PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : THY çalışanları acayip tufaya geldiler!

vıddırıvızık
01.Haziran.2012, 15:30
http://www.aktifhaber.com/d/news/369301.jpg

Eyleme gidip hem vatandaşı perişan eden hem de kendilerini yakan kabin memurlarıyla konuştu: 'Haklar gidiyor gazıyla eylem yaptık. Sonuçta kaybeden biz olduk...'

Hafta başından bu yana Türk Hava Yolları'ndaki (THY) iş bırakma ve iş yavaşlatma eylemi, bazılarına göre de 'grev' hareketi gündemimizde. Dün rakamlar açıklandı. 1 günlük eylem 100 bin vatandaşı perişan etti, 223 uçuş iptal oldu, 2 milyon dolar zarar ortaya çıktı. 305 kişi işini kaybetti. Bunların 260'ı THY'den, 45'i ise THY Teknik'ten... Eylemin her yönünü başından bu yana en iyi biçimde sayfalarımıza taşıyıp, işin taraflarının görüşlerini aktarıyoruz. Resmi ağızların açıklamaları bir tarafa, eylem yapıp işini kaybeden kabin memurlarının düşünceleri bizim için önemliydi. Dün, aralarında işten atılanların da olduğu tanıdığım tanımadığım 30'a yakın kabin memuru ile konuşma imkanı buldum. Ortak kanaat, Hava-İş Sendikası'nın kararı ile harekete geçen çalışanların bu 'tazyikle' işlerini ve geleceklerini kaybetme noktasına gelmeleri.

AMAÇ NEYDİ, NE OLDU?
305 kişinin yıllarca verdikleri emek ve gelecek hayalleri yok oldu. Peki eylemi organize edenler amaçlarına ulaştı mı? Amaçları, yasanın geçmemesi ise; hayır. Yasa Meclis'ten geçti. Amaç insanları perişan edip şirketi zarara uğratmaksa; evet. Vatandaş perişan oldu, THY zarar etti. Hatta halka açık bir şirket olduğu için olayla hiç ilgisi olmayan hissedarlar da olumsuz etkilendi. Oysa sendika meseleyi masada çözmeyi deneseydi, hukuka uygun davranmış olacaktı. Şimdi hem kendileri, hem de çalışanlar hukuksuz eylemle suçlanıyor. Gerçekler çalışanların sözlerinde gizli. Bakın neler anlatıyorlar...

İŞİNİ KAYBEDENLER ANLATIYOR
Gecenin 03.00'ünde cep telefonuna mesaj geldiğini söylüyor, bir hostes. Mesajda "Kendinizi bugün göreve hazır hissetmeyin" yazıyor. Hemen arkadaşlarıyla ve sendikadan birileriyle temas kurduğunda inanılmaz bir şekilde korkutulduğunu belirtiyor: "Herkes, eylem yapmazsak ikramiye, maaş ne kadar hakkımız varsa elimizden alınacağını söyledi. Hatta maaşlarımızın yarıya düşeceği anlatıldı. Bu gazla rapor almaya koştuk. Sonrasında ise işimizden olduk. 'Geçmesin' dedikleri yasa geçmiş. Kandırıldığımızı düşünüyorum."

Bir başkası da arkadaşlarından gelen telefon trafiğinden bahsediyor: "Herkes arayıp eylem yapmazsak çok yakında işten atılacağımızı söyledi. Güya atılmamak için eylem yaptık, sonunda işten çıkartıldık."

Bir diğerinin anlattığı ise uzun uçuşlarla ilgili: "Uzun uçuşlarda kabin memuru sayısı azaltıldı. Bu, hizmet kalitesini azaltırken, yorgunluğu artırdı. Ayrıca çalışma saatlerimiz çoğaldı, dinlenmeler azaldı. Haksızlık yapıldığını düşündüğüm için eyleme katıldım." Anlatılanlar gösteriyor ki, eyleme katılmaları için personelin gözü korkutulmuş. Yaşanılan en ufak sıkıntı bile abartılıp, eylem çağrısının gerekçesi yapılmış.

