PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2018 THY Mulakat

35aviator35
08.Mart.2018, 13:17
Arkadaşlar Merhaba,

2018 yılında THY Kurul Mülakatına girenler olarak tecrübelerimizi bir başlık altında toplamayı öneriyorum. Bu forumdan cidden çok faydalandık. Bu borcu da ödemek ya da ödememek kişinin kendi karakterinin bir yansımasıdır diye düşünüyorum. Öncelikle 2016 yılında benzer bir başlık açılmış. Onun linkini paylaştıktan sonra kendi tecrübemi aktaracağım. Şu anda CRM sürecine girdim ve dönüş bekliyorum. Ordan da bir cevap geldiği takdirde. Foruma son bir tecrübe daha bırakacağım.

2016 THY Mülakat Tecrübeleri
(http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=133103&highlight=atpl)

Öncelikle şunu söylemeliyim Kurul mülakatı hazırlıksız giden bir aday için çok çetin geçebilir ve büyük ihtimalle de retest konumuna düşecektir. Mülakatı genel olarak kişisel sorular, havacılığa ilgi alakanızı ölçen sorular(mesleki motivasyon), teknik sorular olarak üçe ayırabiliriz.
Başvuru formunuzda normal dışı bir durum görürlerse öncelikle bunu soruyorlar. Askerlikten muafiyet nedeni ve ya çok iş değiştirdiyseniz örneğin buralardan gelebilecek muhtemel sorulara da hazırlıklı olun.
Şimdi mülakatı conversation şeklinde yazmıcam çünkü kişiye özel ilerliyor. Genel olarak hangi sorular üzerinden ilerlediğini yazacağım.
• Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
• Çalıştığınız kuruma, okuduğunuz üniversiteye bakıyorum da başarılı bir kariyeriniz var, bunların hepsini geride bırakmaya hazır mısınız? Pilot olduğunuz takdirde bu işin size göre olmadığını düşünüp tekrar eski mesleğinize geri dönüş planı yapma ihtimaliniz var mı?
• İdeal pilot özellikleri nelerdir? Sizde bu özellikler bulunuyor mu?
• Bize işyerinizde İNİSİYATİF aldığınız bir durumu anlatır mısınız?
• STRESLE nasıl başa çıkarsınız?
• Her insan HATA yapar en son yaptığınız HATA neydi?
• İşyerinizde arkadaşlarınızla anlaşmazlığa düştüğünüzde onları İKNA ettiğiniz bir durum oldu mu?
• Havacılığı hangi kaynaklardan takip ediyorsunuz?
• How can you differentiate Boeing and Airbus from outside?
• What is the main difference between Boeing and Airbus in terms of Pilot’s view? ( Boeing’in son kararı Pilota bırakmasını, Airbus’ın ise Pilotların hareketlerini belirli limitlerde kısıtlaması muhabbeti)
Bunlar karşı tarafın yekten sorduğu sorulardı. Bunun dışında mülakat tamamen siz ne tarafa çekerseniz o taraftan spontane ilerliyor. Tavsiyem güncel uçak alımlarını ve THY’nin NEDEN o uçağı aldığını, o uçağı ÖZEL yapan özelliklerinin neler olduğunu internetten araştırın. Güncel olarak Boeing 787 Dreamliner ve Airbus 350 XWB uçakları tüm havayolu şirketlerinin gündeminde bildiğiniz gibi. Bu 2 uçak üzerine muhabbet edebilecek kadar araştırma yapmanız size orda artı katacaktır.
Beni pek sıkıştırmadılar sebebini şuna bağlıyorum bi konu açılınca onu hemen iyi bildiğim bir konuyla örneklendirip haneme puanlar yazdırdım. Ne zaman bir tezde bulunsam onu örneklendirdim. Tüm olumsuz özelliklerimle nasıl başa çıktığımı onlar sormadan söyledim. En son artık birbirlerine baktılar başka sorusu olan yok galiba gibilerinden. Bayan IK’cı az önce beklediğiniz odanın hacmi nedir sizce dedi? Bende mantıklı bir yaklaşımla cevapladım. Ve mülakat sona erdi.

