PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kurul mülakatında iki kez olumsuz alanlar Grubu

anssec
01.Ocak.2019, 16:20
Merhaba arkadaşlar. Aralık ayına son aşama olarak girdiğim kurul mülakatı olumsuz sonuçlandı. Son hakkımdı ve sürecim sonlanmış oldu. Aynı zamanda kurula birlikte girdiğim 3 arkadaşta olumsuz sonuç aldı. Son aşama olarak girdiğimiz kurul mülakatında geçme oranın yüksek olduğunu biliyoruz ve bu yüzden hepimizin olumsuz alması bizim için çok üzücü oldu.

Şikayet etmek ve karşı tarafa suç atmak kolay olur ama bunu tercih etmiyorum(z). Bunun yerine yapabileceklerimize odaklanmak istiyoruz. 2018 yılının başında kurul mülakatından 2 ve CRM' den 2 kez kalanlara yoğun baskı sonucu bir hak daha verildi. Bunların ikisi de ayrı zamanlarda oldu. biz de , bizim gibi durumda olan arkadaşlara ulaşıp bu baskıyı yapmak istiyoruz.

bu durumu yaşayan arkadaşlar bana mesaj ile ulaşabilirler. herkese mutlu yıllar.

rikar
02.Ocak.2019, 10:41
Daha önce güvenlik soruşturmasında sıkıntı yaratabilecek bir haksızlık yaşamış olma ihtimalin var mı?

anssec
02.Ocak.2019, 16:02
böyle bir sorun olacagını sanmıyorum. diğer arkadaşlarda ben de oldukça sıradan insanlardık.

anssec
05.Ocak.2019, 15:35
arkadaşlar özelden mesaj atabilirsiniz yazmıştım ancak yaklaşık 40 mesaj geldi. artık buraya yazarsak daha iyi sonuç alabiliriz diye düşünüyorum.

rtu
05.Ocak.2019, 15:42
Arkadaşlar burayı THY de en az bizim kadar takip ediyor. Böyle durumlarda burada yazmak her zaman daha iyi sonuç verecektir. :)

anssec
05.Ocak.2019, 17:41
aynen öyle. umarım bu konu tutar.

rikar
30.Ocak.2019, 11:38
Yenilen pehlivan güreşe doymazmış

cosinus
30.Ocak.2019, 11:47
Ben de iki olumsuz ile sürece veda ettim.

belongtosky
30.Ocak.2019, 12:55
Biz de 2017'de dlr2'den 1 kez, 2018'de iü'den 1 kez kalanlar olarak hak bekliyoruz hala ve umutlarımız tükeniyor artık.

depp28
30.Ocak.2019, 13:14
arkadaşlar kuruldan kalıp, 2. seferde geçenler için herhangi bir ıstatistik var mi?

Gurogg
30.Ocak.2019, 13:28
istatistigin sana bir faydasi olacak mi? her giren cikanin durumunu kimse bilemeyecegine gore, burada verilen cevaplar da kesin istatistik olmayacak ayrica. hadi diyeli thy bu bilgiyi paylasiyor, 10% civari gecme orani var. motivasyonun dusecek mi?

depp28
30.Ocak.2019, 15:45
arkadaşlar kuruldan kalıp, 2. seferde geçenler için herhangi bir ıstatistik var mi?

istatistigin sana bir faydasi olacak mi? her giren cikanin durumunu kimse bilemeyecegine gore, burada verilen cevaplar da kesin istatistik olmayacak ayrica. hadi diyeli thy bu bilgiyi paylasiyor, 10% civari gecme orani var. motivasyonun dusecek mi?

kimse boşa kürek çekmek istemez, rakamlar önemli, motivasyonu direkt etkiler. belki bilen vardır, 5 kişi biliyorum 3 u 2. de geçti gibi😁

Gurogg
30.Ocak.2019, 16:33
Bu istatistik motivasyonunuzu direkt etkiliyorsa hedeflerinizi gozden gecirmenizi oneririm.

belongtosky
30.Ocak.2019, 16:47
Bence de istatistikler motivasyonunuzu etkilemesin. Mülakatlarda bağıl değerlendirme yapılmıyor yani diğer adayların performansı sizin sonucunuzu etkilemez.

depp28
30.Ocak.2019, 16:57

Bence de istatistikler motivasyonunuzu etkilemesin. Mülakatlarda bağıl değerlendirme yapılmıyor yani diğer adayların performansı sizin sonucunuzu etkilemez.

motivasyonla ilgisini kuramadım, tavsiyen için teşekkürler.

belongtosky
30.Ocak.2019, 17:02
Şu şekilde açıklayayım:

Bazı dönemler oluyor ki kurul ve crm mülakatlarından geçme oranı çok yüksek, bazı dönemlerde de çok düşük. Geçme oranının yüksek ya da düşük olması sizin de başarılı veya başarısız olacağınız anlamına gelmiyor. Hazırsanız, bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız motivasyonunuzu yüksek tutun. Başarılar dilerim.

