalar yapılırken Türk hava yolu şirketleri gibi düşünülürse daha iyi olur.

100 bin kişi ekmeği ‘hava’dan çıkarıyor

MUSA Alioğlu, sektörün istihdama katkısına vurgu yaptı:
- Havacılık sektörü, 100 bin kişiyi istihdam ediyor. Yani, 100 bin kişi ekmeğini ‘hava’dan çıkarıyor.Özel havayolu şirketlerinin uçak sayısı 150’yi aşıyor, THY de 140 uçaklık filosunu hızla büyütüyor.
Halen işadamlarının özel jetleri hariç, 300’e dayanmış olan uçak sayısının 2023’te 750 olması hedefleniyor. Özel havayolu şirketlerinin yıllık cirosu ise 6.5 milyar lira düzeyinde bulunuyor...
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/15013664.asp?yazarid=44&gid=61

bravecan
22.Ağustos.2010, 12:39
http://www.airporthaber.com/thy-den-sosyal-sorumluluk-bekliyoruz-631y.html'de, Airporthaber yazarı Tevfik Uyar
THY için önerilerde bulunmuş.THY işin başında olmayınca diğer özel şirketler de oralı olmuyor anlaşılan.

bravecan
21.Ekim.2010, 06:30
TÖSHİD'TEN TAM SAYFA İLAN

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru'ya TÖSHİD'e desteklerinden dolayı tam sayfa teşekkür ilanı verdi.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) yayınladığı teşekkür ilanında şu ibareler yer aldı;

"Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a; ulaştırmanın tüm alanlarında olduğu gibi, Türk sivil havacılık sektörünün de ufkunu açarak, dünyayı şaşırtacak hızla büyümesini sağlayan "Her Türk vatandaşı hayatında en az bir kez uçağa binecektir" hedefinin gerçekleşmesi için bizlere ışık tutan,

Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'a; vermiş oldukları destek ve göstermiş oldukları hassasiyetten ötürü en samimi duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz.

Havacılık sektörümüzün dünya standartlarına ulaşmasında gösterdiği gayretlerin neticesinde ülkemiz adına gurur verici bir başarıya daha imza atarak, EUROCONTROL "Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı" Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Sivil Havacılık Genel Müdürümüz Sayın Dr. Ali Arıduru'yu kutluyor, uluslararası havacılık kuruluşlarının yönetim kademelerinde aldığı görevlerde, sektörümüze verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerimizi sunuyor ve başarılarının her zamanki gibi artarak devam etmesini diliyoruz.
http://www.airporthaber.com/toshid-ten-tam-sayfa-ilan-28084h.html

bravecan
30.Ekim.2010, 09:52
Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin, bu yıl eylül ayı sonuna kadar yaptığı bağış niteliğindeki harcamaların toplamının yaklaşık 4,5 milyon liraya ulaştığı bildirildi.

Çelebi Hava Servisi'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, 1 Ocak-30 Eylül 2010 tarihleri arasında şirket tarafından çeşitli amaçlarla kurulmuş olan vakıflara, diğer kişi ve kuruluşlara yapılan ve dönem giderlerine intikal ettirilmiş bağış ve yardımlar tutarının 4 milyon 491 bin 958 liraya ulaştığı belirtilerek, bunun 4 milyon 148 bin 638 liralık bölümünün Erzincan Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan sivil havacılık yüksekokulu inşaat işlerine ilişkin yapılmış bağış niteliğindeki harcamalardan oluştuğu kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:
''Şirketimizin yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin önemli bir parçası olarak T.C. Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde; 2008 yılında 761 bin 100 lira, 2009 yılında 9 milyon 698 bin 892 lira ve 1 Ocak 2010 tarihinden bu yana 4 milyon 148 bin 638 lira olmak üzere T.C. Erzincan Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan sivil havacılık yüksekokulu inşaat işlerine ilişkin yapılmış bağış niteliğindeki harcamalar toplamı 14 milyon 608 milyon 630 liraya ulaşmıştır. Bunun yanında diğer önemli bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında şirketimizin, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım ve Tesisler Dairesi Başkanlığı ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı ile imzalamış olduğu 'Kurumsal Eğitime Destek Projesi Protokolü' çerçevesinde 1 Ocak 2010 tarihinden bu yana onarım ve tefrişi tamamlanan 7 adet köy ilköğretim okulu için olan toplam 330 bin 400 lira tutarında bağış niteliğinde harcama yapılmış bulunmaktadır.''