PiŞMANLIK ÇÖZER Mi?
Konuşmalardan anlaşılıyor ki, birçok çalışan sendikanın tazyikiyle eylemlerin içinde yer aldı ve pişmanlık duyuyor. Bu çalışanların büyük çoğunluğu THY'ye hizmet etmiş tecrübeli isimler. Bunların tekrar kuruma kazandırılması için mutlaka bir formül bulunabilir diye düşünüyoruz. Umarız THY yönetimi bu işi tatlıya bağlayacaktır.

MAAŞLAR İYİ DEĞİL Mİ?
Gelelim ücretlere... Ortalama bir kabin memurunun maaşı 4 bin lirayı buluyor. Eğer uçuş saatleri aşılırsa bu rakam 5-6 bin liraya da çıkıyor. Bunun yanında 3 ayda bir de 1 maaşa yakın ikramiye veriliyor. Rakamlara bakınca, Türkiye ortalamalarında şikayet edilmemesi gereken ücretler. Bunu da konuşuyorum host ve hosteslerle... "Kurumumuz Star Airlines'in üyesi ve buradaki şirketler içinde en az maaşı biz alıyoruz" diyor birisi. Bir diğeri ise, "Bu paraların içinde taksi-benzin masrafları da var" ilavesi yapıyor. Bir hostun söyledikleri ise daha farklı: "Bu sektörde maaşlar yüksek olduğu için biz bu mesleği seçtik ve zorluklarına katlanıyoruz. Eğer 2 bin lira maaş alacaksam bu işi niye yapayım?" Nispeten iyi maaşlar kabin memurlarına iyi birer hayat standardı da sağlıyor. Tabii "Bunu kaybedeceksiniz" söylentisi, eylem yapmaları için iyi bir ateşleyici haline geliyor.

KURUNUN YANINDA YAŞ!
Rapor meselesinde bazı haksızlıklar yaşandığı anlaşılıyor. O gün izinli olan sendika üyesi kabin memurları kurtarıyor kendisini. Fakat eylem günü gerçekten hasta olanların ise canı fena halde yanıyor. Bir kabin memuru anlatıyor: "Arkadaşımın o gün ayağı burkulmuştu. Rapor aldı ve o raporu onaylatmak için geldiğinde görevliler 'Onaylamıyoruz' deyip geri çevirdi. Eylemci listesine adı eklendi." Bu haksızlık iddialarını THY yönetiminin detaylı olarak inceleyip, doğru kararı vereceğini düşünüyoruz.

:ucu: (http://www.aktifhaber.com/thy-calisanlari-acayip-tufaya-geldiler-612231h.htm)

stress
01.Haziran.2012, 15:39
Her şey aslında 6.000TL maaşı beğenmemekle başladı ama şimdi ondan oldular

sangokudb
01.Haziran.2012, 15:41
aktifhaber sitesi zaten gayri ciddi bir sitedir, orada yayımyanan bir haberi okumuş olmamı bile talihsizlikle isimlendiriyorum :)

darkmadpilot
01.Haziran.2012, 15:43
Her şey aslında 6.000TL maaşı beğenmemekle başladı ama şimdi ondan oldular

Maaş ile alakalı değildi.

sangokudb
01.Haziran.2012, 15:53
maaşta var işin içinde dolaylı yollardan, thynin çalışanlarına verdiği dil tazminatı ve ikramiye gibi avantajları tek tek kaybecekler. zaten kabin ekibide kabin aş isimli taşeron firmaya verilecek tahminim maaşlar 1000-1500 arasına zaten her türlü düşecekti. sırada kokpit ekibi var tahminimce aydın açıldıktan 3-4 sene sonra kokpitte çok fena sarsılacak..

