PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakın Zamanda Kurula Girenler, Mülakat Öncesi Boy Kilo Ölçümü Nasıldı?

pesEtmekYok
18.Kasım.2018, 19:21
Aslında, ben sürece boy-kilo ölçümü kurul gününe taşınmadan önce başlamıştım. Fakat kurul mailinde, tekrar boy-kilo ölçümü olacak yazıyor.

1- Benim gibi boy ve kilosu önceden ölçülüp kurula katılanlar, boy ve kilonuz tekrar ölçüldü mü? Yoksa seni zaten ölçmüşüz deyip pas mı geçtiler?

2- Mülakat, boy-kilo ölçümünden hemen sonra mı başlıyor? Yoksa ölçümden sonra en az 10 dakika gibi bir boşluk oluyor mu?

DeniZone
18.Kasım.2018, 19:24
Boy-kilo ölçümü belge teslimi sırasında yapılanlara, kurul mülakatı öncesinde tekrar boy-kilo ölçümü yapılmıyor.

pesEtmekYok
18.Kasım.2018, 19:28
Boy-kilo ölçümü belge teslimi sırasında yapılanlara, kurul mülakatı öncesinde tekrar boy-kilo ölçümü yapılmıyor.

İşte bu muhteşem bir haber.

Fakat şöyle bir ayrıntı da var. Ben sadece boy-kilo ölçümüne katıldım. Evrak teslimi yapmadım. Evrak teslimi yapmadan, sadece boy-kilo ölçümü olan çok az kişiden biriyim.

Siz evrak teslimini peşin yapan son grupsunuz. Nisan da başvurmuşsunuz. Ben ondan sonraki ilana, mayıstakine başvurdum.

DeniZone
18.Kasım.2018, 19:46
İşte bu muhteşem bir haber.

Fakat şöyle bir ayrıntı da var. Ben sadece boy-kilo ölçümüne katıldım. Evrak teslimi yapmadım. Evrak teslimi yapmadan, sadece boy-kilo ölçümü olan çok az kişiden biriyim.

Siz evrak teslimini peşin yapan son grupsunuz. Nisan da başvurmuşsunuz. Ben ondan sonraki ilana, mayıstakine başvurdum.

Kurul mülakatında tam olarak şöyle söylendi: Boy-kilo ölçümü yaptırmayan ya da evrakları eksik olup da şimdi getirenler var mı?
4 kişi gitmiştik kurula, herkes boy-kilo ölçümünü daha öncesinde yaptırmıştı. Sadece dil belgesi eksik olan bir arkadaşım onu teslim etmişti. Kimse tartılmadı...

Ama bu soruyu sorduğunuza göre süreç boyunca kilo aldınız diye tahmin ediyorum. Böyle bir durumda tekrar tartılmanızı isteyebilirler mi acaba o da bir soru işareti. Sonuçta benim gruba baktığınızda zaten direkt herkesin boy-kilo oranı içinde olduğu bariz görülüyordu.

pesEtmekYok
18.Kasım.2018, 20:04
Boy-kilo ölçümünü önceden olup, evrak teslimini kurul günü yapan arkadaşlar, sizi tekrar ölçtüler mi?

akkuson
19.Kasım.2018, 15:29
haziran ayında başvuru yaptım. temmuz ayında boy kilo ölçümü için çağırıldım. 15 kasım'da da kurul mülakatına girdim ve tekrar boy/kilo ölçümü yapılmadı.

pesEtmekYok
19.Kasım.2018, 17:40
haziran ayında başvuru yaptım. temmuz ayında boy kilo ölçümü için çağırıldım. 15 kasım'da da kurul mülakatına girdim ve tekrar boy/kilo ölçümü yapılmadı.

Aradığım cevap işte bu. Çok teşekkür ederim.

ayyıldızzz
20.Kasım.2018, 13:03
arkadaşlar sorum hepinize
thy yollarının boy sınırı bayanlarda 157 biliyorsunuz. Şuan benim boyum 157,5. Bazı söylentiler varmış THY boy ölçümünde kişiyi 2 cm daha kısa ölçüyormuş. Bu doğru mu? Hastanede kendi ölçtürdüğünüz boyunuzla THY nın ölçtüğü boy arasında farklılık var mı?

