PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kurul Mülakatı Tecrübem (Olumlu)

nickneyin
22.Ocak.2019, 16:46
Merhaba arkadaşlar,
2018 Aralık ayında girdiğim THY Kurul Mülakatı olumlu sonuçlandı ve filo planlama aşamasına geçtim. Buradan öğrendiklerimin çok faydası olduğunu düşündüğüm için bir nevi borcumu ödemek adına tecrübemi ve görüşme esnasında neler yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım:

Kurulun Aradığı Özellikler ve Beklentileri:

Temel olarak herhangi bir şirketin iş görüşmesi ile benzerlikleri olsa da, kurulun adaylardan bekledikleri ve yapılacak işin özelliği nedeniyle daha kapsamlı bir görüşme bizleri bekliyor. Adayın bir pilotta olması gereken özellikleri taşıdığını ve eksik olan yanların geliştirilebileceğini karşı tarafa hissettirebilmesi şart. Bunun için gerekenler:

Stres Yönetimi: Böyle bir görüşmede hiç stres olmamasının mümkün olmayacağının herkes farkında. Üstelik stres dozunda olursa, kandaki adrenalinin artması algının açılması ve reflekslerin güçlenmesine sebep olacağından olumlu bile olur. Burada önemli olan stresin paniğe yol açmaması. Dolayısıyla strese girmemek için kendinizi zorlamayın. Tam tersi strese girdikten sonra bunu avantaja nasıl çevireceğinize odaklanın. Stresli durumlarda vücudunuzun nasıl tepki verdiğini iyice anlayın ve başa çıkma metotlarınızı belirleyin.

Temel Havacılık Bilgisi: Binlerce aday arasından seçilecek kişilerin havacılık konusunda ilgisi ve temel düzeyde bilgi sahibi olması bekleniyor. Ama bu her konuya hakim olmanız ya da her soruyu doğru cevaplamanız anlamına gelmez. Mülakat esnasında özellikle bilemeyeceğiniz hatta doğru cevabı olmayan teknik sorular bile sorulacaktır. Burada beklenen, adayın sahip olduğu bilgilerle nasıl analiz yapabildiğini göstermesi ve bilmediği konularda bilmiyorum diyecek kadar kendisinin farkında olmasıdır. Hakim olmadığınız bir konuda fikir yürütmekten ya da konuyu dallandırıp budaklandırmaktan kaçının. Doğru cevabı bilmek zorunda değilsiniz ama bilmediğinizin farkında olduğunuzu ve öğrenmeye açık olduğunuzu hissettirmeniz gerekir

Pozitiflik: Sonuç olarak seçilmeniz halinde bu insanların iş arkadaşı olacaksınız ve kimse etrafında negatif insanlar olsun istemez. Gülümsemenin gücünü kullanın. Gülümsemek hem kendinizi hem de karşınızdakini rahatlatır.

Rahatlık: Bu konu çok ince bir çizgi arkadaşlar. Rahat görünebilmek için gereksiz geniş davranmak olumsuz bir etki bırakır. Siz yeteri kadar hazırlanırsanız zaten strese girecek bir durum olmayacağını göreceksiniz. Forumda diğer arkadaşların bahsettiği sorular hakkında ben olsam nasıl cevap verirdim diye düşünün ve ön hazırlık yapın. Zaman zaman kendi kendinize şu soruları sorun ve cevaplayın.

Ben niye bu işi istiyorum?
Bir pilotta olması gereken özellikler neler? Bunların hangileri bende var?
Bu işin zorlukları neler? Bu zorlukların altından nasıl kalkabilirim?
Geçmişte strese girdiğim, proaktif davranarak bir sorunu oluşmadan engellediğim, liderlik yaptığım durumlar var mı? Kendi hayatımdan nasıl örnek verebilirim?
Mevcut işimi neden bırakmak istiyorum?
Madem pilot olmayı istiyordum, neden bununla ilgili bir üniversiteye gitmedim?
Güçlü ve zayıf yönlerim neler? Zayıf yönlerimi geliştirmek için neler yapıyorum?

Kurul, CRM ekibine benzer şekilde hemen hemen her konu ile ilgili kendi hayatınızdan somut örnekler vermenizi istiyor. Bu örnekleri kafanızda önceden oluşturun.
İngilizcenizi muhakkak geliştirin. Konuşma konusunda kafanızda soru işareti olmasın

Kendi tecrübemden iki örnek vereyim.

Hangi kaynakları takip ediyorsun diye sorduklarında cevabım, Türkçe kaynakları yeterli bulmadığımı ve yurtdışında yayınlanan bazı havacılık dergilerini takip ettiğimi söyledim. İK yetkilisinin yüzündeki "İşte bu, en sonunda aradığımız cevabı veren biri oldu" ifadesini gördüm.

Kaptan pilot görüşün sıfıra yakın olduğu bir ortamda nasıl uçarsın diye sordu. Cevap verirken uçuş enstrümanlarını kullanırım diyecekken ILS i kullanırım dedim. Kaptan pilot da beni düzeltti ve Instrument kelimesini karıştırdığımı söyledi. Ben de "Haklısınız. Kendimi doğru ifade edemedim" dedim. Kaptan pilot bu cümleyi söyleyebilmiş olmamın çok önemli olduğunu söyledi.

Bütün bunlar bugüne kadar girdiğim onlarca iş görüşmesinden süzerek buraya gelmiş bilgilerdir arkadaşlar. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim. Herkese başarılar. Umarım hiçbirimizin emekleri boşa gitmez.

GeleceginPilotu
22.Ocak.2019, 18:05
Tebrik ederim hocam.

