PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pilotaj Eğitimi Masrafları İçin Kabin Memuru Olmak

bulut99
18.Ekim.2018, 22:13
Değerli forum üyeleri, Türk Hava Yollar Akademi sürecinde CRM mülakatından re-test'e kaldım ve umutsuzluk kapladı içimi. Eğer re-testte de başarısız olursam pilotluk için kendim çabalamam gerekecek. Masrafları nasıl karşılayacağımın planlarını yapmaktan işime odaklanamaz oldum. Bu arada kabin memurluğu için ilan açıldı ve düşünmeye başladım.

Asıl soruma gelirsek;
Ben 1 yıldır makine mühendisi olarak çalışan 26 yaşında birisiyim. Pilot olmayı gerçekten istiyorum; ancak akademi süreci kolay değil biliyorsunuz.
Bu ilana başvurup 5 yıl çalışırsam yaklaşık olarak pilotaj ücretini çıkarıyorum(bu konuda emin değilim maaşlar hakkında çok bilgi bulamadım).

Sizce girmeyi düşündüğüm yol mantıklı mı?
Pilotaj ücretini çıkarabilir miyim?
5 yıl sonundaki yaşım(31-32) pilotluk eğitimine başlamak için çok mu geç olur?

Not1: CRM Re-test'ten kaldığımı düşünürsek.
Not2: Maaşlar hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?(özelden veya buradan)

prenzlauerberg
18.Ekim.2018, 22:40
ücret konusu ile ilgili olarak;

http://www.ayjet.aero/tr/egitim-ucretleri/
baz alınırsa atpl ücreti 65.000€
5 yılda biriktirmek için aylık 1083€ birktirmeniz gerekir. bugünün kuru ile 7000₺ yapar ki alınan maaşa hiç dokunmadan kenara atsanız bile yetmeyecek.
https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/ekonomi/kabin-memuru-maaslari-ne-kadar-40787702
5 yıl perspektifiniz çok gerçekçi görünmüyor. yurtdışında daha ucuz atpl masrafları var ancak yan giderlerle birlikte aynı seviyeye geliyor. forumun ilgili bölümlerinde tartışmaları mevcut. başka geliriniz varsa bilemem.

dediğiniz gibi kabul edersek 31-32 yaşında başladığınız eğitimi 33-34 yaşında tamamlamış olacaksınız. Bugünkü şartlarda işe başlamak için geç değil.
https://www.turkishairlines.com/tr-tr/kariyer/is-ilanlari-duyurular/tecrubesiz-2inci-pilot-b737-a320-veya-tip-yetkisi-olmayan/index.html
elinizde lisans olduğunda tabiki tek seçenek thy değil ancak diğer şirketlerin ilanları da bu kadar esnek değil ve alım da thy kadar yok. Thy’ye başvurduğunuzda bugünkü crm ve kurul mülakatına tekrar girmek durumundasınız. Bugün “uygun” bir aday değilseniz o gün de olmama ihtimali var. iş garantisi olmadan bu işe girmek hem zaman anlamında hem de risk anlamında benim alabileceğim bir risk olmazdı. ancak şartlar ve riskler herkes için farklı şey ifade edebilir ve sizce bu yol mantıklı olabilir. Naçizane tavsiyem odağınızı kaybetmeyin. Olumsuz feedbackleri de göz önünde bulundurup retest e çok iyi bir şekilde hazırlanın.

bulut99
18.Ekim.2018, 23:10
ücret konusu ile ilgili olarak;

http://www.ayjet.aero/tr/egitim-ucretleri/
baz alınırsa atpl ücreti 65.000€
5 yılda biriktirmek için aylık 1083€ birktirmeniz gerekir. bugünün kuru ile 7000₺ yapar ki alınan maaşa hiç dokunmadan kenara atsanız bile yetmeyecek.
https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/ekonomi/kabin-memuru-maaslari-ne-kadar-40787702
5 yıl perspektifiniz çok gerçekçi görünmüyor. yurtdışında daha ucuz atpl masrafları var ancak yan giderlerle birlikte aynı seviyeye geliyor. forumun ilgili bölümlerinde tartışmaları mevcut. başka geliriniz varsa bilemem.

