PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CRM anlam verilemeyen feedbackler

airmercury
08.Ekim.2018, 17:35
Merhaba arkadaşlar,

geçen hafta girdiğim CRM'den 3 feedback ve olumsuz dönüş aldım
mülakata 2 genç arkadaş geldiler tecrübeleri nedir o da ayrı bir soru işareti neyse konumuza dönelim.

1. feedback: Çatışma yöntemi
Mülakatta geçen diyalog şu:
İK: İş hayatınızda ekibinizde karşılaştığınız bir sorun ve çözüm yönteminiz anlatır mısınız?
B: Sorumlu olduğum projede görevli iki yetkin personel birlikte aynı işte çalışmak istemediler, ikisiyle ayrı ayrı görüştüm ve birlikte çalışamayacaklarını anladıktan sonra dönüp amirlerimle görüştüm ve onları ayrı projelerde yetkilendirme kararı aldık. Sonra kendilerine bu durumu bildirdiğimde mutlu oldular.
Not: İK'dan gelen ekstra bir soru yok ekstra analiz yok. Herhalde benden beklenen birbirleriyle konuşturup çalışmaya devam etmelerini sağlamam ve birbirlerine zarar vermelerini beklememdi.

2. feedback: empati
İK:Eşiniz pilotluk hakkında ne düşünüyor?
B: Her zaman önemli bir karar almadan önce birbirimizle fikirlerimizi paylaşırız. Benim bu isteğime olumlu yaklaştı.
İK:iş veya aile hayatınızda sorunları nasıl çözersiniz
B: Her zaman diyalogla sorunlar çözülür kırıcı olmadan, espriyle karışık sorunlara yaklaşırım
İK: İş arkadaşların hangi yönünden şikayet eder
B:İşleri hızlandırmak için baskı yapıyor olabilirim ancak bunun sebebi de proje süresi ve sorumluluğumuz (ayrıca bu konu feedback açısından tehlikeli olduğundan şunları ilave ettim: yeni arkadaşlara yardımcı olur işi öğrenmelerini sağlarım bunu yaparken de hiç bir zaman kırıcı olmam), stres feedbacki gelmesin diye de ilave açıklamalar yaptım nitekim stres gelmedi.
Not:Gerçekten empatiye hiç anlam veremedim. Bir adam karşıdakini kırmamaya uğraşıyorsa bu empati değil mi?

3. feedback: karar esnekliği
İK: Bu iş olmazsa ne yapacaksınız?
B: Bu işi istiyorum olmazsa tekrar deneme şansımı kullanacam, bu süreçte gelen iş teklifini bu sebepten geri çevirdim, ayrıca mevcut işim zaten devam ediyor.
NOT: Karar esnekliği diye bir feedback hiç duymadım, pilotun önemli bir kararı esnek mi olmalı onu da anlamadım.

Şimdi anlam verebilen biri var mı bu yorumlara?

umitfatihgenc
08.Ekim.2018, 18:08
Crm de herkes ayri ayri aliniyor iceri sanirim,dogrumudur?olumduz dönüş olmasina uzuldum tabi,daha farkli ve yaratici cevaplar mi bekliyorlardi acaba?

airmercury
08.Ekim.2018, 18:11
Crm de herkes ayri ayri aliniyor iceri sanirim,dogrumudur?olumduz dönüş olmasina uzuldum tabi,daha farkli ve yaratici cevaplar mi bekliyorlardi acaba?

Evet.

Daha yaratıcı olmak için uydurmak lazım. Yani ''fake it until make it'' biz gerçekçi olalım dedik.

çipura
08.Ekim.2018, 20:49
merhaba.çatışma yönetimi konusunda bir soru sormak istiyorum;
Güney Amerikadan dönüyorsunuz,kokpitte 3 pilot var ve ikisi birlikte uçmak istemiyor.
Ayrıca kabin amiri bir kabin memuryla uçmak istemiyor.
Kaptan olarak ne yaparsınız?
CRM mülakatını yöneten genç ve tecrübesiz bir psigolog'sanız,nasıl bir cevap sizi tatmin eder?

çipura
08.Ekim.2018, 21:02
Empati feedback konusuna gelince;
Sizce,işleri hızlandırmak için,çalışma arkadaşlarınıza baskı yapmak doğru bir kararmıdır?
İşleri hızlandırmak gerekiyorsa,alternatif bir motivasyon yöntemi yokmu acaba?

hsncnoztrk
08.Ekim.2018, 21:07
Güney Amerikadan dönüyorsunuz,kokpitte 3 pilot var ve ikisi birlikte uçmak istemiyor.
CRM mülakatını yöneten genç ve tecrübesiz bir psigolog'sanız,nasıl bir cevap sizi tatmin eder?

Crm açısından ne kokpitte ne de kabinde hiçbir zaman kişisel sorunlar gündeme getirilmemelidir ve profesyonelce davranarak görev bilinicine sahip olup operasyon tamamlanmalıdır diye düşünüyorum.Daha sonra böyle bir isteği olan kişiler planlamayla ve şirketle görüşüp karar alabilir.Ben burada risk analizinin yapılıp gerek yolcuların mağdur olmaması gerekse şirketin zarara uğramaması gerektiğini düşünerek fikirlerimi sundum.Elbette uçuş güvenliği çok önemli ama başta da söylediğim gib crm bilincine sahipse ki sahip olunması şart bunlar gündeme getirilmemelidir.

airmercury
08.Ekim.2018, 21:12

hocam böyle bir durumda o uçak kalkmamalı zaten. Daha büyük risk alıp onları barıştırma yoluna giderek yüzlerce yolcunun hayatı riske atılmamalı diye düşünüyorum.

yigitsnmz
08.Ekim.2018, 21:13
Çatışma yönetimimin bir yolu da 3.bir kişinin hakemliğine başvurmak. Bu case de bunun bir örneği. Hakem olan kişi tarafları dinler 2 tarafın da tatmin olacağı şekilde orta yolu bulmaya çalışır problemi çözmeye çalışır ama herzaman çözebilecek diye birşey yoktur. Eğer çözemezse yani taraflar çatışık kalırsa(pilot veya kabin memuru farketmez hepsi zincirin bir halkası) önce o kişilirle konuşup bu şekilde uçuşu gerçekleştiremeyeceklerini crm in zarar gördüğünü söyler ve durumu şirkete bildirip ekipteki çatışma yaşayan tarafların değişmesini ister.

Tabi bunlar benim fikrim

çipura
08.Ekim.2018, 21:14
airmercury nickli arkadaşımızın yorumunu merak etmiştim...

airmercury
08.Ekim.2018, 21:16
Empati feedback konusuna gelince;
Sizce,işleri hızlandırmak için,çalışma arkadaşlarınıza baskı yapmak doğru bir kararmıdır?
İşleri hızlandırmak gerekiyorsa,alternatif bir motivasyon yöntemi yokmu acaba?

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
Hocam buradaki baskı mobing tarzı bir baskı değil, zaten belirtiyorum şakayla karışık kimsenin neşesini kaçırmadan takılma şeklinde, öğretici ve kırıcı olmadan.

çipura
08.Ekim.2018, 21:17
peki siz niye projedeki arkadaşlarınızı birlikte çalışmaya ikna etmediniz

airmercury
08.Ekim.2018, 21:18
Genç psikolog arkadaşların tarzı kendilerince bir soru işareti gördüklerinde gerekiyorsa mülakatı 10 dakika uzatıp soru işaretlerine cevap bulunması şeklinde olmalıdır.

airmercury
08.Ekim.2018, 21:22
peki siz niye projedeki arkadaşlarınızı birlikte çalışmaya ikna etmediniz

İkna etmeyi denedim ikisiyle de ayrı ayrı görüştüğümü belirtiyorum neticede proje için kaynaklar önemli. Ancak bu konuda tecrübesi olanlar anlayacaklardır, ikna etmek daha büyük sorunlar doğurabilir. Bu bir risk değerlendirmesidir. Teorilerle pratikler farklılık gösterebilir...

hsncnoztrk
08.Ekim.2018, 21:24
Bence bir kişiyi sadece bir işi hızlı yapması için motive etmek empati değildir.Neden işi yavaş yaptığını anlamaya çalışmak daha empatik bir tutum olabilir.Airmercury arkadaş da kendince cevaplamış ona da saygım sonsuz.

airmercury
08.Ekim.2018, 21:29
Bence bir kişiyi sadece bir işi hızlı yapması için motive etmek empati değildir.Neden işi yavaş yaptığını anlamaya çalışmak daha empatik bir tutum olabilir.Airmercury arkadaş da kendince cevaplamış ona da saygım sonsuz.

Yorumlarınız benim için değerli çünkü anlamlandıramadığım için farklı görüşler arıyorum. Teşekkür ediyorum.
Elbette empati değildir. Ancak böyle bir durumdan bir kişinin empatik davranmadığı sonucu çıkarılmasını ilginç buluyorum belki başka bir konudan almış da olabilirim empatik düşünmeyi, ancak aklıma bu konular geliyor.

çipura
08.Ekim.2018, 21:29
Psikologlara net,anlaşılr ve tatmin edici cevaplar vereceksiniz.
Cevaplarınızın doğru olduğunu uzmanlarla tartışmadan,genç psikologların gadrine uğradığınızı ima ediyorsunuz.
THY de 28 yaşında kaptanlar olduğu gibi,akademi dünyasında genç bilim insanlarının olabileceğini unutmayın.
size sadece yardımcı olma amacıyla fikirlerimi sunuyorum.

hsncnoztrk
08.Ekim.2018, 21:33
Yorumlarınız benim için değerli çünkü anlamlandıramadığım için farklı görüşler arıyorum. Teşekkür ediyorum.
Elbette empati değildir. Ancak böyle bir durumdan bir kişinin empatik davranmadığı sonucu çıkarılmasını ilginç buluyorum belki başka bir konudan almış da olabilirim empatik düşünmeyi, ancak aklıma bu konular geliyor.

Sizin dediğiniz gibi başka konulardan da almış olabilirsiniz.Maalesef bize günlerini veremezler bu yüzden bi kaç soruyla analiz etmeye çalışıyorlar ki belki de bi kaç soru yeterli oluyordur biz işin içinde olmadığımız için söylediklerimiz maalesef havada kalıyor.

airmercury
08.Ekim.2018, 21:42
Psikologlara net,anlaşılr ve tatmin edici cevaplar vereceksiniz.
Cevaplarınızın doğru olduğunu uzmanlarla tartışmadan,genç psikologların gadrine uğradığınızı ima ediyorsunuz.
THY de 28 yaşında kaptanlar olduğu gibi,akademi dünyasında genç bilim insanlarının olabileceğini unutmayın.
size sadece yardımcı olma amacıyla fikirlerimi sunuyorum.

Teşekkürler.
Hocam gelen feedbackleri anlamlandıramadığımdan genç arkadaşların tecrübesizliğinden olabilir diye düşündüm. Elbette yaş başarı için ölçüt değildir. (İnanın bunun kavgasını ben de çok verdim). Ama bir adayı 30-50 dk da çözmeye çalışıyorsanız eğer burada tecrübe çok değerlidir.

çipura
08.Ekim.2018, 21:43
mesleğiniz nedir bilmiyorum.
Psikologların işlerini nasıl yapmaları konusunda fikir beyan ediyorsunuz.
Bence burada biraz empati yapın.
Cevaplarınızın mutlak doğru olduğunu düşünüyorsanız,retest sürecinde yaşlı ve tecrübeli psikologlarada aynı
cevapları verin.
CRM konusunda lütfen çok okuyun....
CRM yi geçen kurulda zorlanmaz...

airmercury
08.Ekim.2018, 21:50
mesleğiniz nedir bilmiyorum.
Psikologların işlerini nasıl yapmaları konusunda fikir beyan ediyorsunuz.
Bence burada biraz empati yapın.
Cevaplarınızın mutlak doğru olduğunu düşünüyorsanız,retest sürecinde yaşlı ve tecrübeli psikologlarada aynı
cevapları verin.
CRM konusunda lütfen çok okuyun....
CRM yi geçen kurulda zorlanmaz...

Hocam psikologları savunmanız tam da aradığım şey :)
Fikirlerimin mutlak doğru olduğunu düşünsem şikayet ederim ancak ben forumda görüş arıyorum farkındaysanız.
Psikologlar genç yaşlı tecrübeli tecrübesiz kestirip atan dinleyen gibi konu asıl konumuz değil konu buraya siz sınava giren psikolog gibi savunma yaptığınızdan geldi. Tekrar belirtmek isterim ki bunun için teşekkür ediyorum.
Asıl konumuz feedbackler

hsncnoztrk
08.Ekim.2018, 22:02

Sanırım siz eğitimdesiniz sizce nasıl olmalı? :)

Mr.Destroyer
08.Ekim.2018, 22:03
Teşekkürler.
Hocam gelen feedbackleri anlamlandıramadığımdan genç arkadaşların tecrübesizliğinden olabilir diye düşündüm. Elbette yaş başarı için ölçüt değildir. (İnanın bunun kavgasını ben de çok verdim). Ama bir adayı 30-50 dk da çözmeye çalışıyorsanız eğer burada tecrübe çok değerlidir.

Hocam mülakata girenler kaç yaşındaydı bilmiyorum ama kendimden örnek vereyim; 7 yıldır profesyonel iş hayatında çalışan genç birisi olarak (yaş 31) yanımızda işe yeni başlayan arkadaşların neler bilip bilmediğini, nelere yatkın nelerde zorlanır 1-2 gün içinde aşağı yukarı çözebiliyorum ki uzmanlık alanım psikoloji değil ve senede 2-3 kişilik sirkülasyon oluyor sadece. Kaldı ki bu mülakata girenlerin mesleği insanları okumak ve yüzlerce insanla aynı mülakatı yapmışlar bile. Yanlış anlamayın kimseyi savunmak için söylemiyorum, sonuçta onlar da insan ve hata yapmış yanlış değerlendirmede bulunmuş olabilirler fakat bence genelleme yaparak 1 saate yanlış değerlendiriliyor sonuca varmak haksızlık gibi. Hem belki 10 yıllık mesleki tecrübeleri var fakat genç görünüyor da olabilirler ;)

outlawrider
08.Ekim.2018, 22:10
Airmercury hocam, öncelikle deneyiminizi paylaştığınız İçin teşekkür ederim. Almış olduğunuz feedbackler ve alma sebebini tespitlerinize bakılırsa bu sizin için retest açısından önemli bir durum. Bence siz büyük ihtimalle olanı değil hissettiğinizi belirttiğiniz için olumsuz aldınız. Açmam gerekirse, aynı durum benim başıma geldi ve elemanlarla görüştüm, birisi işten atılmak İçin bahane arıyormuş, ben de kendi rızası ile çıkmasını sağladım. Bu bence çok makul bir anıydı, taa ki sizin yazınızı okuyana kadar. Çipura hocam çok önemli bir konuya değinmiş. Aslında olay işin başında sorunu engellemek değil, sorun çıktığındaki kriz yönetimi evresi. Yazınızı okuduğum anda çipura hocamın örneği kafamda çaktı ki hemen sonra da hocam yazmış. Muhakkak ki psikologların tecrübe ile ilgili sıkıntıları vardır. Ancak öngörü, içgörü gibi kavramlar tecrübeden ziyade yetenek meselesi. Aynısı benim de başıma gelse belki ben de aynı tepkiyi veririm fakat bizden istenen bu durumlarda soğuk kanlılığımızı korumamız ve bunu içselleştirerek hareket etmemiz. Mesela ben süreçe başladığım günden beri gerektiğinde hayır demeyi, işleri biraz daha ağırdan almayı, karar verirken net olmayı fakat diğer imkanları da değerlendirmeyi içselleştirmeye çabalıyorum. Son feedbackiniz İçin de şunu söyleyeyim, beklenen cevap sanırım “ikinci kez şansımı deneyeceğim, hali hazırda çalışıyorum, gelen iş teklifi şartlarımı karşılamadığı İçin reddettim fakat daha iyi bir teklif gelirse neden olmasın?” Gibi olmalı sanırım.
Umarım re-testte başarılı olursunuz. İyi akşamlar.