Zaknafein
08.Mart.2018, 13:28
Ben tecrübemi link olarak bırakayım, tekrar uzun uzun yazıp mesaj kalabalığı etmeyeyim başlıkta.
http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=138838

- Pilotluğu neden istediğiniz
- Hayatınızdan, eğitiminizden veya işinizden neden vazgeçtiğiniz
- Pozitif ve negatif özellikleriniz
- Havacılığa olan ilginiz ile alakalı neler yaptığınız

Mülakatta öyle ya da böyle karşınıza çıkacak temel konu başlıkları bunlar. Bunun dışında üstteki sorular doğrudan gelmese de bu mülakatı sizin yönlendirebileceğinize kesinlikle inanıyorum. Bir şekilde sahip olduğunuz bilgiyi, isteği ve hevesi; aynı zamanda neleri göze aldığınızı, nelerle karşılaşacağınızı düşündüğünüzü karşı tarafa hissetirmelisiniz. Benim kendi hatalarımdan çıkardığım sonuç bu oldu. Herkese yürekten başarılar diliyorum, umarım bu mesajın altı olumlu dönüşler yapılan adayların tecrübeleri ile dolar.

yakupisler
08.Mart.2018, 14:14
2017' yılında katıldım ilk ve 2018'de CRM den olumsuz aldığım için tekrar katıldım. Retest olan adaylar için sorulan sorular, önceki feedbackleriniz nelerdi, onların üstesinden gelmek için neler yaptınız, THY'de son gelişmeler, havacılıkta son gelişmeler( özellikle pegasus trabzon kazasına bakmanızı öneririm.) ve olumsuz olursa süreç nasıl bir yol izleneceği konularının üzerinde durulmasını tavsiye ederim.

uçanmemur
08.Mart.2018, 16:07
Arkadaşlar çok güzel bir başlık açmışsınız, kendi adıma teşekkür ediyorum. Umarım katılanlar istediği sonuçlara kavuşur.

Kurul mülakatını geçtikten sonra CRM sürecine girdiğini söylemişsin 35aviator35. Açıkçası bu konu biraz muallakta. Sana bilgilendirme yapıldı mı? Bir sonraki prosedür nedir?

sperovita
08.Mart.2018, 16:18
Arkadaşlar çok güzel bir başlık açmışsınız, kendi adıma teşekkür ediyorum. Umarım katılanlar istediği sonuçlara kavuşur.

Kurul mülakatını geçtikten sonra CRM sürecine girdiğini söylemişsin 35aviator35. Açıkçası bu konu biraz muallakta. Sana bilgilendirme yapıldı mı? Bir sonraki prosedür nedir?

Muallak değil. Sürecin ilerleyişi artık Kurul-İÜ-Sağlık şeklinde. Kurul mülakatında söylüyormuş İK uzmanı zaten.

BruceWayne
08.Mart.2018, 18:45
Bana sorulan daha önce görmediğim bir soru:
- Favori motorun ne ? ( örneğim GE-90 falan )
- Sence A320 lerin motorlarında olan genel sorun nedir ? ( tabiki hiçbir fikrim yok)
- pegasus ve ryanair ın low cost carrier olmalarından falan bahsettik. Soru gelmedi buradan sadece hani thy nin artı yanı nedir gibisinden.
Sonuç olumsuz tabiki :)

sperovita
09.Mart.2018, 10:12
- Sence A320 lerin motorlarında olan genel sorun nedir ? ( tabiki hiçbir fikrim yok)
- pegasus ve ryanair ın low cost carrier olmalarından falan bahsettik. Soru gelmedi buradan sadece hani thy nin artı yanı nedir gibisinden.

Turkish Technic'te mi çalışıyorsun? :) Aksi halde bu sorular aşırı detay sorular.

arinibar94
09.Mart.2018, 11:14

Üstteki arkadaşın da belirttiği gibi pilot olan bir insanın bile durup düşüneceği soruları sormuşlar çok yanlış bence.

BruceWayne
09.Mart.2018, 11:42
Grupta teknikte çalışan biri vardı ama o ben değilim maalesef :D

fly flew flown
09.Mart.2018, 17:29
Arkadaşlar Merhaba,

2018 yılında THY Kurul Mülakatına girenler olarak tecrübelerimizi bir başlık altında toplamayı öneriyorum. Bu forumdan cidden çok faydalandık. Bu borcu da ödemek ya da ödememek kişinin kendi karakterinin bir yansımasıdır diye düşünüyorum. Öncelikle 2016 yılında benzer bir başlık açılmış. Onun linkini paylaştıktan sonra kendi tecrübemi aktaracağım. Şu anda CRM sürecine girdim ve dönüş bekliyorum. Ordan da bir cevap geldiği takdirde. Foruma son bir tecrübe daha bırakacağım.