Şirketin kamuya açıklanan 30 Haziran 2010 tarihli konsolide mali tablo aktif toplamı 341 milyon 578 bin 55 lira düzeyinde bulunuyor.
http://patronlardunyasi.com/haber/Celebi-yaptigi-yardimlari-gostere-gostere-acikladi/92849

Çelebi Hava Servisi, yaptığı 4,5 milyon liralık yardımı ayrıntılarıyla açıkladı..Görüldüğü gibi sosyal sorumluluğu yerine
getirmenin keyfi de
bu olsa gerek..
Tebriklerimiz Çelebi Hava Servisi A.Ş.' ye

Not:Ankete katıılmayı ihmal etmeyiniz.

bravecan
04.Aralık.2010, 10:43
3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.

Türkiye’de Engellilerin Durumu

Türkiye’de nüfusun yüzde 12.29′u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45.

Acaba TÖSHİD veya diğer şirketlerin herhangi bir etkinlik yapmak aklına geldi mi dersiniz?

bravecan
22.Aralık.2010, 16:12
ÖSHİD'in yeni başkanı Murat Ersoy

Airport Otel'de yapılan ve 59 üyeden 40'ının katıldığı Genel Kurul sonrası yeni yönetim kurulu şu şekilde belirlendi:

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy: Başkan

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat: Başkan Yardımcısı

TAV İstanbul Havalimanı Genel Müdürü Kemal Ünlü: Başkan Yardımcısı

MNG Havayolları Genel Müdürü Sedat Özkazanç: Başkan Yardımcısı

Saga Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu: Genel Sekreter

Sunexpress Havayolları Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say: Sayman

SKY Havayolları Genel Müdürü Tahir Görgülü: Yönetim Kurulu üyesi

Onur Havayolları Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu: Yönetim Kurulu üyesi

Free Bird Genel Müdürü İzzet Tükenmez: Yönetim Kurulu üyesi

YÖnetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Corendon Havayolları Genel Müdürü: Yıldıray Karaer

ACT Havayolları Genel Müdürü: Fatih Bardakçı

ULS Genel Müdürü Mehmet Hakan Bayramiç

Borajet Genel Müdürü Kadir Peker

Gözen Genel Müdürü Cem Bozyiğit

Denetleme Kurulu:

Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel

Heaş Genel Müdür Yardımcısı Racih Tokaç

İSG Genel Müdürü Gökhan Buğday

Denetleme Kurulu yedek üyeleri:

Free Bird Genel Müdür Yardımcısı İlker Akdalay

Atlasjet Anlaşmalar Başkanı Musa Akdalay

SKY Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Oflaz

Kaynak: AirportHaber
http://www.ulasimonline.com/HAVA-YOLLARI/24048/TOSHIDin-yeni-baskani-Murat-Ersoy.html

bravecan
07.Ocak.2011, 10:11
Musa ALİOĞLU
Havai Hatlar

Bundan tam 21 önce, Türkiye’de sivil havacılık sektörünün emeklediği dönemlerde bir kaç iyi adam bir araya gelerek bir dernek kurdu. Durup durukken dernek kurup dernekçilik oynama gibi bir niyetleri yoktu. İstiyorlardı ki bu sektörün de sorunları ele alınsın ve sektör şaha kalksın. O günlerde birileri bu adamlara bıyık altından gülüyor, sizin başka işiniz yok mu diyorlardı. Başta, o zamanlar İstanbul Havayolları'nın Genel Müdürü olan Safi Ergin olmak üzere Erdoğan Keskin, Aydın Ertüzün, Nizamettin Akal, Aydın Uzunçarşılı, İsmet Erüstün, Muharrem Er, Haydar Gürsan ve Tanju Tezgel kısa adı TÖSHİD olan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği’ni kurmaya karar verdiklerinde, neyi , nasıl yapacaklarını biliyorlardı. O zaman ki imkansızlıklara karşı koymaya karar verip, derneği hayata geçirdiler. Hayata geçirdiler derken derneğin adı vardı, bir avuç idealist kurucusu vardı, ama derneğin bir binası yoktu. Adres olarak Firuzköy’de bulunan İstanbul Havayolları’nın binasını göstermişlerdi. Başkanlığa da Safi Ergin'i seçmişlerdi. Dernek kısa zamanda kendini gösterdi ve sektörde o zaman iki elin parmaklarını geçmeyen kuruluşları üye olarak kaydetti. Çok güzel bir tüzük hazırladılar ve hala daha değişme ihtiyacı duyulmayan bu tüzüğü hayata geçirmek için gece gündüz demeden çalıştılar. O zaman ki bürokrasi ile çalışmanın zorluklarına rağmen iyi bir diyalogla bakanlarla, genel müdürlerle seviyeli ve yararlı ilişkiler kurdular. Dernek en azından havacılık camiasında adını duyurdu , üye olmak isteyenler biraz daha artı. TÖSHİD’i kuranların hazırladığı tüzükte derneğin amaçları aynen şöyle izah ediliyordu.