çipura
12.Şubat.2019, 11:57
TANINMIŞ BAZI ÜNLÜLERİN SÖZLERİ;
Umarım herkes için motive edici olur.

1-Gülümsemenizin dünyayı değiştirmesine izin verin.Fakat dünyanın gülümsemenizi değiştirmesine asla izin vermeyin..
2-Bulunduğunuz yerde ve elinizdekilerle ne yapabilirseniz onu yapın..
3-Eğer gün size gülümsemiyorsa,siz ona gülümseyin..
4-"mutlu olacaksın"dedi hayat,"fakat önce seni güçlendireceğim,"
5-Dünün bugünü fazla tüketmesine izin verme..
6-Pes etme,hala uzanıp yeniden başlayacak zamanın var,gölgelerini kabullen,korkularını göm,yüklerinden kurtul,yeniden uç..
7-Pes etme,hayat böyledir,yolculuğa devam et,hayallerinin peşinden git,zamana saplanıp kalma,enkazı kaldır,gökyüzündeki bulutları dağıt..
8-Pes etme,lütfen boyun eğme,soğuk yaksa ve korku ısırsa bile,güneş kendini saklasa ve rüzgar sessiz olsa bile,ruhunda hala ateş ve düşlerinde hala hayat var..
9-Bir cephede kaybetmek,savaşı toptan kaybetmek değildir.Her gün yeni bir cephedir.Hedeflerimiz ise zafer..
10-Hayatta asıl kaybedenler deneyip başarısız olanlar değil,hiç denemeyenlerdir..
11-Rüzgarı yönlendiremeyiz,fakat yelkenleri ayarlayabiliriz..
12-Hayat elinize iyi kartlar gelmesi değil,tuttuğunuz kartları iyi oynamaktan ibarettir..
13-En büyük ihtişamımız asla düşmemek değil,her düştüğümüzde kalkmaktır.

rikar
19.Şubat.2019, 12:42
Aynen kardeş çok gaza geldim sağolasın

rikar
19.Şubat.2019, 12:43
Ben 2. kez elendiğimde benden başka herkes olumlu sonuç aldı. Bunları biryerden duyuyor musunuz yoksa uyduruyor musunuz anlayamıyorum açıkçası.

anssec
11.Mart.2019, 14:06
crm'den başarısız olan adayları tekrar çağırdılar. https://careers.turkishairlines.com/acik-pozisyonlar/yetistirilmek-uzere-ii-pilot-aday-adaylarinin-dikkatine

umarım kurul içinde böyle bir uygulama yaparlar.

xwing
11.Mart.2019, 14:18
@anssec: Fakat "1 kere DLR-2 ve 1 kere İstanbul Üniversitesi" detayını atlamamak lazım verdiğiniz link bazında.
Bu noktada sormak istiyorum: Acaba geçmişte "2 kere DLR-2" olumsuzu olan adaylara herhangi bir yeni fırsat doğduğu oldu mu? Buradan hareketle, "2 kere İÜ" kapsam dahiline sokulabilme durumunda olabilir mi?

anssec
11.Mart.2019, 19:29
evet olmuştu. geçen sene crm'den başarısız olanlar sürece tekrar dahil edildi.

sorularının cevabını ben veremem malesef.

Emhyr
11.Mart.2019, 22:04
Aynen kardeş çok gaza geldim sağolasın

Ahahhaahhahahahah :)))) 2525

yürüyen_uçak
19.Mart.2019, 17:39
İki kez olumsuz alan arkadaşlar konu ile çok alakalı olmasa da kurula girecek olan ben ve benim gibi diğer arkadaşlara faydalı olacağı için merak edip size sormak istediğim bir nokta var.

Şimdi bir havayolu olarak onlarca uçak siparişi veriyorsunuz ve sektörde de öyle bir pilot açığı var ki kendiniz eğitim akademisi açarak pilot eğitip kendi bünyenizde çalıştıracaksınız ancak bu pilot adaylarını, hem yetenek testlerini hem de psikologlar tarafından yapılan crm testlerini geçmelerine rağmen kurulda eleyerek akademinize almıyorsunuz. Sizce bunun altındaki sebep ne olabilir ?

