PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aralık 2018 Kurul Mülakatı

neosicilian
09.Ocak.2019, 13:11
selam arkadaşlar,

Bir hayli zaman oldu ama taslak olarak başladığım tecrübeyi anca tamamlayabildim. İş hayatım biraz yoğun vakit buldukça toparlıyorum. Kurulla ilgili tecrübe maalesef az. Umarım yazımın size de faydası olur.

CRM'de de yaptığım gibi sonuç belli olmadan yazmak istedim, hayırlısı diyelim...

Saat 08:30 gibi gittim. Diğer 3 arkadaş benden önce bekliyorlardı. Hepsi de Ankaralıydı. Buraları okuyorlarsa selam olsun hepsine. Gerçekten onlarla sohbet etmek ve tanışmak harikaydı.

İK'cı bir arkadaş gelip önce kısa bir bilgilendirme yaptı. El sıkışmanıza gerek yok, bu tarz şeyler için forumda falan yanlış yönlendirmeler oluyor gibi şeyler söyledi.
Mülakata ikinci olarak girdim. Genelde rahat bir tipim. Daha önce çalıştığım şirkette de şimdi çalıştığım şirkette de COO mertebesine kadar sunum yaptım ama heyecansız olduğum anlamına gelmesin. Özellikle daha toy mühendisken karşımda onlarca yöneticinin olduğu konferansta sesimin titrediği suratımın kırmızı kazağımdan hallice olduğu çok an yaşadım. Yer yarılsa da içine girsem dediğim an bile oldu (bunu crm de anlattım) . O yüzden heyecan sizi hemen paniğe sürüklemesin. Heyecan iyidir. Hevesinizi de gösterir.

Odaya girer girmez moderatör İK'cı aynen şunu söyledi. "uzun zamandır senin kadar güler yüzlü biri girmedi" . kendimi gerçekten iyi hissetmiştim. rahatlatmaya da çalışıyor olabilir ama bunları duymak yine de güzel. aynı şeyi iş arkadaşlarım da söyler. gergin biri sayılmam ve rahat tavırlarım bazen "gevşek" olarak da nitelendirilir. (bunu da crm de anlattım)

Gerçekten sohbet ettik ve çok rahat bir konuşma oldu. Okul hayatım, ailem hakkında konuştuk. Satranç kariyerimden bahsettim (mükemmel bir sporcu olduğum anlaşılmasın sadece 25 yıldır emek verdiğim ve yurtiçi-yurtdışı çok turnuva oynadım), çok fazla zaman ayıramadığımı ama şu sıralar öğrenci yetiştirdiğimi, çalıştığım şirketlerde kulüp kurduğumu ve öğrenciyken de üniversitede kulübün başkanlığını yaptığımı ve ara ara hobi olarak turnuvalarda oynadığımı söyledim. Bu arada aralarında satranç konuşmaya başladılar kendi hayatlarından örnekler verdiler. Bana ne kattığını sordular. Ben de örneklendirirken askerde de işime yaradığını söylemiştim çünkü kısa dönem askerliğin yarısı satranç turnuvalarıyla geçti. Ne işine yaradı askerde anlatır mısın? dediler ben de uzun olur ama anlatabilirim dedim. Memnun oluruz dediler. Başladım anlatmaya...

Ben anlatırken, o sırada Batman nerede? diye sordular. Biraz afalladım ama doğru cevap verdiğimi düşündüm. Sonra bu soruyu bekliyor muydun diye sordu diğer İK'cı. Ben de CRM'de de sorulduğunu söyledim.

Başka hobilerimi sordular onları da söyledim yerel bir gazetede spor hikayelerinin olduğu köşe yazıları yazdığımdan bahsettim, yol bisikletinden bahsedince Tour de France'i bu sene kim kazandı? diye sordular. (Vay be dedim içimden, karşımdaki ön flört aşamasında olduğum biri olsa birazdan evlenme teklif ederdim, sevdiğim her şey hakkında konuşabiliyorum çok uzun bir süre sonra)