VWXYZ
09.Ekim.2018, 17:18
Hocam Merhaba,

Uzun süredir forumu okuyorum izliyorum. Sizin mesajınızdan sonra artık dayanamadım bende ilk yorumumu yazayım dedim. CRM mulakatına katılan arkadaşların yeterliliğini bence yonetim tartışmaya açmalı. Aldığınız geri bildirimler hiç bir psikoloji yaklaşımıyla bağdaşamaz. Geri bildirim vermek için bir hikaye kesinlikle yetmez. O geri bildirim öncesi çapraz sorgu yapılmalıdır.

İstanbul Universitesi'ndeki kadrodaki genç Araş. Gör. arkadaşlar maalesef hataya çok yatkın. Zaten Muzaffer Çetingüç hocanın kitabında da CRM deki gözlem hatalarına çok değinilmiş. Bu iş standard psikolog işi değil uçuş psikoloğu olması lazım diyor. Şu aralar gerçekten anlamsız geri bildirimler alan mesajlar göruyorum forumda. Umarım ust yonetim bu konuya ozen gösterir. En azından bir itiraz hakkı veya bilgi talebi tanınması gerekir diye duşunuyorum. Eğer psikolog arkadaşlar kendilerinden eminseler, göruşme kayıt altına alınmalı ve sonrasında adaya itiraz hakkı verilmeli.

Azazil89
09.Ekim.2018, 18:38
Hocam Merhaba,

Uzun süredir forumu okuyorum izliyorum. Sizin mesajınızdan sonra artık dayanamadım bende ilk yorumumu yazayım dedim. CRM mulakatına katılan arkadaşların yeterliliğini bence yonetim tartışmaya açmalı. Aldığınız geri bildirimler hiç bir psikoloji yaklaşımıyla bağdaşamaz. Geri bildirim vermek için bir hikaye kesinlikle yetmez. O geri bildirim öncesi çapraz sorgu yapılmalıdır.

İstanbul Universitesi'ndeki kadrodaki genç Araş. Gör. arkadaşlar maalesef hataya çok yatkın. Zaten Muzaffer Çetingüç hocanın kitabında da CRM deki gözlem hatalarına çok değinilmiş. Bu iş standard psikolog işi değil uçuş psikoloğu olması lazım diyor. Şu aralar gerçekten anlamsız geri bildirimler alan mesajlar göruyorum forumda. Umarım ust yonetim bu konuya ozen gösterir. En azından bir itiraz hakkı veya bilgi talebi tanınması gerekir diye duşunuyorum. Eğer psikolog arkadaşlar kendilerinden eminseler, göruşme kayıt altına alınmalı ve sonrasında adaya itiraz hakkı verilmeli.

Hocam, öncelikle kendimi linçten kurtarmak adına, kimseyi savunmuyorum, baştan belirteyim :D
Her sistem gibi, elbette CRM Mülakatı da iyileştirilebilir, kesinlikle katılıyorum.
Ancak kendisi mülakata girmemiş (benim gibi) veya giren adayları bizzat tanımayan kişiler olarak, yorum yaptığımız konudan emin olamayız.
Unutmayın ki buradaki mülakatı hakkında bilgi veren kişilerin yazdıklarının tamamı subjektif yazılardır.
Bir kişi kendinin o kadar da iyi farkında olmayabilir, veya yapılmış doğru bir tespiti kabullenmiyor olabilir.
Ben bu forumda şunu gördüm: "Geribildirime kapalıymışım.. Ne alakası var ya?!!" :)

Demek istediğim biz mülakatın, adayın, görüşmenin kendisini, tanımadan bilmeden ne adaylara yüklenebiliriz, ne de görevli psikologlara.
Bu sebeple tüm süreç içersinde en temkinli yorum yapılması gereken kısım CRM diye düşünüyorum.

VWXYZ
09.Ekim.2018, 18:55
Hocam, öncelikle kendimi linçten kurtarmak adına, kimseyi savunmuyorum, baştan belirteyim :D
Her sistem gibi, elbette CRM Mülakatı da iyileştirilebilir, kesinlikle katılıyorum.
Ancak kendisi mülakata girmemiş (benim gibi) veya giren adayları bizzat tanımayan kişiler olarak, yorum yaptığımız konudan emin olamayız.
Unutmayın ki buradaki mülakatı hakkında bilgi veren kişilerin yazdıklarının tamamı subjektif yazılardır.
Bir kişi kendinin o kadar da iyi farkında olmayabilir, veya yapılmış doğru bir tespiti kabullenmiyor olabilir.
Ben bu forumda şunu gördüm: "Geribildirime kapalıymışım.. Ne alakası var ya?!!" :)

Demek istediğim biz mülakatın, adayın, görüşmenin kendisini, tanımadan bilmeden ne adaylara yüklenebiliriz, ne de görevli psikologlara.
Bu sebeple tüm süreç içersinde en temkinli yorum yapılması gereken kısım CRM diye düşünüyorum.

Siz nasıl gider de CRM Ekibini savunursunuz? Hııııııı size :)

CRM de nisan ayında bir katliam yaşandı hocam. Bu forumdaki bir çok arkadaş katliam kurbanı oldu. Göruşlerdeki subjektif etkiyi kesinlikle göz onunde bulunduruyorum. Ancak bariz bir gerçeklik var önumuzde. THY manavdan domates seçmiyor. Dil bilgisini belgelemiş, DLR1 gibi zorlu bir sureci tamamlamış Pilot Adayları var karşılarında. Bu adayların bir itiraz hakkı muhakkak olmalı.

Çatışma ve tartışma yonetimi CRM de çok önemli bir konu. Geri bildirime açık olma çok önemli bir konu. Madem mulakat ekibi bunları sınayabiliyor kendileri de buna açık olmalı. Bu forumda bazı arkadaşlar var, onların CRM den kalmaları çok tuhaf geliyor bana. Yazı dilinden az çok anlayabiliyorsunuz insanları. Elbette ki oradaki tutumları heyecan faktörunden ve gözlemci katılımından dolayı etkilenmiştir. Ancak böylesine guzide insanlara muhakkak bir itiraz hakkı tanınması gerekiyor. (Bu arada benim CRM hakkım var, kendim için söylemiyorum bunları :) ).

çipura
09.Ekim.2018, 19:28
Herkese iyi akşamlar.
Arkadaşlar,bence biraz daha somut,ölçülebilir olaylar üzerinden fikirlerimizi ifade edersek, MÜLAKAT süreçlerindeki arkadaşlara daha faydalı oluruz,diye düşünüyorum.
ÖRNEĞİN:
Bu konu başlığını açan airmercury nickli arkadaşımızın aldığı feedback'lar üzerinden gidelim,arkadaşımız dahil herkes faydalansın.
Birinci feedback:çatışma yònetimi.
Arkadaşımız işyerindeki ekibinde çıkan bir problemi,amirine havale etmiş,problemi yaratan iki kişinin başka projelerde yer almalarını sağlamış.
Şimdi bu örnek somut bir olay.
Burada arkadaşımız mı haklı,feedback veren psikolog mu?
Buradan gidersek,havacılığa gönül vermiş arkadaşlarımız bilgilenir.Diye düşünüyorum.
Airmercury arkadaşa retest sürecinde başarılar dilerim.
JUmarım ikinci mülakatta olumlu sonuç alır.

hsncnoztrk
09.Ekim.2018, 19:40
Herkese iyi akşamlar.
Arkadaşlar,bence biraz daha somut,ölçülebilir olaylar üzerinden fikirlerimizi ifade edersek, MÜLAKAT süreçlerindeki arkadaşlara daha faydalı oluruz,diye düşünüyorum.
ÖRNEĞİN:
Bu konu başlığını açan airmercury nickli arkadaşımızın aldığı feedback'lar üzerinden gidelim,arkadaşımız dahil herkes faydalansın.
Arkadaşımız işyerindeki ekibinde çıkan bir problemi,amirine havale etmiş,problemi yaratan iki kişinin başka projelerde yer almalarını sağlamış.
Buradan gidersek,havacılığa gönül vermiş arkadaşlarımız bilgilenir.Diye düşünüyorum.

Bunu şu yüzden vermiş olabilirler;eğer bu ekip senin ekibinse ekip içindeki sorunları çatışmaları çözmek için senin çaba göstermen gerekir.Çatışmanın kaynağını,sebeplerini analiz edip,çatışmanın taraflarını dinleyip organizasyonun sürekliliğini sağlamak amacıyla bu çatışmayı çözmelisin.Elbette bazen tüm çabalara rağmen extrem bi durumla karşılaşıp sorunu çözmeyip amire de bildirmek zorunda kalabilirsin.Mesela kokpitte bi sorun yaşadın kuleyle bağlantıya geçip “kule kontrolü bana vermiyor” diyemeyiz :) ya da sorunu çözmeyip küsmek gibi bi tutum içine de giremeyiz.Durumsal farkındalığımızı kaybetmeden sorunu çözmek için çaba göstermeliyiz.Buradan hareketle amire havale etmek belki kolaycılık gibi değerlendirilmiş olabilir.

starkstar
09.Ekim.2018, 19:44
Mülakata giren hocaların hepsi psikolog değil. İşletme hocaları da giriyor. Yani aslında çok da psikolojik açıdan değerlendirilmiyor.

yigitsnmz
09.Ekim.2018, 20:03
Mülakata giren hocaların hepsi psikolog değil. İşletme hocaları da giriyor. Yani aslında çok da psikolojik açıdan değerlendirilmiyor.
Bu bilginin doğruluğundan emin değilim ama doğruysa bile bu güzel bişey çünkü psikolog olaya çok karmaşık yaklaşır diğeri ise daha basit bakar böylece birinin göremeyeceği birşeyi diğeri yakalayabilir veya farklı bir bakış açısı getirebilir

hsncnoztrk
09.Ekim.2018, 20:10
Arkadaşın söylediği doğru olabilir.İstanbul Üniverisitesi nin Crm mülakatını yapan havacılık enstitüsünün içinde organizational behavior yani örgütsel davranış gibi derslerin hocaları da var yani işletme fakültesi gibi fakültelerde ders veren profesörler,doçentler ya da uzmanlar gerek müdürlük gerek diğer pozisyonlarda görev alıyor.Buradan hareketle mülakatlara bu kişilerin de girebildiğini düşünürsek sadece psikologların olmadığı söylenebilir.

VWXYZ
09.Ekim.2018, 20:13
Herkese iyi akşamlar.
ÖRNEĞİN:

Katılıyorum. Ancak konuyu ele alırsak, arkadaş başta bu çalışanlarla göruştuğunu ve bu kişilerin birlikte çalışamayacaklarını anladıktan sonra ayrı yerlerde yer almalarını sağlamak adına amirine başvurmuş olduğunu göruyoruz. CRM'den bakalım. Uçuş sırasında hakaretler yağdıran bir pilot var. Anlaşamıyorsunuz. Kufr ediyor, baskı kurmaya çalışıyor. Diyalog kurmaya çalışıyorsunuz size hakaret ediyor. O durumda tartışmaya girmeniz onu daha da sinirlendiriyor. Kendisine duzgun dille uyarı yapmanızın ardından uçağı guvenli şekilde indirmelisiniz. Sonrasında uçaktan inerken kendisini rapor edeceğinizi açıklamalı ve rapor etmelisiniz. Arkadaşımız yazdığına göre tam olarak bunu yapmış. Kendisi çözumleyemeyince ust merciye taşımış.

Arkadaşlar bir noktayı kaçırmamak gerekir. Herkes herşeye istediği gibi geri bildirim verebilir. Ama CRM mulakatındaki geri bildirimler "kesinlik" ifade edebilmeli. Adayın anlattığı şeyi birbirinden habersiz farklı CRM mulakatçılarına dinletsek aynı geri bildirimleri verebilecekler mi? Arkadaşımız gerçekten bu olaydan dolayı "çatışma yonetimi" bildirimi mi almış? Yoksa başka bir nedenden dolayı mı? Bunlarda bir açıklık ve netlik yok. Ama mulakatı gerçekleştirenler bunu detaylı yazsa arkadaşımız kendisini daha iyi geliştirebilir.

hsncnoztrk
09.Ekim.2018, 20:31
Benim burada sürekli anlatmaya çalıştığım da buydu.Ben tek bir feedbackle elendim ancak aynı Feedback hatta feedbackler ile geçenler var.Buradan hareketle süreç karanlık diyordum.Geçmek için neyin kriter olduğu meçhul kimi diyor feedback değil başka şeyler de var kimi daha başka ihtimaller üzerinden yürüyor ama hepsi komplo teorisi ya da olasılık net bir durum yok ve hiçbirimiz bilmiyoruz.Sonuçta herkese emek verdiği bu kadar önemli olan,yüksek prestijli süreçte daha net tatmin edici bi açıklama bekliyor.Ben bazen şunu düşünüyorum;3-5 tane eğitimden pilot adayı getirilsin şu mülakata tekrar sokulsun ama hiçbir şekilde eğitimde oldukları belirtilmesin,onlar arasından bile bu ekip tarafından elenenler olabilir.Yani geçmiş olan bile tekrar elenebilir. :)

Serife88
09.Ekim.2018, 22:04
Sizin crm feedbacklerini sorgulamaniz sanirim size feedback verilmesini sorgulamaniz seklinde algilanmis ilk yorumlarda. Verilen feedbackin anlattiginiz hangi olay icin olduguna emin misiniz? Keske daha acik bir sekilde xxx konusundaki ornegine dayanarak aday kendini yy konusunda gelistirmeli seklinde aciklayici olunsa tabii. Cunku hangi ozelliginizin crm ekibi tarafindan eksik goruldugunu kesin ve net bir sekilde bilmezseniz o ozelligi gelistiremezsiniz, bir sonraki gorusmede de yy feedback ile ilgili ne yaptin ilk mulakattan bugune sorusuna yanit veremezsiniz.
Catisma yonetimi ile ilgili ise basima gelen bir olayi anlatayim, bu bir crm ornegi olabilir. Ben yaklasik 4 sene kadar su anda dunyada 5 yildizli havayolu unvanina sahip havayollarindan birinde kurumsal satis temsilcisi olarak gorev aldim (thy degil). Hiyerarsinin cok net uygulandigi, ik'nin personelin calisma sartlari beklentileri ve ust yonetim arasinda cok guzel bir denge kurdugu bir ortam. Bir gun marketing muduru ise yeni alinan, potansiyeli cok da yuksek olmayan ve aslinda ise pek de hevesli olmayan support elemanina bir gorev verdi. Isi nasil yapacagini gosterdi, 1 gun suresi oldugunu soyledi. Marketing muduru arkadas dunya tatlisi bir bayan, o zaman sirkette 15 yildir calisiyor ve takdir toplayan caliskan zeki birisi. Neyse eleman biraz yavas anliyor biraz da (bence) cok isi sallamiyor o yuzden hata ustune hata. Mudur cok yogun ve baska bir proje ustunde ama gozu de yeni elemanin ustunde. Gunun sonunda support elemani isi yetistiremedi, binbir hata oldu, mudur isi kendisi yapmak zorunda kaldi ve head office rapor bir saat gecikmeli gonderildi. Havayolu tr genel muduru ise marketing mudurunu cagirip hatanin tamaminin onda oldugunu soyledi (belki bu kisim biraz sert oldu). Aslinda marketing muduru elinden geleni yapip isi en guzel sekilde ogretmis, duzenli sekilde supervisorluk yapmis, isin yetismeyecegini anlayinca da duruma el atip isi tamamlamisti. Fakat GM cevabi 'ne olursa olsun elemanin basarisizligi senin basarisizligindir. Demek ki onu MANAGE ETMEK KONUSUNDA eksiklerin var demisti. Sonuc olarak aslinda bircogumuzun takdir edecegi ozellikleri olan marketing mngr hala ayni pozisyonda. Terfi alamamasinin sebebi empati yapmasi, yumusak yuzlu olmasi ve gerektiginde ekibine gorev ve sorumluluklari gereken direktiflerle (kalp kirmak istemedigi icin) vermediginin gorulmesi.
Crm ekibinin de degerlendirmesi bu sekilde olabilir mi acaba sizin durumunuzda?