Yani elinizde hem yetenek hem de crm anlamında uygun bir aday varken kendinizi masanın karşı tarafına koysanız o adayı elemenizin altındaki temel sebep ne olurdu ya da özeleştiri anlamında şu noktalar yüzünden başarısız olmuş olabilirim diyebileceğiniz ve bize vermek istediğiniz tavsiyeler var mıdır ?

xwing
19.Mart.2019, 18:24
"Çok fazla başvuru olması?"
...diye editleyim...

rtu
19.Mart.2019, 18:57
İki kez olumsuz alan arkadaşlar konu ile çok alakalı olmasa da kurula girecek olan ben ve benim gibi diğer arkadaşlara faydalı olacağı için merak edip size sormak istediğim bir nokta var.

Şimdi bir havayolu olarak onlarca uçak siparişi veriyorsunuz ve sektörde de öyle bir pilot açığı var ki kendiniz eğitim akademisi açarak pilot eğitip kendi bünyenizde çalıştıracaksınız ancak bu pilot adaylarını, hem yetenek testlerini hem de psikologlar tarafından yapılan crm testlerini geçmelerine rağmen kurulda eleyerek akademinize almıyorsunuz. Sizce bunun altındaki sebep ne olabilir ?

Yani elinizde hem yetenek hem de crm anlamında uygun bir aday varken kendinizi masanın karşı tarafına koysanız o adayı elemenizin altındaki temel sebep ne olurdu ya da özeleştiri anlamında şu noktalar yüzünden başarısız olmuş olabilirim diyebileceğiniz ve bize vermek istediğiniz tavsiyeler var mıdır ?

Senelerdir forumdan edindiğim bilgi ve deneyimlere göre şunu söylemek mümkün; THY akademi alımlarında lineer bir düzen izlemedi, ihtiyacı olduğunda kriterlerinden taviz verdi ihtiyacı olmadığında ise o taviz verdiği dönemde havada karada kapacağı adamı bir sebepten eledi. Şimdi tekrardan öyle bir dönem yaşıyoruz. 2018 yılı yaz ayları ve hatta sonbahar ortasına kadar kurulda geçme oranı yüksekti. Şimdi ise bir yığılma var ve bunun cezasını yine adaylara kesiyor(kurulda). Şimdi 2 defa kurul sonucu olumsuz alan adaylar üzülmesin(benim de almama ramak kaldı, eğer yoğunluk bitmezse :) ) THY ihtiyacı olduğunda DLR-1 ve CRM parasını ödediği adamları çağırıp öncelik gösterecektir. THY büyük bir kurumdur, basit hatalar yapmaz.

anssec
23.Mart.2019, 12:00
Senelerdir forumdan edindiğim bilgi ve deneyimlere göre şunu söylemek mümkün; THY akademi alımlarında lineer bir düzen izlemedi, ihtiyacı olduğunda kriterlerinden taviz verdi ihtiyacı olmadığında ise o taviz verdiği dönemde havada karada kapacağı adamı bir sebepten eledi. Şimdi tekrardan öyle bir dönem yaşıyoruz. 2018 yılı yaz ayları ve hatta sonbahar ortasına kadar kurulda geçme oranı yüksekti. Şimdi ise bir yığılma var ve bunun cezasını yine adaylara kesiyor(kurulda). Şimdi 2 defa kurul sonucu olumsuz alan adaylar üzülmesin(benim de almama ramak kaldı, eğer yoğunluk bitmezse :) ) THY ihtiyacı olduğunda DLR-1 ve CRM parasını ödediği adamları çağırıp öncelik gösterecektir. THY büyük bir kurumdur, basit hatalar yapmaz.

olayı güzel özetlemişsiniz. Şu anda kurulda katliam var. aralık ortasında giren adaylar olarak bunun öncüleri olduk. Bu hala devam ediyor. Akademiler dolu, bizden önce kurula girip olumlu sonuç alıp eğitim yeri belli olmayanlar var.

aoztari
23.Mart.2019, 13:15

Hocam söylediklerinize katılmakla birlikte kafamda bir soru uyandı. Eğitim yerleri dolu, yığılma var. Aylardır crm tarih secimi bekleyen insanlar var. Peki neden haziran ayında tekrar ilan açacaklar. Sizlerin bir fikri var mi bu konuda. Acaba başvuru sayısının çokluğundan dolayı mülakatlar özelinde kriterler arttırılmış olabilir mi. Yani Thy'nin ihtiyaci var adamlar bunu biliyor, nasılsa istedigimiz kadar pilot alacağız bu yüzden iyiyi değil daha iyiyi bünyemize katalım gibi bir düşünce olabilir mi.Bu konuda genel olarak fikirlerinizi merak ediyorum