vıddırıvızık
01.Haziran.2012, 15:53
aktifhaber sitesi zaten gayri ciddi bir sitedir, orada yayımyanan bir haberi okumuş olmamı bile talihsizlikle isimlendiriyorum :)

valla hocam haber sitesi de zaten başka bi gazeteden alıntı yapmış ona çok takılmamak lazım önemli olan haberin içeriği ve telefonlara gelen mesajlar ve baskılar, ne derseniz deyin bence ister Thy yönetimini beğenin ister beğenmeyin thy ye ciddi manada zarar vermek isteyenlerin olduğu aşikar,tamam herkez hakkını savunacak bu ülkede ama böyle birilerini tahrik ederek , çalışanların önüne gangıster gibi geçip önünü keserek ve töhmet altında bırakıcı nutuklar atarak olmamalı bu...

sangokudb
01.Haziran.2012, 16:00
valla hocam haber sitesi de zaten başka bi gazeteden alıntı yapmış ona çok takılmamak lazım önemli olan haberin içeriği ve telefonlara gelen mesajlar ve baskılar, ne derseniz deyin bence ister Thy yönetimini beğenin ister beğenmeyin thy ye ciddi manada zarar vermek isteyenlerin olduğu aşikar,tamam herkez hakkını savunacak bu ülkede ama böyle birilerini tahrik ederek olmamalı bu...

kardeşim thy çalışan kalitesini çok aşağılara çekmiş durumda.. yenilen hakkı, emeğin hatti hesabı yok inan ki.. thy şuanda tamamen işçi düşmanı bir politika izliyor, emin ol çalışanlar şirket zarar görmesin para kaybetmesin diyerek çok özveride bulunmuştur. Ahl'den Sabiha gökçene gönderilen ekibin şirket zarar etmesin diyerek metrobüslerle aktarma yapa yapa gittiğini bilirim isterse taksiylede gidebilirdi. Thy'ye kalsa max 2bintl ölmemek için yeterli ve o maaşı vermek istiyor. Ölmeden çalışabiliyorsan günde 16 saat çalıştırmak istiyor bilmem anlatabildim mi derdimi. Baktı işçi isyan ediyor greve gidecek ve giderse çok ciddi zarara uğrayacak hemen ısmarlama bir yasa ile meclisten geçirmek istedi ve geçirdi artık o hakkıda yok çalışanın..

sangokudb
01.Haziran.2012, 16:13
http://www.bedavacanlitvizle.com/sky-turk-izle/ sendika başkanı konusuyor arkadaşlar

vıddırıvızık
01.Haziran.2012, 16:22
kardeşim thy çalışan kalitesini çok aşağılara çekmiş durumda.. yenilen hakkı, emeğin hatti hesabı yok inan ki.. thy şuanda tamamen işçi düşmanı bir politika izliyor, emin ol çalışanlar şirket zarar görmesin para kaybetmesin diyerek çok özveride bulunmuştur. Ahl'den Sabiha gökçene gönderilen ekibin şirket zarar etmesin diyerek metrobüslerle aktarma yapa yapa gittiğini bilirim isterse taksiylede gidebilirdi. Thy'ye kalsa max 2bintl ölmemek için yeterli ve o maaşı vermek istiyor. Ölmeden çalışabiliyorsan günde 16 saat çalıştırmak istiyor bilmem anlatabildim mi derdimi. Baktı işçi isyan ediyor greve gidecek ve giderse çok ciddi zarara uğrayacak hemen ısmarlama bir yasa ile meclisten geçirmek istedi ve geçirdi artık o hakkıda yok çalışanın..