çipura
09.Ekim.2018, 22:39
CRM ve KURUL mülakatı başlığı altında biraz geriye giderek geçmişte sorulan soru ve cevapları incelediğinizde;
Ekibi yöneten kişinin,görevini yapmayan bir elemanın görevini diğer personele paylaştırması veya bizzat endisinin yapacığını belirtmesi,direkt olumsuz sonuç alma sebebi olduğu görülecektir.
Sorumlu pilot,ekipteki herkesin,görevini en iyi şekilde yapmasını sağlamalıdır.
CRM de,bu liderliği yapacak kişilik ve karakter özelliği taşıyan kişiler tespit edilmeye çalışılıyor.
Mülakata hazırlanan arkadaşlar,lütfen forumda en azından bir yıl geriye giderek,CRM (DLR2) ve kurul mülakatı başlığı altındaki yazıları okursanız,müthiş bilgiler ve muhteşem tecrübeler göreceksiniz.

airmercury
09.Ekim.2018, 22:43
Herkese iyi akşamlar.
ÖRNEĞİN:

Sevgili çipura hocam müsaadeniz olursa size birkaç feedback vermek istiyorum.
1. Odağını koruma
2. Empatik yaklaşım
3.Duygu , düşünce ve davranışlarına yönelik farkındalığını geliştirmesi
4.Analitik değerlendirmeler yapabilme becerisini geliştirmesi
5. Anlaşmazlıkları yönetim tarzını geliştirmesi
6.Kişisel farkındalığını geribildirimlerle artırmaya daha açık olması
7.Stres altında dikkatini toparlamalı
8.Söylenenlerin içeriğini daha hızlı kavrama becerisini geliştirmeli
9.İletişim tarzını durum gerekleriyle eşleştirebilmeli

Peki size haddim olmayarak bu feedbackleri verme amacımı da açıklayayım. Herkes herkese yakaladığı birkaç noktadan istediği geri bildirimi yazabilir. Ancak VWXYZ nickli arkadaşın da belirttiği gibi (Bu arada kendisine teşekkür ediyorum) bu sürece gelen ve emek veren insanlar daha iyi analiz edilmelidir amaç açık yakaladığını düşünüp kendini başarılı atfetmek olmamalı adayı gerçekten anlamaya çalışmak olmalıdır.

airmercury
09.Ekim.2018, 22:55
Airmercury hocam, öncelikle deneyiminizi paylaştığınız İçin teşekkür ederim. Son feedbackiniz İçin de şunu söyleyeyim, beklenen cevap sanırım “ikinci kez şansımı deneyeceğim, hali hazırda çalışıyorum, gelen iş teklifi şartlarımı karşılamadığı İçin reddettim fakat daha iyi bir teklif gelirse neden olmasın?” Gibi olmalı sanırım.
Umarım re-testte başarılı olursunuz. İyi akşamlar.

Hocam yorumunuz için teşekkür ederim. Ancak kabul etmediğim teklif pilotluk mesleği ile karşılaştırdığımızda yaşam koşulları da maddi getirisi yüksek bir pozisyondu. Ancak bu işe gönül verdiğimiz için bu teklifi reddettik.
Yalnız bilgi amaçlı size de şunu söylemek isterim ki ''daha iyi bir teklif gelirse neden olmasın?'' derseniz eğer mesleki motivasyon feedbacki alma ihtimaliniz çok yüksektir.

REDDD
09.Ekim.2018, 23:36
Tüm yazdıklarınızdan anladığım; sorulara ve caselere yüzde yüz doğru bir cevap yok. Bir sorunun cevabı bir adayın puzzle potresinde sırıtmazken öteki adayın potresinde maviliğin içinde tek kırmızı puzzle parçası gibi uzaktan apaçık sırıtabiliyor ve feedback almasına neden olabiliyor. Yani bu noktayı sanki gözden kaçırıyoruz gibime geliyor.

Adayın tüm portresini kimse bilmiyor spesifik cımbızladığımız puzzle parçalarından büyük resmi tahmin edip bu puzzle bilmediğimiz bu resme neden olmadıki diye düşüyoruz gibime geliyor.

Ben adayların büyük resme bakıp değerlendirildiğini düşünüyorum. Bu sebepten ötürüde aynı feedbackleri alan bir aday crm'den olumlu alırken bir diğeri olumsuz alabiliyor fikrindeyim.

çipura
10.Ekim.2018, 00:13
airmercury hocam,anladığım kadarıyla mülakat ekibinin sizi yeteri kadar anlama çabası göstermediğini düşünüyorsunuz.
Olabilir,bilmiyorum,ben sizide onlarıda tanımıyorum.
mülakatta neler yaşandığını bilmiyorum.
Duyduğum tek şey,sürece başvuranların % 99 u eleniyor.
Onlar sizi anlamaya çalışmıyorsa,siz kendinizi onlara anlatın.
süreçte başarılar.

çipura
10.Ekim.2018, 02:03
Ayrıca son aldığınız feedback:KARAR ESNEKLİĞİ konusu.
İK:SÜREÇ olumsuz sonuçlanırsa ne yapacaksınız.
CEVABINIZ:sonuna kadar mücadele edeceğim.
BENİM YORUMUM:mülakat olumsuz sonuçlanırsa denmiyor,süreç olumsuz sonuçlanırsa deniyor.(sizin yazdığınız;bu iş olmazsa)
nasıl sonuna kadar mücadele edeceksiniz?Başka bir havayolu şirketinin uçuş okuluna mı başvuracaksınız?yoksa kendi imkanlarınızlamı pilotluk eğitimi alacaksınız?
Bunları belirtmemişsiniz.
Yada,eski işinize gerimi döneceksiniz?
Veya teklifini reddettiğiniz şirkete mi gideceksiniz?
Bu iş olmazsa ALTERNATİFLERİNİZİN net olması gerekiyor.
SONUÇ:karar esnekliği feedback'i.
Lütfen ikinci şansınızı(retest)iyi değerlendirin.
Tekrar başarılar diliyorum.yolunuz açık olsun.
Bana birçok feedback verdiğin için de,kendimi bu başlıktan elenmiş kabul ederek son yazımı yazmış oldum.
HOŞÇAKALIN.

aoztari
10.Ekim.2018, 08:01
Amacım psikologları korumak değil ancak feedback'lerin detaylı açıklanmamasını gizliliğe bağlayamaz mıyız? Sonuçta burada arkadaşlar feedback'lerini paylaşıyor. Bu feedbackleri diğer arkadaşlar alıp kendine uyarlayıp onlara örnek olarak sunup "fake it until make it" yapamasınlar diye sonuçlar muallakta kalıyor olamaz mı? Ha bu sefer de şöyle bir soru çıkıyor, @REDDD arkadaşımızın dediği gibi, ortada tek bir doğru yok ve her mülakata giren arkadaş kendi özelinde değerlendiriliyorsa "fake it until make it" olayı havada kalır. Burası biraz sesli düşünme kısmıydı ben alt tarafta yazdıklarımın geçerli olduğunu düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla bu mülakatta asıl istenen dürüstlük ve tabi ki istedikleri özelliklerin "dürüst olan" sizde bulunması. Bu özelliklere sahip kişiler dürüst olup, hayatlarından doğru ve gerçek örnekleri verdiklerinde olumsuz almaları için bir sebep kalmıyor diye düşünüyorum.
Bir de şöyle bir şey var, herkeste ille de pilot olmak için gerekli özellikler olmayabilir. Bu konu özelinde konuşmuyorum genel algılayın lütfen, sonucun olumsuz olması ya sizde gerekli özellikler yok, ya gerekli şeyler var ama siz gösteremediniz ya da yine gerekli özellikler var ve siz elinizden geldiğince bunu gösterecek şekilde örnekler verdiniz ama onlar göremediler. Burada bu seçenekleri düşünmek yerine mülakatı kendi kafanızda tekrar yaşayıp kendinizi psikologların yerine koyun, bence en doğru cevabı kendi içinizde bulacaksınız.
Saygılar

Azazil89
10.Ekim.2018, 08:37
Tüm yazdıklarınızdan anladığım; sorulara ve caselere yüzde yüz doğru bir cevap yok. Bir sorunun cevabı bir adayın puzzle potresinde sırıtmazken öteki adayın potresinde maviliğin içinde tek kırmızı puzzle parçası gibi uzaktan apaçık sırıtabiliyor ve feedback almasına neden olabiliyor. Yani bu noktayı sanki gözden kaçırıyoruz gibime geliyor.
Adayın tüm portresini kimse bilmiyor spesifik cımbızladığımız puzzle parçalarından büyük resmi tahmin edip bu puzzle bilmediğimiz bu resme neden olmadıki diye düşüyoruz gibime geliyor.
Ben adayların büyük resme bakıp değerlendirildiğini düşünüyorum. Bu sebepten ötürüde aynı feedbackleri alan bir aday crm'den olumlu alırken bir diğeri olumsuz alabiliyor fikrindeyim.

Amacım psikologları korumak değil ancak feedback'lerin detaylı açıklanmamasını gizliliğe bağlayamaz mıyız? Sonuçta burada arkadaşlar feedback'lerini paylaşıyor. Bu feedbackleri diğer arkadaşlar alıp kendine uyarlayıp onlara örnek olarak sunup "fake it until make it" yapamasınlar diye sonuçlar muallakta kalıyor olamaz mı? Ha bu sefer de şöyle bir soru çıkıyor, @REDDD arkadaşımızın dediği gibi, ortada tek bir doğru yok ve her mülakata giren arkadaş kendi özelinde değerlendiriliyorsa "fake it until make it" olayı havada kalır. Burası biraz sesli düşünme kısmıydı ben alt tarafta yazdıklarımın geçerli olduğunu düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla bu mülakatta asıl istenen dürüstlük ve tabi ki istedikleri özelliklerin "dürüst olan" sizde bulunması. Bu özelliklere sahip kişiler dürüst olup, hayatlarından doğru ve gerçek örnekleri verdiklerinde olumsuz almaları için bir sebep kalmıyor diye düşünüyorum.
Bir de şöyle bir şey var, herkeste ille de pilot olmak için gerekli özellikler olmayabilir. Bu konu özelinde konuşmuyorum genel algılayın lütfen, sonucun olumsuz olması ya sizde gerekli özellikler yok, ya gerekli şeyler var ama siz gösteremediniz ya da yine gerekli özellikler var ve siz elinizden geldiğince bunu gösterecek şekilde örnekler verdiniz ama onlar göremediler. Burada bu seçenekleri düşünmek yerine mülakatı kendi kafanızda tekrar yaşayıp kendinizi psikologların yerine koyun, bence en doğru cevabı kendi içinizde bulacaksınız.
Saygılar

Hocam, bu düşünceye katılmakla birlikte;

Psikoloji, diğer alanlar gibi mutlak doğrulara sahip bir alan değildir.
Örneğin kan değerleri hakkında kesin bir genelleme yapılabilirken (yaş / kilo gibi fiziki şartlara bağlı olarak tabi), kişilik ile ilgili bir genelleme yapmak mümkün değildir.
Söz gelimi "Çatışma yönetimi"kriteri için benden beklenen cevap ile, bir başkasından beklenen cevap aynı olamaz zaten, zira herkes kişiliğinde ve ruh halinde geçmişte edindiği tecrübeleri ve bunların etkilerini taşır.
Geçmişte yaşadıklarım yüzünden, ekipte anlaşamayan iki eleman karşısında ağlayıp istifa etmek yerine, işi kendim yapmam benim için başarılı bir çatışma yönetimi olabilirken, sizin için oldukça başarısız kalabilir.

Örnek uç da olsa, vurgulamak istediğim, aynı konuya verilen aynı cevabının, aynı feedback'e yol açmaması bile normal iken, aynı feedback, genel kişilik özellikleri çerçevesinde düşünülmelidir ve olumlu / olumsuz olmak üzere farklı sonuçlar doğruması oldukça olasıdır.

Öte yandan bu elbette uzmanlık işidir.
Bir saatlik görüşme kısa değildir. Tecrübe edenler bilir, psikoloğa danışan kişi olarak gitiğinizde, ilk seansta sizi tanır, sorar, anlattırır. O an çok kısa notlar tutsa da, günün devamında danışan dosyanız açılır ve minimum 4-5 sayfa yazı yazılır hakkınızda.
Sonraki tüm seanslar ise bu ilk seansta alınan notlar üzerine şekillendirilir ve yol haritası çizilir.

Mülakatı yöneten yetkililerin, donanımlı ve uzman oldukları varsayımı ile (burası önemli), çıkan değişken sonuçlar ve genelleştirilmiş feedbacklerde şaşılacak bir durum yoktur.
Umarım her şey hak sahibi kişilerce hakkıyla yapılıyordur.

MrPilott
10.Ekim.2018, 10:27
Hocam öncelikle geçmiş olsun diliyorum, feedbackleriniz halledilmeyecek gibi değil düzgün bir çalışma ve okumalarla destekleyip 3 ay içerisinde eminim ki çözeceksiniz. Feedbacklerinize gelecek olursak:

1. Çatışma Yönetimi

Siz burada iyi bir problem çözücü gibi davranmışınız ve sorunu çözmüşünüz ancak bu çatışma yönetimini bana kalırsa eksik anlatmışınız. öncelikle bir neden sonuç belirtmeniz gerekirdi mesela bu çatışma neden yaşandı ve eğer siz müdahele etmeseydiniz ne gibi sonuçlar doğuracaktı siz grup üyelerini burada kazan-kazan yöntemine gitmeden direk saf dışı bırakmışınız evet belki beraber çalışmayı sevmiyorlar ama burada profesyonellik olmalı kişisel bir ilişkiden ziyade profesyonelce davranmaları gerekir çalışmalarını yürütmeliydiler. Çatışmaları çözerken bir kaç durum söz konusudur, ben bunları yazayım siz kendinizi hangi yöntemle çözdüğünüzü anlayın ve gelecek mülakatta belki bu yöntemlerden birine başvurdum diyebilirsiniz...

1. Yöntem (Rekabet): Bu yöntemde bir güç kullanımı söz konusudur. Örneğin ülkenize bir saldırı olur ve sizde aynı şekilde cevap vermeniz gerekir. Ya fiziksel güç kullanırsınız ya da başka bir yöntem.
2. Yöntem (Kabullenme): Bu yöntemde zarar görmemek adına durumu kabullenirsiniz. Örneğin: emniyet şeridinde bir araba aniden önünüze geçmek ister aracın burnunu sizin önünüzdeki araçla arasına sokar, siz de çarpmamak adına durumu kabullenir yol verirsiniz.
3. Yöntem (Uzlaşma): Bu yöntemde iki tane kaybeden olur. Örneğin: siz malınızı 100 liraya satıyorsunuz alıcı size 50TL veriyor ama sonra orta yolu bulup 80'e satıyorsunuz bu durumda ne o ne de siz kazanırsınız.
4. Yöntem (Kaçınma): Bu yöntemde problemi sonradan çözersin. Örneğin: kız arkadaşınla tartıştın olay büyümesin diye o anda konuşmak yerine sakinleşince konuşmak isteyip ertelersiniz.

Benim size bu konuda okumanızı düşündüğüm kitaplar da şunlar: "Cem Kozlu - Liderin Takım Çantası, Üstün Dökmen - Günlük Yaşamda ve Sanatta İletişim Çatışmaları ve Empati"

Cevabınız yanlış değil belki ama bana kalırsa eksik...

2. Empati

Burada aslında iyi bir iletişimci olduğunuzu vurgulamışsınız. Bana kalırsa şöyle bir cevap olabilirdi: "Bildiğiniz üzere pilotların mesleği aslında bir yaşam stilidir, geç uşuşlar, uzun görevler sebebiyle pilotlar ailesine ve sosyal yaşantısına çok zaman ayıramaz. Bu durumu bildiğim için bende bu işe öncelikle eşimin gözüyle baktım, onun neler hissedebileceğini anladım. Ancak ben eşimle bu durumu konuşmak istedim hayalim olan bu mesleği anlattım ve bu zorluğun üstesinden nasıl gelebileceğimizden bahsettim yapacağımız planlar ile 2'li yaşamımızı düzenleyebileceğimizi, profesyonel yaşantıma gösterdiğim özeni aynı zamanda ikimizinde arasındaki ilişkiye de göstereceğimden temenni verdim. Bunun üzerine eşim beni anlayışla karşıladı ve bu süreçte bana desteğini gösterdi" diyebilirdiniz.