emretovic
23.Mart.2019, 20:47

Çok uzunca bir dönem bu zihniyete karşı çıktım. Kurulun crm'den geçenlere direk onay mührü basan bir memur edasıyla çalıştığı dönemde sürece beraber hazırlandığım arkadaşlarım bana, hemen başvur bu devran çok uzun sürmez dediklerinde arkadaşlar THY pazarcı esnafı mı ki "kapan kaçıyor" zihniyetine sahip olsun diyip başvurumu kendimce haklı gerekçelerle geciktirdim. Sonuç olarak benden 1,1.5 ay önce (eylül-ekim dönemi) giren bütün arkadaşlarım süreci başarıyla tamamlayıp eğitimlerini neredeyse yarıladılar. Günün sonunda, elenmemin yegane sebebinin bu olmadığının da sorumlu bilinciyle biraz "safça" davrandığımı görebiliyorum. Ayrıca son cümlelerinize de katılıyorum yakın zamanda olmasa da 2 kez olumsuz alanlar ümitsizliğe kapılmamalı THY bu konularda cömert davranıyor. Sabredin, kazanın.

sr_71
24.Nisan.2019, 19:56
Merhaba arkadaşlar ben de sizlerdenim. Burada bulunsun.

uçanmemur
09.Mayıs.2019, 09:51

Sabredelim de 84 doğumluyum:(

fly flew flown
09.Mayıs.2019, 16:04
Şimdi ise bir yığılma var ve bunun cezasını yine adaylara kesiyor(kurulda). Şimdi 2 defa kurul sonucu olumsuz alan adaylar üzülmesin(benim de almama ramak kaldı, eğer yoğunluk bitmezse :) )

Hocam sözlerinizden sanki yoğunluk yüzünden herkes veya çoğunluk elenecekmiş gibi algılanıyor. Bu kısmı düzeltmek istiyorum. Sonbahardan beri geçme oranı düşük evet ancak bu şartlarda geçen onca aday olduğunu unutmayalım. Dolayısı ile kendiniz için bu yargıyı baştan vermenizi talihsizlik olarak yorumluyorum. Her zaman geçme motivasyonu ile mülakatlara girilmeli. Onlarca insan geçebiliyorsa sizler de geçebilirsiniz.

Kolay gelsin...

anssec
09.Mayıs.2019, 16:20
Hocam sözlerinizden sanki yoğunluk yüzünden herkes veya çoğunluk elenecekmiş gibi algılanıyor. Bu kısmı düzeltmek istiyorum. Sonbahardan beri geçme oranı düşük evet ancak bu şartlarda geçen onca aday olduğunu unutmayalım. Dolayısı ile kendiniz için bu yargıyı baştan vermenizi talihsizlik olarak yorumluyorum. Her zaman geçme motivasyonu ile mülakatlara girilmeli. Onlarca insan geçebiliyorsa sizler de geçebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Motivasyon konusunda haklısınız. Ancak alıntı yaptığınız arkadaşta çoğu konuda haklı. Whatsapp kurul grubunda da aynı konuya şahit oldum. Aralık ayından sonra giren adaylarda, öncesine göre yüksek olumsuz sonuç oranı oldu. O dönemde olumlu sonuç alıp, hala filoya atanmayanlar var. Ben akademideki arkadaşlarımdan kontenjanın full olduğunu duydum.

Dolayısıyla standart bir politikanın izlendiğini düşünmek mantıklı değil. Ve sizin söylediğinizin aksine, yoğunluktan dolayı çoğunluk elenecek(Eskisine göre). Ben kurula girerken yüzde 70-80 geçme oranı olduğunu duydum, gördüm ve öyle girdik. Fakat 4 arkadaşımızla olumsuz sonuç aldık. Daha sonrasında, hiç duymadığım bu olayın! defalarca tekrarlandığını gördüm, okudum. O yüzden, motivasyondan daha önemli bir konunun adayların bilmesinde bir talihsizlik göremiyorum. Burada, sakin ol yaparsın demek yerine; durumundan çıkardığımız tecrübeleri ve şu an olan vaziyeti paylaşmak, kurula girecek adaylara daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Saygılar.

fly flew flown
09.Mayıs.2019, 18:02
Motivasyon konusunda haklısınız. Ancak alıntı yaptığınız arkadaşta çoğu konuda haklı. Whatsapp kurul grubunda da aynı konuya şahit oldum. Aralık ayından sonra giren adaylarda, öncesine göre yüksek olumsuz sonuç oranı oldu. O dönemde olumlu sonuç alıp, hala filoya atanmayanlar var. Ben akademideki arkadaşlarımdan kontenjanın full olduğunu duydum.