tabi ki de sıkıntı ve sorunlar halledilmesi gerekir ve ama bu hak aranacaksa yasalara aldırış etmeden ve herşeyi hiçe sayıp gayri ahlaki bi şekilde çalışanları kışkırtarak bu amaca ulaşılmaya çalışılmamalıydı benim derdim bu , ne oldu sonunda elde var sıfır , belki adam akıllı yollarla hükümetin karşına geçselerdi insanları kışkırtmak yerine ne bu kadar işden çıkırtılan olurdu ne de bu kadar tantana olurdu, olan yine çalışana oldu , kışkırtanlara dokunan bişey var mı yok , onlar yine geçen bi arkadaşın yazdığı gibi altlarında son model arabalarla gezmeye devam edecek ama ezilen arada kalan yine çalışanlar oldu ve bu yasanın geçmesininde en büyük tetikçileri bu kışkırtan sendikalardır ,siz siyasi oteriteyi bu kadar cimciklerseniz olacağı bu , yazıklar olsun bu duruma getirenlere

sangokudb
01.Haziran.2012, 16:27
@vıddırıvızık dostum 18 aydır zaten arıyorlardı masa başında, siz kacırdınız sanırım ama özellikle skytürkteki konusan hostes arkadaşımız çok güzel açıkladı sıkıntılarını.. Ben sana söyleyeyim ki emin ol işten çıkartılan vasıflı çalışanlar başka şirketlerde iş bulur çok değil 1 sene sonra şuan çalışanlardan daha çok mutlu bile olacaklar. Olan yine hakkını aramaya bile çalışmayan çalışana olacak..

şöyle diyeyim thyde yanyana iş yapan 2 tür insan var, birisi sendikalı, diğeri değil.. yan yana aynı işi yapıyorlar birisinin maaşı 4000tl, diğerinin 1250tl.. ve thy o yüksek maaşlarıda oraya çekmek istiyor :) e tabi böyle olur sonra.. ayarsız büyümeye çalışmanın acısını işçiden çıkartıyor yönetim günü kurtarmak için..

hasanmerto
02.Haziran.2012, 00:30
Bu haberi kim yaptı merak ettim?

Masada çözüm olsaydı kimse kaybetmeyecekti demiş de, masada çözüm olsaydı zaten toplu sözleşme imzalanmış olurdu.

Yasayı Meclisten geçiriyorlar, nasıl masada çözüm olacak ki? :=)

Artık sendika tasfiye olmuştur, şirket tarafından muhattap alınmaz...

vıddırıvızık
08.Haziran.2012, 01:28
http://img1.zaman.com.tr/2012/06/07/grev.jpg

THY, işten çıkardığı 305 kişiyi geri almayacak

07.06.2012 - 15:02

Türk Hava Yolları (THY), grev yaptığı gerekçesiyle işten çıkardığı 305 personelin sendika aracılığı ile işe geri alınma taleplerini kabul etmedi.
THY tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hava-İş Sendikası yetkililerinin Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet edildiği belirtildi.

Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü görüşme yapıldığının aktarıldığı açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talep THY Yönetim Kurulu'nda değerlendirdi. Sendikanın yaptığı çağrı ve işe gelmeyen personelin eylemi yasa dışıdır. Bu nedenle, THY tarafından yapılan işten çıkarmalar hukuka uygundur. Sendikanın yasa dışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanlar bilgilendirildi. 15 bini aşkın çalışandan çok az bir kısmı uyarıları dikkate almayarak yasa dışı eyleme katıldı. Bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar verildi."

:ucu: (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1299855&title=thy-isten-cikardigi-305-kisiyi-geri-almayacak)

sangokudb
08.Haziran.2012, 01:40
thy birde zararınında peşine düşerde asıl o zaman görelim olayları...

kemalcakirca
09.Haziran.2012, 00:54
şimdi hepsi nasıl pişman oldular bence iyi yaptı thy