3. Karar Esnekliği

Verdiğiniz cevap ile bence bu feedback'in bir alakası yok. Ayrıca pilotlar bazen prosedür ve kuralların dışına çıkıp esnek kararlar alabilmeli. Örneğin: Sully, havalimanı yerine ditching yaptı. Havalimanına inebilirdi ama o nehre indi, bu bir riskti ama havalimanına ulaşmaya çalışsaydı yetişemezdi. Siz verdiğiniz cevapla bir "B" planınız olduğunu göstermişiniz...

Umarım beni yanlış anlamazsınız. Eminim ki gelecek mülakata daha hazır ve donanımlı olacaksınız... Bunlar benim şahsi fikrim diğer arkadaşların yazdıklarıyla harmanlayıp kendinizi değerlendireceğinize inanıyorum ve gelecek mülakatı sorunsuz bir şekilde geçeceğinize inanıyorum.

Başarılar...

VWXYZ
10.Ekim.2018, 12:05
aşağıda tekrar duzenlendi

VWXYZ
10.Ekim.2018, 12:06
Ayrıca son aldığınız feedback:KARAR ESNEKLİĞİ konusu.
İK:SÜREÇ olumsuz sonuçlanırsa ne yapacaksınız.
CEVABINIZ:sonuna kadar mücadele edeceğim.
BENİM YORUMUM:mülakat olumsuz sonuçlanırsa denmiyor,süreç olumsuz sonuçlanırsa deniyor.(sizin yazdığınız;bu iş olmazsa)
nasıl sonuna kadar mücadele edeceksiniz?Başka bir havayolu şirketinin uçuş okuluna mı başvuracaksınız?yoksa kendi imkanlarınızlamı pilotluk eğitimi alacaksınız?
Bunları belirtmemişsiniz.
Yada,eski işinize gerimi döneceksiniz?
Veya teklifini reddettiğiniz şirkete mi gideceksiniz?
Bu iş olmazsa ALTERNATİFLERİNİZİN net olması gerekiyor.
SONUÇ:karar esnekliği feedback'i.
Lütfen ikinci şansınızı(retest)iyi değerlendirin.
Tekrar başarılar diliyorum.yolunuz açık olsun.
Bana birçok feedback verdiğin için de,kendimi bu başlıktan elenmiş kabul ederek son yazımı yazmış oldum.
HOŞÇAKALIN.

Hocam yapmayın. Resignation yapıyorsunuz ki bu pilotlukta tehlikeli davranış kabul edilir. Devam edin yazmaya. Burada herkes bulanıklıkları aydınlatmaya çalışıyor. Sizinde çok değerli katkılarınız var bu konu uzerinde.

Bazı arkadaşlar genel resim teorisini sunmuşlar ki bence çok mantıklı bir yaklaşım. Ancak yine bir eksiklik gozumuze çarpıyor. Fırça kimin elinde? Yani konuşmayı yoneten kim? Konuşmayı CRM yetkililerinin yonettiğini biliyoruz. Bu durumda gözlemci olan yetkililerin etkisi sonucu kişi isteme göre başarılı isteme göre başarısız ilan edilebilir. Bu çok risklidir.

Bazı arkadaşlarımız net açıklayın durumu demişler. Çok teşekkur ediyorum sizlere bu onemlidir kesinlikle. Ama unutmayın, goruşmeyi yoneten gözlemciler. Onlar sizin sozunuzu kesebilirler ve siz anlatamayabilirsiniz. Yada kesmezler ve size uzun konuşmanızdan dolayı "açık ve net iletişim" feedback'i verebilirler.

Bu göruşmelerde bir gözlemci not alıyor. Belkide sonrasında bu notlar uzerinde aday hakkında karar veriliyor. Ama notu alanın etkisi nedir? Bazı arkadaşlar diyebilir çok detaylı duşunuyorsunuz diye ancak Pilot alırken yapılan bir seçim domates seçmek gibi olmamalıdır. Belki bir kayıt alınımı ile göruşme gerçekleşmeli ve göruşme birbirinden bağımsız 3 farklı CRM heyetine izlettirilerek harmanlanmalıdır. Gözlemci etkisi bu kadar yuksekken sonuçları anlamlandırmak çok zor. Burada hsncnoztrk arkadaşımızın söylediği "eğitimden bir kaç arkadaş alınsa ve CRM e sokulsa" şeklindeki yorum maalesef doğru. CRM'i geçmiş birisi, başka bir CRM ekibine girse (gözlemcilerden habersiz) kalması ihtimali yuksek.

serky
10.Ekim.2018, 16:01
Çatışma Yönetimi geribildirimine sebep olduğu düşünülen olayı okuyunca daha önce olumlu alan bir arkadaşımızın benzer bir olaya aynı şekilde çözüm bulduğunu yazdığı deneyim yazısı aklıma geldi. Ve buraya not düşmek istedim.

Diyalog ise aynen şu şekilde:

P: Ekipte lidersin diyorsun? Ekiplerde sorun çıkarsa ne yaparsın?
B: Ben iki tane adamın ergen çocuklar gibi oturup küstüğünü gördüm. Bunlar ya çalışacaktı ya da terk edeceklerdi çalışmayı. Onları farklı ekiplere dahil ettim ve sorun çözüldü. ,
P: Onlar kabul ettiler mi?
B: Tabi ki de onlarda istişare ederek karar verdik.

Konunun linki : http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=139404

Arkadaşımız hiç geribildirim almadan olumlu almış. Söylendiği gibi geribildirimler adayın genel anlamda bıraktığı izlenime göre şekilleniyor olabilir.

VWXYZ
10.Ekim.2018, 18:44
Çatışma Yönetimi geribildirimine sebep olduğu düşünülen olayı okuyunca daha önce olumlu alan bir arkadaşımızın benzer bir olaya aynı şekilde çözüm bulduğunu yazdığı deneyim yazısı aklıma geldi. Ve buraya not düşmek istedim.

Diyalog ise aynen şu şekilde:

Konunun linki : http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=139404

Arkadaşımız hiç geribildirim almadan olumlu almış. Söylendiği gibi geribildirimler adayın genel anlamda bıraktığı izlenime göre şekilleniyor olabilir.

Harika bir kıyaslama getirmişsiniz hocam. Bu olay bile CRM gözlemcilerinin ne kadar tutarsız karar verebildiklerini göstermeye yetiyor. Zaten bu sorunu ben yapılan bilimsel araştırmalarda ve okuduğum, araştırdığım kaynaklarda da gördum. Geçen veya kalan arkadaşlarla kesinlikle bir sorunumuz yok. Bu işe gönul vermiş insanlar geçen arkadaşlarımızda. Ama geçme ve kalmanın bir standardı olmalı. Ve şu anda maalesef tutarsızlıklar ve yanlış elemeler (false negative) yağmuru var.

Aday hakkında başka bir genel algı var mıdır? Muhakkak vardır. Ancak durum başka bir genel yargıysa verilen feedback'ler bu durumda yanlış yönlendirme olmuyor mu?

Daha önceden bir arkadaşımız mulakat sırasında, gözlemcilerin, "forumda bizim hakkımızda ne diyorlar" şeklinde soru sorduğunu söylemişti. Gözlemciler buradaki çelişkiyi ve bulanıklığı görmuyorlar mı? Adayların "net" bir şekilde yanlış yonlendirme olmadan geri bildirimler almaları gerekmez mi?

airmercury
10.Ekim.2018, 20:32
Sevgili çipura hocam yapma şimdi, benim verdiğim feedbacklerin hiçbir geçerliliği yok :)

Bunca yapılan yazışmalar ve özellikle bir arkadaşın çatışma yöntemi için neredeyse bire bir hatta iletişimin daha zayıf olduğu yaşanmış bir örneği getirip önümüze koyması ile bu süreçte genç psikolog arkadaşlara tecrübe edinme şansı verildiğini ayrıca bunun yanında (3 ay kayıp olmasına rağmen) biz adayların da böylelikle azminin ve öğrenme aşkının ölçülebileceğini düşünüyorum. Elbette Mr. Pilott nickli arkadaşın tavsiye ettiği kitapları da başka kaynakları da retest sürecinde okuyup bilgimi arttıracak ve ikinci denemeye öyle katılacağım.

Ancak, THY'nin bu tür olaylara daha etkin müdahil olması gerektiğini ve sınav sonucunda adaya gelen emaille otomatik olarak şikayet hakkı tanınması ya da feedbacklerin verilme sebebinin açıklanması gerektiğini düşünüyor, en önemlisi de şikayetten sonra elde kontrol edilebilecek donelerin olması gerektiğine inanıyorum.

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, sürecinizde başarılar diliyorum.

tncy07
11.Ekim.2018, 08:58
Sevgili çipura hocam yapma şimdi, benim verdiğim feedbacklerin hiçbir geçerliliği yok :)

Bunca yapılan yazışmalar ve özellikle bir arkadaşın çatışma yöntemi için neredeyse bire bir hatta iletişimin daha zayıf olduğu yaşanmış bir örneği getirip önümüze koyması ile bu süreçte genç psikolog arkadaşlara tecrübe edinme şansı verildiğini ayrıca bunun yanında (3 ay kayıp olmasına rağmen) biz adayların da böylelikle azminin ve öğrenme aşkının ölçülebileceğini düşünüyorum. Elbette Mr. Pilott nickli arkadaşın tavsiye ettiği kitapları da başka kaynakları da retest sürecinde okuyup bilgimi arttıracak ve ikinci denemeye öyle katılacağım.

Ancak, THY'nin bu tür olaylara daha etkin müdahil olması gerektiğini ve sınav sonucunda adaya gelen emaille otomatik olarak şikayet hakkı tanınması ya da feedbacklerin verilme sebebinin açıklanması gerektiğini düşünüyor, en önemlisi de şikayetten sonra elde kontrol edilebilecek donelerin olması gerektiğine inanıyorum.

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, sürecinizde başarılar diliyorum.

Tamamen katılıyorum.
Crm ye katılmış ve reteste kalmış biri olarak görüşlerimi belirteyim. Aldığım 4 feedbackin 2si benim kurduğum 2 cümle nedeniyle verildi. Diğer 1 tanesine ise hala anlam veremiyorum.
Soru: pilotlarda olması gereken saydığınız özelliklerden hangisi sizde yok
Cevap: senelerce liderlik yaptım ve ekiplerle çalıştım fakat lider olarak en tepedeki seviyede bulunmadım. Bu nedenle liderlik konusunda kendimi geliştirmem gerekebilir
(Liderlikle ilgili başka bir konu geçmedi)
Sonuç :potansiyel liderlik feedbacki

Soru: crm hazırlığı içerisinde hangi yönünüzün değiştiğini düşünüyorsunuz?
Cevap: empati konusunda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Kendimi iyi empati yapan biri olarak tanımlardım ama bu sürec içerisinde kendime farklı açılardan bakıp, farklı sorular yönelterek bu konuda düşündüğüm kadar iyi olmayabileceğimi farkettim ve bunun üzerinde çalıştım. Sonuç olarak eşim,bu konuda bir süredir daha farklı olduğum konusunda görüş bildirdi. (Mülakatın başka bir yerinde empati geçmedi)
Sonuç: empatik yaklaşım feedbacki

Seneler boyunca hiyerarşik bir çalışma ortamında çeşitli kademelerde lider olarak çalışan ve crm eğitimi alan biri olarak söyleyebileceğim tek kelime; YAZIK.

Bizi hayatımız boyunca yanlış eğitim sistemlerinin kurbanları ettiler. Geçmişte 3 saat içerisinde tüm hayatımızı şekillendirecek sınavlarla değerlendirdiler bizi, bugün ise Türkiyenin önde gelen bir şirketinde, 2 kişinin(belki bazıları araştırma görevlisi ve üniversiteden bir süre önce mezun olmuş) 40 dakika içerisinde yaptığı değerlendirmeye emanet geleceğiniz ve hayalleriniz.
Bir psikoloğa gittiğinizde tedavi olmak için gidersiniz ve doğru tanı ve tedavi için ne soruluyorsa sıfır kaygı ile anlatırsınız. Dolayısı ile tanı güvenilir olabilir. Fakat böyle bir mülakat ve sınav ortamında, gelecek kaygısı içerisinde, sorulan her soruya vereceğiniz cevapları seçerken kafada feedbacklerin dönüp durduğu bir atmosferde 40 dakika içerisinde doğru tespit yapmak imkansızdır yada şans işidir. O yüzden kimse "bu adamlar şöyle profesyonel, böyle işinin ehli" savunması yapmasın bence.

Evet dediğiniz gibi crm değerlendirmesinden geçen adayları getirseniz onlar da kalabilir. Belki ben de gerçekten kalmalıydım, doğru karar verdiler, belki akademide eğitimde olanlar da gerçekten geçmeyi hakeden insanlardı. Ama abi, belkilerle olurmu bu iş yahu??? Belkilere emanet edilir mi böyle bir süreç. 900 tl verdiğin bir ielts sınavı, net cevaplara dayanmasına rağmen birden fazla kişi tarafından kontrol ediliyorken, 140bin euro verilen böyle bir süreç bu şekilde mi yönetilmeli?? Tabiki hayır. Ama yönetiliyor. Neden? Çünkü ielts gibi, yanlış değerlendirme yapıldığında kendisi olumsuz etkilenecek, dünya çapında güvenilir bir organizasyondan bahsetmiyoruz. Burası türkiye. Thy için aday mı yok? Dolayısıyla yanlış değerlendirme süreçleri nedeniyle geleceklerinden ve hayallerinden olmuş insanlar da pek umursanmıyor diye düşünüyorum.

Belki de SPEAK-UP yapmalıyız bu durumlar için, yazmalıyız görüşlerimizi insan kaynaklarına. Yanlış olduğunu düşündüğümüz hususlarda kokpitte nasıl susmamak gerekiyorsa böyle bir durumda da susmamalıyız. Peki böyle yapınca birşeyler değişirmi, belki. Bizim için iş işten geçmiş olur ama bizden sonrakiler için belki değişir.

Sonuç olarak; BELKİ'lere emanetiz dostlarım.

hsncnoztrk
11.Ekim.2018, 09:59
Tamamen katılıyorum.
Crm ye katılmış ve reteste kalmış biri olarak görüşlerimi belirteyim. Aldığım 4 feedbackin 2si benim kurduğum 2 cümle nedeniyle verildi. Diğer 1 tanesine ise hala anlam veremiyorum.
Soru: pilotlarda olması gereken saydığınız özelliklerden hangisi sizde yok
Cevap: senelerce liderlik yaptım ve ekiplerle çalıştım fakat lider olarak en tepedeki seviyede bulunmadım. Bu nedenle liderlik konusunda kendimi geliştirmem gerekebilir
(Liderlikle ilgili başka bir konu geçmedi)
Sonuç :potansiyel liderlik feedbacki

Soru: crm hazırlığı içerisinde hangi yönünüzün değiştiğini düşünüyorsunuz?
Cevap: empati konusunda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Kendimi iyi empati yapan biri olarak tanımlardım ama bu sürec içerisinde kendime farklı açılardan bakıp, farklı sorular yönelterek bu konuda düşündüğüm kadar iyi olmayabileceğimi farkettim ve bunun üzerinde çalıştım. Sonuç olarak eşim,bu konuda bir süredir daha farklı olduğum konusunda görüş bildirdi. (Mülakatın başka bir yerinde empati geçmedi)
Sonuç: empatik yaklaşım feedbacki

Seneler boyunca hiyerarşik bir çalışma ortamında çeşitli kademelerde lider olarak çalışan ve crm eğitimi alan biri olarak söyleyebileceğim tek kelime; YAZIK.

Bizi hayatımız boyunca yanlış eğitim sistemlerinin kurbanları ettiler. Geçmişte 3 saat içerisinde tüm hayatımızı şekillendirecek sınavlarla değerlendirdiler bizi, bugün ise Türkiyenin önde gelen bir şirketinde, 2 kişinin(belki bazıları araştırma görevlisi ve üniversiteden bir süre önce mezun olmuş) 40 dakika içerisinde yaptığı değerlendirmeye emanet geleceğiniz ve hayalleriniz.
Bir psikoloğa gittiğinizde tedavi olmak için gidersiniz ve doğru tanı ve tedavi için ne soruluyorsa sıfır kaygı ile anlatırsınız. Dolayısı ile tanı güvenilir olabilir. Fakat böyle bir mülakat ve sınav ortamında, gelecek kaygısı içerisinde, sorulan her soruya vereceğiniz cevapları seçerken kafada feedbacklerin dönüp durduğu bir atmosferde 40 dakika içerisinde doğru tespit yapmak imkansızdır yada şans işidir. O yüzden kimse "bu adamlar şöyle profesyonel, böyle işinin ehli" savunması yapmasın bence.