2016 THY Mülakat Tecrübeleri
(http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=133103&highlight=atpl)

Öncelikle şunu söylemeliyim Kurul mülakatı hazırlıksız giden bir aday için çok çetin geçebilir ve büyük ihtimalle de retest konumuna düşecektir. Mülakatı genel olarak kişisel sorular, havacılığa ilgi alakanızı ölçen sorular(mesleki motivasyon), teknik sorular olarak üçe ayırabiliriz.
Başvuru formunuzda normal dışı bir durum görürlerse öncelikle bunu soruyorlar. Askerlikten muafiyet nedeni ve ya çok iş değiştirdiyseniz örneğin buralardan gelebilecek muhtemel sorulara da hazırlıklı olun.
Şimdi mülakatı conversation şeklinde yazmıcam çünkü kişiye özel ilerliyor. Genel olarak hangi sorular üzerinden ilerlediğini yazacağım.
• Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
• Çalıştığınız kuruma, okuduğunuz üniversiteye bakıyorum da başarılı bir kariyeriniz var, bunların hepsini geride bırakmaya hazır mısınız? Pilot olduğunuz takdirde bu işin size göre olmadığını düşünüp tekrar eski mesleğinize geri dönüş planı yapma ihtimaliniz var mı?
• İdeal pilot özellikleri nelerdir? Sizde bu özellikler bulunuyor mu?
• Bize işyerinizde İNİSİYATİF aldığınız bir durumu anlatır mısınız?
• STRESLE nasıl başa çıkarsınız?
• Her insan HATA yapar en son yaptığınız HATA neydi?
• İşyerinizde arkadaşlarınızla anlaşmazlığa düştüğünüzde onları İKNA ettiğiniz bir durum oldu mu?
• Havacılığı hangi kaynaklardan takip ediyorsunuz?
• How can you differentiate Boeing and Airbus from outside?
• What is the main difference between Boeing and Airbus in terms of Pilot’s view? ( Boeing’in son kararı Pilota bırakmasını, Airbus’ın ise Pilotların hareketlerini belirli limitlerde kısıtlaması muhabbeti)
Bunlar karşı tarafın yekten sorduğu sorulardı. Bunun dışında mülakat tamamen siz ne tarafa çekerseniz o taraftan spontane ilerliyor. Tavsiyem güncel uçak alımlarını ve THY’nin NEDEN o uçağı aldığını, o uçağı ÖZEL yapan özelliklerinin neler olduğunu internetten araştırın. Güncel olarak Boeing 787 Dreamliner ve Airbus 350 XWB uçakları tüm havayolu şirketlerinin gündeminde bildiğiniz gibi. Bu 2 uçak üzerine muhabbet edebilecek kadar araştırma yapmanız size orda artı katacaktır.
Beni pek sıkıştırmadılar sebebini şuna bağlıyorum bi konu açılınca onu hemen iyi bildiğim bir konuyla örneklendirip haneme puanlar yazdırdım. Ne zaman bir tezde bulunsam onu örneklendirdim. Tüm olumsuz özelliklerimle nasıl başa çıktığımı onlar sormadan söyledim. En son artık birbirlerine baktılar başka sorusu olan yok galiba gibilerinden. Bayan IK’cı az önce beklediğiniz odanın hacmi nedir sizce dedi? Bende mantıklı bir yaklaşımla cevapladım. Ve mülakat sona erdi.

Sizin adınıza heyecanlandım resmen :) Tebrikler umarım son aşamayı da atlatıp Filoda yer alırsınız.

Kubra_idr
12.Mart.2018, 10:47
Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler, ama ben biraz daha detaya girmek istiyorum sanırım :) Tüm olumsuz özelliklerimle nasıl başa çıktığımı söyledim demişsiniz, bu soru sık gelen sorulardan birisi sanırım orayı nasıl ifade ettiğinizi merak etmiştim yani nasıl bi cevap onları tahmin edebilir bunu görmüş oluruz. Birde sizce mülakatı iyi tarafa çeken bölümler nelerdi ?