Neyse fazla dağıtmayayım, takip ettiğim yayınları sordular. Söyledim. Size de önereyim. Airline Pilot Guy ve Aviation International News podcastleri.. Spotify da var ve İngilizce pratik açısından da bence mükemmel. özellikle kazalar ve güncel konular hakkında konuşmalar güzel bilgiler katıyor. APG haftada genelde iki program yapıyor ve her program neredeyse iki saat sürüyor ayrıca emekli pilot, doktor ve psikolog konukları da oluyor bazen. Bu arada Mentaur, Joe falan 1 dk dahi seyretmedim. Onlara da söyledim hatta gülüştüler. Gerçekçi olmak önemli bence. Son haftaları İşten eve, evden işe giderken serviste ya da araba podcast dinleyerek ya da uçak kazası belgeseli izleyerek geçirdim sayılır. bir de şu kısa diyaloğu yazmak istedim

İK:Kuralları esnetir misin?

Ben:Kesinlikle evet.

İK: Nasıl yani? %&!*?! (ifadesi aynen böyleydi)

Ben: Yurtdışında da çok araba kullanıyorum, isterseniz şimdi kısa bir tura çıkalım. ilk döner kavşakta kurallara uyan herkes kaza yapar. dünyanın her yerinde döner kavşakta dönen aracın geçiş üstünlüğü vardır türkiye hariç. eğer döner kavşakta yol benim diye devam ederseniz kaza yaparsınız. kuralları esnetmiyorum diyen yalan söyler bu ülkede.

Bunun üzerine Pilotta olması gereken özellikleri sorup topu kaptana attılar.

Kaptanla en fazla 2-3 dk lık yüzeysel ve teknik olmayan bir İngilizce ve 5-6 dk kadar türkçe konuşma oldu ve bitirdiler.

neden pilot olmak istiyorsun üzerinde fazlaca durdu ve sıkıştırdı. benim nedenlerim çok netti umarım başarılı da açıklayabilmişimdir kendimi.

Teşekkür edip ayrıldım.

İş hayatım epey yoğun geçiyor bazen günde 15-16 saatlere çıkıyorum gece yarısı çalan telefonlar, hafta sonu vs. iş whatsapp grupları anamı ağlatıyor desem yalan olmaz. hatta pilotların çalışma esnekliğine uyum sağlayabilir misin? dediklerinde güldüm. günde 3-4 saat uykuyla ve gece çalan telefonlara rağmen sabah 6 da kalkıp çok işe gittim. "pilotlarda da bazen bu olabilir" dediler. pilotların çalıştığı aylık saati ben iki haftada çalışıyorum bazen dedim. çok pilot arkadaşım var ve hepsi benden mutlu dedim. tatmin olduklarını düşünüyorum.

Yine uzun oldu galiba, imla hatalarına dikkat etmeye çalışırım genelde ama yine de varsa ve sürç-i lisan ettiysem affola. umarım hepimiz için hayırlısı olur.

deferans
09.Ocak.2019, 14:31
sonuç olumlu mu peki hocam?

neosicilian
09.Ocak.2019, 14:35
henüz belli değil, belli olmadan yazmak istedim daha objektif olur kanısındayım.

deferans
09.Ocak.2019, 14:48
pardon, o paragrafı isteMEdim şeklinde okumuşum. Paylaştığınız için teşekkürler umarım olumlu olur.

art_avi
09.Ocak.2019, 15:04
Geçmiş olsun hocam bence genel olarak iyi geçmiş.
Özellikle de "Kesinlikle esnetirim" cevabınız içten olmuş gerçekten.
İnşallah olumlu gelir sonucunuz.
Hayırlısı olsun.

neosicilian
09.Ocak.2019, 15:09
Hayırlısı olsun.

teşekkürler, size de başarılar dilerim.

Gagisan
09.Ocak.2019, 15:12
Merhaba,

Sanırım güzel ve keyifli bir mülakat olmuş. Şimdiden başarılar dilerim size. Umarım istediğiniz gibi olumlu sonuçların.
"Hangi kaynakları takip ediyorsunuz?" sorunusuna Mentour Pilot veya Captain Joe gibi cevaplar fazlaca klişeleşmiş görünüyor.
Siz de bu kaynakları kullanmadığınızı belirttiğinizde ortamda alaycı bir gülüşme olmuş gibi geldi bana.
Sizce de öyle mi? Burda önemi olan farklı kaynaklar kullanmak mıdır? Yoksa kendinizi herhangi bir kaynaktan beslemek yeterli midir?
Ben açıkçası klasik bir çok kişinin kullandığı kaynakları kullanıyorum . Onun dışında öğrenmek istediğim birşey için google zaten başlı başına bir kaynak aslında.
Bu durum kurulu tatmin etmiyor mu acaba?