Hayatınız boyunca hep böyle güzel başarılarınız olur inşallah :)

Ctulhu
22.Ocak.2019, 18:59
Tebrikler hocam adınıza çok sevindim, umarım bu mutluluğu biz de tadabiliriz :) . Bu bahsettiğiniz yurt dışı havacılık kaynaklarından bahsedebilirseniz sevinirim.

nickneyin
22.Ocak.2019, 19:16
Benim takip ettiğim yayınlar:

http://aviationweek.com/aviation-week-space-technology
https://www.flyingmag.com/
https://www.ainonline.com/
http://atwonline.com/
https://www.avweb.com/
https://www.flightglobal.com/
https://airlines.iata.org/

Ekyqnc
22.Ocak.2019, 20:44
Çok tebrik ediyorum, başarınızın meslek hayatı boyunca devamını dilerim. Benim de oturma düzeni ile ilgili bir sorum olacaktı. Hem CRM hem Kurul mülakatında nasıl bir oturma düzeni vardı? Karşınızda kaç kişi vardı ve aranızdaki tahmini mesafe ne kadardı? Bu düzenin mülakatın içeriği kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Tekrar tebrikler, yolunuz açık olsun.

Cashfloyd
22.Ocak.2019, 20:45
Hayırlı olsun, tebrik ederim. Mülakat kaç dakika sürdü ve kaç dakikası ingilizce yürütüldü acaba?

[gorki]
23.Ocak.2019, 08:36
Tebrik ederim akademide başarılar.

mtunc
23.Ocak.2019, 09:30
Hocam tebrikler, kurul tarihinizi söyleyebilir misiniz rica etsem? Filo olarak da İstanbul'u mu seçtiniz yoksa diğer illerden birisi miydi tercihiniz?

Akademide başarılar :)

nickneyin
23.Ocak.2019, 10:57
Çok tebrik ediyorum, başarınızın meslek hayatı boyunca devamını dilerim. Benim de oturma düzeni ile ilgili bir sorum olacaktı. Hem CRM hem Kurul mülakatında nasıl bir oturma düzeni vardı? Karşınızda kaç kişi vardı ve aranızdaki tahmini mesafe ne kadardı? Bu düzenin mülakatın içeriği kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Tekrar tebrikler, yolunuz açık olsun.

Hem CRM hem de kurul mülakatında küçük denilebilecek bir toplantı masasında karşılıklı oturuyorsunuz. CRM de karşınızda iki uzman psikolog var. Kurul mülakatında İnsan Kaynaklarından iki kişi + 1 Kaptan Pilot var. İnsan kaynakları görevlilerinin biri nispeten daha genç. Genelde gözlem yapıp notlar alıyor ve nadiren soru soruyor. Pilot da genelde teknik konularda sorular yöneltiyor. Masada karşılıklı sohbet havasında oturuyorsunuz.

Her iki görüşme de atmosfer olarak pozitif geçiyor. Karşınızda insanlar kesinlikle art niyetli değil ve size yardımcı olmak için gerçekten çaba sarfediyorlar. Ortam hiç gergin değil ve sizi rahatlatmak için gerçekten her şeyi yapıyorlar. Bu sayede dış etkilerin minimuma indiği bir ortamda yalnızca kendi bilgi, beceri ve iç dünyanıza odaklanabiliyorsunuz.

nickneyin
23.Ocak.2019, 11:02
Benim ve aynı seansta girdiğimiz diğer üç arkadaşımın yaklaşık 25-30 dk sürdü. Zaman tutmadım ama sanırım 10 dk civarı İngilizce sürmüştür.

Süre konusu her görüşme özelinde değişecektir. İş görüşmelerinde masanın diğer tarafında da oturmuş biri olarak söyleyebilirim ki, görüşmenin uzun ya da kısa olmasının sonuç üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz. İngilizcesi iyi olan bir adayla uzun uzun konuşmanın bir anlamı yok. Tam tersi, biraz bocalayan bir adaya biraz daha şans vermek adına daha uzun konuşulabilir. Bu konuya çok takılmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.

nickneyin
23.Ocak.2019, 11:03
Teşekkürler. Darısı hepimizin başına

nickneyin
23.Ocak.2019, 11:06
Hocam tebrikler, kurul tarihinizi söyleyebilir misiniz rica etsem? Filo olarak da İstanbul'u mu seçtiniz yoksa diğer illerden birisi miydi tercihiniz?

Akademide başarılar :)

Kurul tarihimi söylemeyeyim. Aralık ayındaydı ve sonucun açıklanması üç haftadan biraz daha uzun sürdü. Ben eş durumundan İstanbul olmasını istedim ama nasıl planlanır bilemiyorum.

mtunc
23.Ocak.2019, 12:43
Kurul tarihimi söylemeyeyim. Aralık ayındaydı ve sonucun açıklanması üç haftadan biraz daha uzun sürdü. Ben eş durumundan İstanbul olmasını istedim ama nasıl planlanır bilemiyorum.

Yaklaşık olarak aynı zamanda girmişiz o halde kurula. Teşekkürler.

mahzal
23.Ocak.2019, 21:31
Eline sağlık hocam, tebrikler.
Eğitimde bol şanslar. (:

Ozz737
05.Mart.2019, 19:13
Kafama takılan her şeyi kısa ve net bir şekilde çözüme ulaştıran paylaşım.. Emeğin için sonsuz teşekkürler. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu uzun bir uçuculuk hayatı diliyorum.

prenzlauerberg
05.Mart.2019, 23:11
tebrik ederim, eğitimde başarılar.
güzel tavsiyeler :thumbsup: