PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ocak 2019 / Kurul İzlenimlerim

April-24
28.Ocak.2019, 13:20
Merhaba,

Kısaca kurul mülakatı hazırlıklarımdan ve mülakat tecrübemden bahsetmek istiyorum. Şimdiye kadar sürecin tüm aşamalarında paylaşım yapan arkadaşlara teşekkür ederim. :)

Benim hazırlığım havacılık motivasyonumu attırmak ve THY'yi daha iyi tanımak üzereydi.

Motivasyon amaçlı uzun saatler Prepar3D simulasyonunda PMDG B777 ile uçtum. Anlayamadığım ve merak ettiğim durumları not alıp internette araştırırak teknik havacılık bilgimi de geliştirmeye çalıştım.

CRM'de hazırladığım notlarımı arada tekrar ettim. Nasıl olsa geçtim diyip CRM kaynaklarınızı atmamanızı tavsiye ederim.

THY için genel filo bilgisi, faaliyet raporları ve THY sitesindeki hakkında kısmında bulunan tüm bilgileri inceledim. Bulutların üstüne tırmanırken ve yüksek irtifa kitaplarını okudum.

Günlük accident ve incident takibi için Aviation Herald,
Teknik havacılık kaynağı olarak Skybrary, Aviation 101 - Canvas
Tam uçuş videoları için Air-Clips,
Global havacılık haberleri için Flying Mag ve Ain Online,
Yurtiçi havacılık haberleri için Airport Haber ve Kokpit Aero,
Kaliteli havacılık quizleri ve bilgileri için Bold Method sitelerini takip ettim.

Mülakat aslında WinRAR'dan geçmiş bir CRM diyebilirim. Tabii o kadar psikoloji odaklı değil. Temel amaç neden pilot olmak istediğinize dair samimi ve yeterli bir cevap duymak. CRM'de de dediğim gibi yalan ve ezberi fark edebilecek yetkinlikte insanlar oturuyor karşınızda. O yüzden hiç o düşüncelere girmeyin. Bunun yanında samimiyet ve laubaliliği de karıştırmayınız.

Sorular CRM ve diğer Kurul tecrübelerinde paylaşılan klasik sorulardı. O yüzden paylaşmaya gerek görmüyorum.

Benim neden pilotluk sorusuna cevabım biraz duygusal biraz profesyonel bir karışımdı. Yani pilotluk bana ne katacak ve ben pilot olursam THY'ye ne katacağım sorusunu özetleyen bir cevap gibiydi.

Elbette heyecan sebebiyle bazı şeyler karışabiliyor ve istenildiği gibi iletilemeyebiliyor. Şuanki tek endişem zaten mülakat anında nasıl davrandığımı tam hatırlayamıyorum. Yani kaptırmışım kendimi sanırım. Umarım hazırlığımı ve pilotluk isteğimi doğru bir şekilde yansıtabilmişimdir.

Kurulum bir kaptan, ve iki İK görevlisi tarafından yapıldı. Genç İK gayet sempatik ve heyecanınızı azaltmaya çalışan biriydi. Daha tecrübeli olan İK mükemmel İngilizce konuşuyor. Benim mülakatımda 5 dk kadar İngilizce konuştuk. Çok profesyonel bir ortam vardı. Kaptanım da tam bir kaptandı yani hedefimdeki kaptan pilot diyebilirim. :)

Benim aklımı karıştıran mülakatın nötr geçmesiydi. Köşeye sıkıştırma çabası da olmadı, babacan davranma durumu da olmadı. Ben anlattım onlar dinledi. :)

Mülakatım 20 dk kadar sürdü. Teknik sorum biraz ilginçti çünkü kaptanım kendisine sormamı istedi. B777 kaptanı olduğunu belirtince hem sevindim hem de heyecanlandım. Kendisine B777 ile ilgili en çok merak ettiğim konuyu sormamı istedi. Bunun dışında bir kısaltma sordu fakat hiç duymamıştım. Bilmiyorum dedim.

Telefondan yazdığım için genel hatları bu şekilde belirtebildim. Merak ettiğiniz bir kısım varsa seve seve cevaplarım. İnşallah herkes gönlündekine ulaşır. :)

Sem91
28.Ocak.2019, 13:40
Hakkınızda hayırlı olan bir sonuç alırsınız inş ama bana gayette olumlu olucakmı gibi geliyor. :)

April-24
28.Ocak.2019, 14:00
@sem91 teşekkürler, inşallah. Size de başarılar dilerim. :)

artwin
28.Ocak.2019, 15:31
Hayirlisi olsun hocam, sordukları kısaltma neydi acaba? En azında 777 ozelinde mi yoksa baska bir konu hakkında mi hatirlayabiliyor musunuz?

akdemirbora
28.Ocak.2019, 15:38
Hayırlısı olsun :) İngilizce konuştuğunuz kısım daha çok teknik miydi yoksa sizi tanımaya mı çalıştırlar?

mrstalker
28.Ocak.2019, 15:49
Tebrikler, umarım sonuç olumlu olacak

April-24
28.Ocak.2019, 15:51
Hayirlisi olsun hocam, sordukları kısaltma neydi acaba? En azında 777 ozelinde mi yoksa baska bir konu hakkında mi hatirlayabiliyor musunuz?