“Derneğin amacı, işletmelerin en yüksek seviyede havacılık emniyetine sahip olarak büyümesine ve rekabetin korunmasına destek olmak, işletmeler arasında teknik ve ticari işbirliğini arttırmak, güç birliği oluşturmak, ticari sivil havacılık sektörünü ülke ekonomisi yararına geliştirmek, mesleki ahlak ve tesanüdü korumaktır. Derneğin hiç bir siyasi amacı yoktur. Hiç bir siyasi faaliyeti olmayacaktır.”

Yani bir sektör derneğinin veya bir sivil toplum örgütünün amacı en kısa ve özlü bir ifadeyle ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yazanın eline sağlık. Derneğin, neler yapacağı ,yani faaliyetlerinin ne olacağını ise uzun uzun anlatmışlar. Bunları burada bir kaz daha ele almamın elbet bir sebebi olsa gerek.. Bakınız derneğin neler yapması lazımmış..

a) Üye işletmelerin, menfaatlerini korumak ve sorunlarını halletmek için girişimlerde bulunmak,

b) Uçuş ve yer emniyetini sağlamak üzere gelişmeleri takip etmek ve araştırmalar yapamak, ektiğinde bülten ve dergi çıkarmak, konferans, forum, seminer ve sempozyumlara düzenlemek ve katılmak,

c) Bakanlıklara ve sektör ile ilgili görüş vermek ve sektör menfaatine uygun yardım isteklerini yerine getirmek,

d)Üyeler arasında dayanışmayı sağlamak, istekte bulunmaları halinde arabuluculuk yapmak,

e) Sektörün menfaati ve gelişmesi için diğer dernekler ile işbirliği yapmak, federasyonlara iştirak etmek,

f)Üyelerinin yararlanmaları ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için lokal açmak, sosyal ve kültürel tesisler kurmak.

g)Üyeleri arasında münasebetlerin geliştirilmesi ve devamı için konser, balo, tiyatro, sergi,spor ve geziler düzenlemek.

h) Uluslararası faaliyette bulunmak, yurt dışındaki kuruluşlara üye olmak ve nda ortak çalışmalar yapmak veya yardımlaşmak,

p) Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak,

q) Derneğin amacı ile ilgisi bulunan, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak,

r) Faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak,

s) Kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek,
Yazının devamı için:http://www.dunyagazetesi.com.tr/havai-hatlar-musa-alioglu_87_0_yazar.html?

bravecan
13.Ocak.2011, 20:33
TÖSHİD yönetimi yenilendi..Yeni yönetiinm ne gibi bir projesi var, neler yapacaklar?
Bu konuda herhangi bir açıklamaları ,SOSYAL PROJE BAĞLAMINDA somut bir izlenceleri şu an yok.

Not: Oylamaya da katılmanızı tavsiye ediyoruz.

bravecan
03.Mart.2011, 13:03
Havayolu şirketleri yüzde 10 zam yapacak
Petrol 110 doların üzerindeki seyrini sürdürmesi halinde Türkiye’de de havayolu şirketleri biletlere yüzde 10 zam yapacak. Böylece 4 kişilik bir ailenin uçakla ulaşım dahil bir haftalık Antalya tatili 2010’a göre 1.400 lira zamlanacak.
HABERİN DEVAMI. http://www.turizmgazetesi.com/news/news.aspx?id=59572

bravecan
14.Mart.2011, 10:20
TÖSHİD'den Dr. Ali ARIDURU'ya veda ziyareti…

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) üyeleri, 2011 seçimlerinde Milletvekili Adayı olmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Dr. Ali ARIDURU'ya veda ziyareti gerçekleştirdi.