Anders
20.Kasım.2018, 13:09
thy yollarının boy sınırı bayanlarda 157 biliyorsunuz. Şuan benim boyum 157,5. Bazı söylentiler varmış THY boy ölçümünde kişiyi 2 cm daha kısa ölçüyormuş. Bu doğru mu? Hastanede kendi ölçtürdüğünüz boyunuzla THY nın ölçtüğü boy arasında farklılık var mı?

Duruma göre değişiyor o.

Ben 3 kez belge teslimi yaptım 3ünde de 168 ölçüldüm. Normalde boyum 170. Askeriyede makinede yapılan ölçümde de 170 çıkmıştım.

Benden uzun olan bir arkadaşı 166 ölçtüler. Yine ondan biraz daha kısa olan arkadaşı 167 ölçtüler. Benim zamanımda ilkel şartlarla boy ölçümü yapılıyordu. Şimdi durum nedir bilmiyorum ama sanırım aynı düzen devam ediyor. O yüzden nasıl ölçecekleri belli olmuyor.

pesEtmekYok
20.Kasım.2018, 13:33

THY de, askerlik için sağlık ocağı da 179 ölçtü beni. Tam doğru.

Ayakkabılarınızı çıkardığınızı unutmayınız. ölçüm sırasında dik ve ya salık/eğik durmanız en fazla 1 cm kadar etkiler diye düşünüyorum.

pesEtmekYok
20.Kasım.2018, 13:36
Bu arada ben şunu söyleyebilirm ki: Forumda okumuştum. Birileri 1-2 kg yi veya 1-2 cm yi çok sorun etmediklerini, bu gibi durumlarda yardımcı olduklarını söylemişti. Fakat benim ölçüldüğüm gün çok çok sert bir atmosfer vardı. Yarım cm için bile eleyecekler gibi hissetmiştim o an. Ceplerdeki telefon ve cüzdanları çıkartmışlardı. Boyumu ölçerken, dik durmam gerektiği konusunda beni uyarmıştı.

ayyıldızzz
20.Kasım.2018, 15:41
boy-kilo ölçümü kurul mülakatı aşamasında yapılıyor yazıyor sitede.Sizce bu çok saçma değil mi? Yani ben o kadar sınava çalışıp boy olayından kalabilirim :/ Dualar eşliğinde mi ölçüme gideceğim niye eskisi gibi önce boy-kilo ölçümü yapılmıyor ki :((((

ayyıldızzz
20.Kasım.2018, 15:45
Sizden daha uzun arkadaşınız THY boy ölçümünde mi 166 ölçtüler yoksa askeriyede mi? Benim için çok önemli bir konu çünkü onca sınavı geçip bu konuda elenmek beni derinden üzer.

pesEtmekYok
20.Kasım.2018, 17:15
Sizden daha uzun arkadaşınız THY boy ölçümünde mi 166 ölçtüler yoksa askeriyede mi? Benim için çok önemli bir konu çünkü onca sınavı geçip bu konuda elenmek beni derinden üzer.

Önceden, online başvuru sonrası aday adayları çağırılıp, diploma, IELTS vb. evraklar toplanıyor aynı gün boy-kilo ölçümü yapılıyor ve DLR süreci başlıyordu.
Fakat evrak teslim eden aday sayısı çok fazla iken, geçebilenlerin sayısının düşük olması sebebiyle sanırım, artık evrakların kopyalarını online yüklüyoruz.
Evrakları online olarak almaya başladıklarında, yani geçtiğimiz haziranda online başvuru yapanları, sadece boy-kilo ölçümüne davet ettiler.
Ben dahil haklı olarak bir çok kişi sadece boy kilo için İstanbul'a mı geleceğiz diye sitem ettik. Şuanda da göründüğü gibi, boy kiloyu kurul öncesine almışlar. Bence DLR günü yapmak daha mantıklı olurdu ama DLR Beşyolda oluyor, boy-kilo ölçümü, Yenibosna'da. O yüzden kurulla birleştirmişler diye düşünüyorum.

