PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nisan 2019 Kurul Mülakatı

atigol
09.Nisan.2019, 10:14
Merhaba arkadaşlar, sonuç beklemek bu süreçteki en zor zamanlar oldu benim için. Özellikle bu aşama da çok daha zor, telefondan gelen her uyarıya acaba mı diye bakıyor insan :sukur: Bende bu bekleme döneminde deneyimimi yazıp az da olsa bu aşamayı merak eden arkadaşlara bilgi vermek istedim. Biraz uzun olabilir, kusura bakmayın lütfen.

Kurul mülakatı için THY’nin Yenibosna’da ki GISAD binasında sabah 8:30 da hazır durumdaydım. Normalde 9:00 olunması isteniyor ama hem çevreyi gözlemlemek hem ortama uyum sağlamak için biraz erken gittim.
Daha önce burada evrak teslimi yapan arkadaşlar varsa boy-kilo ölçümünün yapıldığı oda da beklememizi istediler.
Öğleden önce grubu olarak 4 kişiydik, arkadaşların hepsi çok kaliteliydi ve tanışmak,muhabbet etmek hakikaten rahatlatıyor insanı.
Saat 9:00’u birkaç dakika geçtikten sonra görevli arkadaşa gelerek saha önce verdiğimiz adli sicil kaydı, askerlik belgesi gibi bir iki belgeyi mail atmamızı istedi ve mülakatın sohbet havasında geçeceği stres yapmamamız gerektiğini samimi olmamızın kendimizi yansıtmamızın istediğini söyledikten sonra ilk benim çağrılacağımı söyledi ve odadan ayrıldı.

Aylardır hazırlandığım, farklı aşamalardan geçerek geldiğim süreçte artık son aşama için kurul mülakatının yapılacağı odaya çağrılma zamanı geldi ve heyecanla odaya girerken saatin kaç olduğunu bakmayı bile unuttum.
Brifing de arkadaş el sıkışmanıza gerek yok, masa geniş ve kolay olmuyor el sıkışmak dediği için içeri girip selam verdikten sonra 1 kaptan ve 2 IK görevlisinin bulunduğu masanın diğer tarafındaki sandalyeye oturdum.
Yaklaşık 45 dakika sürecek mülakat için tahmin ettiğimden çok daha az bir heyecan seviyesindeydim. Hatırladığım kadarıyla gelen soruları yazmaya çalışacağım ama tamamen verdiğiniz cevaplar ve başvuru formunuzda doldurduğunuz konular üzerinden gittiğini belirtmek isterim.

Aslında sınavın kişisel konular üzerinden gideceğini bilmeme rağmen teknik ve kişisel birçok konuya çalışarak gitmiştim mülakata.
Kendimi tanıtma kısmına neden pilot olmak istediğim konularına kendimce vereceğim cevapları hazırlamıştım ama mülakat başlayınca cevapları hiç de hazırladığım şekilde vermedim çünkü sürekli sorular geliyor ve uzun uzun cümleler ile kesintisiz bir şekilde ifade etmeniz pek de mümkün olmuyor. Sorulara gelecek olursak;

- Kendini ve aileni tanıtır mısın? (aile, çocuk üzerinden gelen sorular ile sohbet ettik)

- İyi bir kariyerin var gibi neden bırakmak istiyorsun? (Mevcut işimden bahsettikten sonra neden pilot olmak istiyorumun cevabını verdim aslında ve sonrasında cevap ekseninde gelen sorular eşlik etti)

- Kendinde zayıf olarak gördüğün yanların neler. (Zayıf olarak gelen yönümün CRM feedback ile uyuştuğunu söyleyince neden aldın bu feedback’i sorusu geldi. Heyecandan yaptığım hesaplamadaki ilk değeri unuttuğumu, bu fark edildiği için feedback aldığımı düşündüğümü söylediğimde aşağıdaki soru geldi.

- Civanın özkütlesini biliyor musun (Ben:Hayır) . 13,53 ama sen 14 al, 30 saniyen var bu odaya ne kadar civa sığar hesapla (telefondan zamanı başlattığını gösteriyor aynı zamanda).

- Pilotta olmaması gereken özellikler neler. (Muzaffer Çetingüç’ün kitabında belirtilen özelliklere çalışmıştım onları sayarken, impulsivity kısmını Türkçe olarak düşüncesizce hareket etmemeli, oluşabilecek durumları göz önünde bulundurmalı cevabını verince “Düşüncesizce” yi kâğıda yazdı ve altına çift çizgi attı, şimdi mi aklına geldi bu kelime çalışmış mıydın bu kelimeye sorusunu sordu bu kısmı bitirdi )

- Eğitimin bitince 35 li yaşlara geleceksin senden genç bir sürü kaptan olacak, sorun olmayacak mı onlardan emir alman?