Veda ziyaretine, TÖSHİD Başkanı Murat ERSOY, TÖSHİD Genel Sekreteri Musa ALİOĞLU, Onur Air Genel Müdürü Şahabettin BOLUKÇU, Pegasus Genel Müdürü Sertaç HAYBAT, Free Bird Havayollarının Genel Müdürü İzzet TÜKENMEZ, TAV Havalimanları Holding'in Atatürk Havalimanı Müdürü Kemal ÜNLÜ katıldı.

TÖSHİD üyeleri; Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak Dr. Ali ARIDURU'nun Türk sivil havacılığına çok büyük hizmetlerde bulunduğunu belirterek teşekkür plaketi takdim etti.

TÖSHİD ziyaretinde; Türk sivil havacılığının son yıllarda dünya ölçeğinde gösterdiği gelişme ve uluslararası alanda elde ettiği başarılarda çok büyük rolü olduğu belirtilen Dr. Ali ARIDURU'nun vizyoner kişiliği ile Türk sivil havacılığının sadece bugünkü gelişimi için değil gelecekte de sürdürülebilir büyüme göstermesi için çok önemli projeleri hayata geçirdiği ifade edildi.

Dr. Ali ARIDURU ise veda ziyaretinde yaptığı konuşmada, Genel Müdürlük dönemi boyunca Türk sivil havacılık sektörünün kendisine verdiği destek ve işbirliğinden ötürü teşekkür etti.
http://web.shgm.gov.tr/kurumsal.php?page=haberler&id=1&haber_id=1639

bravecan
20.Mart.2011, 22:01
TÖSHİD'DEN ARIDURU'YA DESTEK ZİYARETİ

AK Parti Sakarya Milletvekili aday adayı ve SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru,
"Türkiye, bu bölgenin sadece havacılıkta değil, bütün devlet yönetimi anlayışında lideri ve otoritesidir" dedi.
Haberin devamı:
http://www.airporthaber.com/toshid-den-ariduru-ya-destek-ziyareti-31223h.html

bravecan
08.Nisan.2011, 15:03
"Yeni yönetmelik uçak bilet fiyatlarını arttırır"

TÖSHİD Genel Sekreteri Musa Alioğlu, uçuşlarda yaşanan gecikmelerden doğan zararı, mali mesuliyet sigortası kapsamında havayolu şirketlerine yükleyen düzenlemeyi değerlendirdi. Alioğlu "Düzenleme bilet fiyatlarını arttırır" dedi.
http://www.turizmdebusabah.com/haber_detay~haberNo~57043~f~musa_alioğlu_yeni_röta r_yönetmeliğini_değerlendirdi.htm

bravecan
20.Nisan.2011, 20:38
AirportHaber’in başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Atlasjet Havayolları olarak gerçekleşen görüşmede havacılık sektörüne ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ile Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık merkez binada saat 15.15'te başlayan görüşmesi 30 dakika sürdü.
http://www.airporthaber.com/murat-ersoy-basbakan-la-gorustu-31897h.html

bravecan
18.Mayıs.2011, 14:03
http://www.airporthaber.com/gallery/news/39615.jpg
Türkiye Özel Sektör Havayolu İşletmeleri Derneği TÖSHİD, Türk sivil havacılığının son 8 yılına ışık tutan bir dergi hazırladı. Derginin içeriğinde neler var?
http://www.airporthaber.com/toshid-8217-den-sivil-havacilik-dergisi-32502h.html

bravecan
06.Haziran.2011, 16:45
http://www.airporthaber.com/gallery/news/40284.jpg
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), bir kez daha gazete ilanı vererek sektördeki gelişmeleri kamuoyuyla paylaştı.