ayyıldızzz
20.Kasım.2018, 19:40
Ben istanbulda yaşadığım için bu açıdan bakmamıştım. Benim için riskli biraz tam sınırda olmak moral bozucu. Bu sürece katılan arkadaşlar boy ölçüm sonucunda farklılık görenler, görmeyenler benimle paylaşırlarsa çok sevinirim. Bilinçli mi 2 cm aşağı ölçüyorlar diye düşünüyordum ki bazı arkdaşlar kısaların uzun ölçüldüğünü yazmış kafam çok karıştı.. Ah THY

womanpilot
20.Kasım.2018, 20:14
Ben bir kadın aday olarak cevaplayayım. stadiometre ile ölçüm yapıyorlar, hastanedeki otomatik boy ölçümlerine göre genelde kısa ölçüyor gibi bir durum var. nitekim mesleki olarak da deneyimlediğimiz bir durum.
ben sürece 2 kez başvurduğum için, 2. seferde sadece kilo ölçtüler boy ölçmediler. ayakkabı çorap çıkartıyorlar. hastanedeki cihazda 166 cm gelmiştim thy'de 164 ölçüldüm. bilemiyorum değerlendirmesi sizin takdiriniz, hastanedeki yanlışsa eğer boyum 164 demek ki :) ölçerken ayakkabı, çorap çıkartılmıştı. benimle aynı anda gelen kadın bir arkadaş da kilosu az geldiği için su iç, yemek ye şeklinde gönderildi, yardımcı olduklarını düşünüyorum. Boy için eğer sınırda iseniz, farklı cihazlarda ölçülebilir ve esneme, pilates hareketlerine ağırlık verebilirsiniz. ( eklemler arası boşlukları açarak geçiçi de olsa boy uzattığı bilinir :) )
kolaylıklar.

pesEtmekYok
20.Kasım.2018, 20:15
Ben istanbulda yaşadığım için bu açıdan bakmamıştım. Benim için riskli biraz tam sınırda olmak moral bozucu. Bu sürece katılan arkadaşlar boy ölçüm sonucunda farklılık görenler, görmeyenler benimle paylaşırlarsa çok sevinirim. Bilinçli mi 2 cm aşağı ölçüyorlar diye düşünüyordum ki bazı arkdaşlar kısaların uzun ölçüldüğünü yazmış kafam çok karıştı.. Ah THY

benim şöyle kişisel bir düşüncem var. Malum, herkes boyunun uzun olmasını ister ve kendini ölçerken 1-2 cm abartması çok olası.
Tabi askerde ölçülenlerin THY'den farklı çıkmasına bir şey diyemiyorum.

Fakat yukarıda da söylediğim gibi, THY temmuz da ölçtü 1.79 askerlik için de haziranda falan ölçülmüştüm sanırım, o da aynıydı.

Size şunu söyleyeyim, kabin ekibi başvurusunda, boyu kısa olan birine ölçen kişinin yardım etmeye çalıştığını duydum. Tabi pilotluk için yardım olur mu bilmem.

Anders
20.Kasım.2018, 20:16

THY ölçümünde ölçtüler hocam..

pesEtmekYok
20.Kasım.2018, 20:22
@Anders ve @womanpilot, şuanda beni 1.79 ölçtükleri konusunda şüpheye düşürdünüz :tekdis:

Çünkü endekse 21 demişti, onu iyi hatırlıyorum ama, 20 küsürü 21 e yuvarladılar sanmıştım o an.

womanpilot
20.Kasım.2018, 20:27
@bcdgh kilonuz kaçtı acaba? bi hesap yapalım :)

pesEtmekYok
20.Kasım.2018, 20:27
@bcdgh kilonuz kaçtı acaba? bi hesap yapalım :)

66 ydı. Onu da iyi hatırlıyorum.

womanpilot
20.Kasım.2018, 20:29
@bcdgh bki= kilo/boy^2 sizinki 1.79 boy ve 66kg ise bki=20.5 oluyor. doğru gibi görünüyor.

ayyıldızzz
21.Kasım.2018, 01:29
Cevabın için sonsuz teşekkür ediyorum:) ayrıca hemcinsimin böyle bi hayali gerçekleştirmek için çabalaması beni çok sevindirdi. Ben hastane ve spor salonunda stadiometre ile ölçüldüm ve hepsinde 157.5 çıktım. Otomatik boy ölçümü nasıl oluyor bilmiyorum. Siz hastanede nasıl ölçüldünüz?