Evet dediğiniz gibi crm değerlendirmesinden geçen adayları getirseniz onlar da kalabilir. Belki ben de gerçekten kalmalıydım, doğru karar verdiler, belki akademide eğitimde olanlar da gerçekten geçmeyi hakeden insanlardı. Ama abi, belkilerle olurmu bu iş yahu??? Belkilere emanet edilir mi böyle bir süreç. 900 tl verdiğin bir ielts sınavı, net cevaplara dayanmasına rağmen birden fazla kişi tarafından kontrol ediliyorken, 140bin euro verilen böyle bir süreç bu şekilde mi yönetilmeli?? Tabiki hayır. Ama yönetiliyor. Neden? Çünkü ielts gibi, yanlış değerlendirme yapıldığında kendisi olumsuz etkilenecek, dünya çapında güvenilir bir organizasyondan bahsetmiyoruz. Burası türkiye. Thy için aday mı yok? Dolayısıyla yanlış değerlendirme süreçleri nedeniyle geleceklerinden ve hayallerinden olmuş insanlar da pek umursanmıyor diye düşünüyorum.

Belki de SPEAK-UP yapmalıyız bu durumlar için, yazmalıyız görüşlerimizi insan kaynaklarına. Yanlış olduğunu düşündüğümüz hususlarda kokpitte nasıl susmamak gerekiyorsa böyle bir durumda da susmamalıyız. Peki böyle yapınca birşeyler değişirmi, belki. Bizim için iş işten geçmiş olur ama bizden sonrakiler için belki değişir.

Sonuç olarak; BELKİ'lere emanetiz dostlarım.

Ben güzel bi mail atmıştım ama geri dönüş bile olmadı. :) :)

VWXYZ
11.Ekim.2018, 13:03
İş yaşamında ve kişisel hayatlarında bir suru tecrube edinmiş, sorunlar çözmuş, başarılar elde etmiş arkadaşlar var burada. Hepimizin bildiği temel bir kavramı hatırlatmak istiyorum. "Böl ve Yönet". Eğer bireylerin bir kısmı çekimser, bir kısmıda kararsız kalırsa yonetim adım atmaz. Bu durumda adaylar "bolunmuş" olur. Ama adaylar arda arda emailler atar, sorgular ve çözum isterlerse (yani birlik olurlarsa) bir adım atılır.

Hadi biraz CRM'deki empati olayına girelim. Kendimizi yonetimin yerine koyalım. Yeni uçaklar geliyor. Bize pilot lazım. Geri bildirimler doğrultusunda adaylarımızın iyiliği için DRL2 yi kaldırdık. TOEFL ve IELTS i genişlettik kendimizde dil sınavı yapıyoruz. Sureçleri bir nevi kendi birikimlerimiz ve insan kaynaklarımız ile gerçekleştiriyoruz. Yani biz bir şeyleri iyileştirmeye çalışıyoruz ve gerçekten geri bildirimleri dinliyoruz.

Şimdi gelelim aday bakış açısına. Bence herkes email atmalı. Ben şahsen attım. Atan arkadaşlara da teşekkur ederim. Bir kişi ile olmaz. Ama buradan onlarca kişi email atarsa mecburi dikkate alırlar. Unutmayın Kokpit İstihdam da THY'de bir alt birimdir. Onlarda bir ust birimlerine karşı sorumlular. Ben eminim ki, sureci İÜ'ye bırakarak en iyi kararı vermeye çalıştılar. Kendilerinin gözlemleme şansı yok çunku. Ama bu kararın yanlış olduğunu, CRM gözlemcilerinin maalesef tutarsızlıklarla dolu yorumlar yaptığını görmeleri gerekiyor. Burada sayı çoğalmalı. Tekrar CRM alanlar, hiç girmeyenler, amacınız doğrultusunda çekinmeyin. Nasıl kokpitte yanlış yapan pilotun uçağı yere çakmasına izin vermeyeceksek, burada da bu yanlışı, haklarımızı tuketmeden bildirmeliyiz.

B777Captain
12.Ekim.2018, 08:09
Arkadaşlar naçizane kendi fikrimi söyleceğim lütfen yanlış anlaşılma olmasın.Sadece farklı bir bakış açısı olarak kabul edin. Öncelikle yazıyla ifade etmekle sözlü ifade etmek arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtmek isterim . Bunu öğretmen olmama ve yüzlerce hatta binlerce öğrenci veya veliyle gerek birerbir gerekse topluca görüşmelerime binaen söylüyorum. Bir sınıfa ilk defa girdiğimde veya bir okula ilk defa gittiğimde genel olarak kimin ne karakterde ve nasıl olduğunu 1 saatte görebiliyorum. Tamamiyle çözüyorum demiyorum , ama genel hatlarıyla ortaya çıkıyor.Şimdi arkadaşlar buraya yazıyorlar , bakıyoruz benzer .Sonra deniyor ki Biri geçti biri kaldı neden ? Arkadaşlar ayriyeten şunu sormak istiyorum şuanda bu başlığa yazanlardan kaç tanesi ben niye elendim uygunum bu işe diyor ve kaç tanesi gerçekten hakettim diyor? İstisnalar kaideyi bozma ama gördüğüm kadarıyla yüzde 95 i haksız yere elendiğini düşünüyor. Feedbacklere anlam verilememesi ayrı bir olay ama kimse kendindeki eksiği göremez kolay kolay. Bu mülakatın amacıda kendindeki eksikleri görüp kabul etmek . Ben çatışma yönetimive liderlik becerileri feedbackiyle geçtim ama heyecanım dengeliydi panik yoktu . Lafı dolaştırmadım bilmiyorsam ne kadar ısrar ederlerse etsinler bilmiyorum dedim,hatta bir haberle ilgili bilgim olmasa bile olayla ilgili kısa bir yorum ve bakış açıdı kattım . Verdiğim cevaplar mesleğimle yaşımla kişiliğimle örtüşüyordu. Hatasız kimse olmaz bende hata yaptım veya eksik olduğunu düşünmediğim ama gerçekte eksik olduğum alanlardan feedback yedim.Düşünün pilot alıyorsunuz yüzbinlerce aday var.Nasıl üç farklı ekip gelip tek tek incelesin veya farklı farklı ekiplerle aynı kişi mülakat oldun? Yapılacak şey puanlamadır.Adayın ağzından çıkan her cümlede ne kadar gardını yüksek tutarsa tutsun kendini yansıtan verdiği cevapların doğruluğunu samimiyetini ölçen kelimeler jestler mimikler davranışlar mevcut.Buna göre puanlama yapılıyor 1 den 10 a kadar .Eğer kritik seviyenin altındaysa yada az üzerindeyse ve diğer kritik özellikler kritik değerlerin altındaysa feedback verilip geçirilebiliyor.Ben çatışma yönetiminden geçtim ama başka birisi bir tek çatışma yönetiminden kalabilir.Bunların tamamen dışında gerçekten uygun olupda kendini ifade edememek ve iyi yansıtamamak gibi bir durumda var ki bu 1 sene hazırlanıp sınav günü hasta olmaya benziyor , mümkündür.Bunlar söylediklerimden hariç istisnai durumlar. Ben bu şekilde düşünüyorum .Kimseyi kırmak incitmek gibi bir düşüncem yok .Hatta crmde resmen tabiri caizse dayak yemiş çıkıncada navigasyon olmasına rağmen 4 kere havaalanı etrafında dolaşmış olumsuz olduğunu düşünen bir aday söylüyorum Son olarakda ilk söylediğime yakın başka bir örnek vereceğim, bir arkadaşım kaldı ve neden kaldım şöyle anlattım böyle anlattım iyiydi anlam veremedim dedi biraz konuştuk .Apaçık çelişkili olduğu tereddüt ettiği hata yaptığı yerleri farketmedi söyledim dışardan biri olarak ozaman haklısın dedi. Buraya yazarken de onlar pek yazılmıyor farkedilmediği için. Benim düşüncelerim bunlar

Rozettino
12.Ekim.2018, 09:04
Arkadaşlar naçizane kendi fikrimi söyleceğim lütfen yanlış anlaşılma olmasın.Sadece farklı bir bakış açısı olarak kabul edin. Öncelikle yazıyla ifade etmekle sözlü ifade etmek arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtmek isterim . Bunu öğretmen olmama ve yüzlerce hatta binlerce öğrenci veya veliyle gerek birerbir gerekse topluca görüşmelerime binaen söylüyorum. Bir sınıfa ilk defa girdiğimde veya bir okula ilk defa gittiğimde genel olarak kimin ne karakterde ve nasıl olduğunu 1 saatte görebiliyorum. Tamamiyle çözüyorum demiyorum , ama genel hatlarıyla ortaya çıkıyor.Şimdi arkadaşlar buraya yazıyorlar , bakıyoruz benzer .Sonra deniyor ki Biri geçti biri kaldı neden ? Arkadaşlar ayriyeten şunu sormak istiyorum şuanda bu başlığa yazanlardan kaç tanesi ben niye elendim uygunum bu işe diyor ve kaç tanesi gerçekten hakettim diyor? İstisnalar kaideyi bozma ama gördüğüm kadarıyla yüzde 95 i haksız yere elendiğini düşünüyor. Feedbacklere anlam verilememesi ayrı bir olay ama kimse kendindeki eksiği göremez kolay kolay. Bu mülakatın amacıda kendindeki eksikleri görüp kabul etmek . Ben çatışma yönetimive liderlik becerileri feedbackiyle geçtim ama heyecanım dengeliydi panik yoktu . Lafı dolaştırmadım bilmiyorsam ne kadar ısrar ederlerse etsinler bilmiyorum dedim,hatta bir haberle ilgili bilgim olmasa bile olayla ilgili kısa bir yorum ve bakış açıdı kattım . Verdiğim cevaplar mesleğimle yaşımla kişiliğimle örtüşüyordu. Hatasız kimse olmaz bende hata yaptım veya eksik olduğunu düşünmediğim ama gerçekte eksik olduğum alanlardan feedback yedim.Düşünün pilot alıyorsunuz yüzbinlerce aday var.Nasıl üç farklı ekip gelip tek tek incelesin veya farklı farklı ekiplerle aynı kişi mülakat oldun? Yapılacak şey puanlamadır.Adayın ağzından çıkan her cümlede ne kadar gardını yüksek tutarsa tutsun kendini yansıtan verdiği cevapların doğruluğunu samimiyetini ölçen kelimeler jestler mimikler davranışlar mevcut.Buna göre puanlama yapılıyor 1 den 10 a kadar .Eğer kritik seviyenin altındaysa yada az üzerindeyse ve diğer kritik özellikler kritik değerlerin altındaysa feedback verilip geçirilebiliyor.Ben çatışma yönetiminden geçtim ama başka birisi bir tek çatışma yönetiminden kalabilir.Bunların tamamen dışında gerçekten uygun olupda kendini ifade edememek ve iyi yansıtamamak gibi bir durumda var ki bu 1 sene hazırlanıp sınav günü hasta olmaya benziyor , mümkündür.Bunlar söylediklerimden hariç istisnai durumlar. Ben bu şekilde düşünüyorum .Kimseyi kırmak incitmek gibi bir düşüncem yok .Hatta crmde resmen tabiri caizse dayak yemiş çıkıncada navigasyon olmasına rağmen 4 kere havaalanı etrafında dolaşmış olumsuz olduğunu düşünen bir aday söylüyorum Son olarakda ilk söylediğime yakın başka bir örnek vereceğim, bir arkadaşım kaldı ve neden kaldım şöyle anlattım böyle anlattım iyiydi anlam veremedim dedi biraz konuştuk .Apaçık çelişkili olduğu tereddüt ettiği hata yaptığı yerleri farketmedi söyledim dışardan biri olarak ozaman haklısın dedi. Buraya yazarken de onlar pek yazılmıyor farkedilmediği için. Benim düşüncelerim bunlar

Katılıyorum. CRM'de onlarca etken var. Sevgili hocam da bunu güzel özetlemiş.

yigitsnmz
12.Ekim.2018, 10:07
CRM den kalıp , feedbacklere anlam veremeyen veya ben bu işe uygun biriyim nasıl olur da bunu göremezler diye düşünenlerin öncelikle kendine şu soruyu sorması lazım; kendimi yeterince net ve samimi bir şekilde ifade edebildim mi? Bu iş için şu şu sebeplerden uygun olduğumu düşünüyorum ama bunları onlara net ve soru işareti kalmayacak bir şekilde aktarabildim mi? Bu iş için biçilmiş kaftan olabilirsiniz ama karşı taraf sizi hayatında ilk defa görüyor ve 50 dk gibi bir sürede sizi tanımaya çalışıyor. Ben tek feedback ile olumlu aldım ; çatışma yönetimi. Hemen bir kitap edindim bu konu hakkında olumlu almış olmama rağmen. Demek ki bu yönde eksikmişim

Mr.Destroyer
12.Ekim.2018, 10:57
Arkadaşlar aldığınız geribildirimleri geliştirmekle ilgili olarak okuduğunuz kitapları ve bu kitaplarla ilgili yorumları da paylaşabilir misiniz?

"Duygusal Sağlamlık" geribildirimi için "Harvard Business Press'in Duygusal Zeka - Resilience - Duygusal Dayanıklılığınızı Artırın" almayı düşünüyorum okuyunca tavsiye edip etmediğimi yazarım.
"Muhakeme" geribildirimi için henüz tatmin edici bir kitap bulabilmiş değilim, önerilere açığım.

Rozettino
12.Ekim.2018, 11:00
Duygusal Zeka - Daniel Goleman.
Muhakeme için de Og Mandino önerebilirim.
Bunun dışında Jules Verne - Denizler Altında 20000 Fersah da güzel bir kitap bu süreçte

airmercury
12.Ekim.2018, 11:24
CRM den kalıp , feedbacklere anlam veremeyen veya ben bu işe uygun biriyim nasıl olur da bunu göremezler diye düşünenlerin öncelikle kendine şu soruyu sorması lazım; kendimi yeterince net ve samimi bir şekilde ifade edebildim mi? Bu iş için şu şu sebeplerden uygun olduğumu düşünüyorum ama bunları onlara net ve soru işareti kalmayacak bir şekilde aktarabildim mi? Bu iş için biçilmiş kaftan olabilirsiniz ama karşı taraf sizi hayatında ilk defa görüyor ve 50 dk gibi bir sürede sizi tanımaya çalışıyor. Ben tek feedback ile olumlu aldım ; çatışma yönetimi. Hemen bir kitap edindim bu konu hakkında olumlu almış olmama rağmen. Demek ki bu yönde eksikmişim

Elbetteki kendimi ifade edebildim mi diye sorulması lazım ve ben kendi adıma sordum. Hatta cevap olarak demek ki yeterli değilmiş deyip önümüzdeki maça bakacağız minvalinde bu konudaki son yorumumu yazmıştım.

Ancak benim en başından beri belirtmek istediğim nokta şuydu: sizi mülakata alan ekip size kendinizi ifade etme fırsatı veriyor mu diye de sorulması gerekiyor. Bakıyorum mülakatı uzun geçen, mülakatta zorlanan, hatta sonrasında yolunu kaybeden :) (yani mülakat ekibinin ekstra sorularla adayın profilini daha net çizmeye gayret ettiği) arkadaşlar genelde CRM'den geçiyorlar.

Benim mülakatımda bir soru bitmeden bir soru başladı. (feedbackler dışında; liderlik, takım çalışması iletişim,öfke,risk,stres yönetimi,thy filosu, uçak rengi, sharklet, hangi modelin maksimum kaç feette uçtuğu, kalkış iniş ağırllıkları şu an aklıma gelenler) Çok yoğun geçti mülakat yani 5 sn sessizliğin olduğu bir bölüm yoktu diyebilirim ve mülakat adıma çok rahat geçti. Çıkınca saate baktığımda mülakatın yaklaşık yarım saat (hatta o kadar dahi olmayabilir) sürdüğünü gördüm ve benden sonra öğle arası vardı yani süre sorunu yoktu.
(Demek ki seni çok kısa sürede çözmüşler arkadaş diyene ise konunun açılma sebebini hatırlatırım).