Dolayısıyla standart bir politikanın izlendiğini düşünmek mantıklı değil. Ve sizin söylediğinizin aksine, yoğunluktan dolayı çoğunluk elenecek(Eskisine göre). Ben kurula girerken yüzde 70-80 geçme oranı olduğunu duydum, gördüm ve öyle girdik. Fakat 4 arkadaşımızla olumsuz sonuç aldık. Daha sonrasında, hiç duymadığım bu olayın! defalarca tekrarlandığını gördüm, okudum. O yüzden, motivasyondan daha önemli bir konunun adayların bilmesinde bir talihsizlik göremiyorum. Burada, sakin ol yaparsın demek yerine; durumundan çıkardığımız tecrübeleri ve şu an olan vaziyeti paylaşmak, kurula girecek adaylara daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Saygılar.

Geçme oranının düştüğünü ben de söyledim zaten. Ancak kime göre neye göre düşük bir geçme oranı bu? Bence negatif bakış açılarına göre. Geçme oranı en son %50'lerdeydi. %50 az bir oran mıdır? Sizin önünüzde iki bakış açısı var;

1) Geçme oranı %80'den %50'ye düştü. Olumlu alma şansım çok az.
2) %50 geçme oranı iyi bir oran, bu her 2 kişiden 1'i demek. Neden olmasın?

Konuya nasıl bakacağınız size kalmış. Ben geçme oranının düşmeye başladığı dönemde kurula girdim. Kaldım. Sonrasında eğitim yerlerinin tamamen dolduğu ve yüzdenin daha da düştüğü bir dönemde reteste girdim. Geçtim.

Benim bakış açım "evet geçme oranı düştü, ama hala onlarca insan geçebiliyorsa ben neden geçemeyeyim?" oldu. Hem de son hakkımda. Tek şansım varken.

Dolayısıyla bu tamamen size kalmış bir şey. Geçme oranına takılırsanız büyük bir yanlışın içindesiniz demektir. Sizin yoğunlaşmanız gereken şey kendinizsiniz.

Başarılar...

rtu
09.Mayıs.2019, 21:02
Yorumunuz için teşekkür ederim, ancak talihsizlik olarak görmeye lüzum yoktur. Bu motive/demotive de girseniz bir gerçektir. Whatsapp gruplarında ne dendiğinin bir önemi yoktur, ağzı olan konuşuyor doğru ya da yanlış. Whatsapp gruplarına itibar etmeyiniz, kendinizi üzersiniz.

fly flew flown
09.Mayıs.2019, 21:58
Yorumunuz için teşekkür ederim, ancak talihsizlik olarak görmeye lüzum yoktur. Bu motive/demotive de girseniz bir gerçektir. Whatsapp gruplarında ne dendiğinin bir önemi yoktur, ağzı olan konuşuyor doğru ya da yanlış. Whatsapp gruplarına itibar etmeyiniz, kendinizi üzersiniz.

Whatsapp grubu nereden çıktı hocam? Kimse whatsapp grubu ile ilgili bir şey yazmadı... :116:

rtu
09.Mayıs.2019, 22:33
Hocam sizden önceki mesaja istinaden ekledim.

Sea Breeze
10.Mayıs.2019, 06:47
Kurul mülakatı CRM’in aksine bir IK mülakatı olduğu için ihtiyaca göre değişen geçme oranlarını normal karşılıyorum. Kurul Mülakatine gelmiş aday bu işi yapabileceğine karşı tarafı artık inandırmış oluyor, geriye kalan tüm inandırabilenlerin arasından ihtiyaca göre en uygun olanların seçilmesi. Bazı dönemler 100 adaydan 75’i seçilecektir, bazılarında ise 5’i. Kriz dönemlerinde işsizliğin yüksek olduğu zamanlarda bir işe 500 kişi başvuruyor 3-4 kişi alınıyor, aksi yaşandığı dönemlerde ise tam tersi. Hep böyle ilerlemiştir bu.

Bu gerçeğe fazla anlam yükleyip takılmak performansınızı azaltmaktan başka hiç bir şey yapmayacaktır. Sürece etki eden etkenlerden piyasa dinamiklerini değiştiremezsiniz. Sadece kendi reaksyonunuzu ve birikiminizi değiştirebilirsiniz. Bu yüzden yukarıdaki tavsiyeleri anlamlı ve doğru buluyorum. Siz elinizden geldiği kadar iyi hazırlanın.

Olası negatif bir senaryo dünyanın sonu değil, eğitiminizi dışarıdan alma opsiyonunuz her daim mevcut.