Sem91
09.Ocak.2019, 15:12
Hocam hayırlısı olsun öncelikle ama ben olumlu sonuçlanıcakmış gibi bir izlenime kapıldım açıkçası.

seyhano
09.Ocak.2019, 15:14
samimi paylaşımınız için teşekkür ederiz.
okurken bile tebessüm ettim, orada da tebessüm ettirmeyi başarmışsınız.
Hep böyle pozitif olun inşallah, sonucun olumlu olmasını temenni ediyorum, her şey gönlünüzce olsun...

neosicilian
09.Ocak.2019, 15:18
Merhaba,

Sanırım güzel ve keyifli bir mülakat olmuş. Şimdiden başarılar dilerim size. Umarım istediğiniz gibi olumlu sonuçların.
"Hangi kaynakları takip ediyorsunuz?" sorunusuna Mentour Pilot veya Captain Joe gibi cevaplar fazlaca klişeleşmiş görünüyor.
Siz de bu kaynakları kullanmadığınızı belirttiğinizde ortamda alaycı bir gülüşme olmuş gibi geldi bana.
Sizce de öyle mi? Burda önemi olan farklı kaynaklar kullanmak mıdır? Yoksa kendinizi herhangi bir kaynaktan beslemek yeterli midir?
Ben açıkçası klasik bir çok kişinin kullandığı kaynakları kullanıyorum . Onun dışında öğrenmek istediğim birşey için google zaten başlı başına bir kaynak aslında.

Açıkçası izlemekten ziyade dinlemeyi tercih ettim çünkü işe gidip gelirken podcast dinlemek daha cazip ve daha az yorucu. crm sonrası ielts için de faydalı oldu. alaycı olduğunu düşünmüyorum, sadece o cevapları çok duymuşlardır o yüzden ama ben orijinal olma çabası içinde değildim.
bence ne kadar çok kaynak o kadar iyi. her dinlediğiniz izlediğiniz okuduğunuz şeyden bilgi alırsınız. daha fazla zamanım olsaydı mentaur ve Joe'yu da izlerdim muhakkak.

mesela spotify'da ayrıca ready for take off kanalı var. fly by wire ' da 2008 Qantas kazasını anlatıyor. önce dinleyip sonra belgeseli izledim neyi ne kadar anladığımı da ölçmüş oldum. tabii bunlar naçizane tavsiyelerim.

temennileriniz için teşekkürler.

belugaxl
09.Ocak.2019, 15:56
Merhaba,

kendimizi farklı olmaya zorlamamızın iyi bir şey olup olmadığı tartışılır açıkçası, kendileri de her gelene deniz nerede, pist nerede, şu il nerede diye aynı soruları sorup duruyorlar. crm için bekleme salonuna gittiğimde millet programlanmış gibi koltukları sayıyor, haritaları açıp sağa sola dönüp pistlere bakıyordu.
bu kaynaklar bence gayet iyi ve havacılığı sevdiren kaynaklar, görsel olarak anlatımları da daha akılda yer edici olmasını sağlıyor.
tabi ki bunlardan başka da kaynak söylememiz iyi olur ama bunları söyledik diye burun kıvırıyorlarsa işimiz var hakikaten.

pesEtmekYok
09.Ocak.2019, 16:16
ben, hobilerime satranç oynuyorum dediğimde; lafı ağzıma tepercesine " takım oyunlarından bahset bana " diye bir cevap almıştım.

neosicilian
09.Ocak.2019, 16:24
kendimizi farklı olmaya zorlamamızın iyi bir şey olup olmadığı tartışılır açıkçası, kendileri de her gelene deniz nerede, pist nerede, şu il nerede diye aynı soruları sorup duruyorlar. crm için bekleme salonuna gittiğimde millet programlanmış gibi koltukları sayıyor, haritaları açıp sağa sola dönüp pistlere bakıyordu.
bu kaynaklar bence gayet iyi ve havacılığı sevdiren kaynaklar, görsel olarak anlatımları da daha akılda yer edici olmasını sağlıyor.
tabi ki bunlardan başka da kaynak söylememiz iyi olur ama bunları söyledik diye burun kıvırıyorlarsa işimiz var hakikaten.