“Türkiye Uçuyor” sloganıyla başlayan ilanda Türk Sivil Havacılık sektörü “Her Türk vatandaşı hayatında bir kez uçağa binecek” vizyonuyla yola çıktı ibaresinin yer aldığı ilan şu şekilde devam ediyor.
Devamı.http://www.airporthaber.com/toshid-den-ilanli-tesekkur-32939h.html#
“Uygun bilet fiyatlarıyla uçmayı lüks olmaktan çıkartarak Türkiye’de iç hatlarda uçan yolcu sayısını son 5 yılda 5 kat arttırdı. Türk Sivil Havacılık sektörü bu dönemde, dünya ortalamasını her yıl 3’e katlayarak büyüdü.

bravecan
07.Haziran.2011, 10:19
Türkiye “Uçuşa” geçti

“Her Türk vatandaşı hayatında bir kez uçağa binecek” vizyonuyla yola çıkan Türkiye Sivil Havacılık sektörü son 5 yılda dünya ortalamasını her yıl 3’e katlayarak büyüdü.

Global ekonomik krizin hakim olduğu süreçte Sivil Havacılık sektörü 28 bin kişiye istihdam yarattı.

TÖSHİD üyeleri 2010 yılı toplam sektör cirosu ise 5.8 Milyar Dolar’a ulaştı.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği’nden (TÖSHİD) yapılan açıklamada iç hatlarda uçan yolcu sayısının son 5 yılda 5 kat artış gösterdiği belirtildi. TÖSHİD Başkanı Murat Ersoy, 2003 yılı itibariyle ortaya koyulan “Her Türk Vatandaşı hayatında en az bir kez uçağa binecek” hedefi çerçevesinde sivil havacılıkta yaşanan gelişmelerin umut verici olduğunu söyledi.

Uygulanan bölgesel havacılık politikasıyla birlikte sivil havacılığın köklü bir değişimin içinde olduğunu belirten Ersoy, TÖSHİD olarak ortaya konulan bu büyük irade ve kararlılığın destekçisi olduklarını vurguladı. Ersoy “Sivil havacılık sektörü hızlı ve devamlı gelişme gösteren, ileri teknolojilerin kullanıldığı, bir ülke için stratejik açıdan önem taşıyan sektörlerin başında geliyor. Çevre ülkelerle yapılan işbirlikleri ve ekonomik gelişimi desteklemesi bakımından havacılık sektörü çok önemli bir konumda. 2002 yılında 2 merkezden 25 noktaya uçuş gerçekleştirilirken, bugün 7 havayolu işletmesi tarafından 8 merkezden toplam 46 noktaya uçuş gerçekleştiriliyor” dedi.

İç hatlar 20 yılda en hızlı büyüyecek pazar olacak

Sivil havacılıkta serbestleşme yönünde atılan adımların ve özel sektörün rekabete açılmasını da değerlendiren Ersoy “2010 yılı sonunda iç hatlarda 50.5 milyon yolcuya ulaşıldı. Yüzde 400'lük büyüme ile "iç hatlarda taşınan yolcu sayısını en fazla artıran ülke" konumuna geldik. Küresel Pazar Araştırmaları raporuna göre; Türkiye iç hatlarda gelecek 20 yıl içinde en hızlı büyüyecek pazar olarak gösteriliyor” dedi.

28 bin istihdam, 5.8 Milyar Dolar ciro

Global ekonomik krizin dünyada hakim olduğu süreçte Sivil Havacılık sektörünün 28 bin kişiye istihdam yarattığına değinen Murat Ersoy, TÖSHİD üyelerinin 2010 yılı toplam sektör cirosunu ise 5.8 Milyar Dolar olarak açıkladı.

TÖSHİD kurumsallaşma yolunda ilerliyor
Türk Sivil Havacılığına hizmet vermek ve havayollarının ortak kararlarla istikrarlı gelişmesini sağlamak amacıyla TÖSHİD’in kurulduğunu belirten Murat Ersoy; “Sivil havacılığın gelişmesine bağlı olarak, Havayolu Şirketleri, Terminal İşletme Şirketleri, Temsil Gözetim ve Yönetim Şirketleri, Hava Taksi Şirketleri, Yer Hizmetleri Şirketleri ve İkram Şirketleri’nden oluşan TÖSHİD’in de kurumsallaşma sürecine girdiğinin altını çizdi. TÖSHİD olarak önümüzdeki süreçte kitle iletişim araçlarını etkin kullanarak kamuoyunu aydınlatıcı nitelikte sektörel ve kurumsal bilgi akışını sağlayacaklarını belirten Ersoy, gerçekleştirilen ilan çalışmalarıyla da tanıtıma hız vereceklerini söyledi. TÖSHİD olarak iletişim çağının tüm gerekliliklerini yerine getireceklerini vurgulayan Murat Ersoy, “Dernek olarak gerçekleştireceğimiz reklam ve haber çalışmalarıyla kendimizi daha çok anlatacağımız bir döneme giriyoruz. Sivil havacılığın son sekiz yılda geldiği nokta ve yakaladığı ivme belli. TÖSHİD olarak bu hızlı yükselişe paralel hareket etmemiz gerekiyor. Bu gerekliliği en iyi bir şekilde yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