Kennyjet
09.Haziran.2012, 02:06
eylem yapan uyelerine, borazanin (ses sistemi) sesi kesilmesin diye jenarator, vede bol miktarda sandwich gondermis sendikadir. haberlerden bildigim budur. siz aidat odemeye devam edin. bizde gidip onunla bununla goruselim. basarisiz sonuclar alalim. gelecek sene yine gorusuruz..yine basarisiz sonuclar aliriz hayirlisi ile.... bu arada bizde sendikal hayatimiza lay lay lom devam edelim diyen sendikadir....
ben ingilterede yasiyorum. gunun bilmemkac saati is pesinde kosturmaktan motor iflas etti. felc gecirdim.almanyada. 14 gun komada kaldim. hayatim ile cebellesiyorum. altima siciyorum diyecegim. sicamiyorum.yedigimiz ictigimiz serum. kicimdan gele gele iringibi bir sey doluyor kicimdaki cocuk bezine .... sadece sag elim isliyor. biraz konusuyorum. oda anlayabilene. islker durmak uzere...birden bire battik. ortada iseyen, para getiren bir sey yok.
ingilterede bir tek calisanim var. moruk sekreterya abla. (burda herkes sendikali). gidip sormus benim halim ne olacak sirket batiyor. patron hastahanede diye....
tek bir uyesi icin herifler basima hasta yataginda temsilci gonderdiler. en kolaydaki mal varligim jaguarimi altimdan alip goturup sattirdilar. hatunun kidem tazminatini vs aldilar...
geberiyorum lan orda. gucsuz takatsizim. hayir. kural kuraldir. sendika DEVLET ILE BERABER CALISIYOR...
gun geldi iyilestik. yarim yamalak tekrar yurur olduk. vesaire. bu sefer devlet bana. KARDESIM SENI ZOR GUNDE DUDUKLEDIK. JAGUARINI SATTIK.. simdi sen zor durumdasin. paran yok pulun yok. al sana citroen berlingo sakat arabasi... gule gukle kullan. dediler. ...diyecegim yine dengeyi DEVLET SAGLIYOR.
bence turkiyede ne kimse dogru durust hak aramayi biliyor, ne kimse dogru durust calisanin hakkini vermeyi biliyor. elde ettigi geliri calisanina iyi kotu hayat standardi olarak donmesini istemiyor patronlar. burada en korktugumuz olaydir. maliyeye karsi uc bes kurus KELEK YAPTIGINDA cezasi 7 sene hapisten baslar. 1 paund, yada 500 bin paund farketmez. muhim olan yaptigin kelektir. turkiyede ise durum degisiyor. ise mali musavir , muhasebeci vs alacaksin. ilk konustugun konu VERGIDEN NE KADAR TASARRUF EDEBILIRIZ???.. (calariz yerine tasaruuf ederiz lafi gelmis).
benim pehlivan gibi arkadasim ucak kazasinda oldu gitti. 5-6 sene oldu. ssk primi bile yatmamis. adam tayyareni ucuruyor. ama onu sigortalamiyorsun. utanmadan bes sene sonra mahkemeye gelip. kabahati "is pilotaj hatasidir. ben sirketin sahibiydim. sigortadan parami alip yine havaciliga yatirdim" diye gevrek gevrek gulup., korumalarin esliginde arabana binip defolup gidebiliyorsun.
turkiyenin gercegi budur. uyan orda kalir. uymayan gider baska memlekette ekmek pesine kosar.

murattekin
09.Haziran.2012, 10:08
Metal-İş sendikasının bir çalışanı ile görüşmüştüm. "O koca binada bir tane bile çalışan yok" dedi. İK da çalışıyor. Bütün gün oturup akşam eve gidiyoruz diye de ekledi. Başkanlar üyelerin parasıyla lay lay lom yapıyor. Olan üyeye oluyor. Ben Türkiye'de sendikaların işçi yanında olduğunu sanmıyorum. Evet yazık oldu 305 kişiye. Birkaç kişinin dolduruşuyla yola çıkıp kendi kaderleriyle oynadılar. Kimbilir ne vaatler verildi onlara? Şimdi o "doldurucular" nasıl ges ges geğiriyordur!
Eylemcilere de bir çift sözüm var: Pişman olacaksan YAPMAYACAKSIN! Başkasının senin yerine düşünmesine izin VERMEYECEKSİN! Kısacası duruşunu bozmayacaksın.