Hatta sırf söylediklerimin anlaşılması için bir arkadaşa haddim olmayarak 9 feedback yazdım. Amacım birini anlamaya çalışmadan hakkında hüküm vermenin kolay olduğunu göstermekti.

Sonuç olarak elbette herkes kendince doğru bildiği veya bilmek istediği şeye inanır diyor ve Mevlanın şu sözüyle bitiriyorum: '' Dün akıllıydım dünyayı değiştirmek isterdim, bugün ise bilgeyim kendimi değiştiriyorum''.

VWXYZ
12.Ekim.2018, 13:15
Düşünün pilot alıyorsunuz yüzbinlerce aday var.Nasıl üç farklı ekip gelip tek tek incelesin veya farklı farklı ekiplerle aynı kişi mülakat oldun?

Hocam katıldığınız ve bakış açınızı paylaştığınız için teşekkurler. Ancak bu göruşunuze kesinlikle katılmıyorum. Birden fazla mulakat ekibi olduğu biliniyor. En uzman (özellikle uçuş psikolojisi bilgisine sahip) kişilerden 3 ust mulakat ekibi kurulabilir. Adayların mulakatlarını yine aynı İU ekibi yonetsin ama kayıt altına alınsın. Kararı bırakalımda birbirinden habersiz mulakatçılar verilsin.

Özellikle mulakat ekibinin yaptıklarının doğru olduğunu duşunen arkadaşların da katılmasını çok isterim. Örneğin benim şöyle bir olayım oldu.

GG=Genç Gözlemci
YG=Yaşlı Gözlemci
B=Ben

YG: İşini yapmayan, birbiriyle geçinemeyen insanlar var mıydı çalıştığınız yerde?
B : Evet, maalesef oldu böyle şeyler.
YG : Anlatır mısınız.
B : (Birbiriyle çalışmayan, birbirini surekli suçlayan çalışanlarla ilgili bir olayı anlattım. Bunu çözmek için öncelikle teker teker konuştuğumu. Hatalarını ve olası sonuçlarını belirttiğimi. Onlar hakkında empati kurarak bir çözum uretmeye çalıştığımı. Sonunda duruma özel bir yaklaşım ureterek bu kişilerin ilgili iş suresince sorunsuz çalışmasını sağladığımı belirttim.)
GG : Yani siz aralarındaki çatışmayı guzel bir şekilde yonettiniz ve bir şekilde çözume de ulaştınız.
B : Teşekkur ederim, evet, onları anlamak için göruşmelerimin bu konuda çok katkısı oldu.

Alınan geri bildirim ; çatışma yonetimi.

Şimdi ben buradan (zorlamadığım surece) nasıl bu geri bildirim veriliyor bulamıyorum. Bulabilen arkadaşlar varsa (zorlamadan, gerçekçi olarak) seve seve dinlerim. Neticede amacımız son şansımızı en iyi şekilde değerlendirmek.

tncy07
14.Ekim.2018, 06:29
Hocam katıldığınız ve bakış açınızı paylaştığınız için teşekkurler. Ancak bu göruşunuze kesinlikle katılmıyorum. Birden fazla mulakat ekibi olduğu biliniyor. En uzman (özellikle uçuş psikolojisi bilgisine sahip) kişilerden 3 ust mulakat ekibi kurulabilir. Adayların mulakatlarını yine aynı İU ekibi yonetsin ama kayıt altına alınsın. Kararı bırakalımda birbirinden habersiz mulakatçılar verilsin.

Özellikle mulakat ekibinin yaptıklarının doğru olduğunu duşunen arkadaşların da katılmasını çok isterim. Örneğin benim şöyle bir olayım oldu.

GG=Genç Gözlemci
YG=Yaşlı Gözlemci
B=Ben

YG: İşini yapmayan, birbiriyle geçinemeyen insanlar var mıydı çalıştığınız yerde?
B : Evet, maalesef oldu böyle şeyler.
YG : Anlatır mısınız.
B : (Birbiriyle çalışmayan, birbirini surekli suçlayan çalışanlarla ilgili bir olayı anlattım. Bunu çözmek için öncelikle teker teker konuştuğumu. Hatalarını ve olası sonuçlarını belirttiğimi. Onlar hakkında empati kurarak bir çözum uretmeye çalıştığımı. Sonunda duruma özel bir yaklaşım ureterek bu kişilerin ilgili iş suresince sorunsuz çalışmasını sağladığımı belirttim.)
GG : Yani siz aralarındaki çatışmayı guzel bir şekilde yonettiniz ve bir şekilde çözume de ulaştınız.
B : Teşekkur ederim, evet, onları anlamak için göruşmelerimin bu konuda çok katkısı oldu.

Alınan geri bildirim ; çatışma yonetimi.

Şimdi ben buradan (zorlamadığım surece) nasıl bu geri bildirim veriliyor bulamıyorum. Bulabilen arkadaşlar varsa (zorlamadan, gerçekçi olarak) seve seve dinlerim. Neticede amacımız son şansımızı en iyi şekilde değerlendirmek.

Mantıklı bir cevap verilebileceğini düşünmüyorum.

Crm ruhuna göre uygun çatışma yönetimi nasıl olmalıdır?
Örneğin yukarıdaki gibi bir durum karşısında adaylardan beklenen davranış biçimi nedir? Sanırım insanların üzerini çizmek yerine insanları kazanmaya çalışmak ve yapılan işten maksimum emniyetli ve verimli sonucu elde etmek. Peki ya çatışan insanlar kazanılamıyorsa veya bu insanları işten uzaklaştırmak emniyet ve verim noktasında daha iyi sonuç verecekse? O zaman doğru risk yönetimine göre bu insanları uzaklaştırmak lazım öyle değil mi? Fakat siz mülakatta böyle bir cevap verirseniz feedback i yiyorsunuz(örnekleri forumda var).

İronik olan ise şu; crm mülakatına katılan adaydan örneğin çatışma yönetimi noktasında insan kazanması bekleniyor ama crm mülakatını yapanlar, insan kazanmak yerine eksik gördükleri adayların üzerini çiziyorlar. Halbuki mesela bu adaylar risk yönetimi veya çatışma yönetimi gibi konularda eğitim aldırılarak bu işin doğrusunu kolaylıkla öğrenebilirler.

aviationzone03
14.Ekim.2018, 12:28

Örneğin yukarıdaki gibi bir durum karşısında adaylardan beklenen davranış biçimi nedir? Sanırım insanların üzerini çizmek yerine insanları kazanmaya çalışmak ve yapılan işten maksimum emniyetli ve verimli sonucu elde etmek. Peki ya çatışan insanlar kazanılamıyorsa veya bu insanları işten uzaklaştırmak emniyet ve verim noktasında daha iyi sonuç verecekse? O zaman doğru risk yönetimine göre bu insanları uzaklaştırmak lazım öyle değil mi? Fakat siz mülakatta böyle bir cevap verirseniz feedback i yiyorsunuz(örnekleri forumda var).

İronik olan ise şu; crm mülakatına katılan adaydan örneğin çatışma yönetimi noktasında insan kazanması bekleniyor ama crm mülakatını yapanlar, insan kazanmak yerine eksik gördükleri adayların üzerini çiziyorlar. Halbuki mesela bu adaylar risk yönetimi veya çatışma yönetimi gibi konularda eğitim aldırılarak bu işin doğrusunu kolaylıkla öğrenebilirler.

Hocam orası adayları değerlendirme yeri. CRM ' deki kişilerden adayları kazanın eğitim verin yükleme yapın sonra bakalım olmazsa bir daha veririz ... Bu sekilde bir anlayışları yoktur olmasında . Ordaki insanlar ise en uygun adayı bulmaya calısıyorlar ki bu catısma yonetimi durumsal farkındalık potansıyel liderlik.... gibi konularda is hayatında karsılarına cıkmasın 20 feedbacklı bırı ıle sıfır feedbacklı bir olmayacaktır iş yerinde . Kusursuza yakın arıyorlar hee vardır onlarıda duzelt diyorlar zaten

cizreli
14.Ekim.2018, 15:00
Bu posta yazan vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim benimde anlam veremediğim iki tane fb yoplamdada 4 fb ile olumsuz sonuçlanan bir crm mülakatım oldu..

Atılımcık
Bunun nasıl bir feedback olduğunu anlayamıyorum alan nadir kişilerdenim heralde ondan ziyade geliştirmem gereken bir konu ama geliştirilmesi noktasında bu atılımcılık törpülenmelimi yoksa dahada artırılmalımı anlayamıyorum . Mülakatta ise bunun nerden gelmiş olabileceği üzerine varsayımlarımlarım var mesela ekip arkadaşlarımı motive ettiğimi ifade edip bir kriz durumunda çözüme yönelik adımlar attığımı bunun akabinde daha farklı krizlerde yönettiğimi ifade ettim ve başka bir olay daha anlattım iş hayatımdan bir tecrübe daha yani. Bu anlatmış olduğum tecrübelerde krizi çözmeye yönelik adımlar attığımı ve yönettiğimi ifade etmem kötümü!.? Gerçi feedback burdanmı geldi muamma.. en sondada mülakat bitmeden evvel gözlerimi kapatıp odayı tasvir etmem istendi bende tasvir ettim ama çok düşünmeden bildiklerimi aktarıp sorulara cevap verdim bazı soruların cevabını bilmediğim halde deyiverdim bazı yanlış olsada durumsal farkındalık kapsamında bi feedback almadım b demek istediğim bu esnadaki tutumum atılımcılık feedbackine sebep olmuş olabilirmi birşeylere atılıp cevap vermek anlamında .!?

Motivasyonunu koruma

Bu mesleğin hayalim olduğunu yıllar süren bir çaba olduğunu mühendislik eğitimimin bile bu sürecin bir parçası olduğunu tabiri caizse mesleki heyecanımı aktarabildiğimi düşünüyorum neden bu meslek dediklerinde çok bişey ifade etmeme imüsaade edilmedi 12 soruluk formda ifade ettiğim 3 unsurdan en çok hangisini sordular bende gezmek dedim onu iyice aktardım iyisiyle kötüsüyle aceba yetersizmi kaldı çünkü bu uğurda çok emek verdiğimi ifade edip aktardığıma ailemle mücadele ettiğime dair herşeyi ilettim ama bilemedim...

Aldığım diğer feedbackler ise az çok anlam verebildim şöyleki

Açık ve net iletişim cevaplarımı biraz süsledim uzattım gibi ana temayı aktarmadım Cevabı genel hatlarıyla verdim ve konuyu anlattığımda gezmekmi yani danışmakmı yani vesaire diye soruldu bende onayladım ama kan gövdeyi götürecek şekilde bi anlam kayması olmadı ....

Duygu durum kontrolü bunu 12 soruluk dormda cevaplamış olduğum kötü özelliğimden kaynaklı olduğunu düşünüyorum orda herkese karşı vefalı olmak yazmıştım ve biraz duygusal ifade ettiğimi malesef mülakattan sonra farkettim ve mğlakat esnasında. Duygusal karar yerine almış olduğun mantıklı kararlar nedir diye yöneltilen soruya tatminkâr bir cevap veremedim diye düşünüyorum

Bu feedbackler için geri bildirimlerinize yorumlarınıza açığım , okuyabileceğim kitap kaynak vesair tavsiye edecek veya bu feedbackleri alıpta üstesinden gelen retestte geçen varsa beni aydınlatıesa çokça teşekkür ederim...

yigitsnmz
14.Ekim.2018, 15:09

Çatışma yönetimi feedback i alıp sadece bu sebepten eleyeceklerini düşünmüyorum. Bizim tahmin ettiğimizden çok daha karmaşık bir değerlendirme skalaları var bana kalırsa. Mesela; kendi adıma konuşacak olursam, çatışma yönetimi feedback i alıp olumlu aldım. Başka biri de aynı feedback i alıp tek feedback ile olumsuz almış. Oyüzden elenme sebebi olarak direk olarak feedbackleri görmemek lazım. Çünkü çatışma yönetimi dahil olmak üzere bunların eğitimi de verilecek zaten eğitim sırasında. CRM dersi veriliyor(etkili iletişim,çatışma yönetimi,liderlik,takım halinde çalışma vs) Oyüzden bence asıl baktıkları biz bu adayı eğitebilir miyiz? bu aday eleştriye açık biri mi? öğrenmeye açık biri mi? öz eleştri yapabiliyor mu? psikolojik anlamda patolojik bir rahatsızlığı var mı? risk alıyor mu? mesleği sadece tutku duyduğu için değil profesyonel anlamda da çekici buluyor mu?

Daha da düşündükçe aklıma gelir ama şuan için bunları ürettim :)

Rozettino
14.Ekim.2018, 21:41
Bu posta yazan vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim benimde anlam veremediğim iki tane fb yoplamdada 4 fb ile olumsuz sonuçlanan bir crm mülakatım oldu..

Atılımcık
Bunun nasıl bir feedback olduğunu anlayamıyorum alan nadir kişilerdenim heralde ondan ziyade geliştirmem gereken bir konu ama geliştirilmesi noktasında bu atılımcılık törpülenmelimi yoksa dahada artırılmalımı anlayamıyorum . Mülakatta ise bunun nerden gelmiş olabileceği üzerine varsayımlarımlarım var mesela ekip arkadaşlarımı motive ettiğimi ifade edip bir kriz durumunda çözüme yönelik adımlar attığımı bunun akabinde daha farklı krizlerde yönettiğimi ifade ettim ve başka bir olay daha anlattım iş hayatımdan bir tecrübe daha yani. Bu anlatmış olduğum tecrübelerde krizi çözmeye yönelik adımlar attığımı ve yönettiğimi ifade etmem kötümü!.? Gerçi feedback burdanmı geldi muamma.. en sondada mülakat bitmeden evvel gözlerimi kapatıp odayı tasvir etmem istendi bende tasvir ettim ama çok düşünmeden bildiklerimi aktarıp sorulara cevap verdim bazı soruların cevabını bilmediğim halde deyiverdim bazı yanlış olsada durumsal farkındalık kapsamında bi feedback almadım b demek istediğim bu esnadaki tutumum atılımcılık feedbackine sebep olmuş olabilirmi birşeylere atılıp cevap vermek anlamında .!?

Motivasyonunu koruma

Bu mesleğin hayalim olduğunu yıllar süren bir çaba olduğunu mühendislik eğitimimin bile bu sürecin bir parçası olduğunu tabiri caizse mesleki heyecanımı aktarabildiğimi düşünüyorum neden bu meslek dediklerinde çok bişey ifade etmeme imüsaade edilmedi 12 soruluk formda ifade ettiğim 3 unsurdan en çok hangisini sordular bende gezmek dedim onu iyice aktardım iyisiyle kötüsüyle aceba yetersizmi kaldı çünkü bu uğurda çok emek verdiğimi ifade edip aktardığıma ailemle mücadele ettiğime dair herşeyi ilettim ama bilemedim...

Aldığım diğer feedbackler ise az çok anlam verebildim şöyleki

Açık ve net iletişim cevaplarımı biraz süsledim uzattım gibi ana temayı aktarmadım Cevabı genel hatlarıyla verdim ve konuyu anlattığımda gezmekmi yani danışmakmı yani vesaire diye soruldu bende onayladım ama kan gövdeyi götürecek şekilde bi anlam kayması olmadı ....

Duygu durum kontrolü bunu 12 soruluk dormda cevaplamış olduğum kötü özelliğimden kaynaklı olduğunu düşünüyorum orda herkese karşı vefalı olmak yazmıştım ve biraz duygusal ifade ettiğimi malesef mülakattan sonra farkettim ve mğlakat esnasında. Duygusal karar yerine almış olduğun mantıklı kararlar nedir diye yöneltilen soruya tatminkâr bir cevap veremedim diye düşünüyorum

Bu feedbackler için geri bildirimlerinize yorumlarınıza açığım , okuyabileceğim kitap kaynak vesair tavsiye edecek veya bu feedbackleri alıpta üstesinden gelen retestte geçen varsa beni aydınlatıesa çokça teşekkür ederim...