http://alisveris.milliyet.com.tr/turkiye-ucusa-gecti/seyahat/AlisverisHaberDetay/07.06.2011/1399539/default.htm?ref=milliyet_anasayfa

bravecan
08.Haziran.2011, 22:59
İç hat yolcusu 5 yılda 5 kat arttı.

TÖSHİD Başkanı Murat Ersoy, 2003 yılı itibariyle ortaya koyulan ''her Türk vatandaşı hayatında en az bir kez uçağa binecek'' hedefi çerçevesinde, sivil havacılıkta yaşanan gelişmelerin umut verici olduğunu belirterek, iç hatlarda uçan yolcu sayısının son 5 yılda 5 kat artış gösterdiğini bildirdi.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'nden (TÖSHİD) yapılan açıklamada iç hatlarda uçan yolcu sayısının son 5 yılda 5 kat artış gösterdiği belirtildi. TÖSHİD Başkanı Murat Ersoy, 2003 yılı itibariyle ortaya koyulan "Her Türk Vatandaşı hayatında en az bir kez uçağa binecek" hedefi çerçevesinde sivil havacılıkta yaşanan gelişmelerin umut verici olduğunu söyledi.

Uygulanan bölgesel havacılık politikasıyla birlikte sivil havacılığın köklü bir değişimin içinde olduğunu belirten Ersoy, TÖSHİD olarak ortaya konulan bu büyük irade ve kararlılığın destekçisi olduklarını vurguladı. Ersoy "Sivil havacılık sektörü hızlı ve devamlı gelişme gösteren, ileri teknolojilerin kullanıldığı, bir ülke için stratejik açıdan önem taşıyan sektörlerin başında geliyor. Çevre ülkelerle yapılan işbirlikleri ve ekonomik gelişimi desteklemesi bakımından havacılık sektörü çok önemli bir konumda. 2002 yılında 2 merkezden 25 noktaya uçuş gerçekleştirilirken, bugün 7 havayolu işletmesi tarafından 8 merkezden toplam 46 noktaya uçuş gerçekleştiriliyor" dedi.

İç hatlar 20 yılda en hızlı büyüyecek pazar olacak

Sivil havacılıkta serbestleşme yönünde atılan adımların ve özel sektörün rekabete açılmasını da değerlendiren Ersoy "2010 yılı sonunda iç hatlarda 50.5 milyon yolcuya ulaşıldı. Yüzde 400'lük büyüme ile "iç hatlarda taşınan yolcu sayısını en fazla artıran ülke" konumuna geldik. Küresel Pazar Araştırmaları raporuna göre; Türkiye iç hatlarda gelecek 20 yıl içinde en hızlı büyüyecek pazar olarak gösteriliyor" dedi.

28 bin istihdam, 5.8 Milyar Dolar ciro

Global ekonomik krizin dünyada hakim olduğu süreçte Sivil Havacılık sektörünün 28 bin kişiye istihdam yarattığına değinen Murat Ersoy, TÖSHİD üyelerinin 2010 yılı toplam sektör cirosunu ise 5.8 Milyar Dolar olarak açıkladı.