womanpilot
21.Kasım.2018, 12:21
@ayyıldızzz hani avmlerde de gördüğümüz, üzerine çıkıp boy kilo gösteren ve akabinde kağıt veren cihazlardan bahsediyorum :) sizin ölçümünüz sağlıklı gibi, ben dediğim gibi pilates öneriyorum hala. özellikle ölçülmeden son 15-20 gün esnedikçe esneyin. umarım böyle bir sebepten elenmezsiniz. sevincimiz de karşılıklı :)
kolaylıklar diliyorum.

rtu
22.Kasım.2018, 19:15
Bugün kurula girdik, 4 kişiydik. Sadece ben belge teslimi yaptim, boy kilo ölçülmedi. Temmuzda boy-kiloya girmiştim, ilk başvurum

ryugahideki
22.Kasım.2018, 20:02
ağustos ayı gibi yeni çıkan dijital evrak tesliminden önce 2. kez başvuran adaylar sanırım boy-kilo ölçülüyorlar kurulda.

pltrks
22.Kasım.2018, 22:04
Hayırlısı olsun. Tecrübelerini bekliyoruz :)

kapzaf
08.Mart.2019, 21:30
boy kilo ölçümünün kurul mülakatı esnasına alınması stratejik bir hamle şöyle söylenmek isteniyor eğer aday dlr ve crm de başarılı olurrsa 12 cm 12 kg fazla ya da eksik ise elemeyeyim bu adayı çünkü dlr ve crm yapmış demek ki potansiyel var olay böyle düşünülmeli

johnsilver
08.Mart.2019, 21:35
boy kilo ölçümünün kurul mülakatı esnasına alınması stratejik bir hamle şöyle söylenmek isteniyor eğer aday dlr ve crm de başarılı olurrsa 12 cm 12 kg fazla ya da eksik ise elemeyeyim bu adayı çünkü dlr ve crm yapmış demek ki potansiyel var olay böyle düşünülmeli

Böyle bir bakış açısı yok, 1 kg'dan elenirsiniz. Kuruldan önceye alınmasının sebebi IK'nın iş yükünü azaltmak.

Cloud Nine
12.Nisan.2019, 23:20
Merhaba,

Ben de boy kilo ölçümü için evhamlananlardanım.
BMI 19 çıkıyorum. Aylardır spora gidiyordum, yağ oranımı çok güzel düşürmüştüm ve çelimsiz değil atletik görünümlüyüm.
Bunun üzerine Aday Merkezi'ne telefon açıp "Gözle tayin ettiğinizde sağlıklı olan bir adayı rakama bakarak kesin eler misiniz?" diye sordum ve olabilir cevabını aldım.
Bence kas kütlesi de önemli olmasına rağmen göbeğimde 2 kg daha yağ olsa kurula hak kazanacağım yani, bu tabii şuan bana çok mantıklı gelmese de saygı duyuyorum ve kilomu arttırmaya çalışıyorum.
(2 senedir pizza yemiyordum :1133: )
Ancak o zamana kadar fazla yükselemezsem en azından bilgisi olanlar paylaşabilir mi, üzerimizdeki kıyafetlerin tahmini ağırlığını kilodan çıkarmak, tam yetişmiyorsa su içip gelmeye müsaade etmek gibi küçük hesaplamalar söz konusu olabiliyor mu?

Teşekkür ederim.

Anders
12.Nisan.2019, 23:27
Merhaba,

Ben de boy kilo ölçümü için evhamlananlardanım.
BMI 19 çıkıyorum. Aylardır spora gidiyordum, yağ oranımı çok güzel düşürmüştüm ve çelimsiz değil atletik görünümlüyüm.
Bunun üzerine Aday Merkezi'ne telefon açıp "Gözle tayin ettiğinizde sağlıklı olan bir adayı rakama bakarak kesin eler misiniz?" diye sordum ve olabilir cevabını aldım.
Bence kas kütlesi de önemli olmasına rağmen göbeğimde 2 kg daha yağ olsa kurula hak kazanacağım yani, bu tabii şuan bana çok mantıklı gelmese de saygı duyuyorum ve kilomu arttırmaya çalışıyorum.
(2 senedir pizza yemiyordum :1133: )
Ancak o zamana kadar fazla yükselemezsem en azından bilgisi olanlar paylaşabilir mi, üzerimizdeki kıyafetlerin tahmini ağırlığını kilodan çıkarmak, tam yetişmiyorsa su içip gelmeye müsaade etmek gibi küçük hesaplamalar söz konusu olabiliyor mu?

Teşekkür ederim.