Paylaşımınız çok güzel. Merak ettiğim şu; ne mezunusunuz, mesleğiniz nedir?

cizreli
14.Ekim.2018, 21:52
Talhacım :) ben pilot olmak üzere inşaat mühendisliği lisansı tamamladım..

artwin
15.Ekim.2018, 06:06
Merhaba dostlar ‘Risk alan birmisiniz?’ sorusuna nasil cevap vermeli? Bazi kaynaklar tutarli riskleri almanin mulakata olumlu etki biraktigini, bazi kaynaklar da ise risk almayi seven bireylerin bu meslek icin uygun olmadiklarindan bahsetmekte. Arada kaldim tecrubesi ve bilgisi olanlar aydinlatabilirse cok sevinirim arada kaldim..

Rozettino
15.Ekim.2018, 07:10
Merhaba dostlar ‘Risk alan birmisiniz?’ sorusuna nasil cevap vermeli? Bazi kaynaklar tutarli riskleri almanin mulakata olumlu etki biraktigini, bazi kaynaklar da ise risk almayi seven bireylerin bu meslek icin uygun olmadiklarindan bahsetmekte. Arada kaldim tecrubesi ve bilgisi olanlar aydinlatabilirse cok sevinirim arada kaldim..

Hocam merhaba, burada alırım yada almam gibi yüzeysel cevaplar sıkıntı yaratabilir. Sokağa çıkmanız bile bir risk ama bunu alıyorsunuz mesela.. burada önemli olan sizin risk analizini yapmadaki yeteneğiniz. Sullivan bir risk alarak nehre indirdi uçağı bu bir riskti ancak meydana 'divert' etmesi daha büyük bir riskti. Risk analizini tecrübelerine göre yapıp en doğru kararı verdi. Düşüncem, bu ve bunun benzeri yaklaşımlar önemli.

Rozettino
15.Ekim.2018, 07:13
Talhacım :) ben pilot olmak üzere inşaat mühendisliği lisansı tamamladım..

Teşekküler hocam. Ancak 'Talhacım' hitabınızdan rahatsız olduğumu söylemeliyim. Talha uygun olacaktır.

VWXYZ
15.Ekim.2018, 11:40
Hocam ben kendi fikrimce şöyle yorumlayabilirim ;

Atılımcılık
Bunu mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Hangi olaydan dolayı size böyle dedikleri çok önemli. Sizinde bahsettiğiniz gibi burada bir netlik yok. Sizden atılımcılığın arttırılması mı yoksa azaltılması mı bekleniyor bilinmiyor. Normalde psikolojide atılımcılık denildiğinde toplum içerisinde kendinizi öne atmanız anlaşılır. İşletme kulturunde girişkenliği anlatır. Dolayısıyla eğer siz mulakatı net hatırlayabiliyorsanız en net yaklaşımı siz bulabilirsiniz.

Motivasyonunu koruma
Ben "Mesleki Motivasyon" ile "Motivasyonunu Koruma" geri bildirimlerinin karıştığını zannediyorum burada. Size "Mesleki Motivasyon" geri bildirimi verilmemiş. Sizin göruşmenizde aranan şey, başına gelen herhangi bir olay sonrası başaracağınız şeyden vazgeçme durumu. İş hayatınız olabilir, arkadaş çevreniz olabilir. Basit bir örnek vereyim, terfi edecek durumdasınız ancak sizin birde rakibiniz var çalıştığınız yerde. Oda aynı terfiye aday. Rakibiniz size sağlı sollu saldırıyor, belkide belden aşağı vurarak kulis yapıyor, ancak siz bu durumda kendinizi geri çekiyor ve adaylığınızdan vaz geçiyorsunuz. Karşı tarafın kurduğu baskı size motivasyonunuzu yitirttiriyor. Böyle durumlarda sizi motive eden şeye odaklanmanız ve vaz geçmemeniz gerekir. Aynı şekilde mulakat sırasında baskıya maruz kaldıysanız geri adım atmamanız gerekir. "Mesleki Motivasyon" ayrı bir konu oluyor.

Açık ve net iletişim
Bu orada verdiğiniz yanıtlar uzerine mi gelmiştir yoksa sizi irdeledikleri geçmiş olaylarla mı ilgilidir bilemiyorum. Ama açık ve net iletişimde bulunmuyor olsanız buraya yazmazdınız. Belkide sizi yanlış anladılar.

Duygu durum kontrolü
Duygu Durum Bozukluğu bir psikolojik rahatsızlıktır. Duygusal etkenlerin altında çok kalan kişilerin hayatlarını normal şekilde surdurememeleriyle ilgilidir. Bir çok makale ve kaynak bulabilirsiniz bununla ilgili. Örneğin eşiniz hamile. Sizi surekli yanında istiyor. Onda bulununan bu durumu siz yonetemezseniz ve bu duygusallık altında kalarak işinize odaklanamaz, izin alır, surekli hata yaparsanız sizde bu tanı olabilir. Duygularınız daha çok bastırarak duşunceleriniz uzerine yoğunlaşmanız gerekir.

Bir sonraki denemenizde umarım başarılı olursunuz.

VWXYZ
15.Ekim.2018, 12:01
Çatışma yönetimi feedback i alıp sadece bu sebepten eleyeceklerini düşünmüyorum. Bizim tahmin ettiğimizden çok daha karmaşık bir değerlendirme skalaları var bana kalırsa. Mesela; kendi adıma konuşacak olursam, çatışma yönetimi feedback i alıp olumlu aldım. Başka biri de aynı feedback i alıp tek feedback ile olumsuz almış. Oyüzden elenme sebebi olarak direk olarak feedbackleri görmemek lazım. Çünkü çatışma yönetimi dahil olmak üzere bunların eğitimi de verilecek zaten eğitim sırasında. CRM dersi veriliyor(etkili iletişim,çatışma yönetimi,liderlik,takım halinde çalışma vs) Oyüzden bence asıl baktıkları biz bu adayı eğitebilir miyiz? bu aday eleştriye açık biri mi? öğrenmeye açık biri mi? öz eleştri yapabiliyor mu? psikolojik anlamda patolojik bir rahatsızlığı var mı? risk alıyor mu? mesleği sadece tutku duyduğu için değil profesyonel anlamda da çekici buluyor mu?

Hocam teşekkurler. Kullandıkları bir skala olabilir elbette. Ancak adaylar ile ilgili değişik bir skala olması ve adaylara farklı geri bildirimler verilmesi daha önceden belirttiğim "yanlış yonlendirme" olmaz mı sizce?

yürüyen_uçak
15.Ekim.2018, 13:33

Operation Risk Management konusunu incelemeniz faydalı olabilir.

Aşağıdaki linki de inceleyebilirsiniz.

https://www.faa.gov/regulations_policies/handbooks_manuals/aviation/risk_management/ss_handbook/media/Chap15_1200.pdf

cizreli
15.Ekim.2018, 15:46
Hocam ben kendi fikrimce şöyle yorumlayabilirim ;

Atılımcılık
Bunu mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Hangi olaydan dolayı size böyle dedikleri çok önemli. Sizinde bahsettiğiniz gibi burada bir netlik yok. Sizden atılımcılığın arttırılması mı yoksa azaltılması mı bekleniyor bilinmiyor. Normalde psikolojide atılımcılık denildiğinde toplum içerisinde kendinizi öne atmanız anlaşılır. İşletme kulturunde girişkenliği anlatır. Dolayısıyla eğer siz mulakatı net hatırlayabiliyorsanız en net yaklaşımı siz bulabilirsiniz.

Motivasyonunu koruma
Ben "Mesleki Motivasyon" ile "Motivasyonunu Koruma" geri bildirimlerinin karıştığını zannediyorum burada. Size "Mesleki Motivasyon" geri bildirimi verilmemiş. Sizin göruşmenizde aranan şey, başına gelen herhangi bir olay sonrası başaracağınız şeyden vazgeçme durumu. İş hayatınız olabilir, arkadaş çevreniz olabilir. Basit bir örnek vereyim, terfi edecek durumdasınız ancak sizin birde rakibiniz var çalıştığınız yerde. Oda aynı terfiye aday. Rakibiniz size sağlı sollu saldırıyor, belkide belden aşağı vurarak kulis yapıyor, ancak siz bu durumda kendinizi geri çekiyor ve adaylığınızdan vaz geçiyorsunuz. Karşı tarafın kurduğu baskı size motivasyonunuzu yitirttiriyor. Böyle durumlarda sizi motive eden şeye odaklanmanız ve vaz geçmemeniz gerekir. Aynı şekilde mulakat sırasında baskıya maruz kaldıysanız geri adım atmamanız gerekir. "Mesleki Motivasyon" ayrı bir konu oluyor.

Açık ve net iletişim
Bu orada verdiğiniz yanıtlar uzerine mi gelmiştir yoksa sizi irdeledikleri geçmiş olaylarla mı ilgilidir bilemiyorum. Ama açık ve net iletişimde bulunmuyor olsanız buraya yazmazdınız. Belkide sizi yanlış anladılar.

Duygu durum kontrolü
Duygu Durum Bozukluğu bir psikolojik rahatsızlıktır. Duygusal etkenlerin altında çok kalan kişilerin hayatlarını normal şekilde surdurememeleriyle ilgilidir. Bir çok makale ve kaynak bulabilirsiniz bununla ilgili. Örneğin eşiniz hamile. Sizi surekli yanında istiyor. Onda bulununan bu durumu siz yonetemezseniz ve bu duygusallık altında kalarak işinize odaklanamaz, izin alır, surekli hata yaparsanız sizde bu tanı olabilir. Duygularınız daha çok bastırarak duşunceleriniz uzerine yoğunlaşmanız gerekir.

Bir sonraki denemenizde umarım başarılı olursunuz.

Vakit ayırmış yazmışsınız emek bermişsiniz hocam çok minnettarım kıymetli yorumunuz çok değerli, sizede başarılar dilerim..🙏🏻 çokça sağolun..

cizreli
15.Ekim.2018, 16:03
Tabiki hocam İmzamda mesleğim yzıyor diye o tarz bir ifade kullandım saygılar

prenzlauerberg
17.Ekim.2018, 23:33
@cizreli
selamlar,
atılımcılık konusunu naçizhane yorumladım, aşağıdakii linkten ulaşabilirsin:

http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=139523&p=709550&viewfull=1#post709550

motivasyonunu koruma konusunda @VWXYZ nin yorumuna katılıyorum, burada “quitter” olmamak önemli. pilotluk çokça zorluğun, aşamanın ardından ulaşılabilecek bir meslek. yolda karşılaşılacak engellerde adaylar yılmadan devam edecek motivasyonda olmalı.

Açık ve net iletişim: sorulara olabildiğince kısa ve açıklayıcı yanıtlar vermek gerekiyor. lafı çok dolandırmadan sadede gelerek zamanı verimli kullanıp vermek istediğimiz mesajı doğrudan iletmeliyiz.

brainknows
18.Ekim.2018, 00:09
Bu cevaba ithafen yorum yapma ihtiyacı hissettim. Öncelikle güzel açıklamışsınız fakat duygu durum kontrolü bir psikolojik rahatsızlık değildir. 'Duygu durum Bozukluğu' bir psikolojik rahatsızlıktır, bireyin ruh halindeki değişimlere ve sıklığına bağlı olarak içinde çeşitlenir. Buradaki feedback tam da arkadaşın dediği gibi negatif özelliğinin duygusallık ile alakalı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Örneğin, o gün uçuşunuz var ama sizin eşinizle aranız bozuk. Profesyonel davranıp yaşadıgınız gerginliği arkanızda bırakmanız gerekir ama duygusal bir yapınız var ise bu durum sizi biraz daha zorlayacaktır. Sahip olduğunuz duygu durumunu nasıl kontrol edebildiğinize baglı olarak verilmiş bir feedback.

cizreli
18.Ekim.2018, 00:32
@cizreli
selamlar,
atılımcılık konusunu naçizhane yorumladım, aşağıdakii linkten ulaşabilirsin:

http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=139523&p=709550&viewfull=1#post709550

motivasyonunu koruma konusunda @VWXYZ nin yorumuna katılıyorum, burada “quitter” olmamak önemli. pilotluk çokça zorluğun, aşamanın ardından ulaşılabilecek bir meslek. yolda karşılaşılacak engellerde adaylar yılmadan devam edecek motivasyonda olmalı.

Açık ve net iletişim: sorulara olabildiğince kısa ve açıklayıcı yanıtlar vermek gerekiyor. lafı çok dolandırmadan sadede gelerek zamanı verimli kullanıp vermek istediğimiz mesajı doğrudan iletmeliyiz.

Motivasyon feedback i almış olmamıda az çok şuna bağlıyorum bu süreç olmazsa napacaksın dedi ilk etapta üzülürüm tabiki dedim daha sonra psikolog bu seni eledik anlamına gelmiyor dedi bende evet doğrudur , bir hakkımın daha olduğunu biliyorum daha iyi hazırlanıp gerekirse profesyonel destek alıp tekrar karşınıza çıkacam maddi imkanım bu eğitimi kendi başımama almama müsaade etmiyor ha buda olmadı mecbur b planı olarak kendi lisansımı almış olduğum mesleğimi icraa edecem dedim . Aslında bu mesleği ne kadar istediğimi ve çocukluk hayalim olduğunu bu uğurda mühendislik okuduğumu ifade eden ben bu cevapla biraz erken vazgeçtiğim intibasını yansıtmış olabilirim... bu cevabı vermemdeki amaç bir b planım olduğunu ve inatçı olmadığımı yeniliklere ve sürprizlere açık olduğumu ve bunlara adapte olabildiğimi aktarmaktı aslında ama. Motivasyonumu kurban etmiş olabilirim ... teşeklürler dostlar

aviationzone03
18.Ekim.2018, 07:53
Motivasyon feedback i almış olmamıda az çok şuna bağlıyorum bu süreç olmazsa napacaksın dedi ilk etapta üzülürüm tabiki dedim daha sonra psikolog bu seni eledik anlamına gelmiyor dedi bende evet doğrudur , bir hakkımın daha olduğunu biliyorum daha iyi hazırlanıp gerekirse profesyonel destek alıp tekrar karşınıza çıkacam maddi imkanım bu eğitimi kendi başımama almama müsaade etmiyor ha buda olmadı mecbur b planı olarak kendi lisansımı almış olduğum mesleğimi icraa edecem dedim . Aslında bu mesleği ne kadar istediğimi ve çocukluk hayalim olduğunu bu uğurda mühendislik okuduğumu ifade eden ben bu cevapla biraz erken vazgeçtiğim intibasını yansıtmış olabilirim... bu cevabı vermemdeki amaç bir b planım olduğunu ve inatçı olmadığımı yeniliklere ve sürprizlere açık olduğumu ve bunlara adapte olabildiğimi aktarmaktı aslında ama. Motivasyonumu kurban etmiş olabilirim ... teşeklürler dostlar

Hocam bence burada bir nebze doğru soyledin çünkü bu gayet doğal. Forumda CRM konusu altında bir arkadasımız hatta ıkı arkadasımız aynı bu sekilde soylemisti ki bende bunu demeyi dusunuyorum kısmetse cunku gercekten benım ıcın olan sebep bu . Bu da sizi acikca gerceklerin farkında olmak planlı olmak dönütlerinden kurtarıyor kanımca. Farklı bir noktadan almıs olma yada genel olarak yansıtamadıgınızdan ki takdir ediyorum sizi gecen bir arkadasıma bahsettim '' Biri ıns muh okumus sırf pılotluk yapmak için'' ve odaklanmaya bak diye dusundum. Bence bu kadar cok istediginiz icin olmadı. Heyecan , konusma , mimik, jest hersey olumsuza donmus olabilir .Size gore kusursuzda olsa 3.goz cok farklı ki sesimizi kaydedip ielts speaking calıstıgımızı dusunun cok iyi konustum bu sefer dıyorum ses kaydını dınleyınce cok kotu oldugunu farkedıyorum. Sizinde oyledir fakat tozu attınız bundan sonrakinde gececeginizi dusunuyorum . Basarılar

cizreli
18.Ekim.2018, 10:31
Hocam bence burada bir nebze doğru soyledin çünkü bu gayet doğal. Forumda CRM konusu altında bir arkadasımız hatta ıkı arkadasımız aynı bu sekilde soylemisti ki bende bunu demeyi dusunuyorum kısmetse cunku gercekten benım ıcın olan sebep bu . Bu da sizi acikca gerceklerin farkında olmak planlı olmak dönütlerinden kurtarıyor kanımca. Farklı bir noktadan almıs olma yada genel olarak yansıtamadıgınızdan ki takdir ediyorum sizi gecen bir arkadasıma bahsettim '' Biri ıns muh okumus sırf pılotluk yapmak için'' ve odaklanmaya bak diye dusundum. Bence bu kadar cok istediginiz icin olmadı. Heyecan , konusma , mimik, jest hersey olumsuza donmus olabilir .Size gore kusursuzda olsa 3.goz cok farklı ki sesimizi kaydedip ielts speaking calıstıgımızı dusunun cok iyi konustum bu sefer dıyorum ses kaydını dınleyınce cok kotu oldugunu farkedıyorum. Sizinde oyledir fakat tozu attınız bundan sonrakinde gececeginizi dusunuyorum . Basarılar