TÖSHİD kurumsallaşma yolunda ilerliyor

Türk Sivil Havacılığına hizmet vermek ve havayollarının ortak kararlarla istikrarlı gelişmesini sağlamak amacıyla TÖSHİD'in kurulduğunu belirten Murat Ersoy; "Sivil havacılığın gelişmesine bağlı olarak, Havayolu Şirketleri, Terminal İşletme Şirketleri, Temsil Gözetim ve Yönetim Şirketleri, Hava Taksi Şirketleri, Yer Hizmetleri Şirketleri ve İkram Şirketleri'nden oluşan TÖSHİD'in de kurumsallaşma sürecine girdiğinin altını çizdi. TÖSHİD olarak önümüzdeki süreçte kitle iletişim araçlarını etkin kullanarak kamuoyunu aydınlatıcı nitelikte sektörel ve kurumsal bilgi akışını sağlayacaklarını belirten Ersoy, gerçekleştirilen ilan çalışmalarıyla da tanıtıma hız vereceklerini söyledi. TÖSHİD olarak iletişim çağının tüm gerekliliklerini yerine getireceklerini vurgulayan Murat Ersoy, "Dernek olarak gerçekleştireceğimiz reklam ve haber çalışmalarıyla kendimizi daha çok anlatacağımız bir döneme giriyoruz. Sivil havacılığın son sekiz yılda geldiği nokta ve yakaladığı ivme belli. TÖSHİD olarak bu hızlı yükselişe paralel hareket etmemiz gerekiyor. Bu gerekliliği en iyi bir şekilde yerine getireceğiz" şeklinde konuştu.
http://www.turizmdebusabah.com/haber_detay~haber~havada_28_bin_istihdam,_5_8_mily ar____039_l%C4%B1k_ciro_yakaland%C4%B1~haberNo~577 05.htm

UcuyorumHaber
23.Şubat.2012, 17:53
TÖSHİD BÖLÜNÜYOR...

http://www.airporthaber.com/gallery/news/49442.jpg

Türkiye Özel Sektör Havayolu İşletmeleri Derneği TÖSHİD’de ayrılık rüzgarları esiyor. MRO alanında faaliyet gösteren şirketler ayrı bir dernek kuruyor. İşte ayrıntılar...

Uçak bakımı alanında faaliyet gösteren şirketler TÖSHİD’den ayrılma kararı aldı. MRO şirketleri, Türkiye’deki özel havayolu şirketlerini, havaalanı işletmecilerini, yer işletme, ikram, hava taksi, temsil gözetim ve uçak bakım merkezlerini temsil eden TÖSHİD’den ayrılmaya hazırlanıyor.

Yeni bir dernek çatısı altında toplanmak için harekete geçen MRO şirketleri, ayrılma kararına ilişkin dilekçelerini TÖSHİD’e sundu.

Başta MNG Teknik ve MyTechnic gibi şirketler olmak üzere irili ufaklı çok sayıda uçak bakım şirketinin ayrılmakta kararlı olduğu, TÖSHİD’in sadece havayolu şirketlerini ifade eden bir kuruluş olarak nitelendirdikleri kaydedildi.

MRO şirketlerinden oluşacak derneğe THY Teknik’in de dahil edilmek istendiği bu konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğü bildirildi.

©Airporthaber.com
:air: (http://www.airporthaber.com/toshid-bolunuyor--38190h.html)

UcuyorumHaber
27.Aralık.2012, 10:58
Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Yeni Başkanını Seçti

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), 14. Olağan Genel Kurulu ile yeni başkanını seçti.
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Konferans Salonu'nda yapılan oylama sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Sertaç Haybat seçilirken; başkan yardımcılığına Kemal, İzzet Tükenmez ve Murat Ersoy seçildi. Derneğin Genel Sekreterliğine Musa Alioğlu getirilirken; diğer yönetim Kurulu üyeliklerine de Nedim Gürbüz, Hacı Say, Sedat Özkazanç seçildi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) yeni başkanı Sertaç Haybat, "3. Havalimanı çok doğru bir proje. Tabi yeri doğru mudur, zemin problemleri var mıdır, onları bilemem. Onların, uzmanları o konuda yorum yapmalı. 3. Havalimanı, 3 Havalimanı olarak kalmalı. 3. Havalimanı, 3 Havalimanı olması için 2. Bir Havalimanı daha olması lazım İstanbul'da. Dolayısıyla Atatürk Havalimanı işletilmeye devam etmelidir diye düşünüyorum. Atatürk Havalimanı'nın kapatılması, orada bu kadar yatırım varken çok yanlış olacağını düşünüyorum" dedi. Londra'da 5 tane havalimanı olduğunu vurgulayan Başkan Haybat, "İstanbul'a üç tane havalimanı bence hiç fazla değil. Londra gibi bir metropolde 5 tane havalimanı var. Atatürk Havalimanı'nda çok ciddi bir yatırım var. Burada da bakım tesisleri var, terminaller var, pistler var. Bu yatırımın kaybolmamasını diliyorum" şeklinde konuştu.
:ucu: (http://www.stargundem.com/ajanslar/turkiye-ozel-sektor-havacilik-isletmeleri-dernegi-yeni-baskanini-secti-156647.html)