bence de iş motivasyonunu göstermek önemli. ne kadar farklı kaynaktan ne kadar çok şey öğrenirsek kardır.

neosicilian
09.Ocak.2019, 16:27
ben, hobilerime satranç oynuyorum dediğimde; lafı ağzıma tepercesine " takım oyunlarından bahset bana " diye bir cevap almıştım.

enteresan olmuş, ama satranç aynı zamanda bir takım oyunudur da. yıllardır liglerde oynuyorum. son maçlarda küme düşecek/şampiyon olacak takımın, son masasının maçını bütün takımın beklediğini ve yaşanan stresi heyecanı pek çok kez deneyimledim.

kontra yapabilirmişsiniz aslında. satranç sadece bireysel bir spor değildir.

akdemirbora
09.Ocak.2019, 16:32
Hayırlısı olsun.

Merhaba, öncelikle neosicilian 'a bu detaylı tecrübe yazısı için teşekkürler umarım olumlu gelir. :)

Ben "Kesinlikle esnetirim" kalıbının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bence orada tuzağa düşürülmüş.
Tabii ki herkes kuralları esnetebilir, fakat havacılık kuralları isteğe göre esnetilemez. Bu bir çok kaynakta da böyle geçmekte.

neosicilian
09.Ocak.2019, 16:38
Merhaba, öncelikle neosicilian 'a bu detaylı tecrübe yazısı için teşekkürler umarım olumlu gelir. :)

Ben "Kesinlikle esnetirim" kalıbının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bence orada tuzağa düşürülmüş.
Tabii ki herkes kuralları esnetebilir, fakat havacılık kuralları isteğe göre esnetilemez. Bu bir çok kaynakta da böyle geçmekte.

selamlar,
soru havacılıkla alakalı değil ve verdiğim örnek de havacılık örneği değil. soru çok net. kuralları esnetir misiniz? tabii bu benim fikrim.

akdemirbora
09.Ocak.2019, 17:03
selamlar,
soru havacılıkla alakalı değil ve verdiğim örnek de havacılık örneği değil. soru çok net. kuralları esnetir misiniz? tabii bu benim fikrim.

Selam,
Tabii sizin fikriniz. Herkes kendi yorumunu yapabilir.
Mülakatlarda gündelik hayattan sorulan sorular ile bizim pilotluk mesleğine ne kadar uygun olup olmadığımızı anlamaya çalıştıklarını düşünüyorum. Yoksa ne anlamı var ki.

Buna göre bir pilotun ağzından çıkan örneği aşağıdaki linkte 9:15' e alıp inceleyebilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=dTrFUkFkd7Y

pesEtmekYok
09.Ocak.2019, 17:22
Yazım Hatası .

pesEtmekYok
09.Ocak.2019, 17:24
enteresan olmuş, ama satranç aynı zamanda bir takım oyunudur da. yıllardır liglerde oynuyorum. son maçlarda küme düşecek/şampiyon olacak takımın, son masasının maçını bütün takımın beklediğini ve yaşanan stresi heyecanı pek çok kez deneyimledim.

kontra yapabilirmişsiniz aslında. satranç sadece bireysel bir spor değildir.

ben zaten formlara yazmıştım, Konya da düzenlenen, kulüpler şampiyonasına katıldığımı, orada takım olarak oynadığımızı. Adam sanki illa futbol basketbol misali bir şey duymak istiyordu ya da belki de bunu sözlü olarak dile getirmemi istedi.

neosicilian
09.Ocak.2019, 17:31
I
Selam,
Tabii sizin fikriniz. Herkes kendi yorumunu yapabilir.
Mülakatlarda gündelik hayattan sorulan sorular ile bizim pilotluk mesleğine ne kadar uygun olup olmadığımızı anlamaya çalıştıklarını düşünüyorum. Yoksa ne anlamı var ki.