dediğiniz gibi kabul edersek 31-32 yaşında başladığınız eğitimi 33-34 yaşında tamamlamış olacaksınız. Bugünkü şartlarda işe başlamak için geç değil.
https://www.turkishairlines.com/tr-tr/kariyer/is-ilanlari-duyurular/tecrubesiz-2inci-pilot-b737-a320-veya-tip-yetkisi-olmayan/index.html
elinizde lisans olduğunda tabiki tek seçenek thy değil ancak diğer şirketlerin ilanları da bu kadar esnek değil ve alım da thy kadar yok. Thy’ye başvurduğunuzda bugünkü crm ve kurul mülakatına tekrar girmek durumundasınız. Bugün “uygun” bir aday değilseniz o gün de olmama ihtimali var. iş garantisi olmadan bu işe girmek hem zaman anlamında hem de risk anlamında benim alabileceğim bir risk olmazdı. ancak şartlar ve riskler herkes için farklı şey ifade edebilir ve sizce bu yol mantıklı olabilir. Naçizane tavsiyem odağınızı kaybetmeyin. Olumsuz feedbackleri de göz önünde bulundurup retest e çok iyi bir şekilde hazırlanın.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Yurtdışındaki eğitimleri baz almıştım fiyatı yazarken. Amerika'da eğitim vizesinin yanında çalışma vizesi de alınabiliyor bazı okullarda. Eksik kalan parayı da Amerika'da part-time çalışarak kazanabilirim gibi geliyor(biraz zor olur farkındayım ama hayaller yatarak gerçekleşmiyor). CRM için uzun bir çalışma planlıyorum halihazırda kendime; ancak kabin memurluğu durumunu akademi veya Sunexpress olmazsa diye düşünüyorum.

Siz kazanmışsınız sanırım. Adınıza çok sevindim, umarım ben de başarabilirim. Eğitim ve kokpit hayatınızda başarılar.

Trigcalc
19.Ekim.2018, 06:27
Kendi risk durumunuzu değerlendirip kendinizin vermesi gereken bir karar. Kimse sizin finansal kontrolünüzü, bu işi ne kadar istediğinizi, farklı işlere ne kadar motive olabileceğinizi, maaşınızın büyük bir kısmını hakikaten biriktirip biriktiremeyeceğinizi ölçemez.

Dahası diş faktörler de var. Geçen sene bu soruyu sorsanız “biraz geç ama imkansız değil” cevabi alırdınız. Şimdi ise ab initio yaşının dahi altında olacaksınız. 30 yaşı tartışılırken şimdi 35+ dahi “neden olmasin” kategorisne girdi.

Yine dahası, kredi faizlerinin gelecekte düşmesi gibi bir durum gerçekleşirse bir farklı kapı da oradan açılabilir. Ama özellikle bu şartlarda dış finansman çok ama çok dikkatli yaklaşılması gereken bir unsur.

Çok dikkatli planlamanız, üzerine çok düşünmeniz gereken bir karar olacak. Sürecinizde bol şans diliyorum.

REDDD
19.Ekim.2018, 09:35
bulut umarım her sey gonlunce olur ve retestti atlatırsın. Nacizane tavsiyem ,şuan tüm enerjini retestte sürecine harcayıp odaklanman. Kalırsam ne yaparımı düşünmek yerine; kalmamak için ne yapabilirimi düşünmenin senin için daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Tüm yollar kapandığında, yeni bir yol bulmak için zaten düşüneceksin.

bol şans,

bulut99
20.Ekim.2018, 20:24
Cevaplarınız için teşekkürler, iki gündür iş nedeniyle foruma giremiyorum geç cevap verdiğim için özür dilerim

yurtlove
28.Eylül.2019, 15:16
Hocam öncelikle merhabalar ben 24 yasındayım ve thy yi denedim olmadı özel uçuş okullarınla görüştüm cok fazla taksit secenekleri bulunmadıgından dolayı bende magdur oldum ve sırf bu iş için kendi işimden ayrıldım ve yurt dısına ing geliştirmek için cıktım bunun sonucundada işten ayrılmak zorunda kaldım para kazanmaya ihtiyacım olduğu için bende sizin gibi düşündüm emirates şuanda kabin memuru alımı yapıyor deneyebilirsiniz çok mantıklı diye düşünüyorum.ayrıca bazı şirketlerde çalışan arkadaslarım var egerki kendinizi biraz sıkıp biriktirirseniz en fazla 4 yıl dıyorum bu iş için tesekur ederim.

Xenops
08.Nisan.2020, 18:29
Burada yer alan cevaplar benim için de son derece aydınlatıcı oldu. Çok teşekkürler.

kamil piya
23.Nisan.2020, 23:19
Aynı kararsızlıkta kaldım, dünyanın parasını vermek ve ilerleyen yaş..... değer mi bilmiyorum.... karantina günleri belki düşünmem için bir fırsat olacak.