Hocam tartılmadan önce bol su içebilirsiniz. Eskiden su için tavsiyesi veriliyordu ancak şimdi böyle bir yaklaşımda bulunmayabilirler..

tramola
13.Nisan.2019, 00:36
Ceketinizi ve ayakkabınızı çıkartıyorsunuz. 1 2 kg eksiğiniz var ise su takviyesi yapabilirsiniz hocam. Birim hacimdeki kas kütlesi yağ kütlesinden zaten daha fazla ayrıca. BMI 20-30 arası istiyorlar. 19 yada 31 olmak problem yaratabilir her ne kadar uygun adaylar kadar "sağlıklı" görünseniz de. Daha önce pegasus boy kilo ölçümünde tartılmadan önce 3 litreye yakın su içen bir adayı görmüştüm. Mülakat performansını olumsuz etkileyebilir tabi bu durum.

breeze34
13.Nisan.2019, 21:28
Benim 19.46 cikmisti ve bir sorun olmamisti.

Lunasun
14.Nisan.2019, 21:04

Merhaba ben de kilo almama ragmen 19.4 çıkıyor maksimum, normal beden kitle endeksi 18.5-24.5 arasında aslında neden 20-30 gibi bir değerlendirme var anlayamadım.

tramola
14.Nisan.2019, 21:38
SHGM bu sınırları belirliyor. Emin olmamakla birlikte ilerleyen yıllarda yapılan periyodik muayenelerde üst sınır artıyor diye biliyorum bir miktar daha.

Cloud Nine
15.Nisan.2019, 15:40
Girmeden su içmeyi tahmin edersiniz ki zaten akıl ediyorum da (hatta aynı hacimde daha ağır gıdalar mevcut), ölçümden sonra ‘elbiseleriniz de yaklaşık 1 kilo vardır’ gibi farazi bir miktar geri eksiltiliyor mu, giren arkadaşlarım asıl onu çıtlatırsanız çok minnettar olurum.
Benden 3 litrelik mide çıkmaz. 10 gün içinde yapabildiğim takviyenin üzerine Allah ne verdiyse içeceğim tabii yine.
19,46’nın geçmiş olduğunu öğrenmek bile ne kadar iyi geldi. Buçuğun üstü yuvarlanır, altı kalır diye de ayrıca bir kanaatim vardı. Çürüdüğüne çok sevindim.

muhtelif
15.Nisan.2019, 16:48
Girmeden su içmeyi tahmin edersiniz ki zaten akıl ediyorum da (hatta aynı hacimde daha ağır gıdalar mevcut), ölçümden sonra ‘elbiseleriniz de yaklaşık 1 kilo vardır’ gibi farazi bir miktar geri eksiltiliyor mu, giren arkadaşlarım asıl onu çıtlatırsanız çok minnettar olurum.
Benden 3 litrelik mide çıkmaz. 10 gün içinde yapabildiğim takviyenin üzerine Allah ne verdiyse içeceğim tabii yine.
19,46’nın geçmiş olduğunu öğrenmek bile ne kadar iyi geldi. Buçuğun üstü yuvarlanır, altı kalır diye de ayrıca bir kanaatim vardı. Çürüdüğüne çok sevindim.

Basküle çıktığınızda ekranda ne yazıyorsa onu baz alıyorlar. Üzerinde herhangi bir oynama yok

tramola
15.Nisan.2019, 18:32

Hocam ayakkabıyı çıkarıp çorabınızın üstüne galoş giyiyorsunuz. Ceketi çıkartıyorsunuz. Ceplerinizdeki şeyleri (telefon, anahtar, cüzdan vs.) çıkartıyorsunuz. Bu kondisyonda baskülde çıkan değer neyse onu alıyorlar. Herhangi eksiltme arttırma olmuyor o an için.

Cloud Nine
16.Nisan.2019, 14:23
Muhtelif ve Tramola çok teşekkür ederim yanıtlarınız için.
Bakayım nerde benim o kışlık kadife pantolon...(😂)
Selamlar..

breeze34
16.Nisan.2019, 22:19

Arkadaslar duzeltmek isterim, hatali hesaplamisim, 19.7 cikmisti benimki. Yaniltmak istemem.
Kilom xx.7 cikmis olmasina ragmen xx olarak soyledi olcum yapan kisi not alan kisiye.