- Sürece başladığından beri ne tarz çalışmalar yaptın. ( Uçuş deneyimim olmuştu, ondan bahsedince Uçak tipi, uçuş sırasında neler yaptığımız gibi sorular geldi. Sağa-sola dönüş, uçağı hızlandırmak için burnunu aşağıda verdik gibi cavapları verirken uçağın hızını sordu. 80 Knot diyince 80 Knot ne kadar ediyor, 1 Knot ne kadar soruları geldi)

- Havalcılıkla ilgili hangi yayınları, hangi siteleri takip ediyorsun. (Türkçe ve İngilizce olarak takip ettiğim siteleri saydıktan sonra şu sitede en son ne okudun, ne zaman okudun sorusu geldi. B737 Max’lar la ilgili bir yazı okuduğumu söyleyince, şu an hangi havayolu uçuruyor bu uçağı sorusu geldi. Hava sahaları kapalı çoğu ülkede bildiğim kadarıyla uçan yok dedim. Bir tanesi uçuyor dedi, Amerika’da bir firmanın bütün filosuna başka bir yere taşımak için uçurduğunu okudum ama yolcu ile uçuş yok diye biliyorum, varsa da hangi havayolu bilmiyorum dedim)

Yaklaşık 30-35 dakika IK’daki 2 arkadaş ile sohbet havasında geçen sorulardan sonra kaptana verdiler sözü ve İngilizce olarak devam edeceğimizi iletti kaptan.
Önünde ki iş başvuru formunu eline aldıktan sonra gayet anlaşılır ve açık bir İngilizce ile aşağıdaki soruları sordu kaptan.

- Burda yazan eğitimleri neden aldın. (yine verdiğim cevap ekseninde gelen sorular eşlik etti)
- Maçlara gidiyor musun (İş başvuru formuna Trabzonspor Genel kurul üyesiyim yazmıştım)
- Futbol oynuyor musun, hangi mevkide oynuyorsun.
- Maçlarda bağıran çağıran kişiler olur onlara müdahale eder misin, nasıl yaklaşırsın.
-
10 dakika civarı Kaptan’la İngilizce konuştuktan sonra, mülakatı yöneten IK’cı “What is your plan B” sorusunu sordu ve cevap sonrası görüşmemiz sonra erdi diyerek mülakatı sonlandırdı.

Mülakat çıkışı kuş gibiydim, odaya girince arkadaşlar da yüzün gülüyor dedi direk. Bunun sebebi sürecin sonuna gelmek miydi yoksa özellikle korktuğum İngilizce kısmın da çok zorlanmamam mıydı bilmiyorum.
Fakat gün geçtikçe şunu şöyle söyleseydim bunu böyle söyleseydim diye düşünmeye başladım. Şu an da olumlu mu olumsuz mu olur hiçbir fikrim yok bekleyip göreceğiz.

Mülakat ile alakalı tavsiyem ise havacılıkla ilgili genel kültürünüzü arttırın ama kesinlikle teknik bilginin içinde kaybolmayın. Daha çok kendinizle alakalı, kişisel sorulara hazırlanmanın en iyisi olduğunu düşünüyorum.
İngilizce'de eminim bir çok arkadaş sorun yaşarmyım diye düşünüyordur ama kafanızda büyütmeyin IELTS ya da TOEFL'da yaşadığınız deneyimden çok farklı bir deneyim olmayacak.
Hakikaten bu işin içinde olmak isteyen, heyecan duyan ve bu doğrultuda emek veren bütün arkadaşlara başarılar diliyorum, umarım istediğinizi alırsınız.

z_ccm
09.Nisan.2019, 10:32
Geçmiş olsun. Faydalı ve detaylı bir tecrübe yazısı olmuş. Umarım bir an önce olumlu sonucu alırsınız.

alimingle
09.Nisan.2019, 10:36
Durumsal Farkındalık Feedbacki almışmıydınız CRM'den? :D (Nisan 2018)

atigol
09.Nisan.2019, 10:45
Teşekkürler arkadaşlar,

Feedback'im duygudurum kontrolüydü. CRM'de zayıf özelliğim de bunu destekler niteliktydi zaten.

goforit34
09.Nisan.2019, 12:14
Paylaşımınız için teşekkürler, umarım olumlu sonuç alırsınız.

frunze
09.Nisan.2019, 13:52
Umarım olumlu sonuçlanır adınıza..

Bu arada - Civanın özkütlesini biliyor musun (Ben:Hayır) . 13,53 ama sen 14 al, 30 saniyen var bu odaya ne kadar civa sığar hesapla (telefondan zamanı başlattığını gösteriyor aynı zamanda).
Sorusuna nasıl cevap verdiniz merak ediyorum. :)

atigol
09.Nisan.2019, 14:25
Umarım olumlu sonuçlanır adınıza..

Bu arada - Civanın özkütlesini biliyor musun (Ben:Hayır) . 13,53 ama sen 14 al, 30 saniyen var bu odaya ne kadar civa sığar hesapla (telefondan zamanı başlattığını gösteriyor aynı zamanda).
Sorusuna nasıl cevap verdiniz merak ediyorum. :)

Bu tarz bir soru gebileceğini bekliyordum, hemen odanın hacmini hesaplamak için tavandan eni ve boyu kontrol ettim. Hatta hemen hesaplamaya geçtiğim için süreyi başlattığını onların arkasındaki kenarı hesaplıyorken farkettim.
72 mtre küp dedim hacime, d=m/v den 1 tona yakın bir değer sığar dedim, net ne olur dedi. Tekrardan çarpım yapım hesapladım.