Buna göre bir pilotun ağzından çıkan örneği aşağıdaki linkte 9:15' e alıp inceleyebilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=dTrFUkFkd7Y
Selam,
Siz peki esnetmezdim mi dersiniz?

neosicilian
09.Ocak.2019, 17:38
ben zaten formlara yazmıştım, Konya da düzenlenen, kulüpler şampiyonasına katıldığımı, orada takım olarak oynadığımızı. Adam sanki illa futbol basketbol misali bir şey duymak istiyordu ya da belki de bunu sözlü olarak dile getirmemi istedi.

Kasıtlı yüklenmişler gibi hocam sanki size CRM modunda yürümüş gibi. Ya da gerçekten satrançla alakası yoktu soruyu soranın

akdemirbora
09.Ocak.2019, 17:55
Selam,

Evet, hayati bir durum olmadıkça kuralları esnetmem derdim. Benim içimden böyle geliyor.
Sizinki gerçekten samimi bir yorum olmuş negafit bir dönüşün olacağını düşünmüyorum.
Bizi seçerken bu kritere dikkat ettiklerini belirtmek istedim.

neosicilian
09.Ocak.2019, 17:58
K
Selam,

Evet, hayati bir durum olmadıkça kuralları esnetmem derdim. Benim içimden böyle geliyor.
Sizinki gerçekten samimi bir yorum olmuş negafit bir dönüşün olacağını düşünmüyorum.
Bizi seçerken bu kritere dikkat ettiklerini belirtmek istedim.
Olur da re-test olursa görüşünü almış olmak istedim.geri bildirimin için çok sağol. Yorumunu da düşüneceğim, yolladığın kinki de ilk fırsatta izleyeceğim. Sana da sürecinde başarılar dilerim.

akdemirbora
10.Ocak.2019, 09:59
K
Olur da re-test olursa görüşünü almış olmak istedim.geri bildirimin için çok sağol. Yorumunu da düşüneceğim, yolladığın kinki de ilk fırsatta izleyeceğim. Sana da sürecinde başarılar dilerim.

Umarım re-test e kalmadan geçersin, ben teşekkür ederim :)

neosicilian
17.Ocak.2019, 10:11
Selamlar,

15.01'de olumsuz sonucumu aldım. Tarih/Sonuç Başlığında da paylaşmıştım. Re-Test için tavsiyelerinizi, önerilerinizi bekliyorum.

Herkese sürecinde başarılar.

ddemirozz
04.Nisan.2019, 12:32
Öncelikle geçmiş olsun. Umarım re-test süreciniz olumlu sonuçlanır.Ben kendimce kuralları esnetir misiniz sorusuna daha güzel bir yanıt verebileceğinizi düşündüm .Evet günlük hayatta kuralları mecburen bazen esnetmek zorunda kalıyoruz.Ama kesinlikle esnetirim demeniz kuralları önemsemediğiniz veya kafanıza göre kural esnettiğiniz gibi bir izlenim uyandırdı bende. Havacılık kuralların çok önemli olduğun bir alan hepimizin malumu Kuralları mecburen istemsizce esnetebiliyoruz fakat kuralları esnetmek hoşuma gitmiyor ve mümkün olduğunca esnetmem tarzı bir cevap daha hoş olabilirmiş sanki.

neosicilian
08.Mayıs.2019, 13:12
Öncelikle geçmiş olsun. Umarım re-test süreciniz olumlu sonuçlanır.Ben kendimce kuralları esnetir misiniz sorusuna daha güzel bir yanıt verebileceğinizi düşündüm .Evet günlük hayatta kuralları mecburen bazen esnetmek zorunda kalıyoruz.Ama kesinlikle esnetirim demeniz kuralları önemsemediğiniz veya kafanıza göre kural esnettiğiniz gibi bir izlenim uyandırdı bende. Havacılık kuralların çok önemli olduğun bir alan hepimizin malumu Kuralları mecburen istemsizce esnetebiliyoruz fakat kuralları esnetmek hoşuma gitmiyor ve mümkün olduğunca esnetmem tarzı bir cevap daha hoş olabilirmiş sanki.

selamlar,

geri bildiriminiz için ve dilekleriniz için teşekkürler. umarım sonucunuz olumlu olur.