Aynen hocam 3. Göz ve ses kayıt muhabbetini denemişliğim var ve hakikaten kendi doğrularımızın ne denli yanlış olduğunu o zaman farkedebiliyoruz beden dili ses tonu mimikler vesaire iletişimin ve yansıttığımız mesajın tuzu biberi şu aralar mülakatı yazıya döküyorum o zaman belki soruna daha kolay odaklanabilirim henüz orijinini saptamadığım dönütlerim var güzel bir çalışma istiyor bunlar ve tabiki bizde okuyup araştırıp destek alıp mevcut kaynakları maximum verimle kullanıp crmi yaşayacaz kısaca , düşünceleriniz için teşekkür ederim bu uğurda herkese başarılar dilerim..

tncy07
19.Ekim.2018, 09:31
Hocam orası adayları değerlendirme yeri. CRM ' deki kişilerden adayları kazanın eğitim verin yükleme yapın sonra bakalım olmazsa bir daha veririz ... Bu sekilde bir anlayışları yoktur olmasında . Ordaki insanlar ise en uygun adayı bulmaya calısıyorlar ki bu catısma yonetimi durumsal farkındalık potansıyel liderlik.... gibi konularda is hayatında karsılarına cıkmasın 20 feedbacklı bırı ıle sıfır feedbacklı bir olmayacaktır iş yerinde . Kusursuza yakın arıyorlar hee vardır onlarıda duzelt diyorlar zaten

Tam olarak ifade edemedim sanırım. Ben, adayları alsınlar önce ölçüp tartsınlar, sonra eğitim versinler, sonra olmuş mu diye tekrar baksınlar gibi şeyler söylemedim ki.. Söylemeye çalıştığım şey bir insanın mesela çatışma yönetimi konusunda elenmesini doğru bulmadığım. Çünkü bu gibi eksiklikler crm eğitimi sırasında kolay kapatılacak açıklar. Adayların çoğu yeni üniversite mezunu. Yeni mezun bir arkadaşımızdan çatışma yönetimi veya risk değerlendirmesi gibi konularda donanımlı olmasını bekleyemeyiz ki. Bu konular hepimizin bildiği gibi genellikle meslek hayatında öğrenilen konular. Saygılar

tncy07
19.Ekim.2018, 09:40

Cevabınız için tşk ederim.
Eğer süreç dediğiniz gibi işliyorsa o halde retest olayının hiçbir mantığı kalmayacaktır. Benim ilk değerlendirmede neden geçemediğimi bilmem gerekir ki ona göre açıklarımı kapatayım. Adayda aslında başka bir problem görüyorlarsa fakat çatışma yönetimi deyip geçiyorlarsa o aday 3 ay boyunca çatışma yönetimi üzerine çalışıp ikinci hakkında da elenecektir asıl açığını kapatmadığı için. Böyle bir haksızlığa imza atarlar mı bilemiyorum.. olumlu olan arkadaşlar muhtemelen karşı fikri savunacaklardır ama bence neresinden bakarsanız bakın sürecin bu kısmı sağlıklı yürümüyor gibi geliyor bana. Saygılar.

prenzlauerberg
19.Ekim.2018, 10:57
Cevabınız için tşk ederim.
Eğer süreç dediğiniz gibi işliyorsa o halde retest olayının hiçbir mantığı kalmayacaktır. Benim ilk değerlendirmede neden geçemediğimi bilmem gerekir ki ona göre açıklarımı kapatayım. Adayda aslında başka bir problem görüyorlarsa fakat çatışma yönetimi deyip geçiyorlarsa o aday 3 ay boyunca çatışma yönetimi üzerine çalışıp ikinci hakkında da elenecektir asıl açığını kapatmadığı için. Böyle bir haksızlığa imza atarlar mı bilemiyorum.. olumlu olan arkadaşlar muhtemelen karşı fikri savunacaklardır ama bence neresinden bakarsanız bakın sürecin bu kısmı sağlıklı yürümüyor gibi geliyor bana. Saygılar.

merhabalar. söylediklernizin çoğuna katılıyorum @tncy07 ama müşakatçıların adaya mülakatın sonucunu ispat etme ya da detaylı bir kişilik analizi ve uyum raporu verme gibi bir amaçltı yok. Gönül isterdi ki geribildirimler daha detaylı ve yol gösterici olsun ancak süreç böyle maalesef.

Bir de olaya şöyle bakalım; eğer ki feedback sistemi olmasaydı ne yapardınız? yani sadece müşakatın olumsuz olduğunu söyleyen bir mail ve tekrar başvuru hakkı olsa? Zannediyorum bu durumda mülakatın tamamını mercek altına alır ve neyin yerine oturmadığına bakardınız. Bence reteste girecek kişiler konuya bu şekilde yaklaşmalı ve verilen feedbackleri sadece birer ipucu olrak görmeliler.

CaptainTsubasa
19.Ekim.2018, 22:02
arkadaslar birde konunun su yonu var bence. Ne cevap verdiginiz kadar nasil soylediginiz ses tonunuz ve beden dilinizde cok onemli bence. herkes burada verilen cevaplari tartisiyor ama arkadaslarin o anda nasil ilettiklerini duruslarini ses tonlarini hicbirimiz bilmiyoruz. Mesela akici ve guzel bir tonla ve dik bir oturusla, iyi bir beden diliyle ben pilot olmak istiyorum gibi basit bir cumle farkli bir etki yapacakken, kisik bir ses tonu veya em kum ederek cekinerek veya terler icinde iki buklum oturarak, konusmacinin gozune bakmadan saga sola bakarak soylenince cok farkli etki yapacaktir. Onun icin ne soyledigimiz kadar nasil soyledigimizde cok onemli. Benim nacizane fikrim hepimiz hazirlik yapiyoruz. su soruya soyle cevap vericem diye tasarliyoruz. Ama lutfen bu cevaplari hazirladiginizda birisiyle veya en kotu aynanin onunde kendinizi kaydederek bir pratik yapin ve tekrar izleyin. Beden dilinize ve ses tonunuza cok dikkat edin.

CaptainTsubasa
20.Ekim.2018, 11:42
bu arada bugun okurken denk geldigim bir seyi paylasmak istedim. bu konuya cok yakin bir ornek. James Reed'in Neden Sen artik korkmayacaginiz 101 mulakat sorusu adli kitaptan. Son paragraf ozellikle konusulan konumuza deginiyor.

Musterinin bilhassa mutsuz oldugu bir durumu ve bunu cozmek icin ne yaptiginizi anlatin

Musteriler mantiksiz olabilirmi? Elbette ama bu kariyerinizde karsilastiginiz mantiksizlik cesitlerini didikleme zamani degildir. Gorusmeci ticari savas hikayeleri istemez. Aksine, niyeti ihtilaf durumunda tepkinizin yapici ve profesyonel olup olmadigini degerlendirmektir.

Bu soruya iyi cevap vermek icin temelde iyi bir karakter sergilemeniz gerekir. Insanlar kizdiginda empati kurmak zor oldugu kadar hayati bir is becerisidir, tipki problemler icin sorumluluk alabilme kabiliyeti gibi. Bu soruya bir hikaye bulmak icin beyin firtinasi yapiyorsaniz, korkunc bir hata yaptiginiz olayi secmeyin, bunun yerine buyuklugun sizde kalacagi bir firsat elde ettiginiz bir durumu secin, hatta bu catisma icin suclanmayi kabul etmek anlamina gelse bile.

Drum,gorev,eylem,sonuc methodunu uygularken hep oldugu gibi, drumu aktif olarak sizin cozdugunuzden emin olun. Asla sorunu daha yuksek bir otoriteye devrettiginiz bir hikaye anlatmayin. Asla bir musteriyi veya bir is arkadasini suclamayin.

VWXYZ
20.Ekim.2018, 21:04
Bu soruya bir hikaye bulmak icin beyin firtinasi yapiyorsaniz, korkunc bir hata yaptiginiz olayi secmeyin, bunun yerine buyuklugun sizde kalacagi bir firsat elde ettiginiz bir durumu secin, hatta bu catisma icin suclanmayi kabul etmek anlamina gelse bile.

Çok guzel yazmışsınız hocam. Ama bunu yaptığınız takdirde buyuk ihtimalle alacağınız geri bildirimler ;

Fikirlerini savunma, Anlasmazliklari yonetim tarzini gelistirme, Baskı altında daha dirençli olma, Stresle başa çıkma

Çunku geri adım attınız. Suçlandınız. Alttan aldınız. Ancak haklıydınız. Duşunun kaptan haksız ama sizi bastırdı. Siz suçu kabul ettiniz? Böyle bir kazaya izin mi vereceksiniz?

CaptainTsubasa
21.Ekim.2018, 12:06
Çok guzel yazmışsınız hocam. Ama bunu yaptığınız takdirde buyuk ihtimalle alacağınız geri bildirimler ;

Fikirlerini savunma, Anlasmazliklari yonetim tarzini gelistirme, Baskı altında daha dirençli olma, Stresle başa çıkma

Çunku geri adım attınız. Suçlandınız. Alttan aldınız. Ancak haklıydınız. Duşunun kaptan haksız ama sizi bastırdı. Siz suçu kabul ettiniz? Böyle bir kazaya izin mi vereceksiniz?

CRM'de en onemli nokta kimin hakli veya haksiz oldugu degil, neyin dogru oldugudur. Ben hakliyim demeyin isin bu sekilde yapilmasi dogru diyin.

CaptainTsubasa
21.Ekim.2018, 12:10
sonucta siz isin dogru sekilde yapilmasini sagladiysaniz ve sizin suclanmaniz bence onemli degil. ben isin dogru yapilmasi icin bunu yaptim demek onemli. kendi fikirlerim tabi.

VWXYZ
21.Ekim.2018, 12:16
Hocam dedikleriniz normal iş yaşantısında kesinlikle doğru ve yapılması gereken şeyler. Ancak bu konu başlığının bu kadar uzamasının bir nedeni de, CRM mulakatını gerçekleştiren kişilerin "anlam veremediğimiz" algıları. Bilemiyorum benim çatışma yonetimi geri bildirimi alış konuşmamı okuma şansınız oldu mu ;

http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=139724&page=6&p=708795&viewfull=1#post708795

Sizin okuğunuz kaynatkan foruma aktardığınız alıntıda çok guzel ve doğru. Bunlara kesinlikle katılıyorum. Normal iş yaşamında çatışma yonetimi için kullanılması gereken bilgiler. Bilimsel araştırmalar, kaynaklar, makalelerde bu ve bunun benzerlerini söyler. Ancak ben CRM mulakat ekibinin ne istediğini anlayamıyorum.

hayatbirokul
26.Ekim.2018, 13:17
Merhabalar,

Çatışma yöntemi ile ilgili diyaloğunuza bir yaklaşım biçimi olarak "yumuşatma" yöntemi uygulanabilir düşüncesindeyim..

Yumuşatma: Çatışmanın bastırılmasında daha diplomatik bir yoldur. Burada, yöneticinin kendi çözümünü taraflara empoze etmeye çalışmak yerine çatışmadan vazgeçmeleri için taraflardan her birini ikna etme çalışması söz konusudur. Çatışmanın konusu hakkında yöneticinin taraflardan daha fazla bilgiye sahip olması ve akılcı önerilerde bulunabilmesi halinde bu yönetim etkili olabilir.

Buradan sonra nasıl ikna edersiniz sorusu gelebilir!

https://www.mevzuatdergisi.com/2004/03a/02.htm#_edn21

Saygılarımla,

hayatbirokul
26.Ekim.2018, 13:26
Ama lutfen bu cevaplari hazirladiginizda birisiyle veya en kotu aynanin onunde kendinizi kaydederek bir pratik yapin ve tekrar izleyin. Beden dilinize ve ses tonunuza cok dikkat edin.

Ayna önünde pratik yapmanın faydası olduğuna ben de katılıyorum.

Beden dili ve ses tonu fikrinize katılıyorum fakat "Özgüvenini gerçekçi seviyeye indirmeli." fb'si gelmemesi bir sınır çizer misiniz ?

airmercury
28.Ekim.2018, 11:07
Merhabalar,

Çatışma yöntemi ile ilgili diyaloğunuza bir yaklaşım biçimi olarak "yumuşatma" yöntemi uygulanabilir düşüncesindeyim..

Yumuşatma: Çatışmanın bastırılmasında daha diplomatik bir yoldur. Burada, yöneticinin kendi çözümünü taraflara empoze etmeye çalışmak yerine çatışmadan vazgeçmeleri için taraflardan her birini ikna etme çalışması söz konusudur. Çatışmanın konusu hakkında yöneticinin taraflardan daha fazla bilgiye sahip olması ve akılcı önerilerde bulunabilmesi halinde bu yönetim etkili olabilir.

Buradan sonra nasıl ikna edersiniz sorusu gelebilir!

https://www.mevzuatdergisi.com/2004/03a/02.htm#_edn21

Saygılarımla,

güzel bir paylaşım teşekkürler

CaptainTsubasa
29.Ekim.2018, 14:02
Ayna önünde pratik yapmanın faydası olduğuna ben de katılıyorum.

Beden dili ve ses tonu fikrinize katılıyorum fakat "Özgüvenini gerçekçi seviyeye indirmeli." fb'si gelmemesi bir sınır çizer misiniz ?

Yani eksper degilim ama arastiridigim ve gordugum kadariyla arkadasinizla konustugunuz ses tonu yani ne cok yuksek nede cok alcak daha makul duruyor. Birde o anda yapabilirseniz karsidaki insanin hizini, ses tonunu, ses yuksekligini, oturus bicimini, el hareketlerini kopyalamaniz karsidakini size daha yakin hissetmenizi saglayabilir. Ama o anda o heyecanla yapmak ne kadar kolay olur bilemiyorum.

nnozan
29.Ekim.2018, 16:03
arkadaşlar, duygusal sağlamlık veya öğrenme motivasyonu feedbacki alan var mı?

erkan88
29.Ekim.2018, 16:31
arkadaşlar, duygusal sağlamlık veya öğrenme motivasyonu feedbacki alan var mı?

Ben duygudurum kontrolü ve öğrenme motivasyonu feedbacki aldım. Duygudurum için 2 tane kitap aldım onları okuyacağım.
Öğrenme motivasyonu feedbacki almak benim için üzücü oldu çünkü ben yeni şeyler öğrenmeyi araştırmayı seven bir insanım. Kendi mesleki kariyerim için çeşitli eğitimler, sertifikalar aldım ki mülakat esnasında da bunlara değinmiştim. Sadece mesleki değil ilgi alanım olan konularda da araştırmayı, okumayı severim. Forumda bir arkadaş bu feedback’i teknik sorularda bildiğin bir konuyla ilişkili başka bir soruyu bilemezseniz verdiklerini düşünüyorum diye yazmıştı. Benim mülakatımda da böyle bir durum oldu. Teknik soruların çoğunu bilmeme rağmen doğru cevap verdiğim bir soruyla ilgili başka bir soru daha sordular hemen ve o an hatırlayamadım. Mülakattan çıkınca hatırladım :( Bu feedback için havacılıkla ilgili teknik bilgilerimi arttıracağım. Konuyla ilgili tavsiyeleri olan varsa paylaşırsanız memnun olurum.

candidatemu
21.Haziran.2019, 17:12
@nnozan merhaba

duygudurum feedback i için hangi kitapları aldınız? aynı feedback i bende aldım paylaşırsanız çok sevinirim

iyi çalışmalar.

JohnnyTog
22.Haziran.2019, 11:12
Genç psikologlar dediğini kaç yaşındaydı ? 30 üzeri mi ? 35 mi ? 25 mi ? Tam anlayamadım.