PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : IELTS Paper Based / Computer Delivered?

cerenfka
23.Ekim.2018, 12:53
Merhabalar,

Ben IELTS sınavını IDPden almaya karar verdim ama bilgisayarlı mı kağıtta mı karar veremiyorum.
Bilgisayarlıda writing çok daha avantajlı olur diye düşünüyorum.
Reading için pek bir şey değişeceğini sanmıyorum, sanırım readinge ayrılan sürede sayfalar arası geçis hakkımız vardır değil mi bilgisayar tabanlıda da?
Listeningde o sayfa bitince geri dönebiliyor muyuz, her sayfada yarım dakika kontrol süresi oluyor mu kağıt tabanlıda olduğu gibi, veya 1-5 arası sorulara bakabilirsiniz gibi kağıttaki gibi göz atma süresi var mı yarım bir dakika?
Bu sorulara cevap bulabilirsem karar vermek daha kolay olacak. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler
(Konuyu Ankara IELTS başlığına da yazmıştım ama bu soru Ankara ya özel olmadığından ayrı başlık açtım.)

Gurogg
23.Ekim.2018, 13:28
Ben tarihi uygun olduğundan paper-based girdim. Writing'de kolum epey yoruldu, uzun zamandır zamana karşı bu kadar yoğun şekilde kalem kağıt kullanmamıştım malum :)
Computer-based'in bir başka avantajı da sonuçların daha kısa sürede açıklanması.
Kurallar ve başlamadan önce sorulara göz atma kısımları aynı. Tarih konusunda sıkıntı yoksa computer, varsa paper girilebilir. Açıkçası ikisi arasında çok düşünmeye sebep olacak bir fark da yok. İyi çalıştıysanız halledersiniz, kafaya takılacak bir mevzu değil.

sesna1
24.Ekim.2018, 01:15
IELTS sunma suresi ne kadar acaba? Iki hafta once dyned olumlu maili geldi, dun de dlr calisma linki geldi. Ne kadar surem var ielts icin, yardimci olursaniz sevinirim

dulovo
24.Ekim.2018, 06:43
Merhabalar,

Ben IELTS sınavını IDPden almaya karar verdim ama bilgisayarlı mı kağıtta mı karar veremiyorum.
Bilgisayarlıda writing çok daha avantajlı olur diye düşünüyorum.
Reading için pek bir şey değişeceğini sanmıyorum, sanırım readinge ayrılan sürede sayfalar arası geçis hakkımız vardır değil mi bilgisayar tabanlıda da?
Listeningde o sayfa bitince geri dönebiliyor muyuz, her sayfada yarım dakika kontrol süresi oluyor mu kağıt tabanlıda olduğu gibi, veya 1-5 arası sorulara bakabilirsiniz gibi kağıttaki gibi göz atma süresi var mı yarım bir dakika?
Bu sorulara cevap bulabilirsem karar vermek daha kolay olacak. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler
(Konuyu Ankara IELTS başlığına da yazmıştım ama bu soru Ankara ya özel olmadığından ayrı başlık açtım.)

Merhaba,

Ben IELTS paper olana ve TOEFL'in bilgisayarlisina girmistim :) Bazi avantajlar ve dezavantajlar var dediginiz gibi. Mesela bilgisayarli olanda sonuclarin erken aciklanmasi , writing kisminin daha kolay ve hizli yazilabilmesi , kelime sayisinin gorulmesi vb gibi ama bence en buyuk dezavantaj soyle ; Kagitli sinavda reading ve listening cozmek cok cok daha kolay geldi bana. Readingte kagitlar arasi surekli tarama yapiyorsunuz ve bu pratik oluyor ama bilgisayarlida ekrani surekli yukari asagiya cektiginizi dusunun? Listening yine ayni , sorulari onceden zaten goruyorsunuz ve dinleme kismi baslamadan once size sorulara bakma firsati veriyor. Paper versiyonda listening cok cok kolay takip ediliyor , bilgisayarlida ne olur bilemedim :) Kisacasi bence listening , reading paper ama writing bilgisayarlida avantaj.

Simdiden basarilar diliyorum.

cerenfka
24.Ekim.2018, 13:34
IELTS sunma suresi ne kadar acaba? Iki hafta once dyned olumlu maili geldi, dun de dlr calisma linki geldi. Ne kadar surem var ielts icin, yardimci olursaniz sevinirim

Kurula kadar diye biliyorum, ilanda öyle yazıyor olmalı.

cerenfka
24.Ekim.2018, 13:38
Gurogg ve Dulovo tesekkur ederim cevaplar için. Bir sorum daha var, bilgisayar tabanlıda listening ve reading puanlaması yazılımla otomatik mi yapılıyor?
Örneğin cevaba 12 yazdım fakat cevap 12 years mış (one word dediği için 12 yazdım). Veya birleşik olarak 12years yazdım bu durumda bu cevabı bilgisayar yanlış mı sayıyor acaba, yoksa yine bir insan mı değerlendiriyor cevapları?

dulovo
24.Ekim.2018, 14:10
Gurogg ve Dulovo tesekkur ederim cevaplar için. Bir sorum daha var, bilgisayar tabanlıda listening ve reading puanlaması yazılımla otomatik mi yapılıyor?
Örneğin cevaba 12 yazdım fakat cevap 12 years mış (one word dediği için 12 yazdım). Veya birleşik olarak 12years yazdım bu durumda bu cevabı bilgisayar yanlış mı sayıyor acaba, yoksa yine bir insan mı değerlendiriyor cevapları?

Sistemin nasıl işlediğini bilmiyorum açıkçası. Ama puanlamada yine manuel işlem yapıldığını düşünüyorum.

cerenfka
25.Ekim.2018, 08:41
Merhaba computer delivered sınavda klavye Q mu F mi acaba?

Morpheus8
25.Ekim.2018, 12:52
Merhaba computer delivered sınavda klavye Q mu F mi acaba?

Merhaba,
Sınava girmedim fakat uluslararası bir sınav olduğu için F klavye olacağını sanmıyorum. Toefl IBT'den biliyorum kalvyesi Q klavye oluyor.