Klasik düşünme yapını görmek istiyorlar, baskı altında bocalıyormusun hızlıca hesap yapabiliyor musun gibi.

tramola
09.Nisan.2019, 15:24
Bu tarz bir soru gebileceğini bekliyordum, hemen odanın hacmini hesaplamak için tavandan eni ve boyu kontrol ettim. Hatta hemen hesaplamaya geçtiğim için süreyi başlattığını onların arkasındaki kenarı hesaplıyorken farkettim.
72 mtre küp dedim hacime, d=m/v den 1 tona yakın bir değer sığar dedim, net ne olur dedi. Tekrardan çarpım yapım hesapladım.

Klasik düşünme yapını görmek istiyorlar, baskı altında bocalıyormusun hızlıca hesap yapabiliyor musun gibi.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Cıva sorusuna ekleme yapmak istiyorum. Odanın hacmi m3 cinsinden bulunduktan sonra bulduğumuz değer*14(civanın yoğunluğu) yaparak kaç ton civa olduğunu buluyoruz. Tatli su için bu değer 1 olarak kabul edildiği için bulduğumuz hacim 72m3 ise odaya sığacak su ağırlığı 72 ton olur. Fakat civa ağırlığı 72*14 ton olur.

uçanmemur
09.Nisan.2019, 15:28
bana da aynı soruyu sordular ve ben hesaplayamadım:S bi ara çok arka arkaya sorular sordular biraz zorladılar akabinde hesaplama yaptırınca bocaladım. İnşallah sorun olmaz. Sizin grubunuzda kadın aday var mıydı acaba?

Passionate
09.Nisan.2019, 16:49
Geçmiş olsun dostum, güzel haberleri alırız inşallah :80:

Hesaplamada maalesef hata yapmışsınız. Tramolanın da bahsettiği şekilde olması gerek. Umarım sonuca etki edecek kadar kritik değildir.
@Uçanmemur size de geçmiş olsun, kurul tecrübenizi paylaşmanızı rica edebilir miyiz acaba ? :)

atigol
09.Nisan.2019, 17:08
Evet yanlış hesaplama olmuş yapacak bişey yok, sonuçta göreceğiz ne olacağını.
@Uçanmemur
Kadın aday yoktu büzim ekipte, başarılar sizede

yabankazı
09.Nisan.2019, 20:59
Teşekkürler güzel bir yazı olmuş, umarım istediğiniz sonucu alırsınız.

Anka06
09.Nisan.2019, 22:09
Cok faydali bir yazi olmus, tesekkurler, umarim sureciniz olumlu sonuclanir.:)

511-CaNeR
09.Nisan.2019, 22:37
olumlu sonucunuz hayırlı olsun şimdiden diyeyim :)
pek yanılmam bu konu hakkında tahminlerimde

Passionate
10.Nisan.2019, 13:04
Bu arada kurulda CRM için doldurduğumuz form kullanılmıyor mu? Tekrar form mu doldurmamız gerek?

prenzlauerberg
10.Nisan.2019, 13:14
Bu arada kurulda CRM için doldurduğumuz form kullanılmıyor mu? Tekrar form mu doldurmamız gerek?

kuruldan önce ayrı bir form gönderilecek. onu dolduruyorsunuz. ancak crm formu gibi detaylı açık uçlu sorular yok

yvzd
10.Nisan.2019, 14:06
iş başvuru formu ve ön kayıt formu geldi bana bir tek başka bir form yok değil mi üstadım ?

prenzlauerberg
10.Nisan.2019, 14:27
iş başvuru formu ve ön kayıt formu geldi bana bir tek başka bir form yok değil mi üstadım ?

doğrudur başka form yok değişmediyse. kurulda başarılar

atigol
30.Nisan.2019, 11:06
24 Nisan'da aldığım olumlu cevabı sorası bugün sağlık raporunu onaylattım ve filo bekleme aşamasına geçtim. Süreçteki bütün arkadaşlara başarılar.

twingo89
30.Nisan.2019, 14:41
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Benim de çekincem ingilizce. Umarım olumlu sonuç alıp filodaki yerinizi en yakın zamanda alırsınız. Benim size sorum boy kilo ölçümünü ne zaman yaptılar? ve bilgisi olan arkadaşlara soruyorum. BMI ye göre 1-2 kilo fazla çıkma durumunda ne yapılıyor .

atigol
30.Nisan.2019, 15:46
Ben başvurduğum zaman dlr öncesi yapılıyordu boy-kilo ölçümü ama mevcutta kurul mülakatı öncesi yapılıyor. Diğer sorunun cevabını bilmiyorum, teşekkürler bu arada

Musashy
13.Mayıs.2019, 13:02
Eğer 20-30 bandının üstünden veya altında kalırsanız sizi mülakata almıyorlar ve sonraki bir zaman planlama yapıyorlar.