UcuyorumHaber
26.Mart.2013, 13:51
TC Havacılık İşletmeleri: "Ercan en pahalı terminallerden biri"

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği flaş açıklama!

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği bugün Merit Otel'de düzenlenen bir basın toplantısı ile Ercan'da yaşanan sorunları ortaya koydu.
Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat basın toplantısında yaptığı konuşmada Ercan Devlet Havalimanı'nın özelleştirilmesinden sonra yaşanan süreçte herhangi bir hizmet almadan veya hizmette kalite artırılmadan havayolu şirketleri başta olmak üzere tüm kesimleri etkileyecek vergi ve zamların uygulandığına dikkat çekti...
100 TL'LİK BİLET ÜCRETİNİN %50'Sİ İŞLETMECİNİN
ortalama bir bilet fiyatının 100TL olarak kabul edildiği bir ortamda havalimanı işletmecisine bu miktarın %50'sinin kalacağını söyleyen Haybat, “Bu sadece bir örnektir... Daha bunun gibi bir çok örnek var. Hizmet olmadan karşılığını verir duruma geldik.” şeklinde konuştu.
KKTC HÜKÜMETİ BİZE 3 AY SONRA BİLGİ VERDİ
Ercan özelleştirmesi ile ilgili KKTC yetkilileri ile Ocak ayında temasa geçtiklerini fakat yetkililerin gerekli bilgiyi kendilerine 22 Martta gönderdiğine dikkat çeken Haybat, “Bizler günün sonunda tedbir almak durumunda kalacağız. Bu önlemler arasında uçuşlarımızı dondurmak da vardır. Ama biz KKTC ekonomisi başta olmak üzere turizmini düşünüyoruz.... Bu yaşananlardan en çok da ülke turizmi etkilenecektir” şeklinde konuştu.
BASININ SORULARI YANITLANDI...
Basın toplantısına katılan basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan dernek yetkilileri, açıklamalarını neden daha önce yapmadıklarını, KKTC Hükümetinden gelecek görüşe göre bir tavır almak istediklerine bağla****** “Yanlış anlaşılmasın bizler özelleştirmelere karşı değiliz. Hatta havalimanları zaten özel olmalı, fakat bu şekilde değil. Burada yanlış giden bazı şeyler var” şekilinde konuştu.
ORHAN TOLUN YAŞADIKLARI SORUNLARI AKTARDI
Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun ise toplantıda söz alarak kendilerinin ve Ercan'da görev yapan herkesin ortak sorunlar yaşadıklarına ve Ercan'ın içinde bulunduğu durumdan ciddi sıkıntı duydukların işaret ederek eylem uyarısı yaptı.
:ucu: (http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/102023/PageName/KIBRIS_HABERLERI)

UcuyorumHaber
23.Nisan.2013, 23:10
SERTAÇ HAYBAT BİLAL EKŞİ’NİN HIŞMINA UĞRADI!

http://www.airporthaber.com/wk-uploads/news/sertachaybatbilaleksi1_1.jpg

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) tarafından organize edilen ve başta Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi olmak kaydı ile tüm SHGM yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda TÖSHİD Başkanı Sertaç Haybat, SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin hışmına uğradı.
Haberin devamı: :air: (http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/sertac-haybat-bilal-eksinin-hismina-ugradi.html)

UcuyorumHaber
06.Mayıs.2013, 14:45
TÖSHİD’İN RESTİ İŞE YARADI

http://www.airporthaber.com/wk-uploads/news/suatyeldener1.jpg

KKTC’deki havaalanı vergilerinin düşürülmemesi halinde Ercan uçuşlarını askıya alacağını duyuran TÖSHİD, amacına ulaştı. Vergilerde ne kadar düşüş sağlandı?
Haberin devamı: :air: (http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/toshidin-resti-ise-yaradi.html)