PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : THY Kurul Mülakatı (Tecrübe)

lagedama
29.Aralık.2018, 22:59
yakın bir arkadaşımın 1 ay kadar önce girdiği kurul mülakatı izlenimlerini aktarıyorum. belki yardımcı olur

"öncelikle herkese süreçte başarılar dilerim. sabırla, ne badireler atlatıp burada kadar geldiniz ve forumda bu konu da pek bir hareketlilik göremediniz. genellikle insanlar süreçte bir biri ile tanışıp kendi whatsapp gruplarını kurdu çünkü. kurul mülakatı aslında bu uzun sürecin en basit bölümü. thy şirket yetkilileri 30 - 45 dk içerisinde sizi tanımaya çalışıyor. aslında tüm olay budur.

binaya girdiniz. başlangıçta bazı yetkililer sizden evraklarınızı istiyor ve onları düzgünce sıraya koyuyor. boyu ve kilosu o zamana kadar ölçülmemiş adayların ölçümü yapılıyor. dil belgesi eksik ise fotokopisi çekilip dosyanızın arasına konuluyor. belki çoğu aday dikkat etmiyor ancak buradaki tavrınız bile mülakatınız sonlandığı zaman insan kaynaklarına anlatılıyor. yani binaya girdiğinizden itibaren mülakatınız başlıyor ve kişilerle olan ilişkiniz önemli. ardından bir kaç yetkili bu güne kadar geçen süreciniz hakkında geri bildirim istiyor. tamamen kendilerini geliştirmek için sorulan sorulardır. mülakatın hangi sıra ile alınacağını ve neler içerdiğine dair bir bilgilendirme yapılıyor. sonunda mülakata gireceğiniz arkadaşlarınızla başbaşa kalıyorsunuz.

mülakat sıranız geldiğinde bir ik görevlisi size odaya kadar eşlik ediyor. genellikle oda da 2 ik yetkilisi ve bir kaptan bulunuyor. ilk bölüm genellik cv niz üzerinden türkçe ilerliyor.size kendi mesleğiniz hakkında ve bunun havacılıkla ilgili bağlantısını sorabilirler. ikinci bölümde kaptanla ,inglizce, mesleki ve sizi tanıma yönünde sürüyor. bazı arkadaşlar 2 3 dk ingilizce konuşurken bazı arkadaşlar 30 dk kadar ingilizce konuşuyor. ancak buna takılmayın. hepiniz dil belgenizi teslim ettiniz. karşınızdaki insanlarda sizin kadar, belki sizden daha az konuşabiliyor.

herkesin mülakatı kendine özgü oluyor. sana ne sordular? şu çocuğa bunu sormuşlar falan diyip kendinizi germenize gerek yok. bazı temel soruları elbette soracaklar. sonuçta sizi tanımak istiyorlar ve şirketlerine almak istiyor. 'neden pilot olmak istiyorsun? pilotluk nasıl bir meslektir? sen kimsin? neden kariyerini değiştirip bu mesleği yapmak istiyorsun?' gibi.. eğer bir sorunun cevabı bilmiyorsanız 'bilmiyorum' diyebilirsiniz. bundan doğal ve güzel bir cevap yok. yada heyecanlı olabilirsiniz. bunuda anlayışla karşılayacaklardır. yaşadığınız her şey çok doğal.kendinizi o mülakat ekibinin yerine koyun. karşınızda bir aday var. 140.000 euro yatırım yapacaksınız. ve elinizde bu aday hakkında bir özgeçmiş var. ne sorulacağı hemen hemen belli zaten. bunu önceden düşünürseniz mülakatta çok rahat edersiniz.

peki değerlendirme nasıl yapılıyor? tam emin olmasamda karşınızdaki şirket çalışanlarında bir puanladırma kağıdı var. mesela atıyorum mesleki motivasyonu 10 üzerinden kaç? şirket bilgisi 10 üzerinden kaç? gibi. tüm bu soruları tek tek puanlayıp en sonunda her bir görevli topluyor ve belli bir mülakat değerlendirme puanınız oluyor. (kesin bilgi değildir)

size nacizane tavsiyem zaten mesleki ilginiz varsa çok fazla düşünmeyin. millet şu kitaplları okumuş bende okumalıyım ya da onlar şu belgeselleri izlemiş ben neden izlemedim diye üzülmeyin. pozitif olun. insanlara gülümseyin gerektiğinde espiri de yapın gerektiğinde ciddi de olun. heyecanlıysanız bu çok doğal. gergin olabilirsiniz. kimi sorular sizi anlık üzebilir. çok takılmayın. bir dost toplantısında arkadaşlarınıza neden pilot olmak istediğinizi ve neden türk hava yollarında çalışmak istediğinizi anlattığınızı düşünün ve buna göre hareket edin.

ve sakın vazgeçmeyin. 2 3 defa kuruldan kalan insanlar şuan filolarını bekliyorlar. dlr-2 varken kalan insanlar birden istanbul üniversitesi mülakatına davet edildi ve süreçleri olumlu sonuçlandı.

herkese en içten başarı dileklerimle. "

lonesome
30.Aralık.2018, 00:01
gerçekten güzel ve gerçekçi bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

yigitsnmz
06.Ocak.2019, 19:10
peki değerlendirme nasıl yapılıyor? tam emin olmasamda karşınızdaki şirket çalışanlarında bir puanladırma kağıdı var. mesela atıyorum mesleki motivasyonu 10 üzerinden kaç? şirket bilgisi 10 üzerinden kaç? gibi. tüm bu soruları tek tek puanlayıp en sonunda her bir görevli topluyor ve belli bir mülakat değerlendirme puanınız oluyor. (kesin bilgi değildir "

Bu kısıma katılmıyorum hocam, kurul mülakatımda neden pilot olmak istediğim de sorulmadı, thy hakkında en ufak bir soru da sorulmadı. Olumsuz aldım. Böyle bir çizelgeleri olsa bu sorular ilk sorulacak sorulardan.

pesEtmekYok
08.Ocak.2019, 15:55
Bu kısıma katılmıyorum hocam, kurul mülakatımda neden pilot olmak istediğim de sorulmadı, thy hakkında en ufak bir soru da sorulmadı. Olumsuz aldım. Böyle bir çizelgeleri olsa bu sorular ilk sorulacak sorulardan.

ben de size katılıyorum.
Benim mülakatımda da farklı konularda sorular sorulmadı. THY'ye dair tek bir soru gelmedi. Pilotluk, nasıl bir meslektir, avantajı dezavantajı nedir gibi sorular da gelmedi.