Kısaltmayı hatırlamıyorum. Bilmediğim için de ne hakkında olduğunu kestiremiyorum. X nedir açıklayabilir misin şeklinde geldi soru.

April-24
28.Ocak.2019, 15:54
Hayırlısı olsun :) İngilizce konuştuğunuz kısım daha çok teknik miydi yoksa sizi tanımaya mı çalıştırlar?

1 yıl Polonya'da yaşadım. Bunun üzerine kısa, keyifli bir sohbet geçirdik. Teknik sorular Türkçeydi.

April-24
28.Ocak.2019, 15:55
Tebrikler, umarım sonuç olumlu olacak

İnşallah, teşekkürler. Size de eğitimde başarılar dilerim. :)

Zekology
30.Ocak.2019, 17:37
1 yıl Polonya'da yaşadım. Bunun üzerine kısa, keyifli bir sohbet geçirdik. Teknik sorular Türkçeydi.

Şimdiden tebrik ederim. İnşallah en kısa sürede olumlu bir geridönüş alırsınız ki, öyle gibi gözüküyor. :) Ben de 3 sene Polonya'da yaşadım. İnşallah ben de sizin gibi o aşamaya gelebilirim de anlatmak istediklerimi aktarabilirim onlara.

Başarılar tekrardan.

April-24
30.Ocak.2019, 18:03
İnşallah teşekkürler :) Size de başarılar dilerim :)

April-24
04.Şubat.2019, 08:06
Arkadaşlar sonucum olumlu geldi çok şükür. :)

Ozgurozdemir
04.Şubat.2019, 08:34
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun ve tebrik ederim.
umarım sağlık raporu konusunda da bir sıkıntı çıkmaz, bundan sonraki eğitim ve meslek yaşamınızda başarılar dilerim. darısı başımıza :)

çipura
04.Şubat.2019, 08:37
Tebrik ederim.
Hayırlı olsun.
Eğitimde başarılar dilerim..

April-24
04.Şubat.2019, 08:41
İnşallah, teşekkür ederim. :)

Garrus Vakarian
04.Şubat.2019, 08:49
Tebrikler. Bundan sonrası için de başarılar dilerim.

Kurul mülakatına ayın kaçında girmiştiniz acaba, konuyu açma tarihinde mi?

April-24
04.Şubat.2019, 09:10
Hayır hocam ama sonuç 3 haftada geldi.

Garrus Vakarian
04.Şubat.2019, 09:14
Anladım, teşekkür ederim. Konu tarihinizi geçen hafta görünce kendim de o hafta kurul mülakatına girmiş olduğum için heyecanlandım bu kadar çabuk mu geldi diye.

Tekrardan başarılar dilerim.

dlturksharky
04.Şubat.2019, 10:19
Tebrik ederim. Yeni mesleki yaşantınızda başarılar dilerim.

April-24
04.Şubat.2019, 12:34
Teşekkür ederim inşallah sağlık raporumu da alırsam. :)

April-24
08.Şubat.2019, 15:57
Arkadaşlar çok şükür sağlık raporumu sorunsuz aldım. İnşallah bu güzel duygu mesleği gönülden arzulayan herkese nasip olur. İlerleyen süreçte filo planlama bekleyeceğim. Sürecimde emeği geçen, yardımcı olan herkese kucak dolusu teşekkür ediyorum. İnşallah sürece beraber hazırlandığımız ama ufak bir ara veren sevgili arkadaşlarım da en kısa sürede bu güzel duyguları yaşayacaktır. Herkese başarılar. :)

akdemirbora
13.Şubat.2019, 09:02
Arkadaşlar çok şükür sağlık raporumu sorunsuz aldım. İnşallah bu güzel duygu mesleği gönülden arzulayan herkese nasip olur. İlerleyen süreçte filo planlama bekleyeceğim. Sürecimde emeği geçen, yardımcı olan herkese kucak dolusu teşekkür ediyorum. İnşallah sürece beraber hazırlandığımız ama ufak bir ara veren sevgili arkadaşlarım da en kısa sürede bu güzel duyguları yaşayacaktır. Herkese başarılar. :)

Tebrikler, hayatında başarılar :)

Khazab
13.Şubat.2019, 10:05
Tebrikler. Meslek hayatında başarılar dilerim.

April-24
13.Şubat.2019, 20:53
Teşekkürler size de başarılar. :)

Erguvan_
14.Şubat.2019, 09:39
Arkadaşlar çok şükür sağlık raporumu sorunsuz aldım. İnşallah bu güzel duygu mesleği gönülden arzulayan herkese nasip olur. İlerleyen süreçte filo planlama bekleyeceğim. Sürecimde emeği geçen, yardımcı olan herkese kucak dolusu teşekkür ediyorum. İnşallah sürece beraber hazırlandığımız ama ufak bir ara veren sevgili arkadaşlarım da en kısa sürede bu güzel duyguları yaşayacaktır. Herkese başarılar.

Tebrik ederim :) Akademide de başarılar dilerim.

Umarım gecikmeli de olsa arana katılırız :)