35aviator35
12.Mart.2018, 14:07
Mülakatı karşılıklı konuşma şeklinde yazmamamın özel bir sebebi var. Kişisel olarak ilerliyor. Negatif özellikleriniz nelerdir diye elbette sorulacaktır. Mülakatı yapan kişi şuna bakıyor. Aday negatif özelliklerinin farkında mı? Bu özellikleri kokpiti olumsuz etkiler mi? Nasıl üstesinden geliyor? Siz söylemezseniz de onlar soracak bunun gibi takip eden soruları... Mülakatçıları tatmin eden bir cevap değil yaklaşım vardır. Diğer adayların verdiği cevaplar size uymayabilir. Sizin cevap verirken açık, net, analitik, mantık çerçevesinde tutarlı ve vurucu cevaplar verdiğinizi görmek istiyorlar. Kurul mülakatı tecrübelerinin devamının gelmesi dileğiyle.. Herkese başarılar..

Kubra_idr
12.Mart.2018, 14:10
Mülakatı karşılıklı konuşma şeklinde yazmamamın özel bir sebebi var. Kişisel olarak ilerliyor. Negatif özellikleriniz nelerdir diye elbette sorulacaktır. Mülakatı yapan kişi şuna bakıyor. Aday negatif özelliklerinin farkında mı? Bu özellikleri kokpiti olumsuz etkiler mi? Nasıl üstesinden geliyor? Siz söylemezseniz de onlar soracak bunun gibi takip eden soruları... Mülakatçıları tatmin eden bir cevap değil yaklaşım vardır. Diğer adayların verdiği cevaplar size uymayabilir. Sizin cevap verirken açık, net, analitik, mantık çerçevesinde tutarlı ve vurucu cevaplar verdiğinizi görmek istiyorlar. Kurul mülakatı tecrübelerinin devamının gelmesi dileğiyle.. Herkese başarılar..

Çok teşekkürler sağolun..

bnymn
10.Nisan.2018, 16:25
arkadaşlar herkese iyi günler ben 1986 doğumluyum. 2016 da denedim ielts speaking:6 ama maalesef overall:5,5 de kaldım ve başvuru dahi yapamadım .
şuan yaş şartı genişletildi ve buna istinaden de geçenlerde ielts girdim fena degildi. Soracağım sorum şudur ki DLR 1 sınavı için kaynak varmı ben pek bulamadım. ayrıca DLR2 için de tavsiyeniz varsa sevinirim pek fazla vaktim de kalmadı. belki başka bir yerlerde vardır bilmiyorum ama bu benim bir forum sitesine yazdığım ilk yazım.

herkese cevabi yazısı için teşekkür ederim.

belongtosky
10.Nisan.2018, 16:28
arkadaşlar herkese iyi günler ben 1986 doğumluyum. 2016 da denedim ielts speaking:6 ama maalesef overall:5,5 de kaldım ve başvuru dahi yapamadım .
şuan yaş şartı genişletildi ve buna istinaden de geçenlerde ielts girdim fena degildi. Soracağım sorum şudur ki DLR 1 sınavı için kaynak varmı ben pek bulamadım. ayrıca DLR2 için de tavsiyeniz varsa sevinirim pek fazla vaktim de kalmadı. belki başka bir yerlerde vardır bilmiyorum ama bu benim bir forum sitesine yazdığım ilk yazım.

herkese cevabi yazısı için teşekkür ederim.

Merhaba

Dlr1 için en güzel kaynak forumun Dlr1 bölümü. Dlr2 kalktı CRM süreci sadece İstanbul Üniversitesi mülakatından oluşuyor. Onun için de forumda bir bölüm var. Süreçte başarılar.

flyemre
18.Eylül.2018, 16:27
bence de çok yanlış, sanki arkadaşı elemek için sorulmuş. bana bu tarz sorular çok saçma geliyor bu adamlar zaten havacılık ile ilgili eğitim olmayan fakat liyakat gösterebilecek insanlar, o tarz bilgileri okulda öğrenmeye geliyorum ben kalkmış bana ne soruyor. geçmiş olsun bu arada. ben olsam o kadar teknik sorudan sonra birkaç laf ederdim çıkarken

Ceren07
20.Eylül.2018, 13:25
Arkadaslar basvuruyu yapali 20 gunu gecti ne davet ne mail